Egyre fontosabb elvárás a munkaerőpiacon a rugalmas alkalmazkodás
Elemzésük szerint a munkaerőpiacot megváltoztató technológiai fordulat, a digitalizáció és automatizáció, a rugalmas, korábban szokatlannak számító munkavégzési megoldások mellett a csapatmunka, a problémamegoldó és elemzőkészség, a kreativitás a legértékesebbek mind a munkavállalók, mind a munkaadók válaszai alapján.
Eltérő mértékben, de ugyancsak fontosnak tartják a technológiai felkészültséget, a digitális készségeket, a kommunikációs képességeket, míg az idegen nyelvek ismerete kissé háttérbe szorult a visszajelzésekben - állapították meg az elemzők.
Hozzátették, hogy a jövő munkahelyein a tanulásra való nyitottság és a szakterülethez szükséges tudás is meghatározóvá válhat. A válaszokból kiderül, hogy a robotizáció kedvezőtlen hatásait az érintettek nem tartják jelentősnek, hiszen viszonylag kevesen vannak azok, akik szerint az egyszerű, könnyen automatizálható munkakörök megszűnnek, a fizikai munkát végzőknek más területen kell majd elhelyezkedniük.
Sokkal többen értettek egyet azzal, hogy aki elhanyagolja a saját fejlesztését, nem ismeri föl időben az elvárások változását, lemaradhat a munkahelyekért folyó versenyben. A Századvég hangsúlyozza, hogy ez nemcsak a munkavállalók, hanem a vállalkozások számára is kedvezőtlen, sőt nemzetgazdasági szinten is káros lehet.
A kutatás elgondolkodtató megállapítása, hogy meglehetősen alacsony a képzéseken résztvevő munkavállalók aránya, ahogy a hazai munkaadók többsége sem kapacitálja munkavállalóit, hogy tömegesen vegyenek részt a tudásuk, illetve kompetenciáik fejlesztését célzó képzéseken.
A közlemény szerint a lakossági kutatás 2022 októberében 1000 felnőtt megkérdezésével készült, a vállalati kutatáshoz 2023 februárjában 500 céget kerestek meg. Az elemzés a Századvég honlapján olvasható.