BKIK: Meg kell védeni a taxiszolgáltatás szabályozott árazását

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) álláspontja szerint a taxiszolgáltatások hatósági árának eltörlése visszahozná a korábbi szabályozatlan és egyenlőtlen versenyt a drosztokon, amivel mind a tisztességesen működő taxis vállalkozók mind az utasok rosszul járnának.

BKIK: Meg kell védeni a taxiszolgáltatás szabályozott árazását

A taxiszolgáltatókat és vállalkozókat tömörítő szakmai szervezetek tudomása szerint kezdeményezések történtek a taxi piacon sikeresen működő rögzített hatósági taxitarifák eltörlésére. A budapesti kamara szerint a 2013 és 2015 között a főváros, a BKIK és a taxis szervezetek, cégek részvételével kialakított, a személytaxis szolgáltatásokat szabályozó keretrendszer esetleges megszüntetése a kielégítő egyensúlyi helyzet felborulásával fenyegetne.

Egy ilyen intézkedés emellett méltánytalanul érintené a taxiszolgáltatókat is, hiszen a szigorúbb működési feltételek ellentételezése alapvetően a hatósági ár bevezetése és megfelelő szinten tartása volt. A jelenlegi, európai szinten is korszerű, konszenzusos keretrendszer valamennyi érintett számára megteremtette a kielégítő működés feltételeit:

(a) a rögzített hatósági ár (illetve annak időközben történt kiigazításai) kiszámíthatóságot és létbiztonságot teremtett a taxisok számára,

(b) ez a kiszámíthatóság az utasokra is kiterjed, és egyes előzetes várakozásokkal szemben nem csökkentette a szolgáltatás igénybevételi lehetőségeit és gyakoriságát,

(c) a hatósági ár bevezetésének és mértékének mintegy ellentételezéseként beépített szigorúbb feltételek rendkívüli módon elősegítették az ágazat technológiai ugrását, ami utas oldalon is (korszerű applikációk megjelenése, amelyben az utas követni tudja az útvonalat és ellenőrizni a viteldíjat, illetve a bankkártya-használat általános elterjedése), és taxis oldalon is (a műholdas helymeghatározáson alapuló fuvarkiosztás drasztikusan csökkentette az üresjáratok mértékét, amely a költségmegtakarítás mellett a károsanyag-kibocsátásra és a forgalmi helyzetre is kedvező hatással van) éreztette hatását,

(d) a hatósági ár a versenyt sem szüntette meg, csak más területekre helyezte át: a szolgáltatásnyújtás minőségére, ideértve mind a sofőröket, mind a flottát, mind a fuvarszervezést. Alapvetően ennek köszönhető, hogy a taxijármű-állomány jelentősen megfiatalodott, korszerűsödött és megkezdődött az elektromos hajtású autók áttörése is ezen a piacon,

(e) egyes előzetes félelmek ellenére a piac korlátozása sem következett be, hiszen több új taxitársaság is piacra lépett

A hatósági árazás védelmében a budapesti szervezetek mellett több vidéki szakmai szervezet és taxis társaság is a BKIK-hoz, az ágazat érdekeit képviselő legátfogóbb érdekképviseleti szervezethez fordult. A témával kapcsolatos egyeztetéseken rendszerint mind a jelentősebb taxitársaságok (fuvarszervező szolgálatok), mind a komolyabb háttérrel bíró személytaxis szervezetek részt vesznek.

A budapesti és az ehhez csatlakozó taxis vállalkozásokat tömörítő szakmai szervezetek kérése alapján Nagy Elek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az ügyben levélben kereste meg a Miniszterelnökséget és valamennyi érintett tárcát. Levelében az elnök tájékoztatja a kormányzati döntéshozókat, hogy a mértékadó taxis szervezetek és érdekképviseletek a BKIK-val közösen továbbra is kívánatosnak tartják a rögzített hatósági ár fenntartását és ebben kérik a kormányzat támogatását.

NGM: a magyar családok év végén is olcsóbban tankolhattak

Decemberben is teljesült a kormány elvárása, a magyar családok kedvezőbb áron tankolhattak, mint a szomszédos országokban élők, mindkét üzemanyag típus esetén 9 forinttal - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken.
2026. 01. 09. 18:30
Megosztás:

Egy évtized alatt csaknem felére csökkent az alacsony végzettségűek száma

Egy évtized alatt 47 százalékkal csökkent a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkező emberek száma, a hátrányos helyzetűek középfokú iskolai végzettséghez, illetve szakmai ismeretekhez juthattak - közölte a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Zalaegerszegen.
2026. 01. 09. 18:00
Megosztás:

Csalók a kasszában - Rekordforgalom és rekordkockázat a magyar pénzforgalomban

Soha nem mozgott még ennyi pénz digitálisan Magyarországon – és soha nem volt ekkora tétje annak, hogy ki, hogyan és milyen védelemmel vesz részt ebben a forgalomban – erről szól majd a 2026. január 28-án, a Thermal Hotel Heliában megrendezésre kerülő Financial Fraud Summit konferencia.
2026. 01. 09. 17:30
Megosztás:

Növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit a DH Group

Az ingatlanközvetítéssel és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó DH Group csaknem 30 százalékkal növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit 2025 végén - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 09. 17:00
Megosztás:

Irán kriptopénzekkel kerüli meg a szankciókat – Új módszerek, növekvő feszültségek

Friss amerikai jelentések szerint Irán Forradalmi Gárdája (IRGC) kriptovaluták segítségével próbálja kijátszani az Egyesült Államok gazdasági szankcióit. A digitális eszközök alkalmazása a védelmi exportban nemcsak technológiai újítás, hanem geopolitikai kihívás is: az ilyen lépések tovább feszíthetik a régió amúgy is törékeny egyensúlyát, miközben komoly figyelmeztetést jelentenek a globális kriptoszabályozás számára.
2026. 01. 09. 16:30
Megosztás:

Így alakult a kiskereskedelmi forgalom hazánkban - elemzés

A KSH ma reggel tette közzé a kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait. Összességében éves alapon 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással igazított adatok szerint, ami némileg elmaradt az általunk várttól.
2026. 01. 09. 16:00
Megosztás:

2026-ra kitekintve: hogyan biztosít napi 5 000 XRP-t a CryptoMiningFirm többdevizás felhőbányászata

A 2026-os évbe lépve, egyre több kriptovaluta-felhasználó nem vár már az árfolyamemelkedésekre, hanem inkább olyan modelleket keres, amelyek napi szinten mérhető hozamokat biztosítanak.
2026. 01. 09. 15:20
Megosztás:

Az Aster árfolyama úgy alakul, ahogy az elemző jósolta – Közeleg a következő nagy lépés?

Az Aster (ASTER) árfolyamának mozgása szinte tankönyvszerűen követi azt az elemzési forgatókönyvet, amelyet @ArdiNSC kriptoelemző már decemberben felvázolt. Az esés, a megkönnyebbülés-rali, majd a kulcsszinteken való bizonytalankodás mind beleillenek az eredeti elemzésbe. Most a piac ismét kritikus ponthoz érkezett – és a következő mozgás akár jelentős is lehet.
2026. 01. 09. 14:30
Megosztás:

A Vodafone nem tájékoztatott megfelelően az inflációkövető díjkorrekcióról

A fogyasztók számára nem egyértelműen kommunikálta 2022 októberétől 2024 májusáig az inflációkövető díjkorrekcióval kapcsolatos feltételeket a Vodafone Magyarország Zrt. (Vodafone) – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogutód One Magyarország Zrt. (One) az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértést és lemondott a jogorvoslati jogáról, valamint 2024 májusától a telekommunikációs cég megszüntette a kifogásolt kereskedelmi gyakorlatot. Mindezek figyelembevételével a GVH Versenytanácsa 352 millió forintos bírságot szabott ki a jogutód vállalkozásra.
2026. 01. 09. 13:30
Megosztás:

Csökkent a fluktuáció a hazai cégeknél, pedig sokan váltanának

Lassult a munkaerőáramlás mértéke a magyarországi vállalatoknál, ez viszont nem független attól, hogy a cégek is egyre óvatosabban toboroztak az elmúlt években. Jelenleg is sok munkavállaló váltana, a lehetőségeik azonban tovább szűkültek tavalyhoz képest – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2026. 01. 09. 13:00
Megosztás:

Donald Trump: Az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot és nem csupán szerződés formájában akar jogokkal rendelkezni.
2026. 01. 09. 12:00
Megosztás:

BKK: több mint kétmillióra büntették a tavalyi rekorder bliccelőt

Több mint 2,3 millió forintot fizetett az elmúlt év "pótdíjrekordere", egy 36 éves nő, aki kilenc év halogatás után törlesztette a tartozását. Mögötte egy több mint 2 millió forintos tartozás szerepel, amit szintén kilenc év után rendezett egy 53 éves nő - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 09. 11:30
Megosztás:

Célzott támogatásokkal segíti a kormány a szőlő- borágazatot

A magyar bor a nemzeti identitásunk része, hozzátartozik a kultúránkhoz, ezért az ágazat támogatása, a termékek piaci pozícióinak erősítése kiemelt feladata az agrártárcának - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Marcaliban, a Somogy vármegyei gazdáknak rendezett fórumon az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint.
2026. 01. 09. 11:00
Megosztás:

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli a KSH

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 09. 10:30
Megosztás:

Alig indult el az Otthon Start Program, máris a használt lakásoké a hitelpiac

Októberre és novemberre rekordszintre, kilencven százalék közelébe emelkedett a használt lakások vásárlására felvett lakáshitelek összeg szerinti részesedése az új szerződéseknél, ami egyértelműen az Otthon Start hitelek dominanciájával magyarázható – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Közben látványosan megugrott az egy szerződésre jutó, átlagos összeg is.
2026. 01. 09. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 09. 09:30
Megosztás:

Folytatódhat még az áremelkedés? Mire számíthatunk a lakáspiacon 2026-ban?

A 2026-os év is komoly változásokkal indul a lakáspiacon, melyek célja egyszerre a kereslet élénkítése és a kínálat bővítése. A legnagyobb támogatás talán a közszolgálati dolgozókat érinti, akik idén januártól évi nettó egymillió forintos vissza nem térítendő otthontámogatásra jogosultak. Ezt az összeget önerőként használhatják fel lakásvásárláshoz, illetve meglévő lakáshitelük törlesztésére is fordíthatják, ugyanakkor nem használható fel előtörlesztésre vagy végtörlesztésre, csak a rendszeres törlesztőrészletekre. Az intézkedés minden közszolgálatban dolgozót érint, így az orvosok, tanárok, rendvédelmi dolgozók és köztisztviselők is igénybe vehetik. Becslések szerint az intézkedés 100 ezer embert érinthet, vagyis éves szinten 100 milliárd forintos kiadást jelenthet a költségvetés számára.
2026. 01. 09. 09:00
Megosztás:

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a befizetéseket

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a világszervezet működéséhez való anyagi hozzájárulások folyósítását.
2026. 01. 09. 08:30
Megosztás:

Lassuló lakásdrágulás: Budapesten már 0,7 százalékos árcsökkenést hozott a december

A keresleti adatok alapján megfogalmazott várakozásokat a lakásárak is visszaigazolták, ugyanis 2025 decemberében tovább lassult lakásáremelkedés Magyarországon. Az országos átlagban az év utolsó hónapjában mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. Budapesten pedig még a novemberinél is erősebb, havi 0,7 százalékos lakásárcsökkenést hozott a december – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből, amely a decemberre és a múlt év egészére vonatkozó lakásár változásokat mutatja be.
2026. 01. 09. 08:00
Megosztás:

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni. Pénteken a délnyugati országrészben nagyobb területen lehet intenzív ónos eső, majd szombatra megszűnik a csapadék. A szél szombaton és vasárnap is erős, néhol viharos lesz, ami a Dunántúlon és a Bodrogközben hófúvásokat okozhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 09. 07:30
Megosztás: