Biztosítottak az agrártámogatások 2024-ben is

Az agrártámogatások 2024-re is biztosítottak, a költségvetésből 650 milliárd forint kiegészítés jut a vidékfejlesztési forrásokhoz - mondta keddi évindító sajtótájékoztatóján Budapesten az agrárminiszter.

Biztosítottak az agrártámogatások 2024-ben is

Nagy István jelentős kihívásként említette a brüsszeli szankciókat és az EU-ra szabadított ukrán termékek dömpingjét, de úgy véli, hogy a magyar mezőgazdaság az elmúlt évek eredményeire támaszkodva bízhat a jövőben. 2023-ban csúcsot döntöttek az agrártámogatások, a sikeres igénylések összege meghaladta az 1300 milliárd forintot, a kormány kiegészítő finanszírozásával uniós összevetésben is kiemelkedő mértékben sikerül megőrizni az alaptámogatásokat - mondta a miniszter.

Hozzátette: Magyarország az importtilalmat 2024-ben is fenn akarja tartani, és ebben más tagállamok támogatására is számít. Az európai termelőknek Ukrajna EU-tagfelvétele ugyancsak nagy károkat okozna, hiszen nem tudnak versenyezni a nagytőke tulajdonában álló, több százezer hektáros ukrajnai gazdaságokkal.

A tárcavezető továbbra is fontos feladatnak nevezte a finanszírozási háttér biztosítását kamattámogatott hitelkonstrukciókkal és a gazdáknak járó támogatások kifizetésével. Míg Európa más államaiban a termelők megszorításokkal szembesülnek, belföldön a pályázatok a kis és a nagy gazdaságok számára egyaránt biztosítják a hatékonyságjavítás lehetőségét, a pályázati rendszer átlátható és kiszámítható. 2027-ig ezekből a kiírásokból gazdaságfejlesztésre 1500 milliárd forint, a zöld jövő feltételeinek megteremtésére 1000 milliárd forint jut.

A 2024-es pályázati menetrend a napokban kezdődik, elsőként az erdőgazdálkodási felhívások jelennek meg, tavasszal a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások első pályázati csomagja, valamint a földhasználatváltást segítő kiírások, nyáron a termelői nemzedékváltást ösztönző pályázatok, ősszel pedig a vidékfejlesztési konstrukciók. Az év a precíziós gazdaságot és technológiai fejlesztéseket segítő pályázati csomaggal zárul majd - ismertette.

A miniszter hozzátette, hogy Magyarország az EU-elnökségre is határozott jövőképpel készül. A rendelkezésre álló időt más tagállamokkal együtt a válságkezelő intézkedések felülvizsgálatára kell fordítani, figyelembe véve a piaci és klimatikus viszonyokat, a kontinens élelmiszerbiztonságát. A gyors változások miatt szükség van az alkalmazkodást segítő agrár- és élelmiszeripari kutatások ösztönzésére, ezzel együtt az élelmiszerpazarlás csökkentésére is figyelni kell.

Nagy István úgy véli, a mostani helyzetben a hagyományos növénytermesztésben a hatékonyságjavítás, az alapanyagok közös beszerzése és észszerű felhasználása az egyik legfontosabb feladat. Véleménye szerint sokak számára lehet jó megoldás a speciális fajták termesztése, a termelési szerkezet átalakítása, vagy az ökológiai gazdálkodás, hiszen jövőre ehhez a támogatási programhoz is lehet már csatlakozni. Hozzátette, hogy a magyar EU-elnökség alatt el lehet kezdeni a következő, 2028-ban kezdődő uniós agrártámogatási ciklus megalapozását is.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy az EU az ukrajnai háború terheit a gazdákra akarja hárítani. Jakab István szerint veszélybe kerül az élelmiszerbiztonság, ha a gazdákat tönkreteszik, a Magosz ezért elvárja, hogy az európai gazda- és szövetkezeti érdekképviseletek brüsszeli csúcsszervezete, a Copa-Cogeca fejezze be a hallgatást, és álljon ki a tiltakozó német gazdák mellett. A kialakult helyzetből látható, hogyan tud rombolni egy kormány, ha stratégia nélkül akar agrárpolitikát csinálni. Az EP-választáson olyan politikusokat kell Brüsszelbe küldeni, akik az emberek érdekeit képviselik, nem pedig idegen érdekeket szolgálnak ki - fogalmazott.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke közölte, hogy idén az egységes kérelmek benyújtását a tavalyinál több falugazdász fogja támogatni, hogy csökkentsék a termelők adminisztrációs terheit. Süle Katalin hozzátette, hogy a pályázati lehetőségek kihasználásában is segítenek, az idei mintegy 70 agrár- és vidékfejlesztési kiírás ugyanis segíthet a hozzáadott érték növelésében, az élelmiszertermelés fejlesztésében, a zöld elvárások teljesítésében. Megoldást sürgetett egyúttal a vadkárok ügyében, a gazdáknak ugyanis véleménye szerint jogos igénye a kártérítés. Magyarországon a nagyvadak létszáma a többszörösére nőtt az elmúlt évtizedekben, az állományt jelenleg a mező- és erdőgazdaság tartja el - fogalmazott.

A NAK alelnöke kitért az EP-választásra is, hangsúlyozva, hogy a voksolás végeredményétől a mezőgazdaság jövője is függ. A németországi események jól példázzák, hogy "az EU agrárpolitikája zsákutca", az ottani gazdáknak elegük lett a termelést ellehetetlenítő "sötétzöld intézkedésekből", a gazdaellenes hangulatkeltésből, valamint a liberális-zöld-szociáldemokrata német kormányból, amely a hibás gazdaságpolitika árát és az Ukrajnának küldött támogatásokat a termelőkkel akarja megfizettetni - fogalmazott.

Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója szintén úgy véli, hogy 2024. sorsdöntő év lesz a magyar gazdák életében. Hangsúlyozta, hogy a kormány mindig kiáll az agráriumban dolgozók érdekeiért, és ahogy az egész társadalom véleményét, úgy a gazdákét is figyelembe veszi a döntései során. A júniusi EP-választáson világos üzenetet kell küldeni Brüsszelnek arról, hogy a gazdáknak járó pénzeket nem lehet másra fordítani. Az EU-ban változásra van szükség, és a termelők számíthatnak arra, hogy a kormány képviselni fogja az érdekeiket Brüsszelben - tette hozzá.


Így emelik a nyugdíj korhatárt a törvényben

Sokan még ma is úgy gondolják, hogy a magyar nyugdíjkorhatár évről évre tovább emelkedik. A valóság ennél árnyaltabb: a korábbi fokozatos emelés már lezárult, a jelenlegi főszabály szerint az öregségi nyugdíjkorhatár 65 év. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenki automatikusan teljes nyugdíjat kap a 65. születésnapján: a szolgálati idő, a jogosultsági feltételek és egyes kedvezmények továbbra is döntő szerepet játszanak.
2026. 05. 11. 01:00
Megosztás:

Hantavírus-riadó: az Egyesült Államok európai partnerekkel menti ki állampolgárait az érintett hajóról

Az Egyesült Államok szorosan együttműködik európai partnereivel annak érdekében, hogy hazajuttassa állampolgárait a hantavírussal érintett hajóról - mondta Mike Waltz, az Egyesült Államok ENSZ nagykövete vasárnap.
2026. 05. 11. 00:05
Megosztás:

250 millió USDC stabilcoint bocsátott ki a Circle: friss likviditási jelzés érkezett a kriptopiacra

A kriptovaluta-piac egyik legfontosabb, mégis gyakran alulértékelt mutatója a stabilcoin-kínálat alakulása. Amikor egy nagy kibocsátó, például a Circle jelentős mennyiségű USDC-t hoz létre, az nem csupán technikai tranzakció: sokszor arról árulkodik, hogy friss tőke készül belépni a digitális eszközök piacára. Most 250 millió új USD Coin jelent meg az USDC Treasury-nél, ami ismét ráirányította a figyelmet a kriptopiaci likviditás állapotára.
2026. 05. 10. 23:00
Megosztás:

Legjobb kripto befektetések most: Sui robbant, a mémnarratíva visszatért, a DeFi újra levegőt kapott

A kriptopiacon vannak napok, amikor nem a Bitcoin diktálja a hangulatot, hanem a második sorból előrelépő projektek rántják magukra a reflektorfényt. Az elmúlt 24 óra pontosan ilyen volt: a top 10 legnagyobb emelkedő listáján egyszerre jelentek meg komoly infrastruktúra-projektek, DeFi-protokollok, fizetési hálózatok és közösségi lendületből élő tokenek.
2026. 05. 10. 22:00
Megosztás:

Az AI-ügynökök forradalmasíthatják az online vásárlást: 8 ezermilliárd dolláros piac jöhet 2030-ra

ARK Invest friss előrejelzése szerint a mesterséges intelligenciával működő digitális ügynökök 2030-ra akár 8 ezermilliárd dollárnyi online vásárlást közvetíthetnek világszerte. A befektetési cég szerint az AI-alapú kereskedelem rohamosan növekszik, ahogy egyre több fogyasztó bízza majd intelligens rendszerekre a termékkeresést, az árösszehasonlítást és akár magát a vásárlást is.
2026. 05. 10. 21:00
Megosztás:

A cseh kormányfő bízik abban, hogy a magyar miniszterelnökkel együttműködve sikerül megújítani a V4-eket

A cseh kormányfő örömmel várja az együttműködést Magyar Péter új magyar miniszterelnökkel és bízik abban, hogy együtt sikerül felújítani a visegrádi együttműködést.
2026. 05. 10. 20:00
Megosztás:

Lehűléssel indul a jövő hét

Hétfőn sokfelé kell záporra, zivatarra készülni, majd kedden megérkezik a lehűlést hozó hidegfront is, így szerdán hajnalban visszatérnek a hajnali fagyok és napközben is már mindenhol 20 Celsius-fok alatt marad a csúcshőmérséklet. Csütörtöktől lassú melegedés kezdődik, és az átmeneti szünet után a hét végén ismét megnő a csapadék esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 10. 19:00
Megosztás:

Behajtási együttműködési megállapodást írt alá a koreai és a magyar adóhatóság

A koreai és a magyar adóhatóság behajtási együttműködési megállapodást írt alá, továbbá megújították a két adóhatóság közötti technikai kooperációról szóló dokumentumot - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken közleményben az MTI-t.
2026. 05. 10. 18:00
Megosztás:

A jövő irodája 2050-ben: kulcs trendek

A HR-vezetők 33%-a és a munkavállalók 26%-a arra számít, hogy 2050-re a munkahelyeken neurális implantátumok teremtik meg a kapcsolatot az emberi agy és a külső digitális eszközök között.
2026. 05. 10. 17:00
Megosztás:

Hantavírus - Megkezdődött a Hondius utasainak evakuálása Tenerifén

Megkezdődött a Hondius holland óceánjáró utasainak evakuálási folyamata Tenerife szigetén - jelentette be a spanyol egészségügyi miniszter a kikötőben tartott sajtótájékoztatón vasárnap reggel.
2026. 05. 10. 15:00
Megosztás:

Három visszaküldött törvény marad az új parlament tárgysorozatán

Az újonnan megválasztott Országgyűlés tárgysorozatában automatikusan három visszaküldött törvény marad az előző ciklusból, ezek közül egy ciklusokon át öröklődő, 2017-ben benyújtott jogszabály a legrégebbi. Külön döntés nélkül lezártnak minősül a Fidesz-KDNP-s képviselők által benyújtott, a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat.
2026. 05. 10. 14:00
Megosztás:

Ez lett a választás előtti pénzosztásból: ide kerültek a százmilliárdok

Százmilliárdokat költöttek értékpapírokra az év elején a magyarok, amiben kulcsszerepe lehetett a választás előtti kormányzati pénzosztásnak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Főleg az állampapírokat és a befektetési jegyeket vette az első negyedévben a lakosság.
2026. 05. 10. 13:00
Megosztás:

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján szombaton, az Európa-naphoz kapcsolódó hagyományos rendezvénysorozat részeként.
2026. 05. 10. 12:00
Megosztás:

Legalább 30%-kal több ember kellene a vendéglátásba

A turisztikai főszezon közeledtével ismét a figyelem középpontjába kerül a hazai vendéglátó szektor alakulása. A HR-szolgáltató WHC friss elemzése szerint 2026-ban a munkaerőigény nemcsak a hagyományos turisztikai gócpontokon, hanem országos szinten is jelentős növekedést mutat. A szektor kitettsége a szezonalitásnak továbbra is magas, a munkaerőért vívott versenyben pedig a bérezés mellett a komplex juttatási csomagok válnak döntő tényezővé.
2026. 05. 10. 10:00
Megosztás:

A növényi olajok ára fűti az élelmiszerárak átlagát globálisan

Harmadik egymást követő hónapban drágultak áprilisban az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacon a magas energiaköltségek és a közel-keleti konfliktus okozta fennakadások miatt – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 05. 10. 09:00
Megosztás:

A második „PET-palackos” eljárását is lezárta a GVH

Vállaláscsomagot ajánlott fel a Szentkirályi Magyarország Kft. a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsának, mely a vállalásokat elfogadta és kötelezően előírta. A Szentkirályi a vállalások részeként belső megfelelési programot készít a zöld marketing tekintetében, honlapján pedig negyedévente közzéteszi majd, hogy a betétdíjas visszaváltási rendszer részeként milyen arányban kerülnek vissza a rendszerbe az általa forgalmazott PET palackok.
2026. 05. 10. 08:00
Megosztás:

Megunta a piac a bizonytalanságot: újra nő a lakásépítési kedv

Éledezik a lakásépítési piac: a KSH friss adatai alapján újra emelkedik az új lakások száma és kilőttek az építési engedélyek. A Mapei szerint a piac lassan alkalmazkodik a tartós bizonytalansághoz, miközben a közel-keleti konfliktusok miatt emelkedő energiaárak és importköltségek negatív hatásait jelenleg részben ellensúlyozza a forint euróval szembeni erősödése.
2026. 05. 10. 07:00
Megosztás:

Mi a különbség egy magyar termék és egy Magyar Termék között?

Bevásárolni ma már nem csak annyit jelent, hogy gyorsan bedobunk pár dolgot a kosárba. Sokan kifejezetten keresik a magyar termékeket, mert fontos a hazai gazdaság támogatása, a hazai munkahelyek megőrzése, vagy egyszerűen jobban bízunk abban, ami itthon készül. Közben már 6000 terméken látható valamilyen Magyar Termék védjegy, ami segít eligazodni a polc előtt, mégis könnyű elveszni a feliratok között: mi számít „magyar terméknek”, és mit jelent az, ha a csomagoláson a Magyar Termék jelölést látjuk?
2026. 05. 10. 05:00
Megosztás:

“Kinek” osztanak még lapot a lakók a lakásbiztosításon kívül?

Tízből több mint nyolcan a lakásbiztosításukkal védik az otthonukat a 30-59 évesek körében, emellett nyaraláskor, hosszabb utazáskor azért más megoldásokra is támaszkodnak. A K&H biztos jövő felmérése szerint a középkorúak 73 százaléka továbbra is a bizalomra épít és családtagra vagy barátra bízza a lakáskulcsot az utazás alatt, miközben hangsúlyos szerepe van a technikai védelemnek is. Egy év alatt jelentősen, 41 százalékra ugrott azok aránya, akik máshol helyezik biztonságba értékeiket. Bár korábbi nyaralásokról az érintettek 87 százaléka szerencsésen, káresemény nélkül tért haza, a természeti csapások okozta károkról beszámolók aránya érezhetően, 7 százalékra emelkedett.
2026. 05. 10. 04:00
Megosztás:

Munkanélküli segély 2026, ki, mikor és hogyan igényelhet munkanélküli segélyt 2026-ban?

A „munkanélküli segély” kifejezést a köznyelv ma is gyakran használja, de a hivatalos elnevezés 2026-ban is álláskeresési járadék. Ez nem automatikusan járó támogatás, hanem kérelemre megállapított álláskeresési ellátás, amelyet a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes járási, illetve fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztálya bírál el. A szabályozás alapja továbbra is a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény.
2026. 05. 10. 03:00
Megosztás: