Elfogadta a román kormány a jövő évi állami költségvetés-tervezetet

Elfogadta hétfőn a román kormány a jövő évi állami költségvetés-tervezetet, amely 4,6 százalékos gazdasági növekedéssel, 5,84 államháztartási hiánnyal és 6,5 százalékos inflációval számol.

Elfogadta a román kormány a jövő évi állami költségvetés-tervezetet

Adrian Caciu román pénzügyminiszter elmondta, hogy reményeik szerint karácsonyig a parlament is megszavazza. A jövő évi román bruttó hazai termék (GDP) várhatóan 1317,3 milliárd lej (1 lej 74,15 forint) lesz. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a költségvetés bevételei a GDP 33,4 százalékát teszik ki az idei 32,6 százalékhoz képest, a kiadások pedig a GDP 39,2 százalékát az idei 39,7 százalék után. A miniszter szerint ezek az adatok azt mutatják, hogy folytatják a költségvetés konszolidációját mind a bevételi, mind a kiadási oldalon.
    
2022-ben a bruttó átlagbér a kormány becslése szerint eléri a 6095 lejt, a nettó átlagbér a 3775 lejt. Rámutatott, hogy a költségvetés tartalmazza a január 1-től hatályba lépő 10 százalékos nyugdíjemelést is, így 2022-ben a GDP 7,32 százalékát költik a nyugdíjak folyósítására.
    
A miniszter elismerte, hogy túl rövid ideig volt társadalmi vitán a költségvetés-tervezet, de sietniük kell, hogy a jövő év elején már hatályos legyen az új büdzsé. Közölte: a munkáltatók, dolgozók és a civil szervezetek képviselőit magában foglaló társadalmi egyeztetési tanács kedvezőtlenül véleményezte a költségvetés-tervezetet, de ennek a testületnek az álláspontja konzultatív jellegű, így a kormánynak nem muszáj figyelembe vennie. Ugyanakkor közölte, hogy a tervezetet kedvezően véleményezte a legfelsőbb védelmi tanács.
    
Hétfőn vita alakult ki a román nagykoalíció két fő ereje, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői között. Florin Citu, a PNL elnöke azt kifogásolta, hogy a tervezet nem teljesíti azt a célt, miszerint a GDP 7 százalékát fordítsák közberuházásokra. A tervezet szerint ugyanis a GDP 6,71 százalékát, 88,4 milliárd lejt költik erre a célra. A szociáldemokrata pénzügyminiszter pénteken még azt mondta, hogy 92 milliárd lejt, a GDP 7 százalékát költik közberuházásokra.
    
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke ugyanakkor úgy vélte, hogy nem a tervezetbe javasolt összeg a fontos, hanem az, hogy valójában mennyit költ a kormány közberuházásokra. Meggyőződését fejezte ki, hogy 2022 végén a GDP több mint 7 százalékát fordítják erre a célra.

Az IMF rontott idei globális növekedési előrejelzésén

A januárban vártnál 0,2 százalékponttal kisebb ütemben, 3,1 százalékkal nőhet az idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden ismertetett friss prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,2 százalékos GDP-növekedési várakozáson nem változtattak. Tavaly a globális gazdaság 3,4 százalékkal nőtt.
2026. 04. 14. 16:30
Megosztás:

Keddtől Lengyelországban mutatkozik be a magyar élelmiszeripar

A varsói WorldFood Poland kiállításon mutatkozik be keddtől a Hungarian Food Business Program és 8 magyar élelmiszeripari vállalkozás - közölte az Agrármarketing Centrum (AMC) kedden az MTI-vel.
2026. 04. 14. 16:00
Megosztás:

Kriptovaluta szabályozás: közel a CLARITY Act áttörés, de még nincs lefutva a meccs

A kriptoszektor egyik legfontosabb szabályozási mérföldköve lehet az Egyesült Államokban a CLARITY Act, amely új alapokra helyezheti a digitális eszközök jogi megítélését. Bár a Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse már visszafogottabban nyilatkozik, továbbra is úgy látja: a törvény elfogadása már karnyújtásnyira van.
2026. 04. 14. 15:30
Megosztás:

A tökéletes melltartó megtalálása: útmutató minden nőnek

A jól megválasztott melltartó nem csupán kényelmes, de magabiztosságot is adhat a mindennapokban. Észrevette már, hogy hogyan változik a tartásán és a megjelenésén, ha egy megfelelően illeszkedő melltartót hord? A piacon fellelhető számtalan stílus között valóságos kihívás rátalálni a tökéletes darabra, de néhány iránymutatás segíthet a döntésben.
2026. 04. 14. 15:00
Megosztás:

Reorganizáció indul az ADA magyar leányvállalatainál

Reorganizációs program indul az osztrák tulajdonú ADA bútoripari csoport magyarországi leányvállalatainál, az ADA Hungária Kft.-nél és az ADA Nova Kft.-nél, miután az anyavállalatok, az ADA Möbelwerke Holding AG és az ADA Möbelfabrik GmbH március 24-én csődvédelmi eljárási kérelmet nyújtottak be a grazi tartományi bírósághoz - közölte az MTI-vel kedden a cégcsoport.
2026. 04. 14. 14:30
Megosztás:

Az első születésnap megünneplése: hogyan tehetjük különlegessé?

Az első születésnap minden család életében különleges mérföldkő. Ahogy a gyermek az első évét betölti, a szülők gyakran keresik a módját annak, hogy ezt az eseményt egyedi módon ünnepeljék meg. A megfelelő ruházat és dekoráció kiválasztása során a cél az, hogy emlékezetes és stílusos legyen az esemény, amely örökre a család közös albumának része lesz.
2026. 04. 14. 14:00
Megosztás:

Márciusban élénkült a magyarországi albérletpiac

Márciusban élénkült a magyarországi albérletpiac: országosan és a fővárosban egyaránt 1,6 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak havi összevetésben - derült ki a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adataiból.
2026. 04. 14. 13:30
Megosztás:

TISZA 2/3: Mikor fizethetünk euróval? 5 feltétel, amelyből egy sem igaz most

Már két évtizede halogatjuk az euró bevezetését. Bár most ismét megjelent a politikai szándék, a költségvetés helyzete és a maastrichti kritériumok teljesítése komoly akadályokat jelent.
2026. 04. 14. 13:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés – friss BTC kriptovaluta előrejelzés: kitörés előtt vagy újabb csapda?

A Bitcoin (BTC) a legismertebb és legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező kriptovaluta, amely decentralizált hálózaton működik, és az elmúlt években a globális pénzügyi rendszer egyik meghatározó alternatív eszközévé vált. Árfolyama rendkívül érzékeny a befektetői hangulatra, a makrogazdasági folyamatokra és a technikai piaci jelzésekre.
2026. 04. 14. 12:30
Megosztás:

Hogyan legyen a műanyag ragasztása problémamentes?

A műanyagok sokoldalúsága miatt gyakran találkozunk velük a mindennapokban. Azonban ragasztásuk sokszor kifoghat az emberen, különösen, ha olyan anyagokkal kell dolgozni, mint a polipropilén. Miért is nehéz ez?
2026. 04. 14. 12:00
Megosztás:

Japán monetáris fordulat hajtja a Bitcoint – új lendület a 74 000 dollár felett

A japán jegybank óvatos üzenete újraéleszti a globális kockázatvállalási étvágyat, és ezzel kulcsszerepet játszik a Bitcoin ralijában. Vajon meddig tarthat a lendület?
2026. 04. 14. 11:30
Megosztás:

Mesterséges intelligencia alapú technológiák formálják át Kína egészségügyi rendszerét

A mesterséges intelligenciára (MI) épülő megoldások Kína egészségügyi rendszerének átalakulása középpontjába kerültek, az új technológiák a korai diagnózist, a gyorsabb beavatkozást és az ellátás szélesebb körű hozzáférhetőségét szolgálják - derül ki a Hszinhua kínai állami hírügynökség jelentéséből.
2026. 04. 14. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

A záráshoz közeledve jó a hangulat az ázsiai piacokon is. A Nikkei 2,3, a KOSPI 3,7, a SSEC 0,5, míg a Hang Seng 0,4%-kal emelkedik.
2026. 04. 14. 10:30
Megosztás:

Újabb remek napja volt a hazai kötvény- és devizapiacnak

Miután dugába dőltek a hétvégén a közel-keleti békéről szóló tárgyalások és 10%-ot közelítő mértékben emelkedtek az olajárak a fejlett kötvénypiacokon, érdemi eladási nyomással indult a kereskedés, de később a tárgyalás újraindulásáról szóló hírek némi nyugalmat hoztak. Végül az olajárak csak 2-3%-os emelkedéssel zártak, így az amerikai kötvényhozamok kissé tovább estek, a tíz éves 5 bázisponttal 4,3% alá. Az euróövezeti kötvényhozamok emelkedtek kissé, így a német tíz éves meghaladta a 3,05%-ot. A dollár tovább gyengült, az EURUSD 1,175 körül jár.
2026. 04. 14. 10:00
Megosztás:

A Wall Street-i indexek határozott emelkedéssel kezdték a hetet

A Wall Street-i indexek határozott emelkedéssel kezdték a hetet. Az S&P 500 1%-kal, a Dow Jones 0,6%-kal, a Nasdaq Composite 1,2%-kal emelkedett. Ezzel az S&P 500 ledolgozta a háború kitörése óta elszenvedett teljes esést. A befektetők egyelőre átnéztek a hétvégi amerikai-iráni tárgyalások eredménytelensége felett.
2026. 04. 14. 09:30
Megosztás:

A nyugat-európai részvénypiacok mérsékelten csökkentek

A közel-keleti hírek árnyékában a nyugat-európai részvénypiacok mérsékelt csökkenéssel kezdték a hetet. A STOXX 600 0,2%-kal, a DAX és a CAC 40 0,3%-kal, az FTSE 100 0,2%-kal került lejjebb.
2026. 04. 14. 09:00
Megosztás:

A Lava Network új szintre emeli a Bitcoin Cash infrastruktúráját

A decentralizált fizetések jövője új lendületet kapott: a Bitcoin Cash hivatalosan is elérhetővé vált a Lava Network rendszerében. Az integráció nem csupán technikai fejlesztés, hanem egy fontos mérföldkő a skálázható, megbízható blokklánc-alapú fizetések irányába.
2026. 04. 14. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint reggelre

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 14. 08:00
Megosztás:

Februárban pozitívra fordult az ország fizetési képessége a külfölddel szemben

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn kiadott havi fizetési mérleg adatai szerint februárban pozitívra fordult az ország fizetési képessége a külfölddel szemben.
2026. 04. 14. 07:30
Megosztás:

A bankszövetség kiszámíthatóságot és növekedést vár az új kormányzattól

A Tisza Párt egyértelmű győzelme új fejezetet nyithat az európai integráció, benne a magyar gazdaság fejlődése számára - áll a Magyar Bankszövetség hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben gratulálnak a győztes politikai erőnek.
2026. 04. 14. 06:00
Megosztás: