Az orosz kőolajtermelés negyede eltűnhet a világpiacról

Az Oroszországban kitermelt kőolajmennyiség negyede eltűnhet a világpiacról az Európai Unió által bevezetett importszankciók miatt, mivel a teljes orosz exportot nem lehet más piacokra átirányítani - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban bemutatott helyzetértékelésében. A nemzetközi hitelminősítő szerint a térségen belül a Mol-t érintheti a leginkább az uniós intézkedés, és a magyar cégnek beruházásokra lehet szüksége az átálláshoz.

Az orosz kőolajtermelés negyede eltűnhet a világpiacról

Az e héten tartott EU-csúcsértekezleten megállapodás született az Oroszországgal szembeni hatodik szankciócsomagról, amely megtiltja az orosz nyersolaj és a kőolajtermékek uniós importját, bár a politikai megegyezés értelmében a csővezetéken szállított orosz nyersolajra ideiglenes kivétel érvényes.

Az intézkedés várható piaci hatásairól összeállított szerdai tanulmányában a Fitch Ratings kiemeli, hogy a szankciónak jelentős hatása lesz a globális nyersolaj-kereskedelem áramlási irányára, mivel az Európai Unió teljes importjának hozzávetőleg 30 százalékát kell más térségekből, köztük a Közel-Keletről, Afrikából vagy az Egyesült Államokból beszerezni.

A hitelminősítő adatai szerint a szankció - amely egyelőre a tengeri szállítású orosz nyersolajra és olajtermékekre terjed ki - naponta mintegy négymillió hordó importot érint; ez az EU-piacra irányuló teljes orosz import kétharmada.

A Fitch tanulmánya szerint Szaúd-Arábiának napi kétmillió hordó, az Egyesült Arab Emírségeknek napi egymillió hordó tartósan kiaknázható kitermelési kapacitástöbblete van. Mindemellett Oroszország az európai exportból kieső mennyiség egy részét át tudja irányítani más piacokra, köztük Indiába és Kínába, amelyek máris növelik az orosz nyersolaj importját.

A közel-keleti termelési kapacitástöbblet kiaknázása és az orosz export átirányítása középtávon várhatóan enyhíti a globális nyersolajellátásra nehezedő nyomást - áll a Fitch szerdai elemzésében.

A hitelminősítő londoni iparági szakértői szerint ugyanakkor infrastrukturális korlátok, az orosz olajjal szembeni esetleges vásárlói tartózkodás, valamint logisztikai bonyodalmak - például az orosz nyersolajat szállító hajókra köthető biztosítások potenciális korlátozása - miatt nem feltétlenül lesz lehetséges az Oroszországban kitermelt nyersolaj és az orosz olajtermékek teljes mennyiségének átirányítása az EU-ból más piacokra.

A Fitch Ratings közölte: becslése szerint mindezek figyelembevételével napi 2-3 millió hordó orosz nyersolajexport - a teljes az orosz olajtermelés hozzávetőleg negyede - tűnhet el a világpiacról 2022 végéig. A cég közölte: az általa minősítéssel ellátott olaj- és földgáztermelők osztályzatait ciklusonként állapítja meg, és várakozása szerint az olajárak középtávon csökkenésnek indulnak, ezért az általa 2022-re várt magas olajárszint nem eredményez portfóliószintű pozitív minősítési lépéseket.   A hitelminősítő szerint ugyanakkor az orosz olaj importjára kirótt EU-tilalom a térségen belül a Mol-t érintheti a legnagyobb mértékben, mivel a magyar olaj- és gázipari cég Magyarországon és Szlovákiában is üzemeltet finomítókat.

A Fitch Ratings adatai szerint a Mol által beszerzett olajnak jelenleg hozzávetőleg 70 százaléka érkezik Oroszországból vezetékeken, bár erre a szállítási módra az uniós tilalom átmenetileg nem vonatkozik.

Beruházásokra lehet szükség az olajimport-infrastruktúra kiszélesítéséhez és a finomítók átalakításához annak érdekében, hogy e létesítmények könnyebb nyersolajtípusok feldolgozására is alkalmasak legyenek, bár e pótlólagos beruházások költségeit a magyar kormány vagy az Európai Unió részben vagy teljes mértékben finanszírozhatja - áll a Fitch szerdai elemzésében. A hitelminősítő megjegyzi: a Mol nyereségességének jelenleg jót tesz az a tény, hogy az orosz uráli olajtípust más referenciatípusokhoz képest jelentős árengedményekkel forgalmazzák.

A Polymarket 15 milliárd dolláros értékelésre tör: robban a predikciós piacok szektora

Újabb mérföldkőhöz érkezhet a kriptoalapú predikciós piacok világa: a Polymarket egy nagyszabású tőkebevonásra készül, amely nemcsak a vállalat értékét emelheti rekordmagasságba, hanem az egész szektor növekedési ütemét is jól tükrözi. A háttérben brutális forgalomnövekedés, fokozódó verseny és egyre szigorodó szabályozói nyomás rajzolja át a piac jövőjét.
2026. 04. 20. 15:00
Megosztás:

Minden harmadik lakáskár-ügyintézésben az MI segít, dönt és fizet az UNIQA ügyfeleinek

Új korszakot nyit a kárrendezésben az UNIQA Biztosító Zrt. Minden harmadik lakáskár-ügyintézésben az MI segít, dönt és fizet. A cég mesterségesintelligencia-alapú virtuális asszisztense, NiQA a hét minden napján, 24 órában támogatja az ügyfeleket, jelentősen lerövidítve az ügyintézési időt. A megoldás gyorsabbá, átláthatóbbá teszi a folyamatokat és megszünteti a „felesleges köröket” – jelentette be Kurtisz Krisztián, az UNIQA Biztosító vezérigazgatója.
2026. 04. 20. 14:30
Megosztás:

Tavaszi élelmiszer-biztonsági és higiéniai ellenőrzések – vendéglátóhelyeket és népszerű termékeket ellenőrzött az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve 240 vendéglátóhelyet ellenőrzött, valamint 600 élelmiszerterméket vizsgált a tavaszi időszakban. Az eljárások eredményeként összesen több mint 21 millió forint bírság kiszabására került sor. A hatóság a lejárt minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejű, illetve a nem megfelelően nyomonkövethető élelmiszerek miatt összesen 345 kilogramm terméket vont ki a forgalomból.
2026. 04. 20. 14:00
Megosztás:

Kriptovaluta eladás után hogyan jutok készpénzhez?

Kriptót adnál el? Íme minden, amit tudnod kell a kifizetés előtt. A kriptovaluták eladása első ránézésre egyszerű folyamatnak tűnik, de amikor ténylegesen készpénzhez szeretnél jutni, a helyzet gyorsan bonyolultabbá válhat. Különböző díjak, limitek és akár adózási következmények is befolyásolhatják a végső összeget. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és a leggyakoribb kifizetési módszereket, hogy ne érjen meglepetés.
2026. 04. 20. 13:30
Megosztás:

Vegán fehérjék: kompromisszummentes választás mindenkinek

Napjainkban egyre több ember dönt úgy, hogy búcsút mond az állati eredetű termékeknek, legyen szó egészségi okokról vagy etikai megfontolásokról. Akár vegánként élsz, akár csak mérsékelnéd az állati termékek fogyasztását, biztosan felmerül benned a kérdés: hogyan biztosíthatod a megfelelő fehérjebevitelt? A növényi fehérjék között azonban nem szükséges kompromisszumokat kötni.
2026. 04. 20. 13:00
Megosztás:

A globális PC-kiszállítások 4 százalékkal nőttek az első negyedévben

A globális személyi számítógép-kiszállítások 4 százalékkal, 62,8 millió készülékre nőttek az idei első negyedévben éves összevetésben a Gartner amerikai technológiai piackutató cég honlapjára fölkerült friss jelentés szerint.
2026. 04. 20. 12:00
Megosztás:

Dinamikus növekedés a Costa del Solon: készpénzes vásárlók és szűk kínálat hajtja a piacot

Miközben Európa nagy részén a kamatkörnyezet alakítja a lakáspiacot, a Costa del Sol egyre inkább függetlenedik ettől. A Duna House adatai szerint a térségben a készpénzes és nemzetközi vevők dominanciája 2026-ban is stabil keresletet biztosít, miközben a szűk kínálat tovább emeli az árakat.
2026. 04. 20. 11:30
Megosztás:

Ennyit kereshetsz most a LIDL-ben - mutatjuk a fizetéseket

A Lidl bejelentette a 2026-os gazdasági évre vonatkozó bérfejlesztést, amellyel tovább erősíti piaci pozícióját a hazai munkaerőpiacon.
2026. 04. 20. 11:00
Megosztás:

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai kötvény- és devizapiacon a választás volt a mozgatórugó

A fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacin is közel-keleti konfliktus diktálta az ütemet. A Hormuzi-szoros körüli hírek mellett nem sok vizet zavartak a múlt heti makrogazdasági adatok, sem a vártnál jobb európai és a gyengébb amerikai ipari termelési adatok, sem a vártnál jobb kínai GDP-adat nem hozott érdemi hatást.
2026. 04. 20. 10:30
Megosztás:

A Wall Street is ünnepelte pénteken a Hormuzi-szoros megnyitását; vaskos emelkedéseket hozott a hét

A Wall Streeten is kizöldültek az indexek a Hormuzi-szoros megnyitása nyomán: az S&P 500 és a NASDAQ zsinórban a harmadik napjukat zárták történelmi csúcson, míg a Dow február vége óta a legmagasabb szinten fejezte be a kereskedést.
2026. 04. 20. 10:00
Megosztás:

Pénteken és a hét egészében is emelkedtek a vezető európai indexek és a KKE-régió tőzsdéi

Az európai részvénypiacok pénteken nagyot emelkedtek a Hormuzi-szoros megnyitásáról szóló hírek nyomán. A páneurópai Stoxx600 1,6%-kal került feljebb, a német DAX, a francia CAC40, az olasz FTSE MIB és a spanyol IBEX is 2% körüli pluszig kúsztak. Szektorszinten az olaj árával együtt eső energián és közműveken, valamint a telekommunikáción kívül minden emelkedett; a Shell és a BP árfolyama 5,5%-kal, illetve 7,2%-kal esett. Az éllovas az utazás és szabadidő volt, miután nagyot rallyztak a légitársaságok; a Ryanair, a Lufthansa és az easyJet 6% felett emelkedett. Jól teljesítettek a luxus szektor papírjai is, ahol a hét első felében még a háború okozta kereslet csökkenés miatti aggodalom dominált. A repülőgépipari és védelmi, valamint a bank szektor 3% körüli pluszt mutatott.
2026. 04. 20. 09:30
Megosztás:

A Szerb Haladó Párt elnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz a szerb-magyar kapcsolatok jelentőségével

Milos Vucevic, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke, Szerbia korábbi miniszterelnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz Szerbia és Magyarország kapcsolatainak jelentőségével, és törekedni fog azok további erősítésére.
2026. 04. 20. 08:30
Megosztás:

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés nevű kezdeményezés Zentán, amelyet a Vajdasági Magyar Plénum, a Magyar Mozgalom, a Vajdasági Tisza Szigetek Közösségi Tér, valamint más civil csoportok tagjai hoztak létre - közölte a Vajdasági Magyar Plénum.
2026. 04. 20. 08:00
Megosztás:

Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 20. 07:30
Megosztás:

Lehűléssel indul a hét, visszatérnek a hajnali fagyok is

A jövő hét elején egy hidegfront hoz lehűlést, a hőmérséklet csúcsértéke kedden és szerdán már csak 15 Celsius-fok körül alakul, és ismét lehetnek hajnalban fagyok. A hét közepén visszatér a napos idő és melegedés kezdődik, a hét végére ismét 20 fok körül várható a csúcshőmérséklet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 04. 20. 07:00
Megosztás:

Volt-e telitalálat a hatos lottón?

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 16. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 20. 06:00
Megosztás:

A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével

A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban - közölte a tárcavezető az Instagram-oldalán.
2026. 04. 20. 05:00
Megosztás:

Orbán Viktor: Ukrajna már hétfőn helyreállítaná az olajszállítást

Ukrajna már hétfőn helyreállítaná az olajszállítást, a magyar kormány álláspontja változatlan: ha van olaj, van pénz - közölte Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap délután a Facebook-oldalán.
2026. 04. 20. 04:00
Megosztás:

Heves viharok csaptak le Szlovénia több részén

Erős széllel és jégesővel kísért viharok érték el Szlovénia több térségét vasárnap, Velenjében villámárvíz alakult ki a csapadék miatt - számolt be a 24ur című hírportál vasárnap a katasztrófavédelem közléseit idézve.
2026. 04. 20. 03:00
Megosztás:

Ennyivel nőhet a nyugdíjad – kipróbáltuk a TISZA Párt nyugdíjkalkulátorát!

Egy új online eszköz jelent meg az interneten, amely sokak számára megdöbbentő különbségeket mutat: a TISZA Párt nyugdíj-kalkulátora azt ígéri, hogy gyorsan és egyszerűen kiszámolhatjuk, mennyivel járnánk jobban egy másik rendszerben. De mit is mutat valójában?
2026. 04. 20. 02:00
Megosztás: