Elhárult az áramhiány veszélye Franciaországban

Elhárult az áramkimaradások veszélye Franciaországban, miután újabb atomreaktorok álltak üzembe a karbantartási munkák végeztével, és az időjárás is kedvező - mondta szerdán Olivier Véran kormányszóvivő.

Elhárult az áramhiány veszélye Franciaországban

A lakossági energiaellátás 70, a vállatokénak pedig 55-60 százalékát biztosító 56 atomreaktor közül immár 42 üzemel. "Az áramkimaradás veszélye ezen a télen elhárulni látszik köszönhetően annak, hogy az atomerőműveink működése fokozatosan újraindult, valamint az időjárási viszonyoknak is. Az energiatakarékosság terén kellő erőfeszítést tett az állam, a vállalatok és minden francia" - hangsúlyozta a kormányszóvivő a kormányülést követő sajtótájékoztatóján.      "Ez tehát egy igazán megnyugtató hír, de nem tántoríthat el minket a célunktól, amely továbbra is az energiatakarékosság" - tette hozzá.

Emmanuelle Wargon, az energiaszabályozásért felelős bizottság elnöke december végén jelezte, hogy január közepe előtt semmiképpen nem kell számítani tervezett és előre bejelentett áramkimaradásokra, miután "a franciák tényleg meghallották" a felhívást az energiatakarékosságra, és a fogyasztás 9 százalékkal csökkent az elmúlt négy hónapban Franciaországban. A franciák energia-megtakarítása a két ünnep között is folytatódott, de az elektromos hálózat működtetéséért felelős állami szerv, az RTE szerint még nem érte el a célul kitűzött jelképes 10 százalékot.

Olivier Véran szerdán megerősítette, hogy a fogyasztáscsökkenés globális és hosszú távú célja Franciaországnak, nem csak az energiaárak emelkedése miatt, hanem a klíma és az emberiség védelme érdekében is.

Franciaország az elmúlt 42 évben tavaly először áramimportra szorult, miután a tervezett éves karbantartási munkálatok elhúzódása és a hosszabb ideig tartó javításokat igénylő korróziós problémák miatt - amelyeket a koronavírus-járvány miatt az elmúlt két évben elhalasztottak - a termelés alacsony szintre süllyedt. Január végéig várhatóan 46 reaktor fog működni. Az esetleges téli áramhiányok kezelésére december elején szimulációs gyakorlatot is szerveztek az energetikai hatóságok.

A francia kormány októberben egy több évre szóló energiatakarékossági programot mutatott be, amely egyben segítheti, hogy a tél folyamán ne legyenek ellátási kimaradások, és az ország felkészüljön a klímaváltozás kihívásaira. "Az a cél, hogy néhány nagyon egyszerű mechanizmussal sikerüljön közösen a hétköznapi fogyasztást 10 százalékkal csökkenteni" - mondta akkor Emmanuel Macron államfő. 

A kormány által meghirdetett legfőbb intézkedések lényege, hogy kevesebb fűtésre és világításra, valamint a pazarlás elkerülésére ösztönzik - mindenekelőtt a fogyasztás csúcsidőszakaiban - a lakosságot, az önkormányzatokat és a vállalatokat, ismét az otthoni munkavégzést helyezik előnybe a közigazgatásban, amelyhez 15 százalékkal növeli a rezsiköltségek fedezésére a munkavállalóknak folyósított napidíjat a kormány, és anyagi támogatást nyújt az autómegosztáshoz is.


Elkezdődik a strandszezon Balatonfüreden, hétfőtől új strand is nyílik

Szombaton elkezdődik a strandszezon Balatonfüreden kinyit a Kisfaludy és az Esterházy strand, hétfőtől pedig a város új szabadtéri fürdője, az Aranyhíd Strand is látogatható lesz - közölték a tóparti város honlapján.
2026. 05. 30. 03:00
Megosztás:

A tengeri blokád feloldását helyezte kilátásba Donald Trump

A tengeri blokád feloldását helyezte kilátásba Donald Trump amerikai elnök pénteken, mielőtt egyeztetést kezdett fehér házi tanácsadóival az Iránnal előzetesen kitárgyalt megállapodás jóváhagyásáról.
2026. 05. 30. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt - Így dolgozhat valaki nyugdíj mellett

A nyugdíj melletti munkavégzés ma már nemcsak rugalmas lehetőség azoknak, akik a nyugdíjas éveik alatt is aktívak maradnának, hanem komoly anyagi előnyt is jelenthet mind a dolgozónak, mind a foglalkoztatónak.
2026. 05. 30. 01:00
Megosztás:

A kedvezményes hitelek és az árérzékenység egyszerre formálják a lakásfelújítási piacot

A lakásvásárlási piac korábbi élénkülése a lakásfelújítási és lakberendezési szektorban is érezhető: a DIEGO tapasztalatai szerint nőtt az érdeklődés a burkolatok, nyílászárók és otthoni kiegészítők iránt, miközben a vásárlók a korábbiaknál árérzékenyebbek, tudatosabban terveznek, és jellemzően több lépésben valósítják meg felújításaikat.
2026. 05. 30. 00:05
Megosztás:

A nyugdíjpénztárak 40 százalékkal kisebb hozamot értek el az egy évvel korábbinál

Az önkéntes nyugdíjpénztárak befektetési tevékenységének eredménye 11,1 milliárd forint nyereség volt az első negyedévben, 40,4 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken kiadott jelentéséből.
2026. 05. 29. 23:00
Megosztás:

Ursula von der Leyen: Magyarország számára összesen 16,4 milliárd eurót szabadíthatunk fel

Összesen 16,4 milliárd euró uniós forrás válhat hozzáférhetővé Magyarország számára a vállalt reformok és beruházások végrehajtását követően - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken Brüsszelben, Magyar Péter miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
2026. 05. 29. 22:00
Megosztás:

A NAV megerősített jelenléttel dolgozik a repülőtéren és a stadion környékén

A 2026-os UEFA Bajnokok Ligája-döntő miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a repülőtéren és a rendezvényekhez kapcsolódó helyszíneken megerősített jelenléttel készül, a repülőtéren a gyors áthaladást segítik, a stadion és a szurkolói zónák környezetében pedig a hamis és illegális terméket árusítók számíthatnak ellenőrzésre - közölte a NAV pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 29. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama péntek estére

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 29. 20:00
Megosztás:

Felmentette tisztségéből a jegybankelnököt a horvát parlament

A horvát parlament pénteken egyhangúlag felmentette tisztségéből Boris Vujcicot, a Horvát Nemzeti Bank (HNB) elnökét, aki saját kérésére távozik posztjáról, mert június 1-jétől az Európai Központi Bank alelnöke lesz Frankfurtban.
2026. 05. 29. 19:00
Megosztás:

Átadták az Év Magyar Autója 2026 díjakat

A hazai gyártású autók kategóriájában a BMW iX3 nyerte el a szakmai zsűri által odaítélt az Év Magyar Autója 2026 díjat, a közönségdíjat 50 jelölt autó közül a Suzuki S-Cross kapta meg.
2026. 05. 29. 18:30
Megosztás:

Nőtt az alku, Budapesten megállt az ingatlan áremelkedés

A gyorsan változó piaci környezetben az adatok és azok helyes értelmezése kulcsszerepet játszik – hangzott el a Zenga Ingatlan Radar bemutatkozó sajtótájékoztatóján. „Az ingatlanpiac egyre összetettebb folyamatait egyetlen, rendszeres kiadványban kívánjuk átláthatóvá tenni. A zenga.hu, az OTP Ingatlanpont és az OTP Bank szakmai közreműködésével minden hónapban ökoszisztéma-szintű képet ad a lakáspiacról” – mondta Lipták Zsuzsa, a zenga.huügyvezetője. A kiadvány fókuszában a kereslet, a kínálat és az árak alakulása áll, de kiemelt figyelmet fordítanak a lakáshitelezés trendjeire, az értékesítési idők változására és az alku mértékére is.
2026. 05. 29. 18:00
Megosztás:

Tízezrek léptek be az egészségpénztárakba, megduplázták a lakáshitelek törlesztésére fordított pénzt a tagok

Csak az első negyedévben több mint 1,7 milliárd forint egészségpénztári megtakarítást fordítottak lakáshitel-törlesztésre a tagok, kétszer annyit, mint 2025 első három hónapjában – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatokból. Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba tízezrek léptek be egy év alatt, és jelentősen nőttek a befizetések is.
2026. 05. 29. 17:30
Megosztás:

Majdnem a mindenkit kenterbe vert a forint

Nemcsak a régiós devizák közül emelkedik ki idei erősödésével a forint, a feltörekvő devizák szélesebb piacán is a legnagyobb drágulást elérő fizetőeszközök közé tartozik. Ugyanakkor a forintba vetett optimizmus kockázatokat is rejt.
2026. 05. 29. 16:30
Megosztás:

A biztosítók rémálma a szombati budapesti BL-döntő? Letört fül és leejtett LED-falak a kulisszák mögött

Focilázban ég az ország, hiszen szombaton Budapesten csapnak össze Európa legjobb klubcsapatai a Bajnokok Ligája döntőjében. Miközben a szurkolók fókuszában inkább a sztárjátékosok és a fergeteges hangulat van, a színfalak mögött elképesztő logisztikai gépezet dolgozik azon, hogy a világ legvágyottabb sportrelikviája, a BL-trófea és a méregdrága rendezvénytechnika is biztonságban legyen. Az Insura független biztosításközvetítő utánajárt, mi zajlik a kulisszák mögött, és milyen kalandokon esett át a legendás BL-trófea.
2026. 05. 29. 16:00
Megosztás:

4iG I. negyedéves gyorsjelentés

A 4iG Csoport 203 milliárd forintos árbevétellel és 69,3 milliárd forintos EBITDA-val zárta 2026 első negyedévét.
2026. 05. 29. 15:30
Megosztás:

Egyre tudatosabban használják az AI-t a magyar munkavállalók, de az előnyök nem egyformán oszlanak el

A magyar munkavállalók egyre tudatosabban használják a mesterséges intelligenciát, de az AI-használatból származó előnyök nem minden csoportnál jelennek meg azonos mértékben – derül ki Török Balázs AI-szakértő és digitális marketing tanácsadó 2026-os AI-használati kutatásából.
2026. 05. 29. 15:00
Megosztás:

Éves bértervezés a gyakorlatban: hogyan készülhet fel a HR és a pénzügy?

Az éves bértervezés minden vállalat számára kiemelt jelentőségű folyamat. Nemcsak arról szól, hogy a következő évben milyen mértékű béremelésre lesz lehetőség, hanem arról is, hogyan tudja a cég összehangolni a pénzügyi kereteket, a munkavállalói elvárásokat, a jogszabályi változásokat és az üzleti célokat.
2026. 05. 29. 14:30
Megosztás:

Szakértők szerint ősszel és télen tetőzhet az El Nino hatása Kínában

Kína arra számít, hogy az El Nino időjárási jelenség hatásai idén ősszel és télen érik el csúcspontjukat, majd jövő tavasszal fokozatosan gyengülnek - közölte pénteken a kínai nemzeti klímaközpont.
2026. 05. 29. 14:00
Megosztás:

Több mint kétmilliárd forint kárt okozó számlagyárakat számoltak fel a pénzügyőrök

Több mint kétmilliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek azok a számlagyárak, amelyeket nemrégiben számoltak fel a pénzügyőrök - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 29. 13:30
Megosztás:

Lannert Judit: tervezik, hogy visszaadják a tantestületek véleményezési lehetőségét az igazgatói pályázatoknál

Tervezik, hogy visszaadják a tantestületek véleményezési lehetőségét az igazgatói pályázatoknál - írta a gyermek- és oktatásügyi miniszter a Facebook-oldalán. Lannert Judit ezt annak kapcsán közölte, hogy majdnem 450 intézményvezetői megbízás jár le augusztusban és a következő hetekben születnek döntések arról, kik vezetik majd ezeket az iskolákat szeptembertől.
2026. 05. 29. 13:00
Megosztás: