Csak a használt lakások vásárlói pörgetik a hitelpiacot

A használt lakások vásárlásához felvett kölcsönök húzták ki a gödörből a hitelezést az idén. Új ingatlanokra csak a tavalyihoz képest vettek fel valamivel több hitelt, építkezni, felújítani pedig még az előző évi mélypontnál is kevesebben akartak jelzálogkölcsönből. Egyelőre a lakáshitelek kiváltása is csak keveseket vonz, hiába lehetne vele milliókat spórolni - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Csak a használt lakások vásárlói pörgetik a hitelpiacot

Lassan éledezik az idén a lakáshitelpiac a KSH adatai szerint. Az első félévben összesen 35 590 hitelszerződés jött létre, ami ugyan 30 százalékkal több a 2023-as mélypontnál, de messze elmarad a korábbi években megszokottól, amikor félévente 50-60 ezer ilyen szerződést kötöttek meg. A folyósított lakáshitelek teljes összege viszont meghaladta az 590 milliárd forintot, ez a duplája a 2023-as első félévinek, és a korábbi évekhez mérten is kiemelkedőnek számít. Ez alapján idén főleg a kölcsönök nagysága ugrott meg: míg tavaly az első félévben egy átlagos lakáshitel-szerződésben még csak 10,7 millió forint szerepelt, az idén már 16,6 millió.

A használt lakások iránti kereslet ugrott meg igazán, az ilyen szerződések száma több mint 80 százalékkal 24 ezer fölé emelkedett az első hat hónapban, és a használt lakást vásárlók átlagosan csaknem 19 millió forintnyi hitelt vettek fel. A magas hitelösszegben szerepet játszhatott az is, hogy elindult a CSOK Plusz program, amely kedvezményes támogatott hitellel segíti a lakásvásárlást, és már egy gyermek vállalásával is 15 milliós kölcsönt lehet felvenni, hárommal pedig akár 50 milliósat is. A Bank360.hu elemzése szerint a legtöbb hitelt is használt lakás vásárlására fordították, 458 milliárd forintnyi, ami a teljes igényelt lakáshitelek 77 százaléka.
Építéshez és felújításhoz még kevesebben vettek fel jelzáloghitelt

Az új lakásokra felvett hitelek száma is nőtt valamelyest, 3212 ilyen szerződést írtak alá, ez 19,5 százalékkal több ugyan a tavalyinál, de jócskán elmarad a korábbi években megszokott, félévente jellemzően 4 ezer fölötti darabszámtól. Az új lakásokra felvett hitelek átlagos, 20,9 millió körüli összege alig haladta meg a használt lakások vásárlására felhasználtakét.

Építkezésbe is kevesen vágtak bele kölcsönnel. Az ilyen céllal felvett hitelek száma 4237 darab volt az első félévben, ez 38 százalékkal elmarad még a 2023-as első félévitől is, és a fele sincs annak, amit 2020-2022 között jellemzően igényeltek a háztartások. Az építkezésre felvett átlagos hitelösszeg 7,2 millió forint körül volt az idén.

A felújítások is elmaradtak ebben az évben. Korszerűsítésre, bővítésre 3055-en vettek fel kölcsönt, 18 százalékkal kevesebben, mint a csúcskamatok idején 2023 első felében, a korábbi évekhez mérten pedig még nagyobb a visszaesés. Elképzelhető, hogy a lakosság a felújítási támogatások miatt várt ezekkel a beruházásokkal, az eddigi tapasztalatok alapján azonban az energetikai felújításokra igénybe vehető kedvezményes hitel is lassan fogy csak a bankoknál.

Megérné a hitelkiváltás, de az is mélyponton jár

A THM-plafonok elhozták azt az időt, amikor sok adósnak megérhette kiváltani a meglévő drága kölcsönét olcsóbbra. A KSH adatai szerint viszont hiába biztatta erre a magas kamatozású hitelben ragadt ügyfeleket minden szakértő, csak kevesen éltek a lehetőséggel. Az első félévben 495 hitelkiváltás volt, 25 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ráadásul ez a szám a töredéke, harmada, negyede a 2020-2022 között megszokott féléves mennyiségnek.

Úgy tűnik, sokkal többen váltották ki a hitelüket akkor, amikor attól tartottak, hogy megszűnhet a kamatstop, és elszállhatnak a törlesztőrészletek, mint most, amikor lementek a kamatok. Az persze sosem volt jellemző a lakosságra, hogy tömegesen cserélné le a lakáshitelét kedvezőbbre. A legtöbb hitelkiváltás a statisztika vezetése, vagyis 2020 óta, 2021 első felében történt, 2020 darab, ami elenyésző mennyiség az akkori 682 ezer szerződésből álló állományhoz képest.

Az első félév végén valamivel kevesebb mint 650 ezer lakáshitelszerződést tartottak nyilván a bankok, és 5287 milliárd forint fölött volt a teljes lakáshitel-állomány. Ennek az állománynak nem egészen a negyede volt államilag támogatott lakáshitel, a többi piaci alapú, amelyeknél viszont célszerű volna az adósoknak időről-időre átnézni, található-e a piacon kedvezőbb konstrukció. Sok adós a teljes futamidőre vetítve több millió vagy akár tízmillió forintos nagyságrendű megtakarítást érhetne el a meglévő lakáshitele kiváltásával - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

A Bitget AI-forradalma: a kereskedési botokból intelligens „társ-pilóták” lesznek

A kriptotőzsdei verseny új szintre lép: a Bitget ambiciózus AI-stratégiával rukkolt elő, amelynek célja, hogy a kereskedési botokat valódi, intelligens „co-pilotokká” alakítsa. Az új ökoszisztéma nemcsak a profiknak, hanem a hétköznapi felhasználóknak is új lehetőségeket nyithat meg.
2026. 04. 21. 22:30
Megosztás:

Kvantumszámítógépek árnyékában: a Coinbase-jelentés szerint 38-szorosára nőhetnek az adatmennyiségek

Bár a kvantumszámítógépek még nem jelentenek közvetlen veszélyt a kriptopiacra, egy friss, Coinbase által támogatott kutatás szerint az iparágnak már most fel kell készülnie a jövő kihívásaira. A jelentés komoly technológiai és gazdasági következményekre figyelmeztet – különösen az adatméret és a hálózati terhelés terén.
2026. 04. 21. 21:30
Megosztás:

Megérkeztek a Művészetek Völgye színházi programjai

2026 július 24. és augusztus 2. között immár 35. alkalommal válik Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend a magyar kulturális élet központjává, a Művészetek Völgye ismét különleges programokkal tölti meg a Balaton-felvidék szívét.
2026. 04. 21. 20:30
Megosztás:

Újabb rekord a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cégnél: a ViVeTech Nyrt. árbevétele 66%-kal, adózott eredménye 50%-kal nőtt 2025-ben

66 százalékos növekedéssel 2,3 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2025-ös évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2024-ben elért közel 1,4 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a 2025-ös évben mintegy 50 százalékkal, 193,8 millió forintra bővült a 2024. évi 128,8 millió forintos szintről – derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből.
2026. 04. 21. 20:00
Megosztás:

Donald Trump: Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni

Donald Trump amerikai elnök kedden közölte, hogy szerinte Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni, a megállapodás pedig "nagyszerű" lesz.
2026. 04. 21. 19:30
Megosztás:

Mennyi most a tojás, és hogyan változott az ára?

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint az étkezési tojás ára vegyesen alakult az év első tizenöt hetében, az M-es méretkategória drágult, míg a nagyobb méretű, L-es tojások ára csökkent.
2026. 04. 21. 19:00
Megosztás:

A belga főváros intézkedéseket fogadott el a kéregetés visszaszorítására

Brüsszel városvezetése új intézkedéseket fogadott el a kéregetés visszaszorítására; a jövőben tilos lesz 16 év alatti gyerekekkel koldulni a belváros kiemelt részein, és a szabályok megszegői akár 500 eurós bírságra is számíthatnak - írta kedden a Belga belga hírügynökség.
2026. 04. 21. 18:30
Megosztás:

Eddig kell eltávolítani a választási plakátokat

Az országgyűlési választásra kihelyezett plakátokat május 12-én 16 óráig kell eltávolítani - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel kedden.
2026. 04. 21. 18:00
Megosztás:

Megélénkült a Svájcból és az Egyesült Államokból érkező lakáspiaci kereslet

A választásokat követő héten főként Svájcból és az Egyesült Államokból jelentősen megnőtt az eladó lakásokra és házakra érkező telefonos érdeklődések száma, területi bontásban a főváros, míg az árakat tekintve főként a 80 millió forintnál olcsóbb lakások és házak álltak a kereslet fókuszában - közölte az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
2026. 04. 21. 17:30
Megosztás:

Moszkva kész az olajszállítás újraindítására a Barátság vezetéken

Oroszország kész a kőolajszállítás újraindítására Magyarországra és Szlovákiába a Barátság vezetéken, a kérdés az, hogy Ukrajna hajlandó-e felhagyni a "zsarolással" - közölte az orosz elnök sajtótitkára újságíróknak kedden Moszkvában.
2026. 04. 21. 17:00
Megosztás:

A svájci óraexport 1 százalékkal csökkent márciusban

A svájci órák exportja egy év alatt 1 százalékkal 2,112 milliárd svájci frankra csökkent márciusban, miután februárban 9,2 százalékkal nőtt - áll a svájci óraipari szövetség (FHS) honlapján.
2026. 04. 21. 16:30
Megosztás:

35 éves a Magyar Suzuki: teljeskörű autógyártás, népszerű modellek, stabil működésű nagyvállalat

Jelentős mérföldkőhöz ért a Magyar Suzuki Zrt: az esztergomi vállalatot 35 évvel ezelőtt alapították és tették le a gyár alapkövét. A Suzuki Csoport egyetlen európai üzemében az évtizedek során hét ikonikus modell készült, miközben a vállalat az ország egyik meghatározó gazdasági szereplőjévé vált.
2026. 04. 21. 16:00
Megosztás:

Új kulturális modell kidolgozását kezdeményezi a Magyar Színházi Társaság

Új, átláthatóbb és arányosabb alapokra helyezné a kulturális szféra működését a Magyar Színházi Társaság (MSZT), ennek érdekében a szervezet több mint száz pontból álló szakmai javaslatcsomagot állított össze – közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 04. 21. 15:00
Megosztás:

Meredeken romlottak a németországi és euróövezeti gazdasági várakozások

Áprilisban meredeken csökkent a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe a márciusi erőteljes süllyedést követően.
2026. 04. 21. 14:40
Megosztás:

A BIS szigorítaná a stabilcoin-szabályozást – de már túl késő lehet?

A stabilcoin (angolul: stablecoin) piac robbanásszerű növekedése új szintre emelte a pénzügyi kockázatokat – és a szabályozói aggodalmakat is. A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) most egyértelmű figyelmeztetést adott ki: globális szabályozás nélkül a rendszer sérülékeny marad. De vajon a piac már túlnőtt a szabályozók reakcióidején?
2026. 04. 21. 14:00
Megosztás:

A Waberer’s három új MAN típusú elektromos nyerges vontatóval bővíti alternatív hajtásláncú flottáját

A Waberer’s tovább erősíti fenntarthatósági törekvéseit, és három új, tisztán elektromos MAN TGX 20.449 4x2 BL SA EB típusú nyerges vontatóval bővíti alternatív hajtásláncú járműflottáját. A beszerzéssel az ilyen járművek száma 33-ra nő, amellyel a vállalat továbbra is Közép- és Kelet-Európa egyik legnagyobb alternatív flottáját üzemelteti.
2026. 04. 21. 13:30
Megosztás:

Csökkenő bevételről számolt be a német Beiersdorf csoport

A Beiersdorf német kozmetikai és vegyipari csoport csökkenő bevétellel zárta a március végével záródott első negyedévet - áll a vállalat honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2026. 04. 21. 13:00
Megosztás:

Csökkenő bevételről számolt be a német Beiersdorf csoport

A Beiersdorf német kozmetikai és vegyipari csoport csökkenő bevétellel zárta a március végével záródott első negyedévet - áll a vállalat honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2026. 04. 21. 13:00
Megosztás:

Coinbase új szintre emeli a kriptohitelezést: USDC-alapú kölcsönök indulnak az Egyesült Királyságban

A Coinbase tovább erősíti jelenlétét az Egyesült Királyság kriptopiacán: a vállalat elindította kriptofedezetű hiteltermékét, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy Bitcoin és Ethereum fedezet mellett perceken belül USDC-hez jussanak. Az új szolgáltatás nemcsak likviditást biztosít eladás nélkül, hanem fontos lépés az onchain pénzügyi ökoszisztéma kiépítése felé is.
2026. 04. 21. 12:30
Megosztás:

Még lehet jelentkezni az országos önkéntes meteorológiai hálózatba

Még lehet jelentkezni a HungaroMet Nonprofit Zrt. által indított országos önkéntes meteorológiai hálózatba, amelynek célja a hazai mérési lefedettség bővítése és a helyi időjárási jelenségek jobb megismerése.
2026. 04. 21. 12:00
Megosztás: