Energia-ársapkát alkalmaz a cseh kormány a nagy cseh cégeknél
Zbynek Stanjura pénzügyminiszter, valamint Jozef Síkela ipari és kereskedelmi miniszter szerdán Prágában a kormányülés előtti közös sajtótájékoztatón ismertette, hogy az ársapka bevezetése a nagy csehországi cégek számára olyan intézkedés, amely bebiztosítja a cseh ipar nemzetközi versenyképességét. A cégeknek nyújtott kormánytámogatás mértéke megegyezik a más európai uniós tagállamokban bevezetett támogatásokkal - közölték.
A miniszterek szerint a cégek támogatására az állam a banki- és az energetika szektorra kirótt rendkívüli adókból származó bevételek egy részét fogja felhasználni.
A nagy csehországi cégek jelenleg piaci áron szerzik be energetikai szükségleteiket. Ez fog megváltozni, ha a lakosság és a kis vállalatok számára már korábban bevezetett ársapkát rájuk is kiterjesztik, ahogy azt a szaktárca javasolja: bruttó 6000 koronában (100 800 forint ) limitálnák egy megawattóra áram és 3000 koronában (50 400 forint) egy megawattóra földgáz árát.
Az ársapka a kis és nagyvállalatok esetében is az utóbbi öt év legmagasabb havi fogyasztásának 80 százalékáig érvényes. "Az intézkedés takarékoskodásra fogja ösztönözni a vállalatokat" - vélte Jozej Síkela. Fontosnak nevezte, hogy a kormánydöntés után a vállalatok már pontosan tudhatják, milyen energiaárakkal számolhatnak jövőre.
A kormány már novemberben és októberben egy segélyprogramban 30 milliárd koronát különített el a nagyvállalatok támogatására.
Szakértői számítások szerint az államnak az ársapka bevezetése a lakosság és a cégek számára együttesen jövőre mintegy 170 milliárd koronába fog kerülni.
Az energetikai vállalatokra és a bankokra kivetett rendkívüli adóból az állam 2023-ban legalább 100 milliárd koronás bevételre számít.