Az MNB a hiteltörlesztési moratóriumban maradás többletterheire figyelmeztet

A Magyar Nemzeti Bank azt javasolja az ügyfeleknek, hogy csak nehéz helyzetben, tartalékok híján lévők maradjanak a törlesztési moratóriumban, mert az több százezer forintos többletköltséget jelenthet a lakáshiteleseknek.

Az MNB a hiteltörlesztési moratóriumban maradás többletterheire figyelmeztet

A jegybank az MTI-nek szerdán eljuttatott közleményben ismerteti, az év végéig a törlesztési moratóriumban maradó tipikus lakáshitelesek további csaknem 300 ezer forint, a személyi hitelesek pedig mintegy 200 ezer forint többletfizetési kötelezettségre számíthatnak. Ezért annak, akinek anyagi feltételei megengedik, érdemes a moratóriumot maga mögött hagyva megkezdeni a hiteltörlesztést - írták.

A törlesztési moratórium családok százezreinek jelentett kedvező választási lehetőséget, a munkahelyüket elvesztő, egészségügyi vagy más okok miatt nehéz anyagi helyzetbe kerülőknek mentőövet az elmúlt bő 2 évben. A moratórium ára ugyanakkor a meg nem fizetett tőke kamata, valamint a szerződés futamidejének akár jelentős mértékű meghosszabbodása - figyelmeztettek.

Bár a moratórium után a törlesztőrészletek - a kamatok időközbeni átárazódásától eltekintve - nem növekedhetnek a fizetési stopot megelőző törlesztőrészlethez képest, azonban a hitel futamideje a moratóriumban eltöltött idő függvényében számottevően - a moratóriumban töltött időnél akár lényegesen nagyobb mértékben - nőhet.

Mindemellett hangsúlyozzák, hogy a moratóriumtól függetlenül a referencia kamatlábhoz kötött, változó kamatozású jelzáloghitelek kamatát - a kamatstop 2022. decemberig védi-, így a kamat nem emelkedhet a 2021. október 27-ei szint fölé. 2022. áprilisban még mintegy 82 ezer lakossági ügyfél 127 ezer darab - jelentős részben jelzáloghitel- és személyi kölcsön - szerződése volt moratóriumban. Ez mintegy 465 milliárd forintnyi hitelösszeget takar, amely a teljes lakossági hitelállomány 5 százaléka. Emellett csaknem 2 ezer moratóriumos vállalkozás 3 ezer hitelszerződésére vonatkozik még a fizetési stop, ez mintegy 180 milliárd forintnyi hitelt, a vállalati hitelállomány kevesebb mint 2 százalékát jelenti.

Az átlagos moratóriumos lakáshiteles 14 év hátralévő futamidővel, 8,5 millió forint tartozással rendelkezik, a hitelkamat pedig 5 százalék. Az MNB számításai szerint egy tipikus, a moratóriumban lévő lakáshiteles még további 283 ezer forintnyi kamatfizetési többletteherre számíthat akkor, ha 2022. december 31-ig továbbra is igénybe venné a moratóriumot. A korábban felgyülemlett moratóriumi kamatokkal együtt ez összességében mintegy 1,7 millió forint többletkamatkiadást jelentene számára, miközben hitelének futamideje összességében 4 évvel és 10 hónappal nőne meg (ebből 10 hónappal az idei év második fele miatt).

A tipikus moratóriumban lévő személyi kölcsön hátralévő futamideje 4,5 év, a még meglévő kölcsönösszeg 2,5 millió forint, a kamat pedig 13 százalék. Egy átlagos személyi kölcsönt idén év végéig moratóriumba helyező adós mintegy 187 ezer forint többlet-kamatkiadással számolhat. A korábbi moratóriumban felhalmozott kamatokkal együtt ez közel 1,2 millió forinttal növelné meg anyagi terhét, míg szerződése futamideje 4 évvel és 3 hónappal nyúlna majd meg (amiből 9 hónap a 2022. második félévi hosszabbításnak lenne köszönhető) - ismertették.

A moratóriumban maradás így azoknak jelenthet átmeneti védelmet, akik továbbra is nehéz anyagi helyzetükben nem képesek hitelüket törleszteni. Akik viszont anyagilag megtehetik, azoknak célszerű - a moratóriumot maguk mögött hagyva - mielőbb ismét megkezdeni a törlesztést. Ehhez semmit sem kell tenniük, ha nem adnak be újabb kérelmet a moratórium folytatásáról idén július 31-ig, akkor visszaáll korábbi törlesztőrészletük - javasolták.

Az MNB honlapján, ügyfélszolgálatán, illetve a megyeszékhelyeken elérhető Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózatában részletes információkat nyújt a moratóriumról és a törlesztés folytatásának lehetőségéről.

Megújulnak a Gondoskodás Pénztárak

Működésében és arculatában is átalakulva megújul a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár, stratégiai szövetségekkel kiegészülve, önálló márkaként jelennek meg az öngondoskodási piacon - közölték a pénztárak kedden az MTI-vel.
2026. 01. 21. 04:30
Megosztás:

2025 tanulságai az építőiparban – a cégtrend tükrében

A 2025-ös év legfontosabb tanulsága az építőiparban, hogy a volumenemelkedés nem jelentett trendfordulót. Bár a piaci teljesítmény javult, a cégszám tovább csökkent, az új alapítások visszafogottak maradtak, miközben a megszűnések tartósan magas szinten alakultak. Az ágazat a 2025. évi szinten maradhat, annak ellenére, hogy a kapacitásai alapján akár 20 %-kal nagyobb teljesítményre is képes lenne.
2026. 01. 21. 04:00
Megosztás:

Minimálisan csökkent 2025-ben a bruttó villamosenergia-forgalom, nőtt a belföldi termelés

A magyarországi bruttó villamosenergia-forgalom 2025-ben 44,613 terawattóra (TWh) volt, 0,3 százalékkal elmaradt a 2024. évi 44,740 terawattórától, ugyanakkor nőtt a belföldi termelés, amely a forgalomban is nagyobb arányt képvisel - derül ki a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. honlapján közzétett adatokból.
2026. 01. 21. 03:30
Megosztás:

Önálló márkaként, stratégiai szövetségesekkel lép szintet Magyarország két meghatározó Pénztára

Új korszak kezdődik a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár életében. A Pénztárak arculatukban és működésükben is megújulnak, miközben stratégiai együttműködések révén erősítik pozíciójukat az öngondoskodási piacon.
2026. 01. 21. 03:00
Megosztás:

Új EU-s vámok érkezhetnek 2026-ban – így alakíthatják át a piacot

A Reuters decemberi beszámolója szerint 2026 júliusától 3 eurós vám terhelheti az alacsony értékű, Európába érkező csomagokat, amivel megszűnhet a korábbi vámmentesség a főként kínai platformokról érkező rendelések esetében. A lépés jelentősen átformálhatja a piaci dinamikát: drágulhatnak az importtermékek, miközben felértékelődhet a hazai logisztika, a fulfillment-szolgáltatások és a gyors kiszállítás szerepe.
2026. 01. 21. 02:30
Megosztás:

Az UniCredit Bank 58,9 millió euró értékű projektfinanszírozást nyújtott a Greenvoltnak Magyarország legnagyobb akkumulátoros energiatároló projektjéhez

A Greenvolt és az UniCredit Bank Hungary Zrt. projektfinanszírozási megállapodást írt alá 58,9 millió euró értékben, több mint tízéves futamidővel. A finanszírozás a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Buj településen építendő, 99 MW/288 MWh kapacitású, önálló akkumulátoros energiatároló rendszer (Battery Energy Storage System: BESS) építését, üzemeltetését és karbantartását támogatja, amely az ország legnagyobb ilyen létesítménye lesz.
2026. 01. 21. 02:00
Megosztás:

Hatmilliárd forint kormányzati támogatást kap Miskolc

Hatmilliárd forint vissza nem térítendő kormányzati támogatást kap Miskolc, hogy visszaszerezze a Diósgyőri Acélművek (DAM) teljes területét - közölte kedden az MTI-vel a vármegyeszékhely sajtóosztálya.
2026. 01. 21. 01:30
Megosztás:

Jó sok gázt fogyasztanak Romániában

Ötéves rekordszinten van a gázfogyasztás Romániában - írja a profit.ro a Transgaz adatai alapján.
2026. 01. 21. 01:00
Megosztás:

A kormány újabb százmilliárd forintos programot jelentett be

Hat lépésből álló intézkedéscsomagot fogadott el a kormány a hazai vendéglátás megsegítésére, a nemzetgazdasági miniszter bejelentése szerint mintegy százmilliárd forint rendkívüli támogatással segítik az éttermeket - írta a Magyar Nemzet kedden Nagy Márton Facebook-oldalára hivatkozva.
2026. 01. 21. 00:30
Megosztás:

Két körözött magyar bűnözőt fogtak el külföldön

Hollandiában, illetve Ausztriában fogtak el kábítószer-kereskedelem, és más bűncselekmények miatt körözött magyar bűnözőket - közölte a rendőrség honlapján kedden.
2026. 01. 21. 00:05
Megosztás:

5,5 millió XTZ vásárlásával lépett szintet a TenX – Stakelési bevételekre hajt a Tezos blokkláncon

A blokklánc-infrastruktúrára specializálódott TenX Protocols újabb lépést tett a stakingalapú bevételszerzés irányába: a vállalat 5,5 millió Tezos (XTZ) tokent vásárolt stratégiai partnerség keretében. A cél nem más, mint stabil, visszatérő bevétel generálása saját validátori tevékenységgel – miközben a decentralizáció, megbízhatóság és transzparencia a fő értékei maradnak. De miért pont Tezos, és mit jelent ez az iparág számára?
2026. 01. 20. 23:30
Megosztás:

Ismét több ezer gazda tüntetett Strasbourgban

Ismét több ezer gazda tüntetett az Európai Parlament előtt az uniós agrártámogatások elvonása, az elhibázott kereskedelempolitikai lépések és a jogbiztonság hiánya miatt - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 20. 23:00
Megosztás:

Top 5 passzív jövedelmet kínáló lehetőség: Miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó 2026-ra?

A passzív jövedelmi lehetőségek a kriptovilágban soha nem voltak ennyire elérhetők. A piac ma már olyan staking hozamokat kínál, amelyek messze meghaladják a hagyományos megtakarítási számlák kamatait. Ez az összeállítás olyan projekteket emel ki, amelyek erős fundamentumokat ötvöznek valós hozamtermelő potenciállal.
2026. 01. 20. 22:00
Megosztás:

Románia lakosságának hetven százaléka nem bízik az igazságszolgáltatásban

Romániában a lakosság 70 százaléka kevéssé, nagyon kevéssé vagy egyáltalán nem bízik az igazságszolgáltatásban, ugyanakkor 92 százalékuk fontosnak tartja az igazságszolgáltatás függetlenségét - derül ki az INSCOP Research kedden ismertetett felméréséből.
2026. 01. 20. 21:30
Megosztás:

A Norvégiából hazahozott profitjából építi új gyárát Dunaföldváron a Vajda-Papír

A Norvégiából hazahozott profitjából építi új gyárát Dunaföldváron a Vajda-Papír, a beruházást a kormány 25 milliárd forinttal támogatja – mondta a külgazdasági és külügyminiszter kedden, az üzem alapkőletételi ünnepségén.
2026. 01. 20. 21:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is javultak a gazdasági várakozások januárban

Januárban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe is javult az előző havihoz képest.
2026. 01. 20. 20:30
Megosztás:

Legjobb kriptós előértékesítés 2026-ban? Miért teljesít jobban a Digitap ($TAP) 4 millió dolláros tőkebevonása, mint a 1,76 dolláros SUI?

Vegyesen indult az új év a kriptopiac számára, számos altcoin küzd a lendület megtartásáért. Például a Sui (SUI) az év első két hetében erősödni tudott, azonban második jelentős hálózati leállását követően a token értéke erőteljesen visszaesett.
2026. 01. 20. 20:00
Megosztás:

Négyszáz új munkavállaló felvételére toborzást indít Debrecenben az EVE Power Hungary

Az EVE Power Hungary Kft. január végén toborzási kampányt indít Debrecenben és a környező településeken: mintegy 400 új munkavállaló, elsősorban technikus, mérnök és támogató munkatárs felvételét tervezik az épülő debreceni gyárukba, amely a BMW Group beszállítója - jelentették be a gyár vezetői kedden sajtótájékoztatón.
2026. 01. 20. 19:00
Megosztás:

OTP Bank: a világban nincs recessziós helyzet az amerikai vámháború ellenére

A makrogazdaság helyzete kedvező, a világban nincs recesszió, az amerikai vámháború ellenére; az európai gazdaság pedig ebben az óriási ellenszélben "becsületesen teljesít" - mondta Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának vezetője háttérbeszélgetésen kedden Budapesten.
2026. 01. 20. 18:30
Megosztás:

12 év után „felébredt” egy Bitcoin-bálna – 84 millió dollár mozdult meg a blokkláncon

Képzeld el, hogy egy régi matrac alól előkerül egy 2013-as lottószelvény, amely ma 84 millió dollárt ér. A legtöbben azonnal cselekednének – vagy legalábbis biztonságosabb helyre tennék. Valami nagyon hasonló történt most a Bitcoin hálózatán.
2026. 01. 20. 18:00
Megosztás: