Energiatárolás forradalma: sóalapú akkumulátor a 2025-év slágere

A fenntarthatóenergia-megoldások keresése soha nem volt ennyire fókuszban, mint napjainkban. Miközben a lítiumion akkumulátorok uralják a piacot, egy új magyar innováció, a nátriumion akkumulátor, alapjaiban írhatja át az energiatárolás szabályait.

Ez a technológia nemcsak környezetbarátabb és biztonságosabb, hanem az otthonokban és az iparban is forradalmasíthatja az energiafelhasználást.

Az innováció mögött álló Nádorfi Árpád nemrég elnyerte a 2024-es „Business Champions of Central Europe” díjat, amelyet a fenntarthatóság és az innováció terén elért kiemelkedő eredményeiért ítéltek oda neki. Az elismerés, a szakmai vezetése mellett, a csapata által kifejlesztett technológia globális jelentőségét is tükrözi.

A nátriumion akkumulátorok különlegessége, hogy szélsőséges hőmérsékleti körülmények között is működőképesek, és előállításuk a hagyományos akkumulátorokhoz képest jóval kisebb környezeti terheléssel jár, miközben tovább bővítik az energiatárolási lehetőségeket.

Bár a “só-akkumulátorok” nem helyettesítik a lítiumion technológiát, új alternatívát kínálnak az energiatárolás terén, különösen ott, ahol a biztonság és a fenntarthatóság alapvető szempont. Hogyan változtatja meg mindez a hétköznapokat, és milyen szerepet játszik benne Nádorfi Árpád, a hamarosan Zrt.-vé alakuló TOP NRG tulajdonosa, aki csapatával a fenntartható jövő egyik kulcstechnológiáját fejleszti?

Egy technológia, amely túlmutat a lítiumion korlátain

A lítiumion akkumulátorok dominanciája ellenére a technológiának több kihívással kell szembenéznie. A hagyományos akkumulátorok környezetkárosító hatása és az előállításukhoz szükséges alapanyagok beszerzése is egyre nagyobb nehézségekbe ütközik.

A nátriumion akkumulátorok több szempontból is kezelik ezt a problémát, miközben kiegészítik a lítiumion technológia előnyeit. Működési elvük alapvetően hasonlít a lítiumion technológiához, de új lehetőségeket nyitnak a biztonság és a fenntarthatóság terén. A fő alapanyaguk, a nátrium-klorid – azaz a só –, bőségesen rendelkezésre áll, ami környezetbarátabbá, illetve gazdaságosabbá teszi őket, emellett a hőmérséklet-ingadozások sem befolyásolják a teljesítményüket.

“A nátriumion akkumulátorok kevésbé gyúlékonyak és széles, –40 °C-tól +60 °C-ig terjedő hőmérsékleti tűrése lehetővé teszi, hogy extrém időjárási körülmények között is megbízhatóan működjenek. Azonban az energiasűrűségük alacsonyabb a lítiumion akkumulátorokénál, emiatt ugyanolyan teljesítménynél a méretük 5-10%-kal nagyobb lehet.

Ez a különbség viszont általában csupán néhány centimétert jelent, ami ipari és háztartási környezetben gyakorlatilag észrevehetetlen. A 10,24 kW-os nátriumion akkumulátorunk méreteiben és súlyában – 470x680x240 mm, 102 kg – versenyképes a hazai piacon elérhető lítiumion modellekkel. Ráadásul a világ invertereinek 90%-ával kompatibilisek” – mutat rá Nádorfi Árpád, a 2023-ban Európai Mérföldkő díjjal kitüntetett Top NRG ügyvezetője.

Testre szabott energiatárolási megoldások, minden esetre

A különböző felhasználási környezetek egyedi energiatárolási megoldásokat igényelnek. A lítiumion és nátriumion akkumulátorok pedig eltérő előnyeik révén különböző területeken mutatják meg valódi erősségeiket.

A Top NRG okos lítiumion akkumulátorai olyan helyszíneken is bizonyítottak már, ahol a szünetmentes áramellátás elengedhetetlen – például orvosi rendelőkben, üzemekben és adatközpontokban. Fejlett technológiájuk révén megbízható energiaellátást garantálnak ,és jelentős költségmegtakarítást eredményeznek a felhasználók számára.

Ezzel szemben a nátriumion akkumulátorokat kifejezetten a lakosságnak, valamint ipari energiatárolási feladatokra tervezték, ahol a súly nem jelent hátrányt. Ezek az akkumulátorok görgőkön elhelyezve biztosítják a fenntartható és stabil energiaellátást, hosszú élettartammal és kiemelkedő megbízhatósággal.

„Biztonságtechnikailag a lítiumion és a nátriumion akkumulátoraink is magas szintet képviselnek. A hagyományos akkumulátorok olyan helyzetekben is hatékony energiatárolási lehetőséget kínálnak, ahol a kompakt méret és a könnyű hordozhatóság elengedhetetlen. Ezzel szemben a nátriumion akkumulátorokat kifejezetten az olyan rendszerekhez fejlesztettük, ahol a stabilitás és a hosszú távú megbízhatóság környezetvédelem, a legfontosabb szempont.

A görgőkön elhelyezhető modulok esetében a nagyobb súly nem hátrány. A két technológia tökéletesen kiegészíti egymást, és biztosítja, hogy minden igényre megtaláljuk a legjobb megoldást” – tette hozzá a nemrég két rangos díjjal, köztük a 2024-es „Business Champions of Central Europe” elismeréssel kitüntetett szakember.

Az energiafüggetlenség új szintje 

Egyre több otthonban jelennek meg az ún. okos mérőórák, amelyek 2026-tól lehetővé teszik, hogy a szolgáltatók az áramfogyasztást a pillanatnyi piaci ár szerint számolják el. Ez naponta több díjszabást is jelenthet, ami a fogyasztók számára nem mindig lesz előnyös. Napközben, a naperőművek túltermelése miatt olcsó időszakokban az akkumulátorok feltöltődhetnek, az esti, drágább órákban pedig ezekből fedezhető a háztartások energiaigénye.

“A nátriumion akkumulátorok és a lítiumion okos akkumulátorunk, különösen alkalmasak lesznek erre a célra. Az alapanyaguk, a nátrium, nem toxikus, könnyen hozzáférhető, és a gyártási, illetve szétszerelési folyamatuk jóval kisebb környezeti terheléssel jár, mint a lítiumion technológiáké. Bár jelenleg a nátriumion akkumulátorok ára hasonló a lítiumion társaikéhoz, a nagyüzemi gyártás elindulásával az árak jelentősen csökkenhetnek, így a háztartások és ipari szereplők számára is vonzó alternatívát kínálhatnak, és jól illeszkednek a modern háztartások igényeihez” – hangsúlyozza Nádorfi Árpád.

A lítiumion és nátriumion akkumulátorok együttes alkalmazása lehetővé teszi, hogy a háztartások, vállalkozások és ipari szereplők egyaránt hatékony, fenntartható és megbízható energiaellátáshoz jussanak, miközben csökkentik ökológiai lábnyomukat.

“Ezzel a technológiával a fenntarthatóság és a gazdaságosság kéz a kézben jár. Az akkumulátorok hosszú, 7000 ciklusú élettartama – akár később 10 ezer ciklus is lehet – jelentős idő- és költségmegtakarítást eredményez, miközben a hálózat megbízhatatlanságából eredő problémákat is enyhíti.

Áramszünet idején szünetmentes áramellátást biztosítanak, és támogatják a háztartások energiafüggetlenségét. Ráadásul esztétikus kialakításuknak köszönhetően könnyedén illeszkednek a modern otthonok enteriőrjébe is” – zárta gondolatait az innovatív energiatárolási megoldások szakértője.


Gyengült a forint árfolyama reggel

Gyengült a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 28. 08:30
Megosztás:

Biztonsági és védelmi együttműködési megállapodást kötött Nagy-Britannia és Lengyelország

Közös fegyvergyártásra is kiterjedő biztonsági és védelmi megállapodást írt alá szerdán Londonban Keir Starmer brit és Donald Tusk lengyel miniszterelnök.
2026. 05. 28. 08:00
Megosztás:

Magyar kutatói közreműködés segíthet az afrikai sertéspestis visszaszorításában

Magyar kutatók is részt vesznek abban a nemzetközi projektben, amely az afrikai sertéspestis visszaszorítására keres megoldást - közölte a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 28. 07:30
Megosztás:

4,2 százalékkal nőtt az új autók eladása az EU-ban

Az Európai Unióban éves összevetésben 4,2 százalékkal, 3,794 millióra nőtt az új autók eladása az idei első négy hónapban - áll az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára szerdán fölkerült jelentésben.
2026. 05. 28. 07:00
Megosztás:

Program indul az vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) országos programot indít "Adminisztráció könnyebben" címmel, hogy segítséget nyújtson a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak az adminisztrációs terhek csökkentésében; a vállalkozásokat online előadások, személyes tanácsadások és egyéni mentorálások várják országszerte - közölte az MKIK szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 28. 06:30
Megosztás:

Történelmi csúcson az innovációs index, a mobilitás ökoszisztéma új szintre lép

Történelmi csúcsra, 33 pontra emelkedett a közepes és nagyvállalati szektor körében mért innovációs index a K&H felmérése szerint. A mutatószám fél év alatt 6 pontos növekedést ért el, mivel az azt alkotó mind a négy almutató – a digitális, a tervezett, a megvalósult innováció, valamint az innovációs stratégia alindex is – rekord szintre került. A bank közelmúltbéli innovációi abba az irányba mutatnak, hogy a pénzügyi szolgáltatások egyre inkább élethelyzetekhez igazodó ökoszisztémává alakulnak – hangzott el a K&H sajtótájékoztatóján.
2026. 05. 28. 06:00
Megosztás:

Egyre nehezebb érveket találni a devizavétel ellen

A Blochamps Capital szerint a 3 legnagyobb hitelminősítő rövid távon még kivárhat Magyarországgal kapcsolatban, ugyanakkor egyre nehezebb olyan piaci érvet találni, amely tartósan a mostaninál erősebb forint mellett szólna. Karagich István szerint –bár a nominális árfolyam potenciális hatása a magyar gazdaságpolitikai vitákban sokszor jelentősen túlbecsült-, mégis fontos sarokpont a vállalkozásoknak, hogy az EU-pénzek megszerzésének kérdése, a költségvetési pálya és a kamatkülönbözet alakulása ősszel újra nyomás alá helyezhetik a hazai devizát. Ez pedig a vagyonosok mellett a nyaralásra készülő lakossági ügyfelek valutavásárlási kedvét erősíti.
2026. 05. 28. 05:30
Megosztás:

Brüsszelben is figyelemmel kísérik a Magyar Vidéki Paktum munkáját

A Magyar Vidéki Paktum részes szervezeteinek delegációja 2026. május 22-én találkozott az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság – EGSZB képviselőjével Budapesten.
2026. 05. 28. 05:00
Megosztás:

Befagyott a budai ingatlanpiac: kivárnak a vevők, magasan tartják az árakat az eladók

Jelentősen visszaesett a kereslet az idén a budai ingatlanpiacon. Az Otthon Start program miatt megugró árak és a politikai bizonytalanság miatt a vevők kivárnak, miközben az eladók többsége nem veszi tudomásul, hogy mára megváltozott a piac.
2026. 05. 28. 04:00
Megosztás:

A Mercedes V-osztály egyik spanyolországi gyártóbázisát vásárolta meg a magyarországi Gestor

Hosszú távú bérleti szerződést kötött a Gestor spanyolországi leányvállalata a Mercedes-Benz-csoporthoz tartozó spanyol alvázgyártó társasággal a Barcelona térségében található gyártócsarnokára. Az európai logisztikai és ipari létesítmények iránt évről évre erősödik a befektetői kereslet, a Gestor pedig tudatosan építi jelenlétét ebben a szektorban. A társaságnak már volt Spanyolországban hasonló, a Volkswagen-csoporthoz kapcsolódó gyártóbázisa, Magyarországon pedig jelenleg is tulajdonában áll az egyik jelentős autóipari beszállítói gyár Győrben, amelyet egy francia tulajdonú társaságnak ad hosszú távon bérbe.
2026. 05. 28. 03:30
Megosztás:

Itt a top 10-es lista: Ezek a legkedveltebb hazai arborétumok

A Szarvasi Arborétum, a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert és a badacsonytomaji Folly Arborétum végzett a legkedveltebb hazai arborétumok rangsorának élén – derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb online felméréséből. A lista negyedik helyén a Jeli Varázskert szerepel, ezt követi a budapesti ELTE Füvészkert, hatodik a Gödöllői Arbo-park, hetedik a Zirci Ciszterci Arborétum, nyolcadik az Alcsúti Arborétum, kilencedik a Sárvári Arborétum, a sort pedig a visegrádi Bertényi Miklós Füvészkert zárja.
2026. 05. 28. 03:00
Megosztás:

Az online szerkesztőségek fontos támasza lett a közösségi finanszírozás

Az internetes hírfogyasztás napjainkban egyre inkább a közösségi platformokra terelődik, ami a szerkesztőségek honlapjainak elérését és reklámbevételét veszélyezteti – egyebek mellett erre világított rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2025-ös internethasználói felmérése. A kutatás szerint ugyan mintegy 1,2 millió magyar internetező támogatott az elmúlt egy évben közvetlenül online tartalomszolgáltatókat, a közösségi finanszírozás továbbra is csak korlátozott lehetőséget jelent a portáloknak.
2026. 05. 28. 02:30
Megosztás:

Júliusban berobbannak a vízszámlák – erre készüljünk!

A nyári meleg nemcsak a hőmérőt, hanem a vízórát is megpörgeti. Júliusban sok családi háznál látványosan megugorhat a vízfogyasztás. Nem feltétlenül azért, mert hirtelen pazarlóbbá válik a háztartás, hanem mert a nyári életmód egyszerűen több vizet kér: gyakoribb zuhanyzás, több mosás, kertöntözés, medencefeltöltés, autómosás, teraszmosás, kerti csap használata.
2026. 05. 28. 02:00
Megosztás:

Modern magyar luxus kerámiákból rendez kiállítást és vásárt a Virág Judit Galéria

Ritka modern porceláncsodák érkeznek a Virág Judit Galériába. A DeForma Csoport tagjainak egyedi, kézzel festett kerámiai mutatkoznak be május 28. és június 27. között a közönségnek. Ezek az alkotások egyszerre műtárgyak és luxus lakberendezési kiegészítők, amelyek a kortárs magyar kézművesipar esszenciáját tárják a látogató elé.
2026. 05. 28. 02:00
Megosztás:

Alkotmánymódosítást sürget az északmacedón ellenzék az EU-csatlakozás felgyorsítása érdekében

Alkotmányozó népszavazás kiírását sürgette szerdán Venko Filipcse, az északmacedón ellenzéki Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) vezetője - közölte a szkopjei Sitel televízió az internetes oldalán.
2026. 05. 28. 01:30
Megosztás:

A diplomata útlevél miben más, mint a „sima” útlevél?

A diplomata-útlevél nem egyszerűen elegánsabb borítójú úti okmány. Jogilag hivatalos útlevél, amelyet az állam meghatározott közjogi tisztségviselőknek, diplomáciai vagy konzuli feladatot ellátóknak, illetve különösen indokolt esetben más személyeknek is kiadhat.
2026. 05. 28. 01:00
Megosztás:

A hollandok többsége igazságtalannak tartja a klímapolitikai terhek megoszlását

A hollandok többsége szerint igazságtalanul oszlanak meg a klímavédelmi politika költségei, a nagy szennyező vállalatok és a tehetősebb háztartások túl kevés terhet viselnek - derül ki a holland kormány társadalompolitikai kutatóintézetének (SCP) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 05. 28. 00:30
Megosztás:

Lannert Judit a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivőjével találkozott

Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter szerdán találkozott Nagy Erzsébettel, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivőjével és megállapodtak a párbeszéd folytatásában.
2026. 05. 27. 23:00
Megosztás:

Csökkenő árbevétellel és növekvő veszteséggel zárta az első negyedévet a Rába Nyrt.

A Rába Járműipari Holding Nyrt. 13,341 milliárd forint árbevételt ért el az idei év első negyedévében, ami 8,3 százalékkal marad el 2025 azonos időszakához viszonyítva. Adózott vesztesége 212 millió forint lett, míg 2025 első négy hónapjában még 21,116 millió forintos nyereségről számolt be - tudatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 27. 22:30
Megosztás:

Ajándékok mellett közös élményekkel készülnek a családok a gyereknapra

A REGIO online felmérésében részt vett szülők többsége gyereknapon az ajándékok mellett közös élménnyel, programmal lepi meg gyermekét. Ajándékokra a családok többsége 5 és 10 ezer forintot költ - tájékoztatta a játékkereskedelmi cég szerdán az MTI-t.
2026. 05. 27. 22:00
Megosztás: