Elkészült Békéscsaba komplex energetikai programjának első üteme
Nagy Ferenc (Hajrá Békéscsaba Egyesület) alpolgármester emlékeztetett, 2016-ban állapodtak meg egy komplex energetikai programról Orbán Viktor miniszterelnökkel. Ennek már megvalósult a közvilágítás korszerűsítési része, így a mintegy 11 ezer városi lámpatestből csak 604 olyan van, amely nem LED-es technológiával működik. Öt-hat éve mintegy 3 millió kilowattóra volt Békéscsaba éves közvilágítási energiaigénye, mára ez 2 millió 200 ezer kilowattórára csökkent - mondta.
A program másik része a 3,66 milliárd forintból megvalósított úgynevezett Smart Grid I., amelyhez a kivitelező Infoware Zrt. kiépített három, összesen 3240 panelből álló, 1,3 kilowattpeak teljesítményű napelemparkot, egy okos hálózati irányító- és vezérlő rendszert, valamint 2,435 megawattóra kapacitású akkumulátoros energiatárolót. Ezzel kielégítik a sportcsarnok, a vívócsarnok és a készülő másik nagy beruházás, a geotermikus termálkút szivattyúinak villamosenergia-igényét.
A termálvízből nyert hőenergiával látják el várhatóan a következő fűtési szezontól a CsabaPark és a sportcsarnok épületeit, az Előre-pályát, az atlétikai öltözőt, a súlyemelőklubbot, a teniszklubbot, valamint a városi gyermekélelmezési intézményt.
A napelemes rendszert úgy tervezték, hogy a jövőben esetlegesen megépülő multifunkcionális sportcsarnok és uszoda áramellátását is biztosítsa; így az MTI információi szerint a rendszer a nyári hónapokban körülbelül 450-500 ezer kilowattnyi értékesíthető felesleget termel.
Kertész Sándor, az Infoware Zrt. vezérigazgatója a rendezvényen megjegyezte, a geotermikus hőnyerés projektbe befektetett villamos energia négy-ötszörösét lehet hőenergia formájában kinyerni, van tehát létjogosultsága a beruházásoknak.
Nagy Ferenc elmondta, Békéscsaba teljes napelemtermelő kapacitása 2,1 megawatt, számos önkormányzati épületre telepítettek háztartási méretű napelemparkot. "Így könnyebben vészelhető át a jelenlegi időszak" - fogalmazott.
Hozzátette, az önkormányzat szeretné a Smart Grid II. ütemét is megvalósítani, amely egy másik napelempark lenne, az azzal megtermelt energiával töltenék a jövőben vásárolni tervezett elektromos buszokat. Az alpolgármester reményét fejezte ki, hogy a kormányzat támogatni fogja azt a programot is, amely eredetileg is szerepelt az MVP-megállapodásban.
Ugyanakkor kisebb napelemes beruházásokat az önkormányzat saját forrásból is fog végrehajtani, mert szükség van az energiamegtakarítás növelésére - hangsúlyozta az MTI kérdésére.
Herczeg Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő a rendezvényen úttörő kezdeményezésnek nevezte a mintegy 17 milliárd forintosra tervezett komplex energetikai programot, amely szavai szerint mára több önkormányzat számára mintaprojektté vált.
Az MTI kérdésére válaszolva elmondta, egyeztetett az energetikáért felelős államtitkárral a békéscsabai projekt kiterjesztéséről. Úgy fogalmazott, "a kormányzati struktúra átalakítása nem rontja a pozíciókat".
Hozzátette, készül a kormány számára egy stratégia Magyarország geotermikus energiafelhasználásának lehetőségeiről. "Abban a békéscsabai szerepelni fog" - mondta, hangsúlyozva, hogy a megvalósításához bizonyosan szükség lesz uniós forrásra.