Elindult a betétdíjas visszaváltási rendszer Romániában

Csütörtöktől hivatalosan elindult Romániában az italcsomagolásra használt műanyagflakonok, üvegpalackok és fémdobozok visszaváltását ösztönző betétdíjas rendszer.

Elindult a betétdíjas visszaváltási rendszer Romániában

A rendszer működésének bemutatására a családi vállalkozásként indult, román befektetők által működtetett bukaresti La Cocos áruházban rendezett sajtóértekezletet a környezetvédelmi minisztérium. A betétdíjas rendszer (deposit return system - DSR) bevezetése nyomán Romániában a gyártóknak és a viszonteladóknak kötelességük lesz begyűjteni és újrahasznosítani a víz, illetve üdítő- és szeszesitalok palackozására használt, 0,1 és 3 liter közötti űrtartalmú flakonokat, üvegeket és fémdobozokat.

Ennek érdekében csak a DSR-logóval és a visszaváltáshoz szükséges kódokkal ellátott palackokban és dobozokban hozhatják Romániában forgalomba - az akár külföldön gyártott - termékeiket, amelyek ára egységesen 50 banival (38 forint) lesz több. Ezt az összeget a vásárló maradéktalanul visszakapja, ha az üres üveget, PET-palackot vagy fémdobozt leadja egy gyűjtőpontnál, vagy bedobja egy visszaváltó automatába.

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerint az ország 80 ezer kiskereskedője közül 63 ezer már csatlakozott a rendszerhez, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy még 3-4 hónapba telhet, amíg a DSR-logóval ellátott, visszaváltható csomagolóanyagok kerülnek többségbe az üzletek polcain, mivel a kereskedők előbb a meglévő (betétdíj nélküli) készleteiket próbálják értékesíteni.

"Az ország minden lakosa tehet azért, hogy Románia szebbé, tisztábbá váljon" - hangsúlyozta a szerdai sajtótájékoztatón Nicolae Ciuca szenátusi házelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke. Hozzátette: az egy főre jutó, csomagolóanyagból származó hulladék Romániában eléri az évi 116 kilogrammot, a Dunába naponta 4,2 tonna hulladék kerül, vagyis évi 1500 tonna. A házelnök emlékeztetett: az európai uniós célkitűzések szerint 2025-ig a PET-palackok 77, 2027-ig pedig ezek 90 százalékát kell újrahasznosítani.

A Green Environment Support tanácsadó cég becslése szerint azonban Romániában jelenleg a hulladék alig 11-12 százalékát hasznosítják újra, és az ország e téren messze elmarad az EU mintegy 50 százalékos átlagától. Romániában ezért nagy reményt fűznek a most bevezetett DSR-rendszerhez.

 Azokban az európai országokban, ahol a betétdíjas rendszert már alkalmazzák, 85 százalék feletti újrahasznosítási arányt érnek el - mutatott rá Tánczos Barna RMDSZ-es politikus 2021-ben, amikor az akkor általa vezetett környezetvédelmi tárca kezdeményezésére a román kormány elfogadta a betétdíjas rendszer bevezetéséről szóló határozatot.

A volt tárcavezetőt a csütörtöki avatóra is meghívták.

"Történelmi pillanat az italcsomagolások visszaváltó rendszerének elindulása. Az elmúlt évtizedek legnagyobb környezetvédelmi-logisztikai projektjét valósítottuk meg. Az RMDSZ kormányzása alatt olyan rendszer alapjait tettük le, amellyel biztosítani tudjuk, hogy az évente megvásárolt 7 milliárd italcsomagolás ne a környezetünket szennyezze, hanem újrahasznosuljon. Mostantól mindannyian tehetünk azért, hogy tisztára váltsunk" - idézte Tánczos Barna nyilatkozatát az RMDSZ csütörtöki közleménye.

A romániai rendszert a sör- és üdítőitalgyártók, valamint a kiskereskedelmi üzletláncok szövetsége által a szaktárcával közösen megalapított RetuRO nevű vállalat működteti, amely jövő nyárig 17 hulladékgyűjtő és válogatóközpontot fog beüzemelni az országban. Ezek közül az elsőt hétfőn nyitották meg az erdélyi Bonchidán (Bontida), amelynek avatóján Marcel Ciolacu miniszterelnök is részt vett.

"A romániai betétdíjas rendszer a második legnagyobb lesz Európában Németország után az újrahasznosított csomagolóanyag mennyisége tekintetében, és világszerte a legnagyobb ilyen típusú integrált rendszer, amely reményeink szerint a világ valamennyi kormánya számára esettanulmányként szolgálhat. November 30-tól a románok is csatlakoznak ahhoz a 350 millió emberhez, akik betétdíjas rendszert működtető országokban élnek." - mondta a román kormányfő.

A legjobb mém érmék felkutatásán dolgozol? Vár a Snorter ICO!

Kiégtél a legjobb mém érmék felkutatásától? Segítségre van szükséged? A Snorter kereskedő bot segít a Solana blokkláncán futó legjobb mém érmék megtalálásában.
2025. 06. 01. 00:01
Megosztás:

Valós adatok alapján teremtenek mesterséges személyiségeket a kiberbűnözők

Mivel a kiberbűnözők sokféle módszert vetnek be a személyes adtok ellopására, önmagában véve az óvatosság nem mindig védi meg az ügyfeleket a csalásoktól, pénzük eltulajdonításától, az informatikai biztonsággal foglalkozó ESET tanulmánya szerint, a megelőzés, így például biztonsági szoftver telepítése mellett nagyon fontos az is, hogy rendszeresen ellenőrizzék az ügyfelek bankszámlájukat, s ha bármi rendelleneset tapasztalnak, azonnal tiltsák le a bankkártyájukat és cseréljenek jelszavakat.
2025. 05. 31. 22:00
Megosztás:

Ezért mondott le a cseh igazságügyi miniszter

Lemondott pénteken Pavel Blazek cseh igazságügyi miniszter, mert tárcája nagy értékű ajándékot fogadott el bitcoin kriptovalutában egy büntetett előéletű volt drogkereskedőtől.
2025. 05. 31. 21:00
Megosztás:

A fiatalok 22 %-ának van hosszabb időre elegendő tartaléka

Tízből közel hat fiatalnak van valamennyi megtakarítása a legfrissebb K&H ifjúsági index szerint. Jelentős eltérések vannak közöttük: a megtakarítók 38 százalékának legalább hat hónapra elegendő tartaléka lenne arra az esetre, ha nem lenne bevétele, 36 százalékuk maximum egy, 26 százalékuk pedig legfeljebb három hónapra tud tervezni. Ugyanakkor a tartalékoló fiatalok több mint tizede egy évnél hosszabban tudna bevételek nélkül élni.
2025. 05. 31. 20:00
Megosztás:

Az Ideona átadta második hibrid naperőművét

Az Ideona tanácsadói csoport újabb, elektrokémiai energiatároló rendszerrel integrált napelemes erőművet adott át a Vas vármegyei Söptén - közölte az Ideona Zrt. az MTI-vel.
2025. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Trump ismét kamatcsökkentésre szólította fel a jegybankot

Jerome Powell, a Fed elnöke csütörtökön személyesen egyeztetett Donald Trumppal a gazdasági fejleményekről, többek között a növekedésről, a foglalkoztatásról és az inflációról.
2025. 05. 31. 18:00
Megosztás:

Mi lesz így a Japán gazdasággal?

A japán főváros térségében mért éves infláció 3,4% volt májusban, ami megegyezik az előző hónapban mért adattal.
2025. 05. 31. 17:00
Megosztás:

Lengyelországi választások borzolják a hétvégét

Vasárnap tartják a lengyel elnökválasztás második fordulóját.
2025. 05. 31. 16:00
Megosztás:

A SZÉP-kártya jelentős segítség a magyar családoknak – áprilisban 14%-kal többet költöttek a kártyabirtokosok mint egy évvel korábban

A kormány azon dolgozik, hogy a magyar családok egyre több pénzből tudjanak gazdálkodni, ezáltal pedig többet is tudjanak költeni akár utazásra, kikapcsolódásra is. A családok gondtalan pihenését a kormány a SZÉP-kártyával is kiemelten támogatja, amely a hazai turizmus teljesítményéhez is érdemben hozzájárul.
2025. 05. 31. 15:00
Megosztás:

A kőolaj árfolyama csökkent, szombaton lesz a sorsdöntő OPEC ülés

A kőolaj ára esett, miután a globális nyersolaj piacon erős a félelem az OPEC szombati döntése miatt.
2025. 05. 31. 14:00
Megosztás:

Jamie Dimon újra beleszállt a Bitcoinba: "Tartalékoljunk tankokat, ne kriptót!"

Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatója ismét nem finomkodott, amikor a Bitcoin jövőjéről kérdezték. Bár bankja most már lehetővé teszi ügyfeleinek a BTC-vásárlást, Dimon saját álláspontját nem rejtette véka alá: szerinte Amerikának nem digitális eszközökbe, hanem fegyverekbe és nyersanyagokba kellene fektetnie, ha valóban a nemzetbiztonság érdekli.
2025. 05. 31. 13:00
Megosztás:

Belerokkan az USA a magas kamatú államadósságba?

Gyakorlatilag már jó ideje az év eleji árfolyam környékén oszcillál az S&P500 index, azaz öt hónap után – jó nagy kilengések közepette – visszajutottunk oda, ahol kezdtünk.
2025. 05. 31. 12:00
Megosztás:

Zsarolóvírus-háború a digitális alvilágban – A DragonForce mindent visz?

Új király születik a kiberbűnözők világában? A DragonForce nevű csoport nem csak cégeket támad, de rivális zsarolóvírus-bűnbandákkal is háborúzik a digitális trónért.
2025. 05. 31. 11:00
Megosztás:

Milyen lesz a világ 1000 év múlva? Kiderül az időkapszulából

Milyennek képzeled a világot 1000 év múlva? Milyen érzés a jövővel kommunikálni? Mi a leglényegesebb tennivalóink az emberiség fennmaradása érdekében? Többek között ezekre a kérdésekre adott válaszok kerültek abba az 1000 év múlva felbontandó időkapszulába, amelyet a Szépművészeti Múzeumban vasárnap záró Agnes Denes-kiállítás záróprogramjaként helyeztek el pénteken a Városligetben.
2025. 05. 31. 09:00
Megosztás:

Továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot a Moody’s

A Moody’s ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, és a többi hitelminősítőhöz hasonlóan továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat.
2025. 05. 31. 08:00
Megosztás:

Stabil növekedési pályán a 4ig: erős első negyedéves számokat publikált a cégcsoport

A 4iG Csoport kedvező első negyedéves eredményekről számolt be ma közzétett gyorsjelentésében, amelyet a transzformációs programból származó szinergiák és a távközlési, valamint az informatikai üzletágak jelentős eredményei és javuló működési hatékonysága támogattak.
2025. 05. 31. 07:00
Megosztás:

Többet kerestek az amerikaiak, de a költekezés visszafogott maradt

Az Egyesült Államokban a személyi jövedelmek áprilisban 0,8%-kal nőttek az előző hónaphoz képest, ami meghaladta a piac 0,3%-os várakozását.
2025. 05. 31. 06:00
Megosztás:

Trumpnak elgurult a gyógyszere: Kínának támad

Az amerikai elnök a közösségi oldalán azzal vádolta meg Kínát, hogy megsértette a május elején kötött megállapodást, ami 145%-ról 30%-ra csökkentette a kínai termékekre kivetett amerikai importvámot.
2025. 05. 31. 05:00
Megosztás:

A bankszövetség több tagja az Alkotmánybírósághoz fordult a kamatstop miatt

A Magyar Bankszövetség több tagja az Alkotmánybírósághoz fordult, hogy állapítsa meg a lakossági kamatstopként ismert szabályozás alaptörvény-ellenességét - közölte a bankszövetség pénteken az MTI-vel.
2025. 05. 31. 04:05
Megosztás:

Balatoni büfét vennél még a nyár előtt? - mutatjuk mi a kínálat!

Jobban járhat az, aki idén akarna belevágni egy étteremvásárlásba vagy büfébérlésbe, legalábbis ami a bérleti vagy eladási árakat illeti.
2025. 05. 31. 03:00
Megosztás: