Elindult idei első útjára a Roszatom atommeghajtású teherhajója
A hajó több mint száz konténert, fémszerkezetet, fűrészárut, darukat és járműveket szállít a Távol-Keletre, rakodható kapacitását 90%-ban kihasználva – közölte Vjacseszlav Ruksa, az Északi Hajózási Útvonal Igazgatóság igazgatója. – A tervek szerint Nahodkát és a Vosztocsnij kikötőt 22 nap alatt éri el a hajó. Jelenleg a visszaútra való rakomány összeállításán dolgoznak. Az atommeghajtású teherhajó ősszel ismét útnak indul majd az orosz Északnyugat és Távol-Kelet között. Jelenleg a járatokat a szövetségi költségvetésből támogatják, de a jövőben az a cél, hogy ezek a járatok rentábilisak legyenek.
Az északi-tengeri útvonalon a rendszeres teherszállítás segít a logisztikai költségek csökkentésében. 2023-vab a Szevmorputy mellett október-novemberben egy másik – bérelt hajó is részt vesz a szállításokban – közölte Hadzsimagomed Huszeinov, az orosz Távol-Keleti Fejlesztési Minisztérium vezetőjének első helyettese.
A teherszállítás mellett a Szevmorputy atommeghajtású teherhajó útja során tudományos expedíció is zajlik - a Moszkvai Lomonoszov Állami Egyetem Tengerkutató Központjának szakemberei megfigyeléseket végeznek majd.
Az út során a tudósok a tengeri emlősöket és madarakat figyelik meg, folyamatosan mérni fogják a sótartalmat és a víz hőmérsékletét az útvonal teljes hosszán. A tudósok három videokamerát helyeznek el a hajó orrában 180 fokos látószöggel, hogy folyamatos videó- és fényképfelvételeket készíthessenek a hajó útvonalának teljes hosszán.
A jövőben ezt az anyagot zoológusok dolgozzák fel, és neurális hálózat létrehozásához használják fel, amelynek segítségével a tengeri emlősök és madarak automatizált azonosítására szolgáló rendszert fejlesztenek ki.