Az S&P vizsgálja a magyar államadós-osztályzatot

Péntekre tűzte ki a magyar államadós-osztályzat idei első felülvizsgálatát az S&P Global Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kialakult gyakorlatnak megfelelően várhatóan késő este jelenti be döntését Londonban.

Az S&P vizsgálja a magyar államadós-osztályzatot

A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő - az S&P mellett a Moody's Ratings és a Fitch Ratings - az idén is összesen hat, egyenként két-két időpontot jelölt ki a magyar államadós-besorolások vizsgálatára, más európai uniós szuverén adósok osztályzati felülvizsgálataihoz hasonlóan minden esetben pénteki napokra.

Az S&P Global Ratings Magyarország hosszú és rövid futamú hazai és külső államadósság-kötelezettségeit jelenleg "BBB mínusz/A-3" besorolással tartja nyilván, és a hosszú távú "BBB mínusz" osztályzatra negatív kilátás van érvényben.

A "BBB mínusz" a befektetési ajánlású sáv alsó széle, és ha az S&P innen leminősíti ezt az osztályzatot, akkor Magyarország ennél a cégnél átkerülne a magas hozamú - spekulatív - kategóriába.

A cég azonban nemrégiben összeállított előzetes elemzésében a kedvező tényezők között említette, hogy Magyar Péter miniszterelnök hivatalosan elkötelezte magát Magyarország euróövezeti csatlakozása mellett.

Az S&P felidézte, hogy az euró bevezetését az Európai Bizottság megbízásából elvégzett legújabb Eurobarometer-felmérés szerint a magyarok 75 százaléka támogatja.

A hitelminősítő kiemelte, hogy ez a legmagasabb lakossági támogatási arány az euróövezeten kívüli EU-tagállamok körében.

Az S&P hangsúlyozta azt is, hogy a balti köztársaságok és Horvátország esetében az euróövezeti csatlakozás a szuverén adósosztályzatok tipikusan két fokozatnyi javítását eredményezte a cég besorolási listáján.

Az S&P Global Ratings a magyar besorolás idei második elbírálását november 27-én végzi el.

A 2026-ra összeállított menetrendek alapján először a Moody's Ratings vizsgálta Magyarországot: a cég május 22-re, múlt péntekre tűzte ki a magyar besorolások első idei értékelési időpontját; a második idei felülvizsgálatra november 20-át jelölte ki.

A Moody's - amely jelenleg az S&P besorolásánál egy fokozattal jobb, "Baa2" (a többi hitelminősítő módszertanában "BBB"-nek megfelelő) osztályzatot tart érvényben Magyarországra, szintén negatív kilátással - az idei első időpontban elvégezte a felülvizsgálatot, mindazonáltal nem hajtott végre hitelminősítői akciót, ehelyett egy általános helyzetértékelést adott ki a magyar közfinanszírozási és reálgazdasági helyzetről.

Ebben a cég azt valószínűsítette, hogy az új magyar kormány alatt javulnak Magyarország és az EU kapcsolatai, kiemelte ugyanakkor, hogy Magyar Péter kormánya szűk határidők szorításában dolgozik az EU-finanszírozások felszabadításán.

A Moody's a magyar hazai össztermék (GDP) idei növekedésére szóló előrejelzését 1,9 százalékra, a jövő évi növekedésre adott prognózisát 2,2 százalékra csökkentette, mindenekelőtt a közel-keleti konfliktus hatásaival indokolva a korrekciót.

A Moody's a prognózis módosításáig mindkét évre 2,3 százalékos növekedést valószínűsített a magyar gazdaságban.

A harmadik globális piacvezető hitelminősítő, a Fitch Ratings ugyancsak két időpontot jelölt ki 2026-ra: idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először június 5-én - vagyis jövő pénteken -, majd december 4-én kerül sorra.

A Fitch a Tisza Párt győzelmével végződött országgyűlési választások után már szintén kiadott egy előzetes helyzetértékelést, amelyben megállapította, hogy az új magyar kormány jelentős makrogazdasági és közfinanszírozási kihívásokkal lesz kénytelen szembenézni a magyar gazdaság lassú növekedése, a magas államháztartási hiány, valamint az ugyancsak magas és növekvő államadósság miatt.

Az elemzés szerint a választások előtti költségvetési lazítás közfinanszírozási hatása, a növekvő adósságteher és az előző kormány bizonytalan konszolidációs irányvonala volt az oka annak, hogy a Fitch tavaly decemberben a "BBB" szintű magyar szuverén besorolás kilátását az addigi stabilról negatívra módosította.

A Fitch kiemelte, hogy a magyar gazdaság 2023 óta gyakorlatilag stagnál: ebben az időszakban a magyar hazai össztermék éves átlagban 0,1 százalékkal nőtt.

Ugyanakkor a Fitch Ratings is arra a következtetésre jutott, hogy Magyar Péter miniszterelnök nyilvánosan kifejezésre juttatott EU-párti hozzáállása és a Tisza Párt "szupertöbbsége" várhatóan javítja majd az együttműködést az Európai Unióval, mindenekelőtt olyan valószínűsíthető szakpolitikai intézkedésekkel, amelyek oldják a jogállamisággal, a bíróságok függetlenségével és a korrupcióval kapcsolatos aggályokat, és a cég szerint ez lehetővé teheti a jelenleg befagyasztott EU-finanszírozások felszabadítását.


Meghosszabbítják az alapélelmiszerek árréskorlátozását

Év végéig meghosszabbítják Romániában az alapélelmiszereknél alkalmazható árrés korlátozását. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) törvényhozói által kezdeményezett határidő-módosítást szerdai ülésén fogadta el a bukaresti képviselőház - közölte az RMDSZ.
2026. 06. 10. 17:00
Megosztás:

A pesti pincék új élete: így lehet üzleti érték a föld alatti négyzetméterekből

A budapesti alagsori, szuterén- és pincehelyiségek sokáig az ingatlanpiac problémás szereplőinek számítottak. Pedig megfelelő műszaki háttérrel, jogilag rendezett működéssel és jó üzleti ötlettel ezekből a terekből akár különleges, magas hozamú élményközpontok is születhetnek.
2026. 06. 10. 16:30
Megosztás:

Idén mérsékelt GDP-növekedés várható erős forint mellett

A vártnál kedvezőbb első negyedéves GDP-adat ellenére a magyar gazdaság növekedése idén visszafogott lehet, miközben az infláció tartósan a toleranciasávban maradhat. Az erős forint, az enyhülő infláció teret adhat a monetáris lazításnak, míg a költségvetési hiány csak a következő években csökkenhet - derül ki az MBH Elemzési Centrum szerdán kiadott Makrogazdasági kitekintőjéből.
2026. 06. 10. 16:00
Megosztás:

Rendkívüli parlamenti ülést kezdeményezett a kormány

Az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte jövő hét keddre a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Az erről szóló dokumentum szerdán került fel a parlament honlapjára.
2026. 06. 10. 15:30
Megosztás:

Javítják a versenyképességet a korszerű online fizetési megoldások

Jelentősen javíthatja a vállalkozások versenyképességét, ha korszerű online fizetési megoldásokat kínálnak az ügyfeleiknek a Simplepay és a Visa szakértői szerint.
2026. 06. 10. 15:00
Megosztás:

Horvát kutatók az Adriai-tenger fényképes megfigyelésére kérik az ott tartózkodókat

Fényképes megfigyelésekkel segíthetik az Adriai-tenger élővilágának és környezetének kutatását az ott tartózkodók - közölte a zágrábi Rudjer Boskovic Intézet, amely a helyiek mellett a turistákat is arra kéri, hogy kapcsolódjanak be a tudományos adatgyűjtésbe.
2026. 06. 10. 14:30
Megosztás:

Több tízezer régi gazdasági épület vár felújításra Magyarországon

A KSH adatai szerint csak a 2000-es években mintegy 45 ezer ipari, mezőgazdasági és kereskedelmi célú épület készült el Magyarországon, melyek jelentős része ma is csarnokként, tárolóként, raktárként funkcionál. Ha ehhez hozzávesszük a ’90-es években létesült, még mindig használatban lévő épületeket is, akkor kijelenthető, hogy idehaza több tízezer épület érte el azt az életciklust, amikor az állapotfelmérés és a felújítás biztonsági szempontból is időszerűvé vált.
2026. 06. 10. 14:00
Megosztás:

Több mint 17 millió forint bírságot szabtak ki a mozgó vendéglátó egységek országos ellenőrzésénél

Országos élelmiszer-biztonsági ellenőrzést tartott a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok bevonásával, az akcióban 413 mozgó vendéglátó egységet, büfékocsit és food truckot vizsgáltak meg. Az ellenőrzések több esetben tártak fel higiéniai és dokumentációs hiányosságokat, a kiszabott bírságok összege pedig meghaladta a 17 millió forintot - közölte az NKFH szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 10. 13:30
Megosztás:

A rolleres károk legnagyobb részét bérelt elektromos járművekkel okozzák

A rolleres károk csaknem kilencven százalékát bérelt eszközökkel okozzák, ezért is sürgető a szabályozás - derül ki az Allianz Hungária biztosító szerdán közzétett elemzéséből.
2026. 06. 10. 13:00
Megosztás:

Coinbase Payments: teljes infrastruktúra a stabilcoin-gazdaság kiszolgálására

A Coinbase Payments egyre inkább a stabilcoin-alapú fizetések egyik legfontosabb intézményi infrastruktúrájává válik. A platform célja, hogy egyetlen szabályozott rendszerben egyesítse a fizetési megoldásokat, a blokkláncos elszámolást, a letétkezelést, a fiat átjárókat és a stabilcoin API-kat.
2026. 06. 10. 12:30
Megosztás:

Kettészakadt az ingatlanpiac: az állami támogatások határozzák meg, ki tud most lakást venni

Az Otthon Start hitel kezdetben jelentős lendületet adott a XVIII. kerületi ingatlanpiacnak, azonban az év elejére véget ért a korábbi eufória. A piac mára kettészakad, a vevők ráadásul jóval megfontoltabbá váltak. A kínálat bővülése és az alkupozíciók erősödése egyre nagyobb nyomást helyez a túlárazott ingatlanok tulajdonosaira.
2026. 06. 10. 12:00
Megosztás:

Gázdíj nélküli stabilcoin tárcák 2026-ban: így küldhetsz USDT-t és USDC-t natív token nélkül

A stabilcoinok használata sok kriptós számára még mindig ugyanott akad el: USDT-t vagy USDC-t küldenének, de a tranzakcióhoz külön TRX-re, ETH-ra vagy más natív gas tokenre van szükség. 2026-ra azonban egyre érettebbé váltak azok a nem letétkezelő kriptotárcák, amelyek ezt a problémát eltüntetik.
2026. 06. 10. 11:30
Megosztás:

Csökkentek a hozamok, 356 alatt maradt a forint

A keddi napon még a de-eszkalációt árazták a nyersanyagkereskedők, így az olajárak 2,5%-os eséssel 90 dollár közelébe estek, reggelre viszont ismét emelkedésnek indultak.
2026. 06. 10. 11:00
Megosztás:

Lelőtt helikopter veszélyezteti a tűzszünetet, tovább csökkent a techszektor

A befektetők továbbra is a közel-keleti konfliktus alakulását követték figyelemmel. Bár hétfőn úgy tűnt enyhült a feszültség Izrael és Irán között Trump közbeavatkozását követően, kedd este az amerikai elnök bejelentette, hogy Irán lelőtt egy amerikai Apache helikoptert a Hormuzi-szorosban, és megfogadta, hogy válaszlépéseket tesz, ami tovább mélyíti a két ország közötti békével kapcsolatos kételyeket. Mindeközben délután Izrael dél-libanoni csapása nyolc ember halálával járt, tovább komplikálva a helyzetet.
2026. 06. 10. 10:30
Megosztás:

Százmilliárdokat kaszáltak a magyarok a tőzsdén a választás után

Az áprilisi parlamenti választás a magyarok vagyonában is látványos változást eredményezett. Egy hónap alatt több mint 8 százalékkal nőtt a lakosság kezében lévő részvények értéke – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Az árfolyamok emelkedéséből 271 milliárd forintot kaszáltak a részvényeiken a kisbefektetők. A befektetési jegyeket továbbra is szépen vették, amire a bankok befektetési programjai is ösztönzik őket.
2026. 06. 10. 09:30
Megosztás:

Kedden is csökkentek az európai részvények, jelentősen növekedett a német kivitel, 1,8% volt a hazai infláció májusban

Az európai részvények a keddi nap második felében lefordultak, lemondva a nap eleji nyereségükről, így zsinórban harmadik napja csökkentek, köszönhetően elsősorban a nyersanyaghoz kapcsolódó részvények gyengülésének, miközben a befektetők az Irán és Izrael közötti törékeny tűzszünetet mérlegelték.
2026. 06. 10. 09:00
Megosztás:

Wallis Csoport: Nemzetközi növekedés hozott újabb rekordárbevételt 2025-ben

Főként a nemzetközi piacokon elért növekedésnek köszönhetően újabb árbevételi rekordot döntött a Wallis Csoport. A magyar tulajdonú befektetési csoport portfólióvállalatainak összesített árbevétele közel 30 százalékkal 912 milliárd forintra emelkedett 2025-ben. A 18 európai országban jelen lévő, több meghatározó vállalatot tulajdonló és működtető társaság bevételének már több mint 60 százaléka külföldről származik. A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére a csoportszintű EBITDA-eredmény közel 97 milliárd forintot ért el, a tagvállalatok pedig már több mint 5200 embernek adnak munkát.
2026. 06. 10. 08:30
Megosztás:

Benyújtotta a kormány az európai uniós források hazahozatalához szükséges törvényjavaslatot

Benyújtotta a kormány az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslatot kedden este.
2026. 06. 10. 08:00
Megosztás:

Csaknem hétszázmillió forintot osztanak szét az önkéntes tűzoltó egyesületek között

Idén 690 millió forint támogatást oszthat szét a katasztrófavédelem a Magyarországon működő önkéntes tűzoltó egyesületek között - írta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) a honlapján.
2026. 06. 10. 07:30
Megosztás:

A kényelem hajtja a BNPL-piacot: 6 perc sem kell a hitelbírálathoz

Bár a „Vásárolj most, fizess később” (Buy Now, Pay Later – BNPL) modelleket kezdetben sokan a klasszikus áruhitelek digitális utódjaként, a pénzszűkében lévő rétegek mentőöveként azonosították, a legfrissebb piaci adatok teljesen más képet mutatnak. Az Instacash fintech szolgáltató és az ország egyik vezető számítástechnikai webáruháza, az iPon.hu áprilisi adatai szerint a BNPL ma már a magasabb jövedelmű, technológiailag érett vásárlók kényelmi szolgáltatása.
2026. 06. 10. 07:00
Megosztás: