Az EU-nak fel kell hagynia a gazdasági túlszabályozással
Az Asutrian Economic Centre által életre hívott Free Market Road Show nemzetközi rendezvénysorozat célja, hogy világszerte népszerűsítse a piacgazdaság-központú közgazdasági gondolkodást. Az eseményt John Prout befektetési szakértő moderálta. A résztvevők az első panel folyamán a központosítás problémáit, a második alatt pedig a közeljövő folyamatait és a Nyugaton felmerülő gazdaságpolitikai problémák lehetséges megoldásait vitatták meg.
Az első panel során Neven Vidakovic, a Loti Trading üzleti tanácsadó-cég igazgatója leszögezte: a legfontosabb probléma az európai gazdaságban, hogy az Európai Unió jelenlegi politikai vezetése saját pozícióinak megtartásával van elfoglalva. A globális versenyképességhez most szükséges, a kisebb cégekre célzott belső hitelezés, az EU-n belüli szabályozások és gazdasági korlátok csökkentése helyett a bürokrácia saját magát védi, új és új szabályozásokkal fékezve a gazdaságokat.
John Chisholm üzletember szerint nagyon súlyos probléma, hogy a kamatlábakat teljes mértékben politikai megfontolások alapján határozzák meg – ez okozta például az amerikai Silicon Valley Bank összeomlását, annak felelőtlen üzletpolitikája mellett.
Terry Anker üzleti szakértő elmondta: valójában a híres amerikai fogyasztói kultúrát is a politikai vezetés serkenti, remélve, hogy az embereket elégedetté teszi a korlátlan vásárlás és fogyasztás lehetősége. Ez azonban ahhoz vezet, hogy a személyi- és árukölcsönök elharapóznak, és a lakosság rendkívül érzékeny lesz a kereskedelmi bankok kamatváltozásaira.
A problémák jövőbeli megoldásaival kapcsolatban az esemény résztvevői egyetértettek, hogy minden közösségben komoly takarékoskodásra van szükség. Szabadhegy Péter korábbi nagykövet rámutatott: Görögország is annak köszönhetően került egyensúlyba, hogy az állampolgárok kénytelenek voltak mintegy 20%-os reálbércsökkentést elfogadni. Ennek megfelelően kell egy adott államnak takarékossági intézkedéseket bevezetni, ha szükséges.
John Fund, a National Review újságírója rámutatott: Amerika éppen, hogy nem akar takarékossági intézkedéseket bevezetni. Adóemelésről szó sem lehet; republikánus képviselő 1990 óta nem szavazott a Kongresszusban ilyen jellegű törvényre igennel. Jelenleg Biden azt veszélyezteti, hogy működésképtelenné teszi az Egyesült Államok szövetségi kormányát, mert nem mutat kompromisszumkészséget az adósságplafon megemelésével kapcsolatos tárgyalásokon. John Prout megjegyezte: ettől függetlenül az amerikai világgazdasági dominancia még sok ideig meghatározó lesz, mert a dollár tartalékvaluta-szerepe sokáig megmarad, mivel dollártrilliók vannak ebben a pénznemben hitelként világszerte kihelyezve.
A panel résztvevői óva intettek egy komolyabb Kína-USA gazdasági konfliktustól, inkább a megfelelő határok meghúzását sürgették a két ország viszonyában. Szabadhegy Péter felhívta rá a figyelmet: Magyarországra is rossz hatással lenne egy ilyen konfliktus, hiszen az ország gazdasága rendkívül nyitott, ennek megfelelően érzékenyen reagál a világgazdasági folyamatokra, amelynek hatását most is látjuk.