Brexit: Automatikus lesz az EU-állampolgárok letelepedett státusának véglegesítése

Automatikussá teszi a brit kormány a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után is Nagy-Britanniában maradt EU-állampolgárok előzetes letelepedett státusának véglegesítését, így az érintetteknek - ha továbbra is jogosultak a nagy-britanniai tartózkodásra - ideiglenes engedélyük lejártával nem kell újabb folyamodványt benyújtaniuk a brit hatóságokhoz.

Brexit: Automatikus lesz az EU-állampolgárok letelepedett státusának véglegesítése

Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az EU-polgárok azonban, akik 2020 végéig, a Brexit után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is maradhattak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, de ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért - hivatalos jogi elnevezéssel európai uniós letelepedett státusért (EU Settled Status) - kellett folyamodniuk.

Ugyanez vonatkozik az EU, Izland, Norvégia és Liechtenstein alkotta szélesebb Európai Gazdasági Térség (EGT), valamint Svájc Nagy-Britanniában letelepedett állampolgáraira.

A Nagy-Britanniában életvitelszerűen eltöltött időtől függően a jogosultak teljes körű (settled), illetve előzetes (pre-settled) letelepedett státust kaptak.

Az utóbbit azok szerezhették meg, akik a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet törvényesen és életvitelszerűen Nagy-Britanniában. A jelenlegi szabályozás alapján ők is megvárhatják az öt év leteltét, és utána folyamodhatnak a végleges tartózkodási engedélyért.

A brit belügyminisztérium pénteki tájékoztatása szerint azonban az újabb kérvényezés kötelezettsége az ő esetükben is hamarosan megszűnik. A londoni felsőbíróság ugyanis a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok érdekvédelmi szervezeteinek keresetére még 2023-ban a Brexit-megállapodással ellentétesnek minősítette, hogy az előzetes letelepedett státusú uniós állampolgároknak újból a brit hatóságokhoz kell folyamodniuk a végleges letelepedési engedélyért.

A keresetet benyújtó érdekképviseleti szervezetek szerint ez a kötelezettség azzal a veszéllyel jár, hogy akik az újbóli kérvényezést bármilyen okból elmulasztják - például egyszerűen elfelejtik -, egyik pillanatról a másikra illegális bevándorlóknak minősülhetnek, és a brit kormány kitoloncolhatja őket.

 

Ennek megelőzésére - a londoni felsőbíróság végzésének megfelelően - a brit belügyminisztérium pénteken közölte: új eljárásrendet vezet be azzal a céllal, hogy újabb folyamodvány benyújtásának kötelme nélkül automatikussá váljon az előzetes letelepedett státusú EU-, EGT- és svájci állampolgárok tartózkodási engedélyének véglegesítése.

A tárca emailt küld mindazoknak, akiknek előzetes letelepedett státusa hamarosan lejár, tájékoztatva őket arról, hogy nemsokára számíthatnak engedélyük automatikus véglegesítésére.

A minisztérium közölte, hogy az első, automatikusan véglegesített tartózkodási engedélyek kiadása már január végén megkezdődik. Az előzetes engedélyek birtokosainak semmi tennivalójuk nincs, a hatóságok csak akkor küldenek újabb üzenetet nekik, ha valamilyen okból nem kapták meg a végleges letelepedett státust.

A tájékoztatás szerint a brit belügyminisztérium a véglegesítési eljárás során ellenőrzi, hogy az érintettek továbbra is életvitelszerűen Nagy-Britanniában tartózkodnak-e, és azt is, hogy nem követtek-e el időközben bűncselekményt.

A tárca adatai szerint eddig 5,7 millió uniós, EGT- és svájci állampolgár részesült előzetes vagy végleges letelepedett jogi státusban. A magyarok által kérvényezett engedélyek száma meghaladja a 180 ezret.

A hitelek után a befektetésekben is rekordot döntöttek a magyarok

Sosem volt még ennyi pénzük befektetési alapokban és életbiztosításokban a magyaroknak, mint 2024 végén. A bankbetétek is már csaknem visszahíztak a 2022-es februári szintre, amikor óriási összegek érkeztek a lakossági bankszámlákra az szja-visszatérítésből, a 13. havi nyugdíjból és a fegyverpénzből - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 2025 első hónapjaiban már az állampapírokból landolhatnak újra hatalmas pénzek a folyószámlákon, hogy aztán onnan elköltse vagy újra befektesse ezeket a lakosság.
2025. 02. 06. 13:30
Megosztás:

Megtorpant a Bitcoin bányászat: 4 hónap után először csökkent a bányászati nehézség

A Bitcoin bányászati nehézsége először csökkent négy hónap után, miközben a bányászok termelése visszaesett. Vajon egy új korszak kezdete, vagy csak átmeneti enyhülés a bányászok számára?
2025. 02. 06. 13:00
Megosztás:

Kiugró forgalommal kezdte az évet a használtautó-import

Idén januárban 10 445 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, 13 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt - közölte a JóAutók.hu csütörtökön az MTI-vel a DataHouse adatai alapján.
2025. 02. 06. 12:30
Megosztás:

Lassuló növekedést jeleznek az amerikai BMI indexek

Az S&P Global szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexének végleges értékét januárban 52,8-ról 52,9-re módosították az Egyesült Államokban, de ez még így is jelentős visszaesés az előző havi 56,8 után.
2025. 02. 06. 12:00
Megosztás:

A német gazdasági receszió visszahúzza a magyar ipar teljesítményét

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 decemberében az előző év azonos időszakához képest 5,3 százalékkal, a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján a megelőző hónaphoz viszonyítva 1,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene. 2024-ben az ipar teljesítménye összességében 4 százalékkal mérséklődött 2023-hoz képest.
2025. 02. 06. 11:00
Megosztás:

Decemberben a magyar lakosság erős fogyasztása inkább külföldön, mintsem a hazai boltok forgalmában realizálódott

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a kiskereskedelmi forgalom 2024-ben a megelőző évhez viszonyítva összeségében 2,6%-kal növekedett. A kiskereskedelmi forgalom trendszerű bővülése egyértelműen a belgazdasági fordulatot és a középosztály folyamatos erősödését jelzi.
2025. 02. 06. 10:30
Megosztás:

Iránykereső techszektor mellett növekedtek a tőzsdék a tengerentúlon

Emelkedtek az amerikai indexek szerdán: az S&P 500 0,4%-kal, a Dow 0,7%-kal, a Nasdaq pedig 0,2%-kal került feljebb a globális kereskedelmi háborúval kapcsolatos félelmekkel és kiábrándító jelentésekkel teli napon. A legjobb teljesítményt az ingatlanszektor könyvelhette el 1,6%-os növekedéssel.
2025. 02. 06. 10:00
Megosztás:

Gyógyszeripari cégek hátán emelkedett az európai piac, nehéz napja volt a KKE-régiónak

Fél százalék körül emelkedtek a fő európai indexek, mely alól kivétel volt a kismértékben csökkenő francia piac.
2025. 02. 06. 09:30
Megosztás:

Öregszik Szerbia társadalma

Rekordalacsony volt a születésszám Szerbiában tavaly - közölte a szerbiai statisztikai hivatal; 2024-ben csupán 60 813 gyerek született a hatmilliós országban, ami ötszázzal kevesebb mint egy évvel korábban.
2025. 02. 06. 09:00
Megosztás:

Izraelben az oktatási minisztérium 2025-öt a mesterséges intelligencia évének nyilvánította

Izraelben az oktatási minisztérium 2025-öt a mesterséges intelligencia (MI) évének nyilvánította, melyben a diákok és a tanárok elsajátítják az MI-eszközök alapvető ismereteit, és integrálják azokat a tanulási, tanítási és értékelési folyamatokba- jelentette a minisztérium honlapján.
2025. 02. 06. 08:30
Megosztás:

Sofőrhiány van Szerbiában

Szerbiának legalább tízezer hivatásos sofőrre lenne szüksége, ugyanis a szerb sofőrök inkább külföldön keresnek munkát, míg külföldi dolgozókat nehéz találni - közölte a szerbiai közlekedésbiztonsági ügynökség.
2025. 02. 06. 08:00
Megosztás:

Bemutatták a debreceni BMW autógyár karrierbuszát

Bemutatták a sajtónak a debreceni BMW autógyár karrierbuszát szerdán.
2025. 02. 06. 07:00
Megosztás:

Nyugat-Ukrajnában lakásépítési láz tapasztalható, másutt pang az ingatlanpiac

5Valóságos lakásépítési láz tapasztalható a belső menekültek nagy száma miatt a nyugat-ukrajnai megyékben, miközben az ország frontvonalhoz közeli keleti és déli régióiban alacsony a kereslet a lakások iránt - közölte az Unian hírügynökség Olena Hajdamahára, az Ukrán Ingatlanügynökök Szövetségének elnökére hivatkozva.
2025. 02. 06. 06:00
Megosztás:

Washingtonnak kell megtennie az első lépést a kétoldalú kapcsolatok normalizálása felé

Az Egyesült Államoknak kell megtennie az első lépést az Oroszországgal való kapcsolatok normalizálása felé - jelentette ki Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes az orosz diplomáciai tárca honlapján szerda este közzétett közleménye szerint.
2025. 02. 06. 05:00
Megosztás:

Több ezer fémipari dolgozó tüntetett Brüsszelben az ágazat megerősítése érdekében

Az európai ipari szakszervezetek felhívására a fémipari szektor szakszervezeti szövetsége tömeges megmozdulást szervezett szerda reggel Brüsszelben; a demonstráció célja az volt, hogy felhívja az Európai Bizottság figyelmét az európai ipar válságára, valamint hogy bírálja a hétfőn hivatalba lépett új belga kormány iparpolitikájának hiányát - tájékoztatott az RTBF belga közszolgálati média.
2025. 02. 06. 04:00
Megosztás:

Minden idők legsikeresebb turisztikai éve volt 2024 Romániában

Minden idők legsikeresebb turisztikai éve volt 2024 Romániában - közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 02. 06. 03:00
Megosztás:

4 csillagjegy számára is nagy pénzt hozhat a hét második fele, ha tudja hogyan...

A hét második felében a szerencse különös fordulatokat tartogat minden csillagjegy számára! Váratlan pénzügyi lehetőségek, meglepő véletlenek és sorsszerű találkozások segíthetnek abban, hogy plusz bevételhez juss. Nézd meg, melyik nap hozhat neked szerencsét, milyen számokat érdemes választanod a lottón, és milyen hétköznapi jelekből olvashatod ki a pénzügyi sikered kulcsát!
2025. 02. 06. 02:00
Megosztás:

Lassuló növekedés: megtorpant az amerikai gazdaság januárban

Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése tavaly április óta a leglassabbra mérséklődött januárban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges értékei alapján.
2025. 02. 06. 01:30
Megosztás:

5 éve ugyanazon a párnán alszol? Nagy hibát követsz el ezzel!

Mi köze a NASA technológiájának az ágyneműkhöz? Hány éves párnákon alszanak a luxusszállodák vendégei? És miért vásárolnak a kínaiak óriási takarókat, míg az európaiak inkább külön takaródznak? Hány évente célszerű lecserélni a párnánkat és miért? Válaszok a szakértőtől.
2025. 02. 06. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban tavaly december óta a legalacsonyabb szintre csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a január 31-én záródott héten - közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
2025. 02. 06. 00:05
Megosztás: