Az MVM Zrt. veszteséggel zárta az első fél évet
Az energetikai szolgáltató a nem auditált adatok alapján az értékesítési árbevételét jelentősen, 1082,3 milliárd forintról 2429,4 milliárd forintra növelte egy év alatt. A 90 milliárd forintos EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) ugyanakkor 78,5 milliárd forinttal kevesebb a tavalyinál.
A tárgyi eszközök és immateriális javak összesítéséből kiderül, hogy az első fél évben nem volt jelentős értékesítése a csoportnak, a beszerzések értéke ugyanakkor 63,5 milliárd forintról csaknem 106,6 milliárd forintra nőtt, főként a Magyar Földgáztároló Zrt.-nél, az MVM Zöld Generáció Kft.-nél, a Mavir Zrt.-nél, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nél megvalósított beruházások, valamint MVM ÉMÁSZ Áramhálózati Kft. hálózati beruházásai miatt.
Az ugyancsak szerda délután megjelent vállalati közlemény a csökkenő eredményt főképp a lakossági szolgáltatási árak és rendszerhasználati díjak alakulásával magyarázza, hozzátéve, hogy az a 2022. június 30-át követő kormányzati és szabályozói intézkedések eredményeként kompenzálásra kerül az év második felében.
A bevétel emelkedését a magas energiabeszerzési és a magas versenypiaci értékesítési árak okozták - írták.
A jelentésben kitérnek arra, hogy a földgáz és a villamos energia drágulása mellett a forint euróval szembeni árfolyama, valamint az alapanyagok árától függő finanszírozási költségek is befolyásolják a vállalatcsoport eredményességét. Hozzátették, hogy a tevékenységük jelentős része hatósági árszabályozás alá esik, ezért folyamatosan egyeztetnek a kormányzati szervekkel, hogy a feladataikat és a szerződéses kötelezettségeiket teljesíteni tudják.
Az MVM a jelentés szerint magas kockázatú iparágban működik, de folyamatosan figyel minden körülményre, amely a tevékenységét befolyásolhatja, és a kiszámíthatatlan nemzetközi viszonyok közepette is megtesz mindent, hogy fenntartsa az energiaellátás biztonságát. Erőműveivel és villamosenergia-átviteli hálózatával, gáz- és villamosenergia-elosztó hálózatával, a nagykereskedelemtől az egyetemes szolgáltatásig terjedő gázkereskedelmi tevékenységével, nagykereskedelemtől a közvetlen fogyasztói értékesítésig terjedő villamosenergia-kereskedelmi tevékenységével a vállalatcsoport a magyar villamosenergia és gázpiac meghatározó résztvevője - tették hozzá.
A társaság tulajdonosi jogait a Technológiai és Ipari Minisztérium gyakorolja, részvényeinek egyedüli birtokosa a Magyar Állam. Az MVM egyúttal a BÉT kötvénykibocsátója is, vállalati kötvényeit 2021-ben bocsátotta ki 10 éves futamidőre.