Elkerülhető a globális bankválság londoni pénzügyi elemzők szerint

Londoni pénzügyi elemzők szerint valószínűleg sikerül elkerülni, hogy az utóbbi hetek bankcsődjei globális bankválsággá fajuljanak.

Elkerülhető a globális bankválság londoni pénzügyi elemzők szerint

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics pénteken bemutatott tanulmányában kiemeli, hogy a bankválságok rendszerint "keményen odacsapnak" a reálgazdasági kibocsátásnak - elsősorban a hitelezési kondíciók erőteljes szigorodása miatt -, és tartós károkat okozhatnak: egyes esetekben hosszú távon 5-10 százalékkal is csökkenthetik a megtermelt hazai összterméket (GDP).

A ház szerint az utóbbi napok amerikai bankcsődjeit komoly fejleménynek kell tekinteni. Az Oxford Economics közölte: számításai alapján a Silicon Valley Bank (SVB) és két kisebb pénzintézet csődje több mint 300 milliárd dollárnyi banki eszközállományt érint, és ez - a 2008-as globális pénzügyi válság hatásaitól eltekintve - az utóbbi negyven év legnagyobb összege.

Ráadásul a stresszhelyzet jelei még mindig láthatók, különösen a kisebb amerikai bankok körében, de még olyan nagybankok esetében is, mint a Crédit Suisse, amely a minap kénytelen volt likviditási támogatást kérni a svájci jegybanktól.

Az Oxford Economics hangsúlyozza, hogy a globális bankszektorban kialakult feszültségeknek komoly átárazó hatásai voltak a piacokon, és a rövid távú kamatvárakozások is markánsan módosultak: a ház számítási módszertana alapján a részvényárfolyamok globális átlagban 5 százalékkal estek az elmúlt héten, az amerikai adósságpiaci hozamok 100 bázisponttal, az euróövezeti és a brit hozamok 60 bázisponttal csökkentek a kétévi irányadó lejáratra.

Egy héttel ezelőtt a piaci szereplők azt valószínűsítették, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve 5,50 százalék környékére emeli kamatát 2023 végéig, mára a piaci szereplők jóval alacsonyabb, 4,00 százalékos Fed-alapkamattal számolnak az év végére - áll az Oxford Economics pénteki helyzetértékelésében.

A ház felteszi azt a kérdést, hogy indokolt-e az ilyen drasztikus átárazódás.

Válaszként a cég londoni elemzői kiemelik: alapeseti előrejelzésük az, hogy a bankválságot ezúttal sikerül elkerülni, de még akkor sem meglepő az árazások átrendeződése, ha csak a bankválság puszta lehetőségének kockázata van jelen, mivel a történelmi távlatú bizonyítékok arra vallanak, hogy ezek a válságok erőteljes hatást gyakorolnak a gazdasági növekedésre.

Így tehát ha a modális növekedési előrejelzések nem is változnak, nőtt egy nagy negatív hatás valószínűsége - áll az Oxford Economics pénteki elemzésében.

A ház saját fejlesztésű világgazdasági előrejelzési modellje alapján elkészített egy negatív forgatókönyvet is, amelyben az szerepel, hogy ha a globális tőzsdei árfolyamok a kockázati átárazódások nyomán 25 százalékkal zuhannának, és ezt meredek ingatlanpiaci árzuhanás, a hitelpiaci kondíciók szigorodása és a dollár rövid távú erősödése kíséri, az már elég lenne ahhoz, hogy a világgazdasági növekedés az idén és jövőre leálljon.

E forgatókönyv alapján azok a gazdaságok járnának a legrosszabbul, amelyekben a leginkább túlértékeltek az egyes befektetési eszközök, és amelyek viszonylag nagyobb mértékben függnek a banki finanszírozástól.

Az Oxford Economics modellje szerint e kategóriába elsősorban az európai gazdaságok tartoznak.

A tanulmány szerint a brit és az euróövezeti gazdaságban a negatív forgatókönyv esetén 2025-ben 4 százalékkal, Amerikában és a világgazdaság egészében 3 százalékkal lenne alacsonyabb a hazai össztermék az alapeseti előrejelzésükben arra az évre valószínűsített értéknél.

Jelentősen emelkedett a brit államadósság hozama a politikai bizonytalanságok miatt

Csaknem három évtizedes csúcsra emelkedett kedden a brit államadósság hozama, elsősorban a nemzetközi politikai bizonytalanságok, köztük az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve és a Fehér Ház közötti viták újbóli fellángolásának hatására.
2025. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Hatéves rekordot döntött a lakóingatlanok iránti kereslet - a vevők közel 3/4-e hitelt is felvenne

Az ingatlan.com kutatása szerint a lakáskeresők 71 százaléka részben hitelből finanszírozná a lakásvásárlást, szemben a márciusi 52 százalékkal. Az eladó lakóingatlant keresők több mint fele fél éven belül tervezi a vásárlást. Az augusztus 20. előtti héten a kereslet 90 százalékkal haladta meg az Otthon Start bejelentése előtti hét szintjét, éves összevetésben pedig 60 százalékos növekedés következett be. Budapesten és a megyei jogú városokban a kereslet 94–110 százalékkal nőtt az Otthon Start Program bejelentése előtti héthez képest, de a városokban és községekben is 64–85 százalékos keresletnövekedés látható. Az elmúlt 10 évben csak 2017-ben és 2018-ban volt nagyobb az augusztus közepén mért lakásvásárlói kereslet az idei értéknél, ami 6 éves csúcsot jelent.
2025. 08. 27. 06:30
Megosztás:

Az indulás előtt egy héttel még csavart egy nagyot a kormány az Otthon Start Program feltételein

Megjelent hétfőn este a különböző lakás-, illetve családtámogatások összehangolásáról szóló rendelet a Magyar Közlönyben. Érintett a szeptemberben induló Otthon Start Program, a CSOK Plusz, a falusi CSOK, illetve a babaváró hitel is. A Bank360 szakértői összefoglalták a legfontosabb változásokat.
2025. 08. 27. 06:00
Megosztás:

Havi 10 ezer forintból 40 millió? Lehetséges!

Az öngondoskodás egyik legfontosabb eleme a pénzügyi biztonság megteremtése, az egészség megóvása, a betegségek megelőzése, valamint az időskorra való felkészülés. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodás kutatása1 szerint a magyarok tisztában vannak az öngondoskodás céljával, mégis sokan az államtól várják a megoldást. Az egészségügy, az oktatás és a nyugdíj hármasából a legtöbben a tisztességes nyugdíj biztosításában számítanak az államra: ötből négy válaszadó (80%) szerint ez az állam felelőssége. A boomer generáció körében ez az arány 86%, míg a legfiatalabbak, a Z generáció tagjai között is 75%.
2025. 08. 27. 05:00
Megosztás:

A Nemzetgazdasági Minisztérium az iskolakezdés során is fokozott figyelmet fordít a magyar családok védelmére – hasznos tanácsok a tudatos tanszervásárlás érdekében

A nyári szünet végével az iskolára és a tanórákra történő hangolódás mellett elérkezik a tanszerek beszerzésének ideje is. A tanévkezdéssel együtt járó bevásárlás – kezdve a megfelelő tanszerek kiválasztásától azok megvásárlásáig – azonban számos kihívással jár a szülők számára. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a szakmai irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság az iskolakezdés során is kiemelt figyelmet fordít a családok védelmére, a gyermekek anyagi és fizikai biztonságának garantálására. Ezért a tanévkezdéssel együtt járó vállalkozói kötelezettségek betartását a fogyasztóvédelem is kiemelten ellenőrzi, a vásárlók számára hasznos tanácsokat biztosít, indokolt esetben pedig hatósági eljárásokkal is védi a magyar családokat.
2025. 08. 27. 04:30
Megosztás:

Otthon Start: csak egy gyereküket támogathatják a szülők adóstársként

A többgyermekes házaspárok kizárólag az egyik gyerekük Otthon Start hitelében lehetnek adótársak. Vagyis dönteniük kell, hogy melyik gyereküket támogatják.
2025. 08. 27. 04:00
Megosztás:

Jelentősen emelkedett a brit államadósság hozama a politikai bizonytalanságok miatt

Csaknem három évtizedes csúcsra emelkedett kedden a brit államadósság hozama, elsősorban a nemzetközi politikai bizonytalanságok, köztük az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve és a Fehér Ház közötti viták újbóli fellángolásának hatására.
2025. 08. 27. 03:30
Megosztás:

Fejlődik a Körös-Maros Nemzeti Park kezelési infrastruktúrája

Kiemelten fontos a biológiai sokféleség megőrzése a Körös-Maros Nemzeti Park területén, amelyhez a most induló Környezet- és Energetikai Hatékonysági Operatív Program (KEHOP) Plusz egyik projektje is hozzájárul. Az uniós forrás által 875 millió forint fordítható a legeltetéses állattartás infrastrukturális feltételeinek javítása mellett a talajkímélő művelés feltételrendszerének megteremtésére és a legeltetés téli takarmányszükségletének előállítását szolgáló munkagéppark korszerűsítésére - tájékoztatott Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a keddi projektnyitó eseményen, Szarvason a tárca közleménye szerint.
2025. 08. 27. 03:00
Megosztás:

70 éves nyugdíjkorhatár Magyarországon? Igen, erre számítunk!

A K&H Biztos Jövő kutatása szerint romlottak a nyugdíjjal kapcsolatos várakozások. A 30–59 évesek körében végzett felmérés alapján az emberek úgy gondolják, hogy átlagosan 69 éves korban mehetnek majd nyugdíjba, és a kilátások szerint a 70 év lehet az a határ, amely reálisan elvárható. Felmerül a kérdés: mennyire állja meg a helyét ez a feltételezés? Lássuk a számokat!
2025. 08. 27. 02:00
Megosztás:

A világ 10 legjobb filmje ami valaha készült – Hányat láttál belőle?

Ha a mozirajongók körében felmerül a kérdés, melyek a világ legjobb filmjei, azonnal végtelen viták indulnak. A film ugyanis szubjektív élmény: amit valaki a csúcsra emel, másnak lehet, hogy unalmasnak tűnik. Mégis vannak alkotások, amelyek világszerte meghatározóak lettek, korszakokat, műfajokat vagy egész generációkat határoztak meg. Ezekből válogattuk össze most a „listák listáját”, vagyis azt a tíz filmet, amelyek a legtöbb rangsorban újra és újra előkerülnek. Íme, 10-től 1-ig!
2025. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Törvényi változás! Alkalmi munkát csak így lehet vállalni 2025-ben

Előfordul, hogy egy munkafeladat csupán néhány napig tart, és rövid időre szükséges munkavállalókat foglalkoztatni. Ilyen esetekben több lehetőség közül is választhat a munkáltató. Lehetőség van határozott idejű munkaszerződés megkötésére, de sokszor célszerűbb az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazni a dolgozókat. Ez ugyanis jelentősen mérsékli az adminisztrációs kötelezettségeket, ráadásul költségmegtakarítással is jár.
2025. 08. 27. 00:01
Megosztás:

Trump Media és Crypto.com 6,4 milliárd dolláros CRO stratégiát indít – kilőtt a token árfolyama

A kriptovilág újabb mérföldkőhöz érkezett: a Trump Media és a Crypto.com stratégiai együttműködésének köszönhetően a Cronos (CRO) token új szintre lépett, a hírek hatására 30%-kal emelkedett az árfolyama. A megállapodás nemcsak a politikai és technológiai világ határán egyensúlyozik, hanem újfajta vállalati kriptós kincstármodellt is bevezet, miközben a Truth Social platform CRO-t teszi meg a központi jutalmazási tokenné. Nézzük, mit jelent mindez a piac számára!
2025. 08. 26. 22:00
Megosztás:

1 millió dolláros Bitcoin árfolyam? A Chainlink alapítója szerint ez csak idő kérdése

Miközben a Bitcoin árfolyama újra visszahúzódik, egyre merészebb jóslatok látnak napvilágot. A Chainlink társalapítója, Sergey Nazarov szerint nemcsak hogy vége sincs a bikafutamnak – a Bitcoin előtt még egy 1 millió dolláros csúcs is nyitva állhat. Nézzük meg, mire alapozza ezt az ambiciózus előrejelzést, és mit mondanak a technikai elemzések!
2025. 08. 26. 21:30
Megosztás:

Az erdőtüzek károsultjainak nyújtott segélyek felgyorsítását célzó intézkedéseket hagyott jóvá a spanyol kormány

Az erdőtüzek károsultjainak nyújtott segélyek felgyorsítását célzó intézkedéseket hagyott jóvá a spanyol kormány keddi ülésén Madridban.
2025. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nem változott a hazai kamatszint

Ezúttal sem okozott meglepetést az MNB. A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatszinteken a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, az alapkamat 6,50 százalékon, az overnight jegybanki betét 5,50 százalékon, az overnight fedezett hitel kamata 7,50 százalékon maradt.
2025. 08. 26. 20:30
Megosztás:

Felülteljesítő volt a Budapesti Értéktőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 324,2 pontos, 0,31 százalékos emelkedéssel, 105 155,63 ponton zárt kedden.
2025. 08. 26. 20:00
Megosztás:

Az online kaszinók hatása Magyarország szerencsejáték piacára

Az online kaszinók térnyerése jelentős változásokat hozott a magyar szerencsejáték piacon. A digitális platformok elterjedése nemcsak a szórakoztatás, hanem a gazdasági folyamatok szempontjából is fontos szerepet játszik.
2025. 08. 26. 19:30
Megosztás:

Lassan egy éve nem változott itthon az alapkamat

Továbbra is kitart az MNB az óvatos megközelítés mellett, 6,50%-on tartotta az irányadó kamatot a Monetáris Tanács, a döntés megfelelt a mi várakozásunknak és az elemzői konszenzusnak is. A jegybank előretekintő iránymutatása sem változott.
2025. 08. 26. 19:00
Megosztás:

Romlottak a német ipar exportvárakozásai a vámmegállapodás után

A német feldolgozóipari vállalatok az előző havinál kedvezőtlenebbül ítélték meg exportkilátásaikat augusztusban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének havi rendszerességgel végzett felmérésének kedden közzétett adatai alapján.
2025. 08. 26. 18:30
Megosztás:

Balatoni Katalin: biztosított a pedagógusutánpótlás

Van megfelelő számú pedagógus Magyarországon és az utánpótlásuk is biztosított - jelentette ki Balatoni Katalin miniszterelnöki biztos kedden Nyíregyházán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Szakmai Tanévnyitó Konferencián tartott előadásában.
2025. 08. 26. 17:30
Megosztás: