DEX: ahol a tömegek előtt az új kripto projektekbe fektethetsz
Centralizált vs. decentralizált
A kriptomozgalom egyik legfontosabb elvárása, hogy minél több mechanizmus decentralizáltan működjön. Ennek kézzelfogható eredményei különféle DeFi, azaz decentralizált pénzügyi felületek, továbbá a DEX-ek is. Ezekben két dolog közös: okosszerződésekre alapulnak, illetve peer-to-peer módon helyezik az irányítást a felhasználók kezébe. A működésüket tehát a kód határozza meg, nincs egy kimondott vezető szerv ezeknek az élén.
A centralizált tőzsdékhez viszonyítva a decentralizáltak szinte “kocka” dolognak tűnnek, pedig a használatukat tekintve felhasználói szempontból nem sok különbség van közöttük. A legfontosabb különbség, ami a felhasználókat tulajdonképpen nem is érinti, az az, hogy az egyiket emberek irányítják, a másikat pedig a kód, ami kiszolgálja a felhasználókat.
Ebből következik az a felhasználói szinten is jól érzékelhető, markáns különbség, hogy nem egy nagy szerv nyújtja a likviditást a tőzsdének, hanem a felhasználók sokasága. Emiatt az árfolyammozgásra sokkal komolyabban hatnak a tranzakciók, amivel kapcsolatban később még értekezünk.
Ugyanakkor az egy kézben központosuló tőzsdékhez viszonyítva sokkal nagyobb szabadságot adnak a DEX-ek mind a befektetők, mindpedig a különféle projektek vezetőinek. Éppen emiatt nyújtanak kiváló lehetőséget az újonnan megjelenő projektekbe való kedvező áron történő befektetésekhez.
Az egyik legelső ilyen DEX a Uniswap, amely az Ethereum blokkláncra épült. Ahhoz, hogy elsők között tegyünk szert a blokkláncon megjelenő legújabb projektekhez, a szükséges ethert az iCoin kripto ATM-ekben is megvásárolhatjuk.
A nagy szabadság nagy kockázattal is jár
Amellett, hogy hatalmas előnyökkel jár a DEX-ek nyújtotta szabadság, vannak hátrányai is, amelyekkel nem árt tisztában lenni, mielőtt valamelyik DEX coinba fektetnénk a pénzünket, hogy minél gyorsabban lecsapjunk a legropogósabb projektekre.
Az első és legfontosabb hátrány, hogy a valódi tőzsdékhez képest semmilyen szabályzás nem érvényes rájuk. Tehát a DEX-en történő tranzakciók esetleges károsultjait semmi sem biztosítja törvényileg, hogy a befektetésüket visszakapják, illetve nincsenek szabályozó szervek, amelyek a volatilitást kordában tartsák.
Az is fontos, hogy viszonylag alacsony a belépési küszöbük a centralizált tőzsdékhez képest, így kétes eredetű projektek is megjelenhetnek rajtuk. Még akár olyanok tokenek is felbukkanhatnak ezeken a tőzsdéken, ami egyáltalán nincs készleten, vagy egy más, jó nevű coinnak az utánzata névben, megjelenésben. Emiatt a DEX-ek felhasználóinak különösen fontos utánajárniuk a projektek valódiságának, ami gyakran néhány perces kutatómunkával elvégezhető.
Kifizetődik, ha körültekintőek vagyunk a DEX-en
A fent taglalt szabadság eredménye, hogy a felhasználói aktivitás olykor igen komolyan befolyásolja az árfolyammozgást. Kisebb likviditású projektek esetében akár egy-egy tranzakció is jelentős mozgást válthat ki pillanatok alatt. Emiatt könnyedén előfordulhat, hogy az elindított tranzakción vagy többet költünk a tervezettnél, vagy kevesebbet kapunk. Ez igen bosszantó jelenség, így a DEX-ekbe építettek olyan mechanizmusokat, amelyekkel megőrizhetjük a befektetésünk értékét a tranzakció folyamán.
A Uniswapon például a tranzakciók elindítása előtt megnézhetjük, mi az a minimum összeg, amire szert teszünk a tranzakció végén. Nem tudhatjuk ugyanis, hogy pontosan mennyit fogunk kapni a pénzünkért, így azonban tisztább képet kaphatunk az eredményről. Azt is beállíthatjuk, hogy milyen körülmények között induljon el a tranzakció. Limitálhatjuk ugyanis, hogy mekkora hatást (például 0,5% vagy 1%) szeretnénk gyakorolni a tranzakciónkkal az árfolyamra.
Amennyiben a kalkulációk szerint az általunk előre meghatározott időtartamban nem hajtható végre a tranzakció a kívánt árfolyammozgás határa alatt, a tranzakció nem fog megvalósulni.
Összegzés
A kripto DEX-ekkel tehát azelőtt vásárolhatunk be ígéretes projektek tokenjeiből, mielőtt a centralizált tőzsdéken megjelenhetnének. Ehhez azonban megfontoltság és megfelelő körültekintés szükséges, hogy elkerüljük az átveréseket és megfelelő tranzakciókat bonyolítsunk le. Illetve egy kriptotárcára is szükségünk lesz, hiszen ezen keresztül tudjuk finanszírozni a tranzakcióinkat, illetve a tokenjeinkhez hozzáférni.
Írásunk nem minősül pénzügyi tanácsadásnak. A kriptoeszközökbe való befektetés magas kockázatnak van kitéve a volatilitás miatt. Befektetés előtt célszerű magad utánajárni a projekteknek és módszereknek.