Budapesten nem lehet majd kihasználni az 5%-os THM plafont?!
Már néhány hete bejelentette a kormány, hogy 5%-os önkéntes THM plafont szeretne életbe léptetni a lakáshitelekre. Megkezdődött a bankokkal az egyeztetés, az már jelenleg is jól kivehető, hogy a pénzintézetek nem szeretnék ezt a lehetőséget általánosan, minden ügyfélre bevezetni.
A portfolio.hu oldalon megjelent információk alapján a pénzintézetek az alábbi feltételek mellett nyújtanának 5%-os THM értéken lakáshitelt:
- Fiatalok lakásvásárlásához, lakáscéljához kapcsolódjon a kölcsön.
- Az igénylők első lakásvásárlását, lakáshoz jutását finanszírozzák meg ilyen módon a hitelből.
- Az ingatlan alapterülete ne haladja meg az 50 négyzetmétert.
- Zöld, energiatakarékos ingatlan legyen a hitelcél.
- Az ingatlan négyzetméterára 1 millió Ft alatt legyen.
Mindegyik kritérium eléggé szűkíti azt az ügyfélkört, aki elérhetné ezt a kedvezményes kamatozású megoldást. De ezen feltételek közül is érdemes kiemelni kettőt: kizárólag az 1 millió Ft alatti négyzetméterár mellett lehetne megvenni energiahatékony ingatlanokat.
A KSH adatai alapján a fővárosban 2024. I. negyedévében az újépítésű lakások átlagos négyzetméterára 1 477 000 Ft volt, egy átlagos használt lakás egyetlen négyzetméteréért 918 ezer Ft-ot kellett fizetni. A szakértők szerint azóta még emelkedtek is az ingatlanárak, jelenleg már az 1 millió forintot is meghaladhatja egy átlagos használt lakás négyzetméterára Budapesten.
Azt pedig látni kell, hogy a "zöld" energiatakarékos lakások jellemzően az új építésű, illetve a magas minőségű használt ingatlanok közül kerülhetnek ki. Ezeknek az ára pedig jellemzően átlagon felüli. Vagyis, jó eséllyel Budapesten már most sincs olyan ingatlan, ami megfelelne ezeknek az előírásoknak.
Vidéken azért jobb a helyzet, a használt ingatlanok átlagos négyzetméterára 512 ezer forint volt idén az első negyedévben, az új építésű ingatlanok átlagos négyzetméterára pedig 1 163 000 Ft. Természetesen ebben az esetben is igaz, hogy az energiahatékony otthonok jellemzően drágábbak az átlagnál. Ugyanakkor az országos átlagban a fővárosi lakásárak is benne vannak, ami felfelé torzítja a képet. Vagyis vidéken azért még lehetnek olyan lakások, amik megfelelnek ezeknek a elveknek.
Azt mindenképpen ki kell hangsúlyozni, hogy még csak ötleteket, javaslatokat láthatunk, olvashatunk az 5%-os THM plafonnal kapcsolatban. A kormány oldaláról inkább a széleskörű bevezetésről lehet hallani, míg a bankok csak egy nagyon szűk ügyfélkör számára tennék elérhetővé ezt a lehetőséget. Várhatóan a végeredmény egy köztes megoldás lehet, ugyanakkor arra a Bankmonitor szakértői kis esélyt látnak, hogy az új THM plafon minden hiteligénylő számára elérhető legyen.
Éppen ezért a lakásvásárlás előtt állóknak érdemes megnézniük azt is, hogy jelenleg milyen feltételekkel lehet kölcsönt igényelni. A THM plafonnal kapcsolatos híreket pedig érdemes fokozottan nyomon követni: azoknak mindenképpen érdemes gyorsan dönteni, akikre nem lesz érvényes ez az intézkedés.