Az olasz autóipart és agrártermékeket is sújthatják az amerikai vámok

Az Európa, ezen belül is Olaszország és az Egyesült Államok közötti termékexport is szerepel a napirenden J.D. Vance amerikai alelnök április 18. és 20. közötti római látogatásán, amit a vámok tervezett bejelentése előtt, kedd este hoztak nyilvánosságra.
Luca Zaia, az agrárhatalom tartománynak számító Veneto kormányzója, a Liga jobboldali kormánypárt politikusa szerint a tárgyalás hozhat megoldást.
"Az európai fenyegetések nem vezetnek sehova. Az utóbbi öt évben, a pandémia és az ukrajnai háború után, a vámháború lehet a harmadik csapás számunkra"
- nyilatkozta Zaia.
Massimiliano Giansanti, a Confagricoltura agrárszövetség elnöke a Corriere della Sera napilapban elmondta, az Egyesült Államok a második legnagyobb piacot képviseli Olaszország számára. Az Egyesült Államokba exportált olasz agrár-élelmiszeripari termékek értéke tavaly megközelítette a 8 milliárd eurót.
Ebből 2 milliárdot a borok tettek ki, de a vámok bevezetése sújthatja az olívaolaj, a tészta, a sajtok exportját is. Giansanti úgy vélte, a kiváló, minőségi és jobban ismert termékek egy ideig igyekeznek majd alkalmazkodni, de a tervezett vámok mindenkit egyformán károsítanak.
A védett eredetű parmigiano reggiano parmezán sajtot említette, amelynek az Egyesült Államok az első számú külföldi piaca, valamint a Campania tartományban előállított bivaly-mozzarellát, amelynek része az amerikai exportban tavaly megközelítette a 7 százalékot.
Ettore Prandini az 1,6 millió tagot számláló Coldiretti termelői szövetség elnöke szerint a Veneto és Friuli-Venezia Giulia régiók prosecco-exportját is veszélyeztetik a vámok. A fehér habzóbor számára évtizedekbe telt, amíg a pezsgők és borok mellett piaci részt tudott szerezni: tavaly az üvegek több mint 20 százaléka az amerikai üzletekbe került.
Az Illy Caffe ügyvezető igazgatója Cristina Scocchia bejelentette, hogy ha a vámok a kávészektort is elérik, akkor termelésük egy részét az Egyesült Államokba helyezhetik át.