Egyhangúlag döntött a kamatkondíciókról a monetáris tanács júliusban

Ellenszavazat nélkül döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa júliusi ülésén a kamatkondíciókról a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint. Az alapkamat 13 százalékon maradt, az egynapos betéti gyorstenderek és devizacsere-tenderek esetében 100 bázisponttal csökkent a kamatszint.

Egyhangúlag döntött a kamatkondíciókról a monetáris tanács júliusban

A kötelező tartalék választható részére fizetett kamat a júniusi 100 bázispont után a múlt hónapban is 100 bázisponttal, 15 százalékra csökkent, míg a szeptember óta hatályos alapkamat szintje nem változott. A testület július 25-i döntésével a kamatfolyosó felső szélét, az egynapos fedezett hitel kamatát 100 bázisponttal, 17,5 százalékra csökkentette. A kamatfolyosó alsó szélét, az egynapos jegybanki betét kamatát változatlanul 12,5 százalékon hagyta.

A jegyzőkönyv szerint a továbbra is kedvező kockázati környezet lehetővé teszi, hogy a jegybank a korábbi ütemben folytassa a kamatkörnyezet normalizációját. A jegybankárok megítélése szerint az alapkamat jelenlegi szintjének fenntartása biztosítja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését.

A döntéshozók jelezték, hogy a javuló kockázati megítélés fennmaradása esetén a jegybank folytatja az egynapos tenderek kamatkondícióinak további fokozatos közelítését az alapkamathoz. A testület egybehangzó álláspontja volt, hogy a pénzpiaci stabilitás fenntartása kulcsfontosságú az árstabilitás eléréséhez. A tanács megítélése szerint a kockázati környezet továbbra is kedvező, azonban a korábbi hónapokhoz képest nagyobb változékonyságot mutat, ami az óvatos megközelítés fenntartását teszi szükségessé.

A jegyzőkönyv szerint 2023-ban az éves átlagban csökkenő reálbérek, az emelkedő vállalati költségek, valamint az óvatossá vált fogyasztói és beruházói döntések egyaránt hozzájárulnak a belső kereslet visszaeséséhez, míg a nettó export támogatja a kibocsátás bővülését. Az év második felétől a csökkenő inflációval párhuzamosan emelkedő reálbérek hozzájárulnak a GDP-növekedés élénküléséhez. Az idei gazdasági teljesítményt a tavalyi aszályos év után korrigáló mezőgazdasági növekedés is javítja. A hazai GDP 2023-ban 0,0-1,5 százalékkal, 2024-ben 3,5-4,5 százalékkal, míg 2025-ben 3,0-4,0 százalékkal bővül.

Kitértek arra, hogy júniusban folytatódott az infláció gyors csökkenése. A maginfláció lassulása a termékek széles körében jelentkezett, így a mutató 2,0 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. A piaci szolgáltatások inflációja 2021 júliusa óta első alkalommal mérséklődött. Mind a lakossági, mind a vállalati inflációs várakozások mérséklődtek. A következő hónapokban folytatódik a hazai infláció és maginfláció gyors ütemű csökkenése. A dezinfláció üteme tovább gyorsul, így várhatóan az év végén már egyszámjegyű tartományban alakul az infláció, miközben a maginfláció némileg lassabb ütemben csökken. A fogyasztóiár-index 2025 elején tér vissza a jegybanki toleranciasávba. Éves átlagban az infláció idén 16,5-18,5 százalék között, 2024-ben 3,5-5,5 százalék, míg 2025-ben 2,5-3,5 százalék között alakulhat - tették hozzá.

Folytatódott a külső egyensúlyi folyamatok javulása. Az idei évben a folyó fizetési mérleg hiánya a javuló külkereskedelmi egyenleggel párhuzamosan a júniusban vártnál kedvezőbben, a GDP 2 százaléka alatti szinten alakulhat.

A tanács egyöntetűen úgy vélte, hogy az árstabilitás elérése érdekében továbbra is a szigorú monetáris kondíciók fenntartása szükséges, ezért egybehangzóan az alapkamat jelenlegi szintjének fenntartása mellett érveltek, és a következő hónapokban sem tartják indokoltnak annak megváltoztatását. Az MNB folyamatosan értékeli a nemzetközi pénzpiaci folyamatok hazai kockázati környezetre gyakorolt hatásait, a beérkező makrogazdasági adatokat, illetve az inflációs kilátások alakulását.

Az amerikai tízéves hozam újabb 5 bázispontos emelkedéssel 4,25% fölé ugrott

A Hormuzi-szorosban áthaladó tankerek elleni támadások és a Közel-Kelet energiainfrastruktúráját fenyegető iráni nyilatkozatok újabb 10%-kal, 100 dollár köré emelték az olajárat, am tovább növelte a feszültséget a kötvény- és devizapiacokon.
2026. 03. 13. 09:00
Megosztás:

Csütörtökön is folytatódott az esés a nyugat-európai piacokon

Csütörtökön tovább estek a nyugat-európai piacok. A STOXX 600 ismét 0,6%-kal került lejjebb. A DAX 0,2%-ot, a CAC 40 0,7%-ot, az FTSE 100 0,5%-ot veszített értékéből. A befektetők a közel-keleti háború közepette az ismét megugró olajárak miatt aggódhattak, ami újra előtérbe helyezte az inflációs félelmeket.
2026. 03. 13. 08:30
Megosztás:

Nagy esésben zártak az amerikai részvények csütörtökön

Nagy esésben zártak az amerikai részvényindexek csütörtökön. Az S&P 500 1,5%-kal, a Dow Jones 1,6%-kal, a Nasdaq Composite 1,8%-kal került lejjebb. Az energiaiparon (+1%) és a defenzívnek számító alapvető fogyasztási cikkek (+0,1%) és közművek (+0,7%) szektorán kívül az S&P 500 minden szektora veszteséget könyvelt el. Az esés mögött elsősorban az iráni háborúval kapcsolatos kedvezőtlen hírek állhattak.
2026. 03. 13. 08:00
Megosztás:

Közép- és Kelet-Európa a geopolitikai bizonytalanság korában: Kitekintés 2026-ra

A Grayling globális Public Affairs és PR tanácsadó vállalat közzétette CEE Outlook 2026 című jelentését, amely azokat a politikai, szabályozási és gazdasági folyamatokat elemzi, melyek a következő évben Közép- és Kelet-Európát alakítják.
2026. 03. 13. 07:30
Megosztás:

Megjelent a minősített klasztermenedzsment szervezetek támogatását célzó új pályázat

A Nemzetgazdasági Minisztérium új pályázati felhívással támogatja a hazai klaszterek működését és fejlődését. A 2026. március 12-én megjelent GINOP Plusz-1.1.6-25 „Minősített klasztermenedzsment szervezetek támogatása” című felhívás keretében az iparági vagy innovációs minősítéssel rendelkező klaszterek klasztermenedzsment szervezetei 20 millió és 120 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak. A támogatás maximális intenzitása 85 százalék, amelyhez 25 százalék előleg is igényelhető, a projektek megvalósítására pedig legfeljebb 36 hónap áll rendelkezésre.
2026. 03. 13. 07:00
Megosztás:

Felpörgött a hitelezés tavaly az Ersténél

Lendületesen bővült tavaly a lakossági- és a vállalati hitelezés is az Ersténél. Az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene 2025-ben 55 százalékkal haladta meg az előző évit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt. Szépen gyarapodtak a megtakarítások is. A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági befektetések és betétek összértéke az év végére 14 százalékkal 7453 milliárd forintra nőtt.
2026. 03. 13. 06:00
Megosztás:

Mit kezdjünk az okostelefonokkal az iskolában?

A digitális eszközhasználatról szóló pedagógiai kutatások hosszú ideig szinte kizárólag az előnyöket emelték ki. A 2020-as évekig a hangsúly azon volt, hogyan képesek ezek a készülékek segíteni a tanulást és a tanítást. A Covid-járvány vége azonban fordulópontot jelentett: egyre többet tudunk meg arról, milyen árnyoldalai vannak a folyamatos online jelenlétnek, és miért van szükség a korlátozásra.
2026. 03. 13. 05:30
Megosztás:

Élénkülő forgalom és stabil hitelpiac: az állami támogatások és a kislakások húzzák az ingatlanpiacot

Az ingatlanpiaci forgalom a januári megtorpanás után februárban ismét élénkült, miközben a hitelpiaci volumen tartósan magas szinten stabilizálódott. A piaci dinamikát vidéken az állami támogatások, a fővárosban a befektetési kedv határozza meg.
2026. 03. 13. 05:00
Megosztás:

Szigorodó EPR ellenőrzések, fókuszban az adatszolgáltatás és a nyilvántartások

A 2026. évi országos hulladékgazdálkodási ellenőrzési terv alapján idén átfogó hatósági vizsgálatokra számíthatnak azok a vállalkozások, amelyekre a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszer kötelezettségei vonatkoznak. A Deloitte Magyarország szakértői szerint az ellenőrzések középpontjában a nyilvántartásba vételi, nyilvántartás-vezetési, adatszolgáltatási és díjfizetési kötelezettségek teljesítése áll majd.
2026. 03. 13. 04:00
Megosztás:

Új szintre lép Kelet-Magyarország intermodális logisztikája

Új szintre emeli a térség intermodális logisztikai kapcsolatait az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. (EWG) és az A.P. Moller - Maersk együttműködése. A vállalatok képviselői a fényeslitkei EWG terminálon, ünnepélyes keretek között mutatták be azt a megállapodást, amelynek keretében a világ egyik vezető integrált logisztikai vállalata konténerdepó- és dry port szolgáltatást indít a terminálon, erősítve a térség szerepét a globális ellátási láncokban és az intermodális áruszállításban. Ezzel az EWG a világ szárazföldi intermodális termináljainak abba a mintegy 10 százalékába kerül, amely infrastruktúrája és működési feltételei alapján alkalmas szárazkikötői funkció betöltésére.
2026. 03. 13. 03:30
Megosztás:

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 03:00
Megosztás:

Török ügynökség: az ország turizmusa zavartalanul működik

A közel-keleti régió egyes részein zajló konfliktusok nem érintik Törökországot, az ország turisztikai szolgáltatásai minden desztinációban a megszokott rendben, fennakadás nélkül működnek - tájékoztatta a Török Turizmusfejlesztési és Promóciós Ügynökség (TGA) csütörtökön az MTI-t.
2026. 03. 13. 02:30
Megosztás:

Házasság nélkül éltek együtt, élettársként? Komoly bajban lesztek így

Még ma is sokan bizonytalanok az élettársak közötti vagyonjogi szabályokkal kapcsolatban, noha becslések szerint jelenleg körülbelül egymillió magyar él élettársi kapcsolatban. Egy friss kutatás szerint, amelyet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara készíttetett, az ilyen kapcsolatban élőknek csak kis része tudja pontosan, milyen jogi előírások vonatkoznak rájuk. Cikkünkben most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
2026. 03. 13. 02:00
Megosztás:

Czepek Gábor: várjuk Kijev válaszát

Véget értek a csütörtöki energetikai tárgyalások Kijevben; tizenhét ország volt kíváncsi a magyar álláspontra, arra, hogy mit gondolunk a Barátság kőolajvezetékről - közölte Czepek Gábor, a kőolajvezeték állapotát vizsgáló magyar küldöttség vezetője az ukrán fővárosból jelentkezve esti Facebook-videójában.
2026. 03. 13. 01:30
Megosztás:

Sokk az 5-ös lottónál: bizonyos számok eltűntek

Vajon léteznek „szerencsésebb” lottószámok? Több ezer magyar ötöslottó sorsolás adatainak elemzése után meglepő statisztika rajzolódik ki. Bár a lottó elvileg teljesen véletlen, az eddigi húzások mégis azt mutatják, hogy bizonyos számok feltűnően gyakran, míg mások megdöbbentően ritkán kerültek ki a sorsológömbből.
2026. 03. 13. 01:00
Megosztás:

Aranytoll díjjal ismert el sajtómunkatársakat a NAV

Harmadik alkalommal adta át a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a NAV Aranytoll díjat a magyar sajtó napja alkalmából csütörtökön azoknak a médiaszakembereknek, akik munkájukkal segítik a hivatal üzeneteinek eljuttatását az adózókhoz - tájékoztatták az MTI-t.
2026. 03. 13. 00:30
Megosztás:

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja mint idén

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja, mint idén - közölte a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet) csütörtökön Madridban.
2026. 03. 12. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 11. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 12. 23:00
Megosztás:

Veszélyes termékek kiszűrése – hatodik helyen Magyarország az uniós rangsorban

2025-ben minden eddiginél több, összesen 4671 figyelmeztetést regisztrált az uniós termékbiztonsági riasztási rendszer. A magyar hatóságok 2025-ben 317 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország a 6. helyet szerezte meg az európai országok között, többek között olyan országokat megelőzve, mint Lengyelország, Ausztria vagy éppen Románia.
2026. 03. 12. 22:30
Megosztás:

Sztrájkba lépett a szlovén rendőrszakszervezet

Sztrájkba lépett csütörtökön a nagyobb szlovén rendőrszakszervezet (PSS): a munkabeszüntetés kezdetén mintegy kétszáz rendőr tüntetett a ljubljanai kormánypalota előtt jobb munkakörülményeket követelve.
2026. 03. 12. 22:00
Megosztás: