Devizapiaci kilátások 2025-re - mennyi lesz az EURÓ árfolyama 2025-ben?
A legfontosabb makrogazdasági trendek 2025-ben
Növekszik a nemzetközi kereskedelem elleni támadások száma
A szabadkereskedelemre egyre nagyobb hatással vannak a protekcionista politikák, a gazdasági bojkottok és az alapvető kereskedelmi útvonalak biztosításának akadályai. A világ országainak körülbelül egyharmada, köztük a fejlődő országok 60%-a áll az Egyesült Államok által bevezetett gazdasági szankciók hatálya alatt - ez példátlan mértékű.
A kulcsfontosságú kereskedelmi pontokon, például a Formosa-szorosban, ahol Kína és Tajvan konfliktusban áll egymással, vagy a Vörös-tengeren lévő Bab El Mandeb-szorosban, amelyet regionális konfliktusok érintenek, kialakult akadályok komoly kockázatot jelentenek a globális gazdasági növekedésre.
E kihívások enyhítése érdekében a vállalatok diverzifikálhatják kereskedelmi partnereiket, és növelhetik a geopolitikai kockázatok kezelésével kapcsolatos belső szakértelmüket.
Az euróövezet lassan növekszik, de a fejlett gazdaságokat nem fenyegeti recesszió veszélye
Az euróövezetben szerény, 1% körüli növekedés tapasztalható, ami a monetáris politika korlátozott rugalmasságának és az európai gazdaság egyik pillérének számító Németország stagnálásának köszönhető. Ez a helyzet negatívan befolyásolhatja az exportot és a magyar termékek iránti keresletet az európai piacokon.
Az elemzők azonban valószínűtlennek tartják a fejlett gazdaságok recesszióját, mivel a reálbérek növekedése, a korlátozó monetáris politika fokozatos enyhítése és az expanzív költségvetési politika, különösen az Egyesült Államokban, támogatja a globális gazdasági tevékenységet. Az Egyesült Államok várhatóan a következő években a globális növekedési ütemet is megelőzi.
Magyarország, nem áll jól
Magyarország feldolgozóipara egész 2024-ben küzdött, az ipari termelés az olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint az elektronika és a közlekedési eszközök, jelentősen visszaesett. Ez volt a GDP-csökkenés egyik fő hajtóereje, és ez a tendencia javuló globális kilátások nélkül 2025-ben is fennmaradhat. E kihívások ellenére a belföldi kereslet az év vége felé helyreállhat, ami átmeneti gazdasági enyhülést jelenthet.
A tőkebefektetések hiánya és az üzleti bizalom csökkenése azonban továbbra is komoly aggodalomra ad okot. A külföldi cégek az üzleti életbe való politikai beavatkozást a magyarországi működés egyre nagyobb akadályaként jelölték meg.
"2025-ben, mivel a volatilitás továbbra is fennáll, a globális protekcionizmus és a gazdasági bojkottok pedig átformálják a nemzetközi kereskedelmet, a magyar import-export vállalatoknak prioritásként kell kezelniük a szilárd devizakockázat-kezelést és a piaci diverzifikációt. A fedezeti ügyletek stratégiai megközelítése és a makrogazdasági tendenciák szoros figyelemmel kísérése alapvető fontosságú lesz a vállalkozások árfolyam-ingadozásoktól való megóvásához és globális partnerkapcsolataik stabilitásának elősegítéséhez", mondta Alin Latu, az iBanFirst Románia és Magyarország Country Managere.
Deviza előrejelzések 2025-re
Enyhe emelkedés az EUR/USD pár esetében
Az EUR/USD árfolyam 2025-ben elérheti az 1,05-ös csúcsot, elsősorban külső tényezők hatására. Ahogy az infláció csökken az USA-ban és a Federal Reserve enyhíti monetáris politikáját, az amerikai kötvényhozamok várhatóan csökkennek, ami arra készteti a spekulatív alapokat, hogy a befektetéseket dollárból euróba helyezzék át.
Ez a növekedés azonban nem biztos, hogy teljesen fenntartható. A dollár várhatóan 2025-ben és azon túl is erős marad, amit az Egyesült Államok erőteljes gazdasági teljesítménye és az amerikai részvénypiac folyamatos vonzereje támogat. Bár Donald Trump a gyengébb dollárnak kedvez, vámjai akaratlanul is felértékelhetik azt az importvolumenek csökkentése révén, ami viszont csökkenti a deviza iránti keresletet.
Az EUR/HUF pár stabilitása
Az EUR/HUF nemrégiben átlépte a 400-as küszöböt, miután hat hónapon keresztül 380-400 között kereskedett. A magyar hatóságok elégedettnek tűnnek ezzel a sávval, és kevésbé voltak aktívak a piaci beavatkozások terén. Elemzők szerint a magyar monetáris politika jövőre korlátozott befolyást gyakorolhat, mivel a legtöbb kamatkiigazítás már befejeződött. A magyarországi helyi makrogazdasági tényezők kissé terhelik a forintot, de nagyobb veszélyt jelenthet a Budapest-Brüsszel kapcsolatok romlása, amely mindig is a forint volatilitását okozta. A forint azonban stabilizálódott, és az EUR/HUF-pár hosszú távon várhatóan folytatja emelkedő tendenciáját.