Egyelőre ezeknél a bankoknál juthatunk könnyebben zöld otthonhoz
A vizsgált pénzintézetek közül a K&H-nál a 60%-os jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) szabályt már alkalmazzák energiahatékony lakások esetén, de azt minden esetben egyedi elbírálás alapján határozzák meg, hogy növelik-e a fedezet hitelezhetőségét 80% fölé. Tehát a 10% önerő melletti hitelezés nem alapértelmezett ezeknél az ügyleteknél.
Az MBH abban az esetben nyújt az új szabályoknak megfelelő hitelt, amennyiben a felvenni kívánt kölcsön célja:
-új lakás vásárlás
-új lakóingatlan építés
-használt lakás vásárlás
-korszerűsítés (amennyiben a hitel célja a lakás energiamegtakarítási célú felújítása)
Nincsen lehetőség 90%-os finanszírozásra vegyes hitelcél esetében, vagyis, ha a lakásvásárláshoz felvett kölcsönből egy olyan ingatlant vennénk, ami nem felel meg az energiahatékonysági előírásoknak, vagy a lakásvásárlás mellett egy felújítási hitelt is szeretnénk, hogy a felújítással tegyük energiatakarékossá az ingatlant.
Amennyiben a hitelcél a lakás korszerűsítése, akkor egy 180 napnál nem régebben készült energetikai tanúsítványt kell benyújtani a jelenlegi állapotról.
Az Erste Bank ügyfelei akkor igényelhetik a zöld lakásokra vonatkozó hitelt a kedvezőbb szabályokkal, ha az ügyletbe csak 1 darab fedezet kerül bevonásra, ami a célingatlan. Ha a célingatlan nem fedezet, vagy az ügyletbe egynél több fedezet kerül bevonásra, akkor nem finanszírozható 90%-ig az ügylet.
A CIB Banknál január 17-től igényelhető lakáshitel az energiahatékony ingatlanokra vonatkozó új szabályozással.
„Az eddigi minimum 20%-os önerő helyett elegendő lehet a lakás értékének 10%-át felmutatni a vevőknek, ami jelentősen csökkenti a belépési költségeket. Sok építtető a hitelszerződéstől függetlenül is csak 10 százalékos előleget vár el, a fennmaradó 90 százalékot pedig az ingatlan használatbavételi engedélyének megszerzésekor kell kifizetni. A befektetési céllal vásárlók számára az új lakások ezért speciális lehetőségeket tartogatnak.
Egyrészt már a szerződéskötési folyamat elején rögzíthetik a lakás árát, aminek értéke az átadásig hátralévő 1-2 évben akár 10-15 százalékkal is emelkedhet. Ráadásul az önrészen felüli megtakarításukat a vevők az átadásig máshol is meg tudják forgatni egyéb befektetés formájában” – mondta Balogh László, az ingatlan.com szakértője.
Az OTP és Raiffeisen esetében a közlemény kiadásának időpontjában még nem került bevezetésre az új JTM és finanszírozási limit alkalmazása az energiahatékony lakásokra vonatkozóan. A money.hu információi szerint az OTP-nél még januárban, míg a Raiffeisen Banknál február közepére, végére várható az új szabályok szerint történő hitelfelvétel lehetősége.
„A bankok egy része jelenleg ugyan még nem vezette be a zöld hitelcél esetén alkalmazható kedvezőbb szabályokat, a következő hónapokban szinte mindegyik pénzintézet tervez a lehetőséggel. Ugyanakkor az eddigi banki gyakorlat alapján a 10%-os önerős hitel kettős korlát használata mellett vehető majd igénybe, melyből az egyik a jogszabályi korlát, a másikat pedig a bankok belső szabályzata határozza meg. Vagyis bár a jogszabály lehetővé teszi, hogy az energiatakarékos lakások vásárlásához, építéséhez vagy felújításához 10% önerő is elegendő legyen a hitelhez, a bankok saját belső szabályzataik alapján maguk is megszabhatják, hogy mennyi önerőt kérnek az ügyféltől” – tette hozzá Korponai Levente, a money.hu vezetője.