Az OPUS GLOBAL Nyrt. osztalékot fizet a tavalyi eredménye után
Medgyesi Attila hozzátette, hogy a közgyűlésen ismertettek egy 2026-ig tartó osztalékvállalást, amelynek értelmében osztalékként a konszolidált adózott eredmény minimum 15 százalékát kifizetik. Már ezen elvek alapján állapították meg a 2023-as eredmények után fizetett osztalékot is, hiszen tavaly a cég csoport adózott eredménye mintegy 45 milliárd forintot tett ki.
A közgyűlésen ismertettek egy szintén 2026-ig tartó EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) pályát, amely szerint a 2022-ben elért 74 milliárd forint után 2026-ra 110 milliárd forint értékű EBITDA-t céloztak meg. Azért 2022. a bázis év, mert akkor alakult ki a jelenlegi konszolidációs kör - ismertette a cég vezérigazgató-helyettese.
Medgyesi Attila elmondta, hogy a közgyűlésen a részvényesek elfogadták a cég sajátrészvény-vásárlási programját is: 2026-ig 10 milliárd forint értékben vásárolnak saját részvényeket. Ennek a folyamatnak a része a tavaly nyári 1 milliárd és az idén év eleji 2 milliárd forintos vásárlás is.
Az OPUS ipari szegmenségből kiemelte a Mészáros és Mészáros építőipari cég teljesítményét, amely már több víziközmű-beruházást valósított meg és rendelkezik projektekkel az atomenergia területén is, valamint a Wamsler SE-t, egy kályhákat, tűzhelyeket gyártó, salgótarjáni vállalkozást, amely nagy arányban termel német exportra, és rendelkezik német leányvállalattal is.
A turizmus szegmens zászlós hajójának a Hunguest Hotels Zrt.-t és leányvállalatait nevezte. Azt mondta, az OPUS GLOBAL Nyrt. főleg saját forrásból és a Kisfaludy támogatásból végrehajtotta a magyar turisztikai szegmens egyik legnagyobb fejlesztési projektjét: szinte a Hunguest teljes állományát felújították, így minden szálloda négycsillagos vagy négycsillagos superior minősítéssel várják a vendégeket.
Stratégiai ágazatként tekintenek az élelmiszeriparra, amelyben mostanra értek be a 2010-es évek végén, 2020-as évek elején indított zöldmezős beruházások, amelyek hatására Kelet-Közép-Európa legmodernebb gyáregységei jöttek létre. Ezek a gyárak Visontán és Tiszapüspökiben találhatóak és gabonát, illetve kukoricát dolgoznak fel, exportarányuk 80 százalékos - sorolta.
Az energetika területén található a TITÁSZ és a TIGÁZ, amelyek utoljára csatlakoztak a konszolidációs körhöz.
Medgyesi Attila elmondta, a tőzsdén jegyzett pénzügyi befektető társaság a tervek szerint 2027-2029 között nyitja meg a következő akvíziós időszakot. Ekkor a meglévő szegmensek értékláncának kiegészítésére törekszenek majd, valamint egy 5. divízió kialakítására. Utóbbi kapcsán fontos cél, hogy a meglévő szegmensektől eltérő iparágban és eltérő földrajzi környezetben működjön, hogy csökkenteni tudják magyar piaci kitettségüket - hangsúlyozta.