Egyre népszerűbbek a hazai tájfajta és bioélelmiszerek

A Föld napja alkalmából az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a tájfajta növények jelentőségére, az egészséges bioélelmiszerek fogyasztására és a fenntartható, ökogazdálkodási élelmezési rendszerek szerepére hívja fel a figyelmet. Miért érdemes tájfajta gyümölcsöt, zöldséget termeszteni, miért olyan jelentősek a Föld és a fogyasztók szempontjából egyaránt és hogyan járulnak hozzá a biológiai sokszínűség megőrzéséhez? Itthon a tájfajták között egyre népszerűbbek az ÖMKi partnerségében működő bio kisgazdaság paradicsom palántái, amelyeket hamarosan, idén is bárki beszerezhet a kutatóintézet kínálatából.

Egyre népszerűbbek a hazai tájfajta és bioélelmiszerek

A tájfajták a professzionális nemesítés előtti időkből származó, hagyományos kultúrnövények, amelyek gazdálkodó elődeink generációkon átívelő válogató, szelektáló munkája révén jöttek létre. Az évszázadok során kiválóan alkalmazkodtak a hazai "táj" adottságaihoz, és genetikai változatosságuk révén máig megőrizték kiemelkedő adaptációs képességüket. Ezért is találhatunk közöttük olyanokat, melyek ellenállóbbak a klímaváltozás okozta hatásokkal, vagy éppen bizonyos károsítókkal szemben. Nemcsak genetikájukban, de formában és ízben is rendkívül változatosak, velük egészségesebbé, zamatosabbá tehetjük étrendünket. Az ÖMKi tevékenységének köszönhetően az elmúlt években egyre jobban megismerhettük az olyan kiváló, itthon termelt tájfajtákat, mint a különleges íz- és formavilágú tájfajta paradicsomokat, vagy a hazai ökológiai termesztésből származó tönke és alakor tájfajta ősgabona liszteket. A kutatóintézet a Föld napja apropóján is arra bíztat, hogy ültessük és fogyasszuk a sokszínű és kiváló minőségű tájfajtákat, akár a konyhakertben, vagy éppen a teraszon.

„A tájfajta paradicsompalánták termesztése a genetikai sokszínűség, a szín- és ízgazdagság, és nem utolsó sorban agrárörökségünk hatékony megőrzését szolgálja. Kutatóintézetünk évek óta kiemelt figyelmet fordít rájuk. Sokat teszünk azért, hogy májusban évről évre egyre több tájfajta paradicsompalánta jusson el a kiskertekbe.” – számolt be Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője a kezdeményezésről.

„A palánták kiskereskedelmi forgalomba kerülésével a fenntartható mezőgazdaságra, az ökológiai gazdálkodás jelentőségére is fel szeretnénk hívni a figyelmet, hiszen a hazai biotermékek fogyasztásával nemcsak az egészségünkért, de a környezetünkért is teszünk.” – tette hozzá a Föld napjához kapcsolódva a szakember.

Hol szerezhetők be idén a tájfajta paradicsompalánták?

A vásárlók az elmúlt években néhány nap alatt több ezer palántát kapkodtak el az ÖMKi kezdeményezését támogató országos áruházláncból, ezért a szervezők idén ismét, immáron 24.000 tőre növelték a palánta készleteket. Akik biztosra szeretnének menni, a napokban online is megrendelhetik a tájfajtákat, amelyeket május közepétől személyesen, az ÖMKi irodájában vehetnek át.  

Mit tehetek én a fenntartható élelmezési rendszerek fejlesztéséért, hogyan segít az ÖMKi?  Föld napja ajánló tájfajtákkal

- Tájfajták nevelésével és fenntartásával nemcsak új gasztronómiai élményt szerezhetünk, hanem agrárörökségünk és környezetünk védelméhez is hozzájárulunk.

- Bio, hazai és helyi termények vásárlásával támogatjuk a fenntartható gazdálkodást, azon belül is a kistermelőket és a családi gazdaságokat.

- Jó minőségű termést csak erős, edzett, egészséges palántáktól várhatunk, a sikeres palántatermesztés mögött pedig sok ismeret és gyakorlati tapasztalat áll. Az ÖMKI legújabb szakmai kiadványában összegezte a tudnivalókat, így nem kell minden buktatót a saját kárunkon megtanulni. Ha sikerül beszerezni a tájfajta paradicsomokat, az ingyenesen letölthető kiadvány segít a kiültetés fortélyaival, jövőre pedig – a szakszerűen fogott magokból – akár saját magunknak nevelhetünk palántákat.  

- Az erős, alkalmazkodó tájfajta palánták gondozása általában kevesebb ráfordítást igényel, növényvédelmükre kevesebbet kell költenünk. A kémiai növényvédő szerek használatának mellőzése vagy csökkentése mind a környezetünk, mind pedig ránk nézve kedvezőbb.

- Ha mégis felbukkannak kártevők, akkor az ÖMKi kiadványai és oktatóvideói kíméletes és természetes módszerekkel segítenek orvosolni a problémát.

Töretlen a népszerűség

Tavaly a Fagyos Szentek után ovis gyerekek ültették el, majd nevelgették a paradicsompalántákat az országos Ovikert program keretében, megismerve a környezetbarát kertészkedés és az egészséges étkezés alapjait. A kiskertész „módszerrel” a gyerekek megtapasztalták, milyen finom és egészséges a saját kertben megtermelt, frissen szedett biozöldség. Az elmúlt három évben sok ezer kiskertben nevelték, majd élvezték e különleges tájfajták gyümölcsét a felnőtt hobbikertészek is. Sőt, miután az ÖMKi kutatási projektje megkapta a Highlights of Hungary mezőny előkelő helyezését, még többet hallhattunk a tájfajta paradicsomokról, mint a hazai öko kutatás egyik büszkeségéről. Ezzel párhuzamosan természetesen rájuk talált a magyar gasztronómia, hiszen a paradicsom a magyar konyha egyik kedvelt alapanyaga. Farkas Richárd (Dining Guide Év Ifjú Séftehetsége, Pajta Bisztró) és Havas Dóra (Lila Füge gasztroblogger) az ízletes tájfajták nagykövetei lettek, Albrecht Tamás (MÓR24 Balatonfüred) az egyik Bib Gourmand-esélyes vidéki étterem séfje is örömmel vette fel őket a konyhakertjébe. Idén először a kertművelésben, növénytermesztésben különösen tapasztalt McMeney Mark (kert.tv) is beállt a „tájfajta rajongók” sorába, hamarosan beszámol majd a palánták nevelési tapasztalatairól.

Az MBH Bank készen áll az Otthon Start hiteligénylések fogadására

Az MBH Bank felkészülten várja 2025. szeptember 1-jétől az igényléseket az Otthon Start Program 3%-os fix kamatozású lakáshitelére. Az államilag támogatott konstrukció célja, hogy segítse az otthonteremtőket, míg az MBH Bank ügyfélbarát ügyintézéssel támogatja az igénylőket a hitelfelvétel teljes folyamatában. A bank megnövelt ügyintézői létszámmal, egyes fiókokban hosszabb nyitvatartással, és komplex otthonteremtési szolgáltatásokkal várja az érdeklődőket országszerte. A közleményben szereplő fix 3%-os lakáshitel részét képező kamattámogatásokat Magyarország Kormánya nyújtja.
2025. 09. 01. 20:00
Megosztás:

Újabb bevásárlóközpontját újította fel az Indotek Group

Újabb bevásárlóközpontját újította fel az ingatlan-, magántőke-befektetéssel és vagyonkezeléssel foglalkozó Indotek Group: a vállalatcsoport ezúttal a veszprémi Balaton Plaza belső megújítását valósította meg - közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2025. 09. 01. 19:30
Megosztás:

Kevesebb a munkanélküli az euróövezetben

Júliusban az elemzők által várttal összhangban csökkent a munkanélküliség az euróövezetben, míg az Európai Unióban ugyancsak az előző havinál alacsonyabb munkanélküliségi rátát regisztráltak az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint.
2025. 09. 01. 19:00
Megosztás:

Nincs megállás az új autók piacán, jelentős a növekedés a tavalyi évhez képest

A tendencia folytatódik: a Carinfo adatai alapján 2025 augusztusában újfent túlszárnyalta a forgalomba helyezett személygépjárművek száma a 2024. ugyanezen hónapjában látott értéket. A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu szakértője elmondta, miért látják sokan úgy, hogy most éri meg autót venni.
2025. 09. 01. 18:30
Megosztás:

4 éves rekordot döntött augusztusban a kereslet, és a feladott hirdetések száma is 17 százalékkal bővült tavalyhoz képest -

Augusztusban már több mint 2 millió valós felhasználó böngészte az ingatlan.com kínálatát, és több mint 410 ezer telefonos érdeklődés érkezett az eladó lakásokra és házakra, ilyen volumenre utoljára 2021 tavaszán volt példa. Az érdeklődés erejét a szeptember 1-én induló Otthon Start Program adta, amely maximum 3 százalékos kamatozású hitellel segíti az első lakásukat vásárlókat. A kereslet robbanásszerű növekedését a kínálat is követte, mivel több mint 30 ezer lakóingatlant hirdettek meg eladásra a tulajdonosok és ingatlanközvetítők. de a lakások száma így is csökkent: július végén még 135 ezer, augusztus végén pedig már csak 131 ezer eladó ingatlanból válogathattak a vevők.
2025. 09. 01. 18:00
Megosztás:

Ripple (XRP): A láncon belüli adatok szerint a piaci nyomás megnehezíti a 4 dollár fölé történő visszatérést. A DOT Miners alkalmazást indított az XRP támogatására

A Ripple (XRP) ismételten akadályokba ütközött, amikor megpróbált tartósan 4 dollár fölé emelkedni. A Bitcoin augusztusi mélypontja tovább fokozta az altcoinok gyengeségét. Eközben az Ethereum visszahúzódása – miután több milliárd dollár értékű opció járt le – széles körű eladási hullámot indított el a kriptopiacon.
2025. 09. 01. 17:30
Megosztás:

A Beacon Network fogalma, jelentése és értelmezése – A proof-of-stake blokkláncok láthatatlan irányítóközpontja

A blokklánc technológia fejlődése során egyre több réteg és összetevő került a figyelem középpontjába, amelyek nélkülözhetetlenek a hálózatok megbízható működéséhez. Az egyik ilyen kulcsfontosságú, ám gyakran kevéssé ismert elem a Beacon Network – különösen az Ethereum proof-of-stake átállása óta.
2025. 09. 01. 17:00
Megosztás:

Az átlagnál motiváltabb munkaerő a kisgyermekes szülő, de mit várnak ők a munkahelyüktől?

A szülési szabadságról ismét munkába álló szülők elsősorban rugalmas kereteket, biztos munkahelyet és kiszámítható helyettesítési rendszert keresnek, cserébe kiemelten motivált és lojális munkavállalókként számíthatnak rájuk a cégek. A Profession.hu közel 4000 kisgyermekesek számára is feladott hirdetés adatait elemezve körüljárta, milyen szempontok, kihívások merülnek fel az ő munkavállalásuk kapcsán és hogyan tudnak a számukra legmegfelelőbb munkakörökben elhelyezkedni.
2025. 09. 01. 16:30
Megosztás:

Rekordsebesség: először ért el 200 km/órát egy menetrend szerinti gyorsvonat Csehországban

Első ízben ment hétfőn menetrend szerint közlekedő személyszállító gyorsvonat óránként 200 kilométeres sebességgel Csehországban - jelentette a CTK hírügynökség. Az eddigi rekord 160 kilométer volt.
2025. 09. 01. 16:00
Megosztás:

Rétvári Bence: minden készen áll a tanévkezdéshez

Minden készen áll arra, hogy "még jobb tanévünk legyen", mint amilyen az előző volt - jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a Harcosok órája című online műsorban hétfőn.
2025. 09. 01. 15:30
Megosztás:

Nagyszabású tervet jelentett be Kína

Hszi Csin-ping kínai elnök a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) csúcstalálkozóján jelentette be, hogy növelnék a pénzügyi támogatásokat.
2025. 09. 01. 15:00
Megosztás:

Trump és a munka

Pénteken Trump megkapta a fellebbviteli bíróságtól a kedvezőtlen ítéletet.
2025. 09. 01. 14:30
Megosztás:

Blokklánc technológia fejlődése és gyakorlati használata a gazdaság egyes szektoraiban

A blokklánc-technológia (blockchain) az utóbbi évtized egyik legjelentősebb technológiai innovációja, amely alapjaiban változtatja meg a digitális adatkezelés, tranzakcióvégrehajtás és bizalomépítés struktúráját. Eredetileg a Bitcoin protokoll révén vált ismertté (Nakamoto, 2008), de mára a technológia alkalmazási köre messze túlmutat a kriptovaluták világán, és egyre szélesebb körben jelenik meg a gazdaság különböző szektoraiban.
2025. 09. 01. 14:00
Megosztás:

Indul a Minősített Vállalati Hitel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a bankrendszeri verseny erősítése érdekében indította el a Minősített Vállalati Hitel (MVH) minősítést, amelyre augusztusban négy nagybank nyújtott be pályázatot; az MVH megjelölést a jegybank által meghatározott feltételeknek megfelelő forint alapú, beruházási célú vállalati hiteltermékek nyerhetik el - közölte az MNB hétfőn az MTI-vel.
2025. 09. 01. 13:30
Megosztás:

A Magyar Posta megkezdte a nyugdíjasoknak az élelmiszer-utalványok kézbesítését

Hétfőtől kézbesíti a nyugdíjasoknak az élelmiszer-utalványokat a posta - közölte a Magyar Posta hétfőn az MTI-vel.
2025. 09. 01. 13:00
Megosztás:

Egymást ölelik keblükre a BRICS névadói

Narendra Modi indiai miniszterelnök a kínai csúcstalálkozón hét év után először találkozott Hszi Csin-pinggel.
2025. 09. 01. 12:30
Megosztás:

Indul a nagy banki roham - melyik bank adja a legjobb Otthon Start hitelt?

Brutális verseny bontakozott ki a legnagyobb magyar bankok között az Otthon Start hitelre pályázó ügyfelekért: több százezer forintos díjkedvezményekkel és jóváírásokkal, valamint 3 százalék alatti kamatokkal szállnak harcba egymással a bankok.
2025. 09. 01. 12:00
Megosztás:

Megszűnik a kényelmi díj, de nem árt figyelni az autópálya-matrica vásárlásnál

Mostantól már online is olcsóbban lehet autópálya-matricát venni, mert szeptember 1-től megszűnik a kényelmi díj, amely szolgáltatótól függően akár több ezer forintos plusz költséget jelentett a figyelmetlen autósoknak.
2025. 09. 01. 11:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok végét jelentené, amennyiben el kellene törölni a Trump-adminisztráció vámjait

Az Egyesült Államok végét jelentené, amennyiben el kellene törölni a Trump-adminisztráció által bevezetett vámokat - jelentette ki Peter Navarro, az amerikai elnök kereskedelempolitikai főtanácsadója vasárnap arra a pénteki bírósági ítéletre reagálva, amely szerint a Donald Trump által április óta bevezetett vámok többsége törvénytelen.
2025. 09. 01. 11:00
Megosztás:

Nyugdíjasok jól járnak: az ALDI 1000 Ft extrát ad a nyugdíjas utalványért - részletek

Kiegészíti az ALDI a nyugdíjas utalványt: az ALDI áruházakban többet ér a nyugdíjas utalvány: 1000 forint értékű ALDI-kupont kap, aki legalább 8000 forint értékben vásárol, és fizetéshez akár csak részben nyugdíjas élelmiszer-utalványt használ fel.
2025. 09. 01. 10:31
Megosztás: