Csődeseménynek minősülhet az orosz devizakötvényekre adott rubeltörlesztés

Oroszország hírek szerint dollár helyett rubelben fizette ki április elején két lejáró kötvénykötelezettségét, ami az eredeti kötvényszerződés fizetési feltételeinek megváltoztatását jelenti. Ez csődeseménynek minősülhet, ha a május 4-ig tartó türelmi időszak végéig a helyzet nem rendeződik - áll a Moody's Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett állásfoglalásában.

Csődeseménynek minősülhet az orosz devizakötvényekre adott rubeltörlesztés

A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozta: a szóban forgó kötvények szerződései nem nyújtanak lehetőséget arra, hogy a törlesztéseket dolláron kívül bármilyen más valutában teljesíteni lehessen.

A 2018 után kibocsátott eurokötvények bizonyos feltételekkel megengedik Oroszországnak, hogy rubelben teljesítse az egyes részletek törlesztését. A 2018 előtti kötvények azonban vagy nem tartalmazzák ezt a záradékot, vagy csak más keményvalutában, a dollár mellett euróban, fontban vagy svájci frankban engedik a fizetéseket, és az érintett, 2022-es, illetve 2042-es lejáratú két kötvény ebbe a kategóriába tartozik - áll a Moody's csütörtöki londoni állásfoglalásában.

A cég már a múlt hónap végén visszavonta Oroszország hitelminősítési osztályzatait. A Moody's március 31-én Londonban bejelentette, hogy a döntés az orosz kormány összes adósminőségi besorolására, valamint a Moody's által eddig minősítéssel ellátott szub-szuverén oroszországi entitások - köztük Moszkva, Szentpétervár és többtucatnyi oroszországi terület - külön osztályzatára vonatkozik.

A Moody's egyben visszavonta az Oroszországban tevékenykedő kereskedelmi adósok helyi valutában és devizában fennálló kötelezettségeinek besorolási országplafonját, vagyis azt a felső osztályzati korlátot, amely határt szab e vállalatok minősítésének. A Moody's a visszavonásig nagyon magas adóskockázatot jelző "Ca" államadós-osztályzattal tartotta nyilván Oroszországot.

Ugyancsak visszavonta oroszországi osztályzatait egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is, közölve, hogy döntését az ukrajnai háború miatt Oroszország ellen hozott EU-szankciók alapján hozta. Az Európai Unió március 15-én jelentette be, hogy megtiltja hitelminősítői osztályzatok érvényben tartását oroszországi jogi személyekre, vállalatokra és egyéb entitásokra.

A Fitch legutóbbi orosz államadós-besorolása "C" volt. Ez az osztályzat a Fitch azon megítélését tükrözte, hogy Oroszország államadósság-törlesztési csődesemény küszöbén áll. A harmadik globális hitelminősítő, az S&P Global Ratings a múlt héten részleges devizaadósság-törlesztési csődhelyzetet jelző "SD" (Selective Default) szuverén adósosztályzattal látta el Oroszországot, szintén arra hivatkozva, hogy Oroszország rubelben fizette dollárban denominált eurokötvényeinek április elején esedékessé vált törlesztéseit.

Az S&P az intézkedés után erről a csődeseményt jelző besorolási szintről ugyancsak visszavonta oroszországi besorolásait az EU-szankcióknak megfelelően.


Az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások

A kedvezőtlen időjárás miatt az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások, a munkálatok jövő héten véget érhetnek - mondta az Aratási Koordinációs Bizottság ülését követő szerdai sajtótájékoztatón Budapesten az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 07:30
Megosztás:

Uniós szóvivő: Grönland jövőjéről a grönlandiaknak és a dánoknak kell dönteniük

Grönland jövőjéről a grönlandiaknak és a dánoknak kell dönteniük- szögezte le Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője szerdán.
2026. 07. 09. 06:30
Megosztás:

Kármán András: az idei új költségvetési hiánycélt augusztus végére határozzák meg

Elkészült az idei költségvetési leltár, az ütemterv szerint az új hiánycélt augusztus végén határozzák meg, és átfogó törvénymódosítást nyújtanak be a 2026-os évről; október végéig pedig benyújtják a 2027-es költségvetést és elkészítik a középtávú költségvetési tervet - mondta a pénzügyminiszter háttérbeszélgetésen szerdán Budapesten.
2026. 07. 09. 06:00
Megosztás:

ÁHT gyorsjelentés 2026. június

Június végéig (hat hónap alatt) az államháztartás központi alrendszere 3382,2 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez a költségvetési törvényben szereplő éves hiánycél 80,2%-a. A központi alrendszeren belül a központi költségvetés 3271,0 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 103,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 214,6 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 07. 09. 05:30
Megosztás:

Karácsony Gergely: idén 25 társasház újíthatja meg az udvarát az Égig érő fű program révén

Idén 25 társasház kezdheti meg udvarának megújítását, további 10 ház pedig tervezési támogatást kap az Égig érő fű udvarzöldítési program keretében - közölte Karácsony Gergely főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 05:00
Megosztás:

Minden idők legnagyobb romániai kereskedelmi ingatlantranzakcióját kötötte meg a MAS és az AFI

Az AFI Europe megvásárolta a MAS hat romániai bevásárlóparkját - írta a profit.ro.
2026. 07. 09. 04:30
Megosztás:

Derűs jövőkép, bizonytalan jelen – így gondolkodnak a pénzről a magyar egyetemisták

Az egyetemisták és főiskolások közül most még csak kevesen elégedettek az anyagi helyzetükkel, a többségük mégis optimista. Az Erste és a HÖOK közös kutatása szerint pénzügyi kérdésekkel kapcsolatban sok bennük a bizonytalanság, amihez az is hozzájárulhat, hogy keveset beszélgetnek ezekről a témákról. Az Erste x Körvonal beszélgetésindító kártyacsomag segít, hogy a fiatalok könnyebben beszéljenek a jövő izgalmas, sokszor szorongató kérdéseiről.
2026. 07. 09. 04:00
Megosztás:

Karácsony Gergely: idén 25 társasház újíthatja meg az udvarát az Égig érő fű program révén

Idén 25 társasház kezdheti meg udvarának megújítását, további 10 ház pedig tervezési támogatást kap az Égig érő fű udvarzöldítési program keretében - közölte Karácsony Gergely főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 03:30
Megosztás:

Rekordév után is pörög a piac: megteltek a fóti raktárak

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint. A társaság közel 60 ezer négyzetméternyi új bérleti megállapodással kezdte az évet a Budapest környéki megaparkjaiban. Az eredmények azt jelzik, hogy a szektorban egyre inkább felértékelődnek azok a korszerű fejlesztések, amelyek jó lokáció mellett rugalmasságot és gyors alkalmazkodóképességet is kínálnak a bérlők számára.
2026. 07. 09. 03:00
Megosztás:

Visszatér a brutális hőség Magyarországra

A hét közepén néhány napra mérséklődig a hőség, a jelenlegi előrejelzések szerint azonban már a jövő hét elejétől ismét 33–35 Celsius-fok közelébe emelkedhet a nappali csúcshőmérséklet.
2026. 07. 09. 02:00
Megosztás:

1988 a nyugdíjszámítás nagy határvonala: ezért számítanak innen a keresetek

A magyar nyugdíjszámítás egyik legfontosabb szabálya, hogy az öregségi nyugdíj alapját főszabály szerint az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért keresetek és jövedelmek adják. Ez az első hallásra technikai részletnek tűnő szabály valójában kulcskérdés: meghatározza, hogy mely évek kereseti adatai kerülnek be a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámításába, és melyek azok az időszakok, amelyek csak kivételes esetben játszhatnak szerepet.
2026. 07. 09. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára adott átmeneti olajszankció-mentességet

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára a kőolajra vonatkozóan adott átmeneti szankciómentességet a két ország közötti megállapodás megsértése miatt - közölték amerikai tisztségviselők kedden.
2026. 07. 09. 00:05
Megosztás:

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató országok listájáról

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató államok listájáról – jelentette be Marco Rubio külügyminiszter szerdán az eljárás megindítását.
2026. 07. 08. 23:30
Megosztás:

Tavaly gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése

Ismét gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése, míg 2023 és 2024 vége között naponta átlagosan 3-4 üzlettel volt kevesebb, addig az elmúlt időszakban már napi 4-5 üzlet zárt be - közölte a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) szerdán, a vendéglátásról készített statisztikai helyzetjelentés alapján.
2026. 07. 08. 23:00
Megosztás:

Csökkent a dísznövénytermesztés területe 2025-ben, miközben mérsékelten nőtt az ágazat bevétele

Csökkent a dísznövénytermesztésre használt terület 2025-ben, miközben mérsékelten emelkedett az ágazat bevétele az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közölt adatok szerint.
2026. 07. 08. 22:30
Megosztás:

Mastercard: az európaiak fele új készségeket szeretne elsajátítani a vakáció alatt

Majdnem minden második európai (48 százalék) azt tervezi, hogy a nyári szabadsága során valamilyen új készséget sajátít el, a magyarok körében is hasonló, bár valamivel alacsonyabb ez az arány - derül ki a Mastercard friss kutatásából.
2026. 07. 08. 22:00
Megosztás:

A magyar költségvetés valós helyzete az átvilágítás után

A 2026-os költségvetést az előző Parlament 3,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal fogadta el. Az új kormány által elvégzett átvilágítás megállapítása szerint azonban, kormányváltás nélkül, a hiány a GDP 8,3 százaléka lett volna. Az Európai Unióval kötött megállapodás és az eddigi kormányzati intézkedések nyomán az idei évre további intézkedések nélkül várható hiányt sikerült a GDP 7,5 százalékára mérsékelni. A kormány augusztus végéig módosítja a 2026-os költségvetést és új hiánycélt határoz meg 2026-ra, október végéig pedig benyújtja a 2027-es költségvetést és elkészíti a középtávú költségvetési tervet.
2026. 07. 08. 21:30
Megosztás:

Kiss Zalán veszi át az EXIM Magyarország vezetését

2026. július 8-tól Kiss Zalán tölti be az EXIM Magyarország vezérigazgatói tisztségét. Az új vezető kinevezésének célja az intézmény szakmai működésének további erősítése, a szervezeti megújulás támogatása, valamint az EXIM Magyarország értékteremtő szerepének megerősítése a magyar vállalkozások exportfinanszírozásában.
2026. 07. 08. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 07. 08. 20:30
Megosztás:

Forsthoffer Ágnes hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik

Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke szerdán hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik - közölte az Országgyűlés sajtóirodája az MTI-vel kedden.
2026. 07. 08. 20:00
Megosztás: