Emelkedett a munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban
A munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 351 ezerre emelkedett a szeptember 18-ával zárult héten, ami 16 ezerrel haladja meg az egy héttel korábbi 335 ezres értéket. Elemzők csökkenésre, 320 ezres értékre számítottak.
Ezzel együtt is már a kilencedik egymást követő héten állt 400 ezer alatt az új segélykérők száma, bár még mindig jócskán meghaladja a 200 ezer és 250 ezer közötti értéket, amelyet egy egészséges munkaerőpiaccal összhangban állónak tekintenek elemzők.
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag - amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat - 750-nel, 335 ezer 750-re mérséklődött a múlt héten, ami a koronavírus-járvány kirobbanása óta a legalacsonyabb szintet jelenti.
Tavaly a március 14-ével végződött héten, amely az utolsó "békebeli" hét volt, amikor még a megszokott módon működött a gazdaság a járvány robbanásszerű terjedése miatt elrendelt szigorú korlátozások bevezetése előtt, az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma 256 ezerre rúgott, a négyhetes mozgóátlag pedig 225 ezer 500-on állt.
A szeptember 11-ével végződött héten a tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 131 ezerrel, 2 millió 845 ezerre emelkedett. Elemzők jobb adatra, 2,65 millióra számítottak.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 15 ezer 740-nel, 2 millió 804 ezerre mérséklődött, ami tavaly március 21. óta a legalacsonyabb szintet jelenti.
Nagyjából 11,25 millió ember részesült valamilyen típusú munkanélküliségi támogatásban a szeptember 4-ével zárult héten, több mint 856 ezerrel kevesebb, mint egy héttel korábban.
Az utóbbi hetekben a koronavírus erősen fertőző delta mutációjának gyors terjedése lassította a gazdaság lendületét, és a vártnál lassabb ütemben nőtt a foglalkoztatottság, mivel a vendéglátási és szórakoztatási ágazatban megállt a munkaerő-felvétel. Augusztusban a mezőgazdasági ágazatokat leszámítva mindössze 235 ezerrel emelkedett a foglalkoztatottak száma, miközben elemzők 750 ezres bővülésre számítottak a júliusi 1 millió 53 ezres emelkedés után.
A világjárvány felborította a munkaerőpiac dinamikáját, hiányt okozott, nincs elég ember, aki hajlandó dolgozni. Július végén rekordszámú, 10,9 millió nyitott álláshelyet tartottak nyilván. Sok szülő, főleg nők azonban nem tudnak visszatérni a munkába a gyermekgondozási létesítmények hiánya miatt.
Jerome Powell, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke szerdán a nyíltpiaci bizottság kamatdöntő ülése után tartott sajtótájékoztatón kijelentette: arra számít, hogy a foglalkoztatottság növekedésének üteme gyorsulni fog, miután a munkaerőhiányt okozó tényezők megszűnnek, köztük a vírustól való félelmek és a gyermekgondozási létesítmények hiánya.