Elbutulunk, ha nem pihenünk eleget? Az alváshiány csendben rombolja az intelligenciát

Az alvás több mint egy jól megérdemelt pihenés a nap végén, hiszen az intelligencia fenntartásának egyik legfontosabb eszköze is! Miközben a modern társadalomban felnőttek és gyerekek tömegei küzdenek kialvatlansággal. Ez nemcsupán fáradttá tesz, hanem mérhetően csökkenti a kognitív képességeket is. Az Agykutatás Hete alkalmából a szakértő arra figyelmeztet, hogy az alvásminőség jelentősen befolyásolja a szellemi teljesítményt, a megfelelő agytréning ugyanakkor nemcsak napközben tesz okosabbá, hanem előkészíti a terepet a minőségi pihenéshez is.

Elbutulunk, ha nem pihenünk eleget? Az alváshiány csendben rombolja az intelligenciát

„Az alvás nemcsak pihenés, hanem szertartás is” – írja Márai Sándor a Füves könyvben. Márai szerint az alvás a legnagyobb orvosság, amely segít abban, hogy az ember ne veszítse el a kapcsolatot a saját belső valóságával és a világmindenséggel. 

A köztudatban az alvás még mindig passzív állapotként él, pedig a neurológia tudománya szerint ilyenkor zajlik az agy legintenzívebb rendszerező munkája. Ezzel szemben a tartós alvásmegvonás drasztikusan rontja a végrehajtó funkciókat, az éberséget és a döntéshozatali képességet, ami mérhető visszaesést okoz az egyén aktuális intelligencia-teszt eredményeiben is. 

Az éjszakai karbantartás

„Az alvás és az intelligencia kapcsolata túlmutat azon, hogy valaki kipihent-e. A modern kutatások szerint az alvás szerkezete is közvetlen összefüggésben áll a kognitív teljesítménnyel és az agyi plaszticitással, vagyis az agy változásra való képességével” – hangsúlyozza dr. Bohács Krisztina, intelligencia kutató, a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője.

A kutatások szerint az alvás során jelentkező úgynevezett alvási orsók gyakorisága közvetlen kapcsolatban áll a fluid intelligenciával. Ez az a képesség, amellyel új problémákat oldunk meg és mintázatokat ismerünk fel. Emellett az agy éjszaka „huzalozza újra” magát: a napközben szerzett információkat ilyenkor menti át a rövid távú memóriából a hosszú távúba.

A titkos összetevő: a BDNF-faktor

A szellemi teljesítmény egyik kulcsa a BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) szintjének emelése. Ez a fehérje az agy „vitaminja”, amely segíti az idegsejtek túlélését és az új kapcsolatok (szinapszisok) kialakulását.

„A napközben végzett intenzív szellemi munka megemeli a BDNF-szintet, ami éjszaka segíti a tanultak elmélyülését. A magasabb BDNF-szint nemcsak a tanulást gyorsítja, hanem hozzájárul a mélyebb, pihentetőbb alvásciklusokhoz is. Az agy ilyenkor kellemesen elfárad a strukturált kihívásokban, így az éjszakai tisztító folyamatok hatékonyabbá válnak” – magyarázza a szakértő.

Egy láthatatlan akadály

A statisztikák szerint, míg egy tipikus fejlődésű gyerekek 20-30 százaléka küzd alvási nehézségekkel, addig egy ADHD-s gyermekeknél ez az arány az 50-80 százalékot is elérheti.

„Klinikai tapasztalatunk szerint a tanulási zavarral küzdő gyerekeknél az alvászavar nem elszigetelt probléma, hanem a mindennapok meghatározó része. Náluk az elalvás akár másfél órát is késhet, ami drasztikusan súlyosbítja a figyelmetlenséget és a hiperaktivitást” – hívja fel a figyelmet dr. Bohács Krisztina. 

Hasonló a helyzet a tanulási nehézségekkel küzdőknél is, ahol minden harmadik gyermek érintett valamilyen alvászavarban, súlyos tanulási korlátozottság esetén pedig ez az arány 44% körüli.

A felnőttkori szellemi frissesség is az ágyban dől el

A Magyar Alvás Szövetség felmérése szerint a magyar lakosság 70 százalékánál jelentkezett már az alvászavar és a lakosság 30 százaléka folyamatosan szenved az alvászavar, a rossz alvás, vagy éppen az álmatlanság kellemetlen tüneteitől. Minden negyedik magyar ember fáradtan ébred reggelente, ami azt jelzi, hogy az alvás nem tölti be regeneráló funkcióját. A GEM Tanulási Központ szakmai vezetője szerint az a tapasztalat, hogy egyre több 40-es, 50-es éveiben járó felnőtt keres fel szakembereket memóriazavar miatt.

„A tesztelések során gyakran az derül ki, hogy a háttérben krónikus alváshiány áll. A jó hír azonban az, hogy a folyamat nem visszafordíthatatlan. A célzott mentális tréning és az alvásrutin rendezése az esetek többségében képes megállítani, sőt visszafordítani az enyhe kognitív hanyatlást” – árulja az intelligencia kutató.

Hozzáteszi, hogy a célzott agytréning segít az idegrendszer érésében, ami nyugodtabb éjszakákat eredményez, megőrzi az agy rugalmasságát, és támogatja az éjszakai „tisztító üzemmódot”, amely eltávolítja a napközben felhalmozódott méreganyagokat.

„Nem csak azért érdemes edzeni az agyunkat, hogy napközben gyorsabbak legyünk, hanem azért is, hogy az éjszaka minden perce a regenerációt és a fejlődést szolgálja" – tette hozzá a szakértő.


Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága

Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága szerdán – derül ki az amerikai pénzügyminisztérium szerdán közzétett hivatalos adataiból.
2026. 08. 20. 13:00
Megosztás:

Ami tegnap hátrány volt a lakáspiacon, holnap már felárat jelenthet

Az idei nyár aligha nevezhető átlagosnak. A HungaroMet szerint 2026 júniusa országosan a második legmelegebb hatodik hónap volt 1901 óta, Szécsényben pedig 42 Celsius-fokkal megdőlt a magyarországi abszolút melegrekord. Ebben az örökrangsorban a július ugyan „csak” a tizedik volt, viszont a hatodik legszárazabb 1901 óta, augusztus elején pedig újabb hőmérsékleti rekordok sora dőlt meg: augusztus 5-én például már több tucatnyi mérőállomáson emelkedett 40 fok fölé a hőmérséklet.
2026. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Jelentős különbség van a szállodai weboldalak digitális karbonlábnyomai között

Akár tizennyolcszoros különbség is lehet a magyarországi ötcsillagos szállodák online foglalási folyamatainak digitális lábnyomai között. A webes felületek optimalizálása és a digitális vendégút tudatos tervezése jelentős energia- és szén-dioxid-megtakarítást eredményezhet - derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Carbon.Crane közös vizsgálatából.
2026. 08. 20. 11:00
Megosztás:

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Katonai tiszteletadás mellett, Baka András köztársasági elnök, Magyar Péter miniszterelnök és Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnökének jelenlétében felvonták Magyarország nemzeti lobogóját az augusztus 20-i állami ünnepen, csütörtök reggel a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.
2026. 08. 20. 10:00
Megosztás:

Új Bitcoin-fegyvert vet be a Metaplanet: kötvényből gyorsítaná a BTC-vásárlásokat

A Metaplanet új finanszírozási csatornát nyitott Bitcoin-stratégiája előtt: a vállalat BitBonds néven olyan kötvényalapú megoldást helyez előtérbe, amely lehetővé teheti, hogy saját működési készpénzének felhasználása helyett adósságbevonással finanszírozza további BTC-vásárlásait.
2026. 08. 20. 09:00
Megosztás:

Új technológiák a pénzügyi szektorban: a mesterséges intelligencia forradalma

A pénzügyi világ az elmúlt évtizedek legjelentősebb átalakulásán megy keresztül.
2026. 08. 20. 08:00
Megosztás:

A 4iG átvilágítása kapcsán a NAV-hoz és a rendőrséghez fordulnak

A 4iG átvilágítása kapcsán a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatalhoz, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV), a rendőrséghez és az ügyészséghez fordul a kormány - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebook oldalán.
2026. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Aszály után: mi marad a termésben?

Súlyos aszály nehezíti idén a magyar mezőgazdaság helyzetét: augusztus közepére több térségben 100–170 milliméteres háromhavi csapadékhiány alakult ki, miközben az uniós kukorica- és napraforgóhozamra vonatkozó előrejelzést 6–7 százalékkal rontották. A megmaradt termést ugyanakkor a kártevőktől és betegségektől is meg kell védeni, Európában pedig a legutóbbi éves adatok szerint 8 százalékkal nőtt a növényvédőszer-értékesítés. De jelenthet-e mindez nagyobb növényvédőszer-maradék kockázatot? A Laborhírek.hu a J.S. Hamilton Hungaria Kft. független laboratóriumi szakértőinek és a nemzetközi Hamilton-csoport tapasztalatainak segítségével annak járt utána, mire kell most különösen figyelni.
2026. 08. 20. 06:00
Megosztás:

Az iváncsai akkumulátorgyár 100 millió forintos munkavédelmi bírságot kapott

A munkavédelmi hatóság 100 millió forintos munkavédelmi bírságot szabott ki az iváncsai akkumulátorgyárra a dolgozók veszélyeztetése, a megfelelő védőeszközök hiánya és a munkahelyi levegőszennyezettség-mérés elmaradása miatt - közölte a kultúráért felelős államtitkár szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 20. 05:00
Megosztás:

Rekordot döntött a devizavásárlás és nem csak a tehetős magyarok rendezik át a megtakarításaikat

Soha nem látott összeggel növelték devizabetéteiket a magyar háztartások a második negyedévben. Az MNB friss pénzügyi számlái szerint három hónap alatt közel 483 milliárd forintnyi új pénz áramlott a hazai hitelintézeteknél vezetett devizabetétekbe, miközben a forint erősödése csaknem 200 milliárd forinttal csökkentette a meglévő állomány forintban számított értékét. A Blochamps Capital szerint a számok azt mutatják: a rendkívül erős forintot a megtakarítók egy része már nem egyszerűen árfolyamnyereségként éli meg, hanem lehetőségként használja devizakitettsége növelésére.
2026. 08. 20. 04:00
Megosztás:

Mit kell tudni a szájfeltöltésről? – Fájdalmasabb, mint gondolnád?

A szájfeltöltésről sokaknak elsőre nem is az jut eszébe, hogy milyen lesz az eredmény, hanem az, hogy “jó, de mennyire fog fájni?”. Teljesen érthető kérdés, hiszen az ajkak érzékeny területnek számítanak, és már maga az injekció gondolata is elég ahhoz, hogy valaki meggondolja magát. A valóság viszont jóval kevésbé ijesztő!
2026. 08. 20. 03:00
Megosztás:

Törvény született! A gázzal fűtők így fizetnek majd

Egy törvényi szintű szabályozás rendezi a 2026 januárjára meghirdetett rezsistopot: a gázzal fűtő lakossági fogyasztók az érintett időszak fogyasztása után egyszeri, 30 százalékos mennyiségi kedvezményt kapnak.
2026. 08. 20. 02:00
Megosztás:

Örülhetnek a Kádár-kocka tulajdonosok ennek a döntésnek

Nem bontani, megújítani: új életet kaphatnak a Kádár-kockák. Mintaértékű felújítási projekt indul Magyarországon.
2026. 08. 20. 01:00
Megosztás:

Tömeggyártásba lépett az LG új 5G-s autóipari technológiája Európában

Az LG Electronics megkezdte következő generációs, 5G-alapú intelligens telematikai megoldásának tömeggyártását és szállítását egy meg nem nevezett prémium európai autógyártó számára. A vállalat közlése szerint ez az első alkalom, hogy az új technológiát Európában sorozatgyártású járműben alkalmazzák. A fejlesztés gazdasági jelentőségét az adja, hogy egyszerre csökkentheti az autógyártás költségeit, mérsékelheti a járművek tömegét, valamint felgyorsíthatja a szoftveralapú autók elterjedését.
2026. 08. 19. 23:59
Megosztás:

Jelentős a Sziget Fesztivál gazdasági hatása

A Sziget Fesztivál turisztikai és gazdasági jelentősége túlmutat a fesztivál területén elköltött összegeken: a külföldi vendégek 90 százaléka kifejezetten a rendezvény miatt utazott Magyarországra, és 15 milliárd forintot hagytak a magyar gazdaságban - ismertette a GKI Gazdaságkutató Zrt. a fesztiválon készített helyszíni felmérésének eredményét szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 23:00
Megosztás:

Csaknem negyedével drágult egy csésze kávé Olaszországban

Csaknem negyedével, 24 százalékkal kerül többe jelenleg egy bárpultnál elfogyasztott csésze kávé Olaszországban, mint öt évvel ezelőtt, és jelenleg Bolzanóban a legdrágább - közölte a Fipe vendéglátóipari szövetség adatait a Corriere della Sera című napilap szerdán.
2026. 08. 19. 22:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban egyéves csúcs közelében a 30 éves jelzáloghitelek kamata

Az Egyesült Államokban az előző hetivel azonos szinten állt a 30 éves jelzáloghitelek kamata az augusztus 14-én végződött héten, miután egy héttel korábban egyéves csúcsról, sorban öt hét emelkedést követően csökkent - derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán közzétett adataiból.
2026. 08. 19. 21:00
Megosztás:

Újabb Baranya vármegyei sertésállományban jelent meg az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma megerősítette az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenését egy Baranya vármegyei állományban - közölte a Nébih szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 19. 20:00
Megosztás:

Pluszban indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
2026. 08. 19. 18:00
Megosztás:

Egyre nagyobb az esély, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját üzemben tudják tartani

Egyre nagyobb az esély arra, hogy a paksi atomerőmű két működő turbináját a kritikus időszakban is üzemben tudják tartani - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 19. 17:00
Megosztás: