Eltűntek a külföldiek a magyar vízparti ingatlanpiacról - miért?

A Velencei-tónál erős érdeklődéssel, de szerény eredményekkel indult ez az év a lakáspiacon, aztán a tavasz és a kora nyár felpörgette a forgalmat is. Lepsényi Kornél, az OTP Ingatlanpont velencei irodájának vezető értékesítési tanácsadója bízik abban, hogy ez a kedvező folyamat kitart. Optimizmusát az a tapasztalata is alátámasztja, miszerint egyre többen keresik már most az állampapír-befektetéseikből majd a jövő év elején felszabaduló pénzük helyét is az ingatlanpiacon.

Eltűntek a külföldiek a magyar vízparti ingatlanpiacról - miért?

A befektetési célú vásárlók egyelőre nem érkeztek meg a tóhoz, de a helyi piac erejét mutatja, hogy eltűntek a tavasszal még elő-előforduló nagy, akár 20 százalékos alkuk. Sőt, már nem példa nélküli a vevői licit sem. Ahogy Lepsényi Kornél felidézi, „ezen a nyáron már előfordult, hogy tíz százalékkal a meghirdetett ár felett sikerült eladnunk ingatlant”. Most beválni látszik a régen és hasztalan hirdetők makacssága: a kereslethiány ellenére is kitartott áraikat lassan utoléri a feltámadó piac.

A kínálat bőséges, csak újépítésekből van komoly hiány. Sokan szabadulnának az olcsó – ez itt 25-40 milliót jelent – nyaralóiktól, amin legfeljebb egy kis faház, vagy egy 35-40 négyzetméteres téglaépület van. Ugyan ezekre is van némi kereslet, de a kínálat annál jóval nagyobb.

A Velencei-tónál vásárlók között még mindig a Budapestről érkezők a meghatározóak. Nagyjából fele-fele arányban keresnek üdülési, illetve állandó lakhatási lehetőséget. A fővárostól távolabbi Balatonnál az ígéretes évkezdést mostanra megtorpanás követte. „Ugyan az eladási megbízások szépen szaporodnak nálunk, de a vevők, bár változatlanul érdeklődnek, eléggé elbizonytalanodtak” – foglalja össze a déli parti helyzetet Katona Tamás, az OTP Ingatlanpont siófoki irodájának vezető értékesítési tanácsadója.

Hiányoznak a befektetésként vásárlók, nincs kereslet az újépítésekre sem. Csak a 100 000 000 alatti használt lakóingatlanokat illetően látszik érdemi forgalom, ahogy azt az egyes élethelyzetek diktálják. Ennek megfelelően a tranzakcióknak viszonylag nagy arányát finanszírozzák az elérhető támogatott hitelekkel.

Azt tapasztalja, hogy még mindig nagyon sok az egykori „aranykorra” szabott, túlárazott ingatlan a kínálatban, ahol az eladók nem igazították a hirdetési árat a kereslethez. E miatt még ma is rákényszerülnek a nagy alkukra, ha komoly érdeklődőre találnak.

Az „olcsó” vásárlás kulcsszava a Balatonnál az agglomeráció. Siófoktól 15 kilométerre hőszigetelt családi házat lehet kapni 54 millióért – említi a példát Katona Tamás, hozzáfűzve, hogy „de ezt is sokallják a vevők". Ezzel szemben Siófokon csak a telek 25-30 000 000, de például fenn a Fokihegyen, ami egy új kertvárosi része a városnak, 50 000 000 egy 700 négyzetméteres telek.

Az északi parton ugyancsak nagyon ígéretesen indult az év, kora tavasszal gyorsan nőtt a vásárlók érdeklődése, majd május közepe felé leült a piac. Így még az itt egyébként
szokásos nyári felpezsdülés is elmaradt, de Tóth Tibor, az OTP Ingatlanpont stratégiai partnere szerint azért annál jobb a helyzet, mint a Covid idején volt. A déli parthoz
hasonlóan új ingatlanokra szinte itt sincs kereslet, a használtak közül leginkább az olcsóbbakat, a zártkerteket, a külterületi ingatlanokat és pincenyaralókat keresik. Közvetlenül a tóparton, ahol 200 000 000 kezdődnek az árak, szinte megállt a piac.

A vevők legtöbbje legfeljebb 25 000 000 körüli áron keres valamilyen üdülési lehetőséget, amihez azonban csak a tótól távolabb eső területeken találnak kínálatot. Különösen kedvelt a körükben mostanában a Káli-medence mellett a lesencei és a várvölgyi vidék, míg jóval kevésbé bizonyul vonzónak számukra Keszthely, Vonyarcvashegy és Gyenesdiás környéke. A szakember szerint ebben nagy szerepe lehet annak, hogy a vevők legtöbbje valamilyen kevésbé zsúfolt, elvonulási lehetőséget keres a nyaraláshoz.

A befektetők továbbra is távol tartják magukat e térségtől is, legfeljebb a lakások iránt érdeklődik közülük egy-egy. A külföldiek sem nagyon jönnek, pontosabban a belföldi magyar érdeklődők mellett megjelentek a külföldön élő vagy ottdolgozó magyarok is. Az eladókra nem volt nagy hatással a kereslet változása, általában tovább tartják a kigondolt áraikat még az évek óta eladatlan ingatlanoknál is.

Noha júliusban ismét növekedett az érdeklődés, Tóth Tibor nem számol komolyabb nyárvégi rohammal. Tapasztalatai szerint ez a turisztikai szezon egy sajátos kísérőjelensége. Ha kicsit felhősebb az idő, vagy hullámosabb a tó, akkor sok család találja meg az ingatlanszakértőket azzal, hogy most szívesen megnéznék a vásárlási lehetőségeket. Ám az ilyen érdeklődések mögött rendszerint nincs sem konkrét elképzelés, sem komoly vételi szándék.

Kibertámadás érte a holland pénzügyminisztérium informatikai rendszereit

Kibertámadást észleltek a holland pénzügyminisztérium több, alapvető működési folyamathoz kapcsolódó informatikai rendszerében - írta kedden az NlTimes hírportál a tárca szóvivőjére hivatkozva.
2026. 03. 24. 18:30
Megosztás:

MRSZ: nőtt a kommunikációs iparág forgalma tavaly

A magyar média- és kommunikációs piac forgalma tavaly 6,2 százalékkal, 758,7 milliárd forintra nőtt, de reálértéken még mindig 4,5 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől - mondta Novák Péter, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) elnöke kedden, a szektor évértékelő konferenciáján Budapesten.
2026. 03. 24. 18:00
Megosztás:

Tron DAO 1 milliárd dolláros AI-alapja: új korszak jöhet a kriptopénzügyben

Gigantikus lépést tett a Tron ökoszisztéma: tízszeresére növelték az AI- és stabilcoin-alapot, amely immár 1 milliárd dollárral célozza meg az autonóm pénzügyi rendszerek kiépítését. A döntés nemcsak a piacnak szóló erődemonstráció, hanem egyértelmű irányváltás is a kriptoipar jövője felé.
2026. 03. 24. 17:30
Megosztás:

Már most aszály van – tavaly is a száraz időjárás okozta a legtöbb kárt

Már az év első hónapjai is komoly kihívások elé állítják a növénytermesztőket: a januári havazások ellenére az idei az egyik legszárazabb évkezdetnek számít. Az utóbbi egy hónapban ráadásul már 10 fok körüli nappali hőmérséklet jellemző, így a munkák is korán megkezdődtek a földeken. A termelők most különösen várják az esőt, hogy a kijuttatott műtrágya se száraz talajba kerüljön. A gazdáknak ráadásul várhatóan nemcsak az aszállyal kell megküzdeniük, hiszen a tavalyi évben a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék és a jégverés is jelentős károkat okozott – derül ki a Groupama Biztosító adataiból.
2026. 03. 24. 17:00
Megosztás:

Kosz, lejárt és nyomonkövethetetlen élelmiszerek, pókhálók – súlyos jogsértések miatt zárt be üzletet és vont ki élelmiszereket a forgalomból az NKFH

Súlyos élelmiszer-biztonsági és higiéniai hiányosságokat tárt fel a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) három különböző kereskedelmi egység ellenőrzése során. A feltárt jogsértések egyértelműen rámutatnak arra, hogy a szabályok figyelmen kívül hagyása nemcsak jogi következményekkel jár, hanem közvetlen veszélyt jelenthet a fogyasztók egészségére is. A hatóság ezért minden esetben azonnali intézkedéseket hozott, hangsúlyozva, hogy zéró toleranciát alkalmaz az élelmiszer-biztonságot sértő gyakorlatokkal szemben.
2026. 03. 24. 16:30
Megosztás:

Ondo Finance áttörés: 700 millió dollár fölé ugrott a tokenizált értékpapírok piaca

Új mérföldkőhöz érkezett a blokklánc-alapú pénzügy: az Ondo Finance platformja átlépte a 700 millió dolláros TVL-t. A szám nemcsak egy rekord, hanem egyértelmű jelzés arra, hogy a valós eszközök tokenizációja (RWA) egyre inkább a kriptopiac egyik meghatározó narratívájává válik.
2026. 03. 24. 16:00
Megosztás:

Súlyos bírságok jöhetnek a cégeknek egyetlen hiba miatt, új módszerrel vadászik a NAV a rejtett nyereségre

Szintet lépett az adóhatóság a transzferárak ellenőrzésében: a NAV 2026-ban már nemcsak a dokumentációt kéri számon, hanem automatizált rendszerekkel elemzi a cégcsoporton belüli pénzmozgásokat. A transzferár – vagyis az egymással kapcsoltsági viszonyban álló cégek közötti elszámolóár – az elmúlt években a költségvetés egyik kiemelt fókuszterületévé vált.
2026. 03. 24. 15:30
Megosztás:

Saját részvényeket vásárolhat vissza az OPUS GLOBAL

Közgyűlési felhatalmazás alapján legalább 1 milliárd forint összértékben vásárolhat vissza saját részvényt az OPUS GLOBAL Nyrt. - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett kibocsátói felhívásban.
2026. 03. 24. 15:00
Megosztás:

Ethereum árfolyam támasz szintek - ETH technikai elemzés

Az Ethereum árfolyamának alakulása mögött nem csak trendek, hanem jól azonosítható technikai szintek is állnak. A támaszok megértése kulcs lehet a tudatos kereskedéshez – mégis sok befektető számára ezek a zónák továbbra is „láthatatlanok”. Megmutatjuk, hogyan értelmezd őket helyesen.
2026. 03. 24. 14:30
Megosztás:

A Circle az EU-hoz fordult: lazítanák a MiCA szabályait a stabilcoinok érdekében

A Circle szerint az Európai Unió jelenlegi kriptoszabályozása gátolja az innovációt és az intézményi elfogadást. A USDC kibocsátója most konkrét módosításokat sürget – de nem mindenki ért egyet az irányváltással.
2026. 03. 24. 13:30
Megosztás:

Melyik szakmában lehet a legtöbb hitelt felvenni?

Havi bruttó 3,9 millió forint – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) napokban frissült adatai alapján 2025-ben ennyit kerestek a légiforgalmi irányítók, amivel ők érdemelhették ki a legjobban megfizetett foglalkozás címét. Ekkora összegnek bizony már a nettója is igen impozáns, mintegy 2,6 millió forintot jelent havonta. Felmerülhet a kérdés, mégis mekkora hitelre számíthatnak azok, akik a fentihez hasonló, milliós összegeket képesek havonta megkeresni? A Bank360 ezúttal ennek járt utána.
2026. 03. 24. 13:00
Megosztás:

Újépítésű ingatlanok: melyek az előnyeik, a kockázataik és a vásárlói buktatók?

Néhány éven belül több tízezer újépítésű lakás jelenik meg az ingatlanpiacon, és a kiemelt beruházásoknál a vevők 1,5 millió forintnál alacsonyabb négyzetméterárakkal is találkozhatnak majd. Mire érdemes figyelniük, ha újépítésű lakást vennének? Mennyiben más az újépítésű vevői szempontból, mint egy használt ingatlan megvásárlása?
2026. 03. 24. 12:30
Megosztás:

Eltörölhetik idén az óraátállítást?

A Magyar Alvás Szövetség kapcsolódik a nemzetközi Time Use Initiative (TUI) programjához az óraátállítás mielőbbi eltörléséért.
2026. 03. 24. 12:00
Megosztás:

Nyílt napot tart a NAV

Nyílt napokat szervez siket, nagyothalló és siketvak ügyfeleinek a NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatósága - közölte a hivatal az MTI-vel.
2026. 03. 24. 11:30
Megosztás:

Kapu Tibor bemutatta a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton

A második magyar űrhajós, Kapu Tibor mutatta be hétfőn a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton (Müncheni Űrcsúcstalálkozón).
2026. 03. 24. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacain zöldben állnak az irányadó részvényindexek a kedd reggeli zárás előtt, bepótolva a hétfői korrekciót, mely az európai és amerikai piacokon napközben végbement. Japánban a ma megjelent februári inflációs adatok az áremelkedés lassulását tükrözték, a hó/hó index csökkenést mutatott, az év/év mutató 1,5%-ról 1,3%-ra csökkent, az év/év magárindex pedig 2%-ról 1,6%-ra mérséklődött. A ma megjelent előzetes adatok szerint márciusban romlott a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor BMI-je is.
2026. 03. 24. 10:30
Megosztás:

Hatalmas kilengésekkel indult a hétfő, az EUR/USD először 1,15 alá esett, majd 1,165 közelébe pattant

A Hormuzi-szoros megnyitására vonatkozó amerikai ultimátum, valamint a közel-keleti energiainfrastruktúrát ért támadások és a további csapásokkal történő fenyegetések után emelkedéssel indult a kereskedés az olajpiacon, a Brent hordónkénti ára 115 dollárra ugrott.
2026. 03. 24. 10:00
Megosztás:

Gyors irányváltás a Wall Streeten is Trump elnök bejelentését követően

Bár a részvényindexek hétfői visszaesése az USA-ban, a kereskedés elején nem volt olyan drámai, mint Európában vagy Ázsiában, a gyors felépülés itt is látványos volt, és végül 1% feletti pluszban zárt a Dow, az S&P500 és a Nasdaq Composite is. Trump elnök bejelentette, hogy a Teheránnal folytatott „gyümölcsöző megbeszéléseket” követően utasította a hadsereget, hogy halassza el az iráni erőművek elleni támadásokat.
2026. 03. 24. 09:30
Megosztás:

Volatilis nap után pluszban zárt az európai tőzsdék többsége

Az ázsiai tőzsdék hétfői zuhanását követve csökkenéssel indult a részvénypiaci kereskedés Európában is a hét első napján azután, hogy a hétvégén az USA és Irán részéről egyaránt elhangzó fenyegetések tovább fokozták a közel-keleti konfliktust. Miközben estek az európai részvényindexek, a Brent hordónkénti ára 115 dollár közelébe kúszott, a WTI-é 101 dollár fölé emelkedett, az európai jegyzésű földgáz ára pedig a megawatt-óránkénti 70 euró felé közelített.
2026. 03. 24. 09:05
Megosztás:

Feloldották a horvát határok blokádját a boszniai kamionosok

Feloldották a teherforgalmat érintő határátkelői blokádokat a boszniai fuvarozók, akik az Európai Unióban való tartózkodási szabályokkal kapcsolatos problémák miatt zártak le több teherforgalmi terminált a horvát határon.
2026. 03. 24. 08:30
Megosztás: