Az űripar lehet a hazai kockázati tőke egyik favoritja idén

Rekordot döntött tavaly a kockázati tőke-befektetések globális volumene: összesen mintegy 612 milliárd dollárt helyeztek ki a befektetők, amely több mint duplája a 2020-as értéknek. Magyarországgal kapcsolatban egyelőre tavalyi harmadik negyedéves adatok érhetőek el, ezek alapján itthon közel 36 milliárd forint értékben hajtottak végre kockázati tőke-befektetéseket az év első kilenc hónapjában.

A Covid-járvány gazdasági hatásainak egyike volt, hogy az előző évi visszaesés után 2021-ben jelentősen megugrott a kockázat tőke-befektetések volumene, a kihelyezett összeg globálisan, és Európát tekintve is több mint duplájára nőtt 2021-ben a megelőző évhez képest, és elérte a 612 milliárd dollárt. A szűkebb régiónk szinten jól teljesített, Európát és Izraelt együttesen vizsgálva az látható, hogy itt is rekordszintet, 113 milliárd dollárt ért el a befektetések összértéke.

A kockázati tőkebefektetések szempontjából Európa legnagyobb piacait az Egyesült Királyság (és Írország), illetve a DACH-országok (Ausztria, Németország, Svájc) jelentik. Az erősödő tendenciát elsősorban a lezárások nyomán óriásit ugró technológiai szektor hajtotta, a gyorsuló digitalizáció farvizén rengeteg ígéretes techvállalkozás jelentek meg az európai ökoszisztémában.

Óvatos befektetések, újragondolt üzleti tervek

A nemzetközi piacokhoz hasonlóan a hazai kockázati tőkebefektetések is jelentősen visszaestek a járvány évében, a legtöbben behúzták a kéziféket és a meglévő portfóliójukra koncentráltak, hogy minél kisebb veszteséggel élhessék túl a bizonytalan időszakot. Az elmúlt évben viszont jelentősen fokozódott a befektetői aktivitás a kockázati- és magántőkepiacon: az év első kilenc hónapjában összesen 35,6 milliárd forintot fektettek 114 tranzakció keretében hazai vállalkozásokba a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) adatai szerint. Az összegét tekintve a legtöbb befektetés üzleti és ipari szolgáltatások, a fogyasztói termékek & retail ágazatban, valamint az ingatlanszektorban valósult meg.

A válság velejárója volt, hogy a vállalkozásoknak számos esetben kellett újra gondolni az üzleti terveket, halasztani a piacra lépést vagy a tőkebevonást, új lendületet adott viszont a digitalizáció, ami a magyar startupok számára számos új lehetőséget hozott. Az online csalások kiszűrésére szakosodott SEON és a mobilalkalmazás-fejlesztőknek platformot építő Bitrise is ennek köszönheti a tavalyi évben kapott komoly befektetések egy részét.

Nyitottság és együttműködés kell a nagy üzletekhez

A tavalyi év legígéretesebb magyar startupjai és scale-upjai azt is előrevetítik, hogy milyen irányba tarthat a következő években a hazai kockázati tőke. A szakértők szerint továbbra is népszerűek lesznek a technológiai fejlesztések (főként a fintech, medtech és IoT, kiberbiztonság, valamint az adat- és mesterséges intelligencia-alapú termékek és szolgáltatások), az önvezető- és elektromos járművekkel, valamint a környezetvédelmi kihívásokkal kapcsolatos megoldások, emellett azonban olyan high-tech területek is egyre gyakoribb befektetési célpontok lehetnek, mint a légiipar és az űripar. Izgalmas ötletekből a hazai startup-szférában sincs hiány, de az is igaz, hogy a magyar befektetési piac csak lassan tudja behozni az erős vállalkozói ökoszisztéma kialakítása terén felhalmozott lemaradását. Idehaza továbbra is tekintélyes mennyiségű tudás és tapasztalat hiányzik a cégépítés, mentorálás vagy éppen a tőkebefektetések terén.

Kialakult viszont startup-közösség, amelynek tagjai kölcsönösen támogatják egymást, és nagy hangsúlyt fektetnek az információmegosztásra. Szaporodnak az inkubációs-, mentor-, sőt, ösztöndíjprogramok és az innovatív ötleteket díjazó versenyek, ráadásul az állam is jelentős forrásokat tesz elérhetővé a gazdaság gerincét adó kisvállalkozások számára.

“Hiányzik azonban az értő együttműködés és párbeszéd a különböző finanszírozási formákat biztosító befektetők, a kormányzati szereplők és a startupok között, ez pedig elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy minden induló cég olyan tőkét és segítséget vonhasson be, amely a leginkább megfelelő számára. Jó példák azonban akadnak, és egyre érdekesebbek a hazai cégek a nemzetközi befektetők számára is” – állítja Bán Dénes, az OurCrowd ügyvezető partnere, a 8. Venture Capital Summit konferencia egyik vezető előadója. Izrael egyik legnagyobb kockázati tőkealapja 10 éve lépett maga is a piacra, és eddig 1,8 milliárd dollár felett diszponálva mintegy 280 vállalkozásba és 30 alapba fektetettek be. A legutóbb maga is kapott 25 millió dollárt a SoftBank Vision Fund 2 alaptól, így nem véletlen, hogy folyamatosan keresik a célpontokat.

Éppen a kockázati tőkebefektetési piac különböző irányból érkező szereplőit, a hazai bankok és befektetési alapkezelők, befektetési társaságok szakembereit, pénzintézetek vezetőit, befektetés előtt vagy alatt álló startupokat/vállalkozásokat, állami pénzügyi vállalatok, minisztériumok, ügyvédi irodák és egyéb tanácsadó cégek képviselőit várja március 24-én a 8. Venture Capital Summit, amely a többi között olyan témákat jár körbe, mint az egyre népszerűbb equity crowdfunding, az állami és piaci befektetők szerepe az új innovációk különböző életciklusaiban vagy éppen a tőzsdére lépés és tőkebevonás aktuális kérdései, de az AHa!Brainstore Startup Verseny 4.0 győztesei is bemutatkoznak.

Az Air China tavasztól naponta indít járatot Budapest és Peking között

Az Air China légitársaság a jelenlegi heti négy helyett tavasztól naponta indít járatot Budapest és Peking között, ezzel a magyar főváros lesz a negyedik az Európai Unióban, amely napi közvetlen légi összeköttetéssel fog állni a kínaival - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap Budapesten.
2025. 12. 14. 15:00
Megosztás:

Kína új jogi irányelvei felforgathatják a kriptobűnözés kezelését – Jöhet a globális szabályozási hullám?

Kína új jogi javaslatot terjesztett elő, amely alapjaiban reformálhatja a kriptovalutákkal kapcsolatos bűncselekmények kezelését. A cél: átláthatóbb bírósági eljárások, szabályozott eszközértékesítések és a károsultak hatékonyabb védelme. Bár a nemzetközi piac egyelőre higgadtan reagált, a lépés globális hatással is járhat. Lássuk, mit tartalmaz a kínai igazságügyi hálózat friss javaslata, és miért érdemes figyelni rá a kriptopiaci szereplőknek!
2025. 12. 14. 14:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam előrejelzés 2030-ig: 500 ezer vagy 1 millió dollár? A BTC jövője intézményi szemmel

A Bitcoin ismét fordulóponthoz érkezett: az árfolyam 2025 végén 90 ezer dollár körül stabilizálódott, miután októberben 126 ezer dolláros csúcsot ért el. A piac most egyetlen kérdésre fókuszál: elérheti-e a Bitcoin az 500 ezer vagy akár az 1 millió dolláros szintet 2030-ra?
2025. 12. 14. 13:00
Megosztás:

Brazília legnagyobb magánbankja Bitcoin-t ajánl: Miért javasol az Itaú Unibanco 3%-os BTC-kitettséget?

Az Itaú Unibanco, Latin-Amerika legnagyobb magántulajdonban lévő bankja merész, de átgondolt ajánlással rukkolt elő: ügyfeleinek azt tanácsolja, hogy 2026-ra portfóliójuk akár 3%-át is fektessék Bitcoinba.
2025. 12. 14. 11:00
Megosztás:

Soha nem látott egészségügyi kockázatfelmérési program indul Gödöllőn

Soha nem látott egészségügyi kockázatfelmérési program indul Gödöllőn és vonzáskörzetében - közölte a kulturális és innovációs miniszter szombaton a Pest vármegyei városban.
2025. 12. 14. 09:00
Megosztás:

Első alkalommal rendeztek jégvirágkarnevált Debrecenben

Első alkalommal rendeztek jégvirágkarnevált Debrecenben szombaton: az augusztusi hagyományos virágkarnevál téli kistestvéreként megtartott fesztiválra több ezren gyűltek össze a cívisváros központjába.
2025. 12. 14. 08:00
Megosztás:

Rekord részvétellel rendeztek Mikulás-ünnepséget Londonban angliai magyar gyerekeknek

Rekord részvétellel rendeztek szombaton Londonban karácsonyváró Mikulás-ünnepséget Angliában élő magyar gyerekeknek.
2025. 12. 14. 07:00
Megosztás:

Jövőre már 116 millió elektromos jármű közlekedik világszerte

A jövő év végéig már mintegy 116 millió elektromos jármű (EV) - személy- és teherautó, busz és furgon - közlekedik a világ útjain - áll a Gartner amerikai technológiai piackutató cég honlapjára felkerült jelentésben.
2025. 12. 14. 06:00
Megosztás:

Szolgálatba lépett az újonnan létrehozott csendőrség Szlovákiában

Szlovákia több városában egyidejűleg léptek szolgálatba péntek éjjel a több évtizednyi szünet után ismét létrehozott csendőrség első járőrei - jelentették szlovák médiaforrások.
2025. 12. 14. 05:00
Megosztás:

Újabb célzott támogatáshoz jutnak a szarvasmarhatartók

Az Agrárminisztérium (AM) az idei, kihívásokkal teli évben is kiemelt stratégiai ágazatként kezeli az állattenyésztést. Ezért a szarvasmarha-ágazat csaknem 6 ezer gazdálkodója számára tette lehetővé, hogy összesen 3,8 milliárd forintnyi hazai forrásból nyújtott támogatáshoz jusson, amely jelentősen hozzájárul a termelők jövedelembiztonságához – jelentette be Nagy István agrárminiszter a szaktráca szombati közleménye szerint.
2025. 12. 14. 04:00
Megosztás:

Hullámzó az építőipar teljesítménye

Az építőipar októberben folytatta az egész évre jellemző hullámzó teljesítményt: a termelés volumene éves összevetésben 9,7%-kal nőtt, ugyanakkor havi alapon 1,9%-kal csökkent. A kedvező éves adat egyrészt az előző évi alacsony bázisnak, másrészt az egyéb építmények – jellemzően állami fejlesztések – körében tapasztalt bővülésnek köszönhető. Pozitívum, hogy az október végi szerződésállomány volumene 50%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Az év első tíz hónapjában a termelés 2,5%-kal felülmúlta a 2024 azonos időszakát, így az ágazat várhatóan pozitív tartományban zárja az évet. Lassú, de fokozatos élénkülésre lehet számítani az ágazatban jövőre. A kilátásokat támogatja, hogy az állami megrendelések várhatóan emelkednek a következő időszakban, emellett az építőipart mind a felújítási piacon keresztül, mind az új építésű lakás-fejlesztéseken keresztül tudja támogatni az Otthon Start Program és az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv építőipart és lakáspiacot érintő további intézkedései. Azonban a kilátások szempontjából az uniós források akadozása és a gazdasági szereplők borús jövőképe miatti kapacitás bővítések visszafogása még mindig lassító tényező.
2025. 12. 14. 03:00
Megosztás:

Vége a gáz- és a fatüzelésnek Magyarországon - ez jön helyette

A hagyományos energiahordozók egyre drágábbá válása, valamint az általuk okozott környezeti terhelés következtében mind erőteljesebb az érdeklődés a megújuló energiaforrásokra épülő, korszerű és intelligensen szabályozott hűtési és fűtési megoldások iránt.
2025. 12. 14. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Nyugdíjkorhatár Magyarországon 2026-tól

A magyar nyugdíjrendszerrel kapcsolatban az egyik leggyakoribb kérdés, hogy mikortól lehet nyugdíjba menni, és várható-e változás a közeljövőben. Az elmúlt években több lépcsőben emelkedett a nyugdíjkorhatár, ezért sokakat érint, hogy 2026-tól módosul-e a szabályozás, illetve kinek mit jelent mindez a gyakorlatban.
2025. 12. 14. 01:00
Megosztás:

Zöld utat kapott a Circle kriptobankja – de vételre elég ez?

Fontos mérföldkőhöz érkezett a kriptoszektor: az amerikai pénzügyi felügyelet (OCC) feltételes engedélyt adott a Circle Internet Groupnak és a Ripple-nek nemzeti trust bank létrehozására, miközben a Paxos, a BitGo és a Fidelity Digital Assets meglévő engedélyeit is szövetségi szintre emelte. Ez az öt jóváhagyás egyértelműen jelzi, hogy a digitális eszközökkel foglalkozó vállalatok egyre szorosabban integrálódnak az amerikai bankrendszerbe, immár egységes, szövetségi felügyelet alatt.
2025. 12. 14. 00:05
Megosztás:

Az XRP megtorpan a 2,05 dolláros szint közelében, miközben a Digitap ($TAP) Visa-megállapodása a 2026-os év legjobb szabályozásbarát kriptós előértékesítésévé teszi

A Federal Reserve legutóbbi, 25 bázispontos kamatcsökkentése rövid időre javította a piaci hangulatot, azonban a frissített „dot plot” azt jelezte, hogy az infláció várhatóan 2028-ig a célérték felett marad – ez a fordulat azonnali visszahúzódásokat idézett elő a főbb altcoinok körében.
2025. 12. 13. 23:00
Megosztás:

Ágazatok Második hónapja erősödik az ipar

Az év utolsó negyedévének kezdetén a hazai ipar erősödést mutat, és immár második hónapja tart a növekedés. Októberben az ipari termelés volumene 0,5%-kal meghaladta az előző havit. Ugyanakkor az összkép továbbra sem kedvező, mivel éves összevetésben 2,7%-os visszaesés látható. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása és a gép, gépi berendezés gyártása kivételével. A gyenge teljesítmény elsődleges oka a gyenge külső kereslet, ami ráadásul a legnagyobb alágazatokat, a járműgyártást, illetve a villamos berendezés gyártást (akkumulátor-gyártás) kiemelten érinti. Emellett a geopolitikai feszültségek, a vámháború és a gyenge nemzetközi konjunktúra mind rányomta a bélyegét az ágazatra. Az ágazat még messze van a korábbi lendület visszanyerésétől, ugyanakkor az elmúlt hetekben megjelent néhány kedvező fejlemény, amelyek támogatást nyújthatnak a kilábaláshoz. Ezzel szemben a német gazdaság várható élénkülésével kapcsolatos kilátások sajnos tovább romlanak. Remélhetőleg a magyar ipar olyan szegmensekben fog erősödni, amelyek versenyképes termékeket állítanak elő, és az elektromobilitásra épülnek – például a CATL és a BYD gyártási kapacitásainak indulása 2026-ban. Összességében viszont arra számítunk, hogy 2025-ben az ipar teljesítménye várhatóan éves átlagban még visszaesik.
2025. 12. 13. 22:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:
2025. 12. 13. 21:00
Megosztás:

Az Ethereum a 3 100 dolláros ellenállással küzd, miközben a Digitap ($TAP) egyre magasabbra tör – a 2026-os év legjobb kriptója lehet

Az Ethereum meglepően erőteljesen reagált a hónap eleji FED-ülésre: az ETH árfolyama 3 000 dollár alatti szintről 3 300 dollár fölé emelkedett, mielőtt visszahúzódott a 3 100 dolláros tartományba. Ez a visszahúzódás összhangban áll a medvepiac általános ritmusával, ahol a rövid árfolyamemelkedéseket gyakran nagy lehűlések követik, ahogy a likviditás csökken.
2025. 12. 13. 20:00
Megosztás:

MÁV: jön az éves ország- és vármegyebérlet december közepétől

Vasárnap, december 14-én lép életbe a MÁV-csoport 2025/2026-os menetrendje, december közepétől vásárolható az éves ország- és vármegyebérlet az új MÁVPlusz alkalmazásban, az applikáción keresztül péntektől mindenki számára elérhető a 15 százalékos okoskedvezmény a jegyekre - közölte a MÁV szombaton az MTI-vel.
2025. 12. 13. 19:00
Megosztás:

Az Európai Unió tartósan befagyasztja az orosz állami vagyont

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács úgy döntött, hogy meghatározatlan időre megtiltja az EU területén befagyasztott, az Orosz Központi Bankhoz tartozó eszközök Oroszországba történő visszautalását - közölte a testület pénteken.
2025. 12. 13. 18:00
Megosztás: