Az EU aggódik: Az USA hátat fordít a WHO-nak
Egy azzal összefüggő újságírói kérdésre, mely szerint Donald Trump amerikai elnök egyik első intézkedéseként, helyi idő szerint hétfőn, beiktatása után pár órával elrendelte, hogy az Egyesült Államok lépjen ki az Egészségügyi Világszervezetből, az Európai Bizottság szóvivője azt mondta: az uniós testület bízik abban, hogy az Egyesült Államok kormánya megfontolja a döntést a formális kilépés előtt.
"Ha ellenállóak akarunk lenni a globális egészségügyi fenyegetésekkel szemben, globális együttműködésre van szükségünk az egészségügy területén" - fogalmazott.
A szóvivő közölte, az Európai Bizottság az illetékes partnereivel elemzi a helyzetet, és arra buzdít minden WHO-tagot, hogy foglalkozzanak maguk is az Egyesült Államok esetleges kilépése jelentette kihívással. Továbbá erősítsék meg kötelezettségvállalásaikat a WHO kiszámítható és rugalmas finanszírozása érdekében - húzta alá.
"Nincs jobb példa, mint a koronavírus okozta világjárvány. Megtanultuk a leckét, és láttuk, hogy a vírus nem áll meg a határon" - fogalmazott Eva Hrncírová, majd hozzátette: globális együttműködésre van szükség az egészségügy területén.
A WHO hatékonyságát illetően megjegyezte: "mindig van hova fejlődni", azért az Európai Bizottság részt kíván venni a WHO esetleges reformjában. Közös megoldásra van szükség a közös problémákra, együttműködésben az amerikai partnereinkkel - húzta alá.
A szóvivő végezetül hozzátette: az Európai Bizottság reméli, hogy az amerikai bejelentés még mérlegelés alatt áll.
A vonatkozó rendelet aláírását az amerikai kormányzat azzal indokolta, hogy a WHO rosszul kezelte a koronavírus-világjárványt és más globális egészségügyi válságokat, elmulasztott bevezetni fontos reformokat, illetve nem volt képes függetleníteni magát egyes tagállamainak "nem helyénvaló" politikai befolyásától.
A rendelet indoklásában kiemelték azt is, hogy a WHO továbbra is "igazságtalanul megterhelő befizetéseket" vár el az Egyesült Államoktól, miközben az amerikai népesség háromszorosával rendelkező Kína hozzájárulása a szervezet működéséhez 90 százalékkal kevesebb.