Bővülő hitelezés, növekvő működési bevétel az Ersténél
A nyereség ugyan csökkent, de így is eredményes évet zárt 2022-ben az Erste. A bank sikeresen, fennakadások nélkül vette át a Commerzbank Zrt. ügyfeleit és integrálta a tevékenységét vállalati üzletágába. A felvásárlás zárásával az Erste Magyarország ötödik legnagyobb vállalati hitelezőjévé vált és piaci részesedése meghaladja a 10 százalékot. Lezárult tavaly a Random Capital beolvasztása is, a brókercéggel az Erste közel 33 ezer értékpapírszámlát és mintegy 108 milliárd forintos megtakarítási állományt vett át.
Az Erste működési bevételei 2022-ben – a nemzetközi könyvviteli szabványok szerint (IFRS) készített kimutatás alapján – 25,3 százalékkal haladták meg a 2021-es adatot, a hat évvel korábbival összevetve pedig a duplájára nőttek. A nettó kamatbevételek 66,8 százalékkal gyarapodtak, amit részben az magyaráz, hogy a kereskedési bevételek egy részét itt számolta el a bank, így a kereskedési és konverziós bevételi sor 20,8 milliárd forinttal csökkent. A díj- és jutalékbevételek 17,1 százalékos emelkedése mögött leginkább az aktív ügyfélállomány nagyobb tranzakciós aktivitása és a befektetési üzletág teljesítménye állt.
A működéssel kapcsolatos kiadások a bevétel bővülésétől elmaradó mértékben, 16,7 százalékkal nőttek, így az Erste működési eredménye 33 százalékkal 124,9 milliárd forintra emelkedett. A költség/bevétel arány december végére 43,6 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 46,8 százalékról. Ugyanakkor az egyéb működési eredmény 32,5 milliárd forinttal csökkent 2021-hez képest, elsősorban az egyszeri adó- és szabályozási terhek miatt (extraprofit adó, kamatstop, tranzakciós illeték emelése, rendkívüli OBA-befizetés). Az adózás utáni nyereség így 53,5 milliárd forint lett, míg 2021-et 59,2 milliárd forint nyereséggel zárta a bank – mondta el Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója a tavalyi eredményeket bemutató sajtótájékoztatón.
Az ügyfélhitelek és kötvények állománya 2022. december végén 21 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az új finanszírozás volumene 41 százalékkal nőtt 2021 teljesítményéhez képest. Az NPL-ráta 2,8 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 3,6 százalékról.
A teljes lakossági hitelállomány 2 százalékkal nőtt egy év alatt, az új kihelyezések értéke 5,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, melynek hátterében a lakáspiac bővülésének második negyedévben látható megtorpanása áll. Az új lakáshitelek folyósítása 5 százalékkal elmaradt a 2021-es eredménytől. A fogyasztási típusú hiteleknél a kihelyezés összességében 6 százalékkal csökkent. Ezen belül a személyi kölcsönök esetében 1,7 százalékkal, míg a Babaváró hitel iránt 3 százalékkal nőtt a kereslet az egy évvel korábbihoz képest. A kisvállalkozók esetében az új folyósítás 23 százalékkal nőtt – ismertette Harmati László, a pénzintézet lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese.
A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – 2022-ben 11 százalékkal 4704 milliárd forintra nőtt. A megtakarításokon belül a befektetések aránya 63 százalékra emelkedett december végére az egy évvel korábbi 58 százalékról.
Az Erste befektetési alapok piaci részesedése éves 3,3 százalékpontos növekedéssel meghaladta a 20 százalékot, amely stabilan a második helyet jelenti. A tavaly beolvasztott Random Capital forgalma a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) 2022-ben összesen meghaladta a 478 milliárd forintot, míg az Erste forgalma elérte a 1800 milliárd forintot. A Random Capital részesedése 2022-ben a BÉT forgalmából 6,2 százalék volt, az Erste részesedése az azonnali piacon 23,9 százalék – mondta el Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója, az idén februárban megalakult Vállalati és Pénzügyi Piacok (Corporates and Markets) üzletág vezetője.
A vállalati területen a kötvény- és a hitelállomány együttesen 45 százalékkal nőtt egy év alatt, és december végén meghaladta az 1230 milliárd forintot. A kis- és középvállalkozásoknál a hitel- és kötvényállomány 31 százalékkal, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 24 százalékkal, míg a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében 86 százalékkal gyarapodott 2021 végéhez képest. Az egy évvel korábbi visszafogottabb kereslethez viszonyítva 2022-ben nagyot nőtt az új kihelyezés, az új kötvények és hitelek volumene 116 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – tette hozzá Cselovszki Róbert.