Egy év alatt megduplázta értékét Amerika legértékesebb 100 felhőszolgáltatója

A Forbes The Cloud 100 listáján szereplő amerikai cégek összértéke tavaly elérte az 514 milliárd dollárt, míg a Gartner prognózisa szerint a felhőszolgáltatásokra fordított globális kiadások 2022-ben várhatóan meghaladják a 495 milliárd dollárt. A digitális átállás globálisan már javában tart és komoly lehetőségeket rejt. Egyre sürgetőbb kihívást jelent a hazai vállalatok számára is a hibrid munkavégzésben rejlő lehetőségek bővítése, ami elképzelhetetlen a felhőalapú szolgáltatások nélkül.

Egy év alatt megduplázta értékét Amerika legértékesebb 100 felhőszolgáltatója

Az egyébként is figyelemre méltóan fejlődő felhőszolgáltatások piacán a globális vírusjárvány robbanásszerű fejlődést eredményezett. Visszafordíthatatlan világtrenddé vált a távoli és hibridi munkavégzés képességeinek bővítése, és ezzel párhuzamosan a szenzitív adatok és információk biztonságának garantálása, ami új távlatokat nyitott a digitális szolgáltatások piacán.

Azt, hogy mekkora távlatokról, milyen óriási dinamikáról van is szó, jól érzékeltetik a számok: az amerikai Forbes 2021-es The 100 Cloud listáján szereplő cégek együttes piaci értéke elérte az 514 milliárd dollárt, ami kétszerese az előző évinek. Nagy szórás tapasztalható a társaságok között, hiszen listavezető Stripe fintech cég értéke 95 milliárd, míg a második helyen álló, adattárolásban utazó Databricks-é 28 milliárd dollár, az első 10 startup összértéke pedig 190 milliárd dollár. Az elképesztő növekedési potenciál pedig egyéni és ágazati szinten is látszik: az Attentive nevű szöveges üzenetekre szakosodott startup például újoncként mindjárt a 12. helyen debütált, míg a virtuális rendezvényeket forradalmasító Hopin a 21. helyen kezdett. A 2021-es The Cloud 100 szereplőinek harmada olyan strartup, amely korábban nem szerepelt a listán, de van 17 olyan vállalat is, amely „felfelé” lépett ki a rangsorból, hiszen tőzsdére lépett.

A Forbes The Cloud 100 mindezek mellett arról is árulkodik, hogy globális jelenséggel van dolgunk: bár az előkelő listán szereplő startupok zömének az Egyesült Államokban, Kaliforniában is van székhelye, jó részük multinacionális vállalat ázsiai (főként izraeli és kínai) vagy nyugat-európai (írországi, angliai vagy németországi) kötődéssel. Elmondható tehát, hogy cloud technológiára épülő aktorok nagy – és egyre nagyobb – szeletet követelnek maguknak a világgazdaság tortájából.

A Gartner előrejelzései szerint a felhőszolgáltatásokra fordított globális kiadások 2022-ben várhatóan meghaladják a 482 milliárd dollárt, szemben a 2020-as 313 milliárd dollárral. 2026-ra a vállalatok teljes informatikai költésük több mint 45 százalékát már nyilvános felhőre fogják fordítani, de világszerte gyorsan nő a hibrid – vagyis a publikus és privát cloud előnyeit ötvöző – és a többfelhős (multicloud) megoldások népszerűsége is. A Gartner felmérései igazolják, hogy a fejlődésből a magyar piac sem marad ki, hiszen a cloud szolgáltatások hazai növekedési üteme megfelel a kelet-európai átlagnak. A fenti számok pedig számukra is előrevetítik akár egy jelentős növekedés lehetőségét is.

Az átalakulás sebessége pedig mind sürgetőbbé teszi, hogy a vállalatok kidolgozzák saját cloud-stratégiájukat, amelyhez ugyanakkor előzetesen egy sor kérdésre választ kell találniuk. Nem csak virtuális tárhelyek igénybevételéről, a felhőben futó szolgáltatások gyors és bárhonnan történő eléréséről van szó, de a cloud területre fókuszáló T-Systems szerint a magas szintű IT-biztonság folyamatos garantálásáról is. Emiatt, és a jogszabályoknak való megfelelés szempontjából is kulcskérdés a geolokáció, vagyis az, hogy fizikailag hol található az adatok táralására szolgáló szerverközpont: léteznek adattípusok, amelyeknél jogszabályi előírás, hogy az adathordozó földrajzilag Magyarországon legyen, illetve vannak olyan alkalmazási területek, amelyeknél versenyelőnyt jelent az adatközpont fizikai közelsége.

A cloud stratégia összeállításához és kivitelezéséhez a T-Systemes mindenkinek testre szabott megoldást ajánl. A vállalat Magyarország legszélesebb cloud-portfóliójával rendelkezik: amellett, hogy számos globális publikus felhőszolgáltatást kínáló vendorral áll kapcsolatban, saját hazai szerverközponttal is rendelkezik. A lokális szerverközpont révén egyszerre biztosítható a privát – dedikált, testre szabott – cloud-szolgáltatás, a fizikai közelség, a dokumentumok tárolásával kapcsolatos törvényi megfelelőség és a magyar nyelvű támogatás.

A lengyel parlament megválasztotta az alkotmánybíróság hat új tagját

A lengyel parlament alsóháza (szejm) megszavazta pénteken az alkotmánybíróság átalakításának szükségességéről szóló határozatot, a kormánykoalíciós képviselők pedig ezt követően megválasztották a kormány által eddig szabálytalan összetételűnek tartott taláros testület hat új tagját.
2026. 03. 14. 07:00
Megosztás:

11%-kal csökkent az elektromos autók ára egy év alatt, tovább tolódik a kínálat a középkategóriás autók felé

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, februári közös statisztikája. Az adatok szerint egy év alatt több mint 11%-kal csökkent a használtautó-piacon meghirdetett elektromos autók átlagára, miközben kínálatuk tovább bővül. A piacon erősödik a középkategória szerepe, és egyre nagyobb súlyt képviselnek a magasabb értékű modellek. A hajtásláncok között továbbra is a hibridek átlagára a legmagasabb.
2026. 03. 14. 06:00
Megosztás:

1600 kilométernyi új optikai hálózatot épít a TARR

A digitális infrastruktúra manapság már a gazdasági fejlődés egyik meghatározó tényezője. A gigabitképes internet elérhetősége a vidéki térségekben ugyanúgy alakítja a közösségek jövőjét, mint a nagyvárosokban, a TARR Kft. pedig olyan térségekben is megerősíti ezt az infrastruktúrát, ahol eddig korlátozottabbak voltak a nagy sávszélességű kapcsolódás lehetőségei, becsatlakoztatva az ott élőket az ország és a világ digitális vérkeringésébe.
2026. 03. 14. 05:00
Megosztás:

39 évnyi extra fizetett szabadság egyetlen év alatt: mérlegen a Yettel Recharge programja

A Yettel Magyarország tavaly vezette be Recharge nevű munkavállalói jólléti programját, amely minden aktívan ledolgozott ötödik év után egy teljes hónap fizetett szabadságot biztosít a kollégáknak. A kezdeményezés célja, hogy a változatos és pörgős iparágban hosszabb feltöltődési lehetőséget biztosítson a munkatársaknak.
2026. 03. 14. 04:00
Megosztás:

Hetente közel 1 napot gondoskodnak másokról a 40 feletti magyarok – sokan mégis magányosnak érzik magukat

A 40–75 éves magyarok többsége családja gondozása miatt háttérbe szorítja saját testi-lelki egészségét. A korosztály tagjai hetente átlagosan 23,6 órát töltenek mások gondozásával, miközben csaknem minden harmadik érintett gyakran magányosnak érzi magát. Ez rávilágít arra is, hogy a támogató társas kapcsolatok, különösen a barátságok mennyire meghatározóak az életminőség szempontjából – derül ki az ÉletPlusz program reprezentatív kutatásából. A Haleon és a Tudatos Öregedés Alapítvány közös kezdeményezése 2025 óta működik a 40 év felettiek tudatos öngondoskodásának támogatására.
2026. 03. 14. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt a nyugdíjról! Minden 65 évnél idősebb nyugdíjast érint

A nyugellátások kifizetésével kapcsolatos szabályok sokak számára bonyolultnak tűnhetnek, pedig néhány alapvető tudnivaló ismerete nagyban megkönnyíti az eligazodást. Nemcsak azoknak érdemes tisztában lenniük ezekkel az előírásokkal, akik hamarosan nyugdíjba vonulnak, hanem azoknak is, akik már nyugdíjban részesülnek, vagy hozzátartozóként érintettek az ellátások ügyintézésében.
2026. 03. 14. 02:00
Megosztás:

Meddig él ma egy férfi és egy nő Európában? És egy magyar?

Az előző évhez képest 0,1 évvel nőtt, ezzel 81,5 évre emelkedett az uniós tagországok állampolgárainak születéskor várható átlagos élettartama 2024-ben - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közreadott jelentésében.
2026. 03. 14. 01:00
Megosztás:

Nyugdíjasként így lehet 31 millió forintod! Nem is olyan bonyolult...

A magyarok jelentős része komoly aggodalommal tekint a nyugdíjas éveire. A Provident Pénzügyi Zrt. felmérése szerint minden negyedik ember attól tart, hogy a nyugdíja nem lesz elegendő a jelenlegi életszínvonal fenntartásához.
2026. 03. 14. 00:01
Megosztás:

Így néz ki a 2026-os szavazólap

Jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén. Az NVB kétfajta szavazólapot hagyott jóvá: az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készül. A szavazólapokon öt pártlista neve szerepel.
2026. 03. 13. 23:00
Megosztás:

Szerbia 20 százalékkal csökkentette az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót

Szerbia 20 százalékkal csökkentette az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót annak érdekében, hogy mérsékelje a közel-keleti háború miatt a töltőállomásokon tapasztalható áremelkedést - közölte pénteken a szerb energiaügyi minisztérium.
2026. 03. 13. 22:00
Megosztás:

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját, és felújították a műemlék perontető korrodált tartószerkezetét - jelentette be a közösségi oldalán pénteken a MÁV vezérigazgatója.
2026. 03. 13. 21:00
Megosztás:

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 03. 13. 20:00
Megosztás:

A Pi Network ára 30%-ot robbant egy nap alatt – Tőzsdei listázás és Pi Day fűti a ralit

Rövid idő alatt hatalmas lendületet vett a Pi Network natív tokenje. A PI árfolyama az elmúlt 24 órában több mint 30%-kal emelkedett, miközben az elmúlt egy hónapban már 100% feletti növekedést produkált. A rali mögött több tényező áll: egy jelentős kriptotőzsdei listázás közeledte, a kereskedési volumen robbanása, valamint a közösség számára kiemelt jelentőségű Pi Day közeledte.
2026. 03. 13. 19:00
Megosztás:

Független alkuszok: 400-450 ezer lakásbiztosítást mozdíthat meg az idei kampány

Az előző évihez képest néhány százalékkal több szerződésváltást regisztráltak az alkuszcégek az idei lakásbiztosítási kampány első tíz napjában. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) az eddigi tapasztalatokra alapozva arra számít, hogy a kampány végéig az ügyfelek 400-450 ezer lakásbiztosítást cserélnek le vagy dolgoztatnak át - jelentették be a szövetség mai sajtótájékoztatóján.
2026. 03. 13. 18:30
Megosztás:

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 18:00
Megosztás:

Újra tombol az influenza

Influenzaszerű tünetekkel 35 400-an fordultak orvoshoz a múlt héten a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken a honlapján. Ez az adat a múlt hetet megelőző héten 45 300 volt.
2026. 03. 13. 17:30
Megosztás:

Hamis hírek – hiánypótló kötet a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek-sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet.
2026. 03. 13. 17:00
Megosztás:

A Tether új irányt nyit: programozható stabilcoin fizetések érkezhetnek a Bitcoin hálózatra

Új fejezet kezdődhet a Bitcoin ökoszisztémában: a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója, a Tether jelentős befektetéssel támogatja az Ark Labs startupot. A cél egy olyan új technológiai infrastruktúra kiépítése, amely lehetővé teszi a programozható stablecoin fizetéseket a Bitcoin hálózatán, és ezzel jelentősen bővítheti a BTC pénzügyi felhasználási lehetőségeit. A projekt középpontjában az Arkade nevű új második rétegű (layer-2) megoldás áll.
2026. 03. 13. 16:30
Megosztás:

Stagnálással kezdte az évet a brit gazdaság

A várt növekedés helyett stagnálással kezdte évet a brit gazdaság.
2026. 03. 13. 16:00
Megosztás:

Drágább lesz-e az élelmiszer Magyarországon, mint tavaly nyáron?

A 2024-es és 2025-ös adatok azt mutatják, hogy az árnyomás nem tűnt el. Az időjárás és a termelési költségek mellett egyre nagyobb szerepet játszik az árfolyamkockázat. Ehhez társul a globális energiapiachoz kapcsolódó feszültség is az Irán körüli konfliktus eszkalációja után, amely világszerte megemelte az olajárakat. A mezőgazdaság esetében ez különösen fontos, mivel az üzemanyagárak emelkedése közvetlenül növeli a mezőgazdasági munkák, a nyersanyag-szállítás és az élelmiszer-logisztika költségeit. Az AKCENTA CZ szakértői hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági vállalkozások számára a teljes ellátási láncot nézve – a gabonatermelőktől a feldolgozókon át a forgalmazókig – az árak nem kizárólag a terméshozamoktól függenek. Jelentős szerepe van a forint euróval szembeni árfolyamának, regionális viszonylatban pedig a cseh koronával szembeni árfolyamnak is.
2026. 03. 13. 15:30
Megosztás: