Elfogadták Miskolc költségvetését
Az alpolgármester kiemelte: az idei költségvetés összeállításnál elsődleges szempont volt a működési egyensúly megtartása és az önkormányzati feladatok zavartalan elvégzésnek biztosítása. Szopkó Tibor elmondta, 47,5 milliárd forintos bevétellel és kiadással számolnak, a költségvetés tehát egyensúlyi, holott a mozgástér "soha korábban nem látott mértékben szűkös volt".
Hangsúlyozta, ésszerűen, takarékosan akár 30 milliárd forinttal több forrást is fel tudna használni az önkormányzat, ami azt jelenti, hogy a több mint 47,5 milliárd forintos főösszegnél minden forint mellől csaknem egy újabb forint hiányzik a büdzséből.
Arra számítanak ugyanakkor, hogy érdemi korrekciót hajthatnak majd végre év közben - tette hozzá. Azt mondta, hogy a forráscsökkenés és a kiadások növekedése veszélyeztetheti a Miskolc által biztosított közszolgáltatások ellátását, így a városüzemeltetést, a helyi közösségi közlekedést, vagy akár a szociális, köznevelési intézmények működtetését, a gyermekétkeztetést.
Állami beavatkozásra van szükség, folyamatos, kiszámítható és felelős állami szerepvállalás nélkül ugyanis a rendelet végrehajtása veszélybe kerülhet a gazdasági környezet változása esetén - emelt ki Szopkó Tibor. Elmondta azt is, hogy Miskolc szolidaritási hozzájárulási kötelezettsége - 1,3 milliárd forintról - 3,6 milliárdra nő idén.
A városüzemeltetési működési feladatokra összességében csaknem 9,8 milliárd forintot fordít Miskolc 2023-ban, ez több mint 2,1 milliárd forinttal haladja meg az előző évi összeget. A Miskolc Városi Közlekedési Zrt. (MVK) önkormányzati támogatása 1 milliárd forinttal több idén, így már eléri a 4,3 milliárd forintot.
A szociális ágazatra 7,4 milliárd forintot, az oktatásra több mint 6,3 milliárdot fordít a város, kulturális és idegenforgalmi célokra pedig csaknem 4,7 milliárd forintot. A Miskolci Önkormányzati Rendészet mintegy 700 millió forintból gazdálkodhat.
A költségvetési vita előtt Veres Pál (Velünk a Város) polgármester elmondta, a gazdasági nehézségek "súlyosak", bár némiképp enyhülni látszik az energiaválság. Hozzátette, "nagyon nehéz" év elé néznek a gazdasági társaságok és az önkormányzatok, hiszen a bevételi oldalon nem lehet megfelelő növekedést prognosztizálni, a kiadási oldalon viszont megnövekedtek a terhek.
Molnár Péter, a KDNP frakcióvezetője úgy vélekedett, a miskolci közösségi közlekedés "három éve kritikán alul működik", és bár az MVK önkormányzati támogatása nőhet, kérdés, hogy ettől jobb lesz-e a szolgáltatás színvonala. Hozzátette, a közbiztonságon is javítani kell, és követelte Salkaházi Sára-programból a nyugdíjasokat támogatásának idei kifizetését.
Varga Andrea (Velünk a Város) az önkormányzatok jogainak visszaadásáról és az "igazságtalan állami újraelosztásról" beszélt. Utóbbival kapcsolatban Simon Gábor (Velünk a Város) frakcióvezető kifejtette, a miskolci vállalkozások és magánszemélyek 2022-ben több mint 300 milliárd forintot fizettek be az államkasszába, amiből az önkormányzat mindössze 17 milliárd forintot kap vissza.
Azt várnák el az államtól, hogy igazságosan ossza el a miskolciak által befizetett pénzeket. Ha minimum 50 milliárd forintot megkapnának, a közfeladatokat biztonsággal el tudnánk látni - mondta.
Nagy Ákos, a Fidesz frakcióvezetője "álságosnak" nevezte a költségvetés-tervezetet, amely véleménye szerint nem reflektál a miskolciak valós igényeire.
Szilágyi Szabolcs (Velünk a Város) önkormányzati képviselő azt hangsúlyozta, hogy továbbra is támogatják a miskolci nyugdíjasokat, gondoskodó a költségvetés.
Csaknem kétórás vitát követően a közgyűlés 16 igen és 9 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el a költségvetést.