Ennyi hajléktalant regisztráltak egy éjszaka alatt Budapest belső területein

Összesen 461 hajléktalan embert regisztráltak Budapest közterületein október 11-én - mondta Győri Péter, a Menhely Alapítvány kuratóriumi elnöke a fővárosi hajléktalanszámlálás első eredményeiről tartott sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.

Ennyi hajléktalant regisztráltak egy éjszaka alatt Budapest belső területein

A kuratóriumi elnök közölte: önkéntesek bevonásával felmérték, hogy Budapest belső kerületeiben - a Hungária körúton belül eső területen - hányan töltik fedél nélkül az éjszakát. Az este nyolc óra és éjfél között végzett "szemrevételezési vizsgálat" során 133 fekvő hajléktalant regisztráltak, valamint 328 "ücsörgő, járkáló, guberáló" hajléktalant, utóbbiakról kinézetük, ruházatuk, holmijuk alapján valószínűsítették, hogy hajléktalanok - ismertette, hozzátéve: az önkéntesek további 30 üres alvóhelyet is felfedeztek.

Győri Péter elmondta: az éjszakai szemle során regisztrált hajléktalanok 78 százaléka férfi, és többségük a középkorú, 30-49 éves korosztályból kerül ki. Míg a szállókon jellemzően sok az idős, a közterületen éjszakázóknak mindössze 3 százaléka volt 65 év feletti - fűzte hozzá.

A vizsgálatból kiderült az is, hogy a hajléktalanok többsége (58 százalék) egyedül volt, de meglepően sokan párban (20 százalék) és csoportban (22 százalék) tartózkodtak köztereken - folytatta, jelezve: a számlálásban nincsenek benne az ellátórendszerben rögzített, szállókon, menhelyeken alvó hajléktalanok, mert kifejezetten a köztéren éjszakázókat regisztrálták.

Győri Péter hangsúlyozta: jövőre tervezik Budapest Hungária körúton kívüli területének felmérését, és szeretnék 3-5 évente megismételni a vizsgálatot annak érdekében, hogy mindenki bekerülhessen az ellátórendszerbe.

Breitner Péter, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) szakmai igazgatóhelyettese kiemelte: tudatosan dolgoznak azon, hogy "ezek a számok ne maradjak meg az akadémiai tudás szintjén."

"Valós számok, valós tudás alapján szeretnénk megtervezni a szolgáltatásainkat" - jelentette ki, hozzátéve: fontos, hogy minden hajléktalant beazonosítsanak, mert például a párok, a pszichiátriai betegek, a szerhasználók vagy az idősek más-más szolgáltatásokat, másfajta segítséget igényelnek.

Breitner Péter kitért arra is, hogy a BMSZKI naponta mintegy 3 ezer hajléktalannal áll kapcsolatban, akik közül 1230-an aludtak az elmúlt napokban átmeneti szálláson, 650-en éjjeli menedékhelyen, 120-an pedig családok átmeneti otthonában.

Beszámolt arról is, hogy a hajléktalanok között magas, 30 százalékos a pszichiátriai betegek aránya, a BMSZKI ezért már három olyan szállást is üzemeltet, ahol kifejezetten őket látják el. Hozzátette: az addiktológiai problémákkal küzdők számára is megnyitottak egy házat, ahol engedélyezett az alkoholfogyasztás.

Surányi Ákos, a Főváros Önkormányzat hajléktalanügyi stratégiai koordinátora a felmérés részleteiről közölte: a hajléktalanszámlálásban részt vevő 120 önkéntes gyalog sétálta végig a város 48 zónáját, külön figyelmet fordítva az aluljárókra, pályaudvarokra, a Népligetre és a tömegközlekedési járatokra. "Megfelelő módon csak úgy lehet segíteni, ha megfelelő információkkal rendelkezünk" - hangsúlyozta, hozzátéve: cél, hogy egyetlen ember se éljen az utcán.

Teller Nóra kutatásvezető, a Városkutatás Kft. munkatársa viszonyításképpen jelezte: a Hungária körúton belüli városrész teljes lakossága 440 ezer fő, míg a körgyűrűn kívüli területeken 1,3 millió budapesti él.

Közölte azt is, hogy a hajléktalanszámlálást uniós projekt keretében valósítják meg, az adatfelvételben Európa 10 országának 15 városa vesz részt. A több ütemben zajló projekt részét képezi majd egy, az ellátórendszer adminisztratív adataira épülő összesítés is, továbbá végeznek majd egy önkéntes válaszadáson alapuló kérdőíves felmérést is, amely a hajléktalanok élethelyzetét, terveit, problémáit, lakhatási lehetőségeit térképezi fel - magyarázta.

Általános iskolák fejlesztését támogatja a Strabag

Általános iskolák fejlesztését támogatja a Strabag, a Klassz room programban három magyarországi iskola bruttó 10 millió forint értékben újíthatja meg tantermét.
2026. 04. 22. 07:40
Megosztás:

Aleksandar Vucic szerbiai látogatásra hívta Magyar Pétert

Aleksandar Vucic szerb elnök telefonon beszélt kedden Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, Magyarország leendő miniszterelnökével, és meghívta őt szerbiai látogatásra. Ezt maga a szerb államfő közölte a közösségi médiában.
2026. 04. 22. 07:00
Megosztás:

Munkástanácsok: esély mutatkozik egy új társadalmi szerződés megkötésére

Esély mutatkozik egy új társadalmi szerződés megkötésére, amiben a munkavállalók érdekei is méltányos helyet és súlyt kaphatnak - közölte a Munkástanácsok Országos Szövetsége kedden az MTI-vel a 2026-os parlamenti választások utáni helyzetről kiadott állásfoglalását.
2026. 04. 22. 06:30
Megosztás:

3000 drónt akar venni a cseh hadsereg

Mintegy 3000 drónt vesz a cseh hadsereg 2028-ig - közölte Jaromír Zuna cseh védelmi miniszter kedden Prágában a CTK hírügynökség megkeresésére válaszolva.
2026. 04. 22. 06:00
Megosztás:

Erősödhet a verseny a magyar munkaerőért – A cégek óvatosak a külföldi dolgozókkal

Az elmúlt évek gazdasági lassulása már a munkaerőpiaci adatokban is látható. A munkanélküliségi ráta közel 5 százalékra emelkedett, ami közel egy évtizede nem látott szintnek számít, miközben a foglalkoztatottak száma egy év alatt mintegy 60–70 ezer fővel csökkent. A romlás ugyanakkor fokozatosan jelent meg a statisztikákban, mivel sok vállalat a bizonytalan gazdasági környezet ellenére is igyekezett megtartani a munkavállalóit – közölte a Gi Group Holding.
2026. 04. 22. 05:30
Megosztás:

Megvásárolta a román kormány Moldova egyetlen dunai kikötőjét

A román kormány megvásárolta a moldovai Giurgiulesti kikötőjét – írja a profit.ro a bukaresti szállításügyi minisztérium közleménye alapján.
2026. 04. 22. 05:00
Megosztás:

Elon Musk és az XRP: a hallgatás többet mondhat minden szónál

Egy látszólag jelentéktelen válasz is komoly hullámokat vethet a kriptopiacon – különösen, ha Elon Musk az, aki megszólal. Egy friss elemzés szerint a milliárdos reakciója az XRP-vel kapcsolatban kérdéseket vet fel, és újra reflektorfénybe helyezi a befolyásos szereplők kommunikációjának súlyát.
2026. 04. 22. 04:30
Megosztás:

Vége a sofőrrulettnek: csak a legjobb sofőrök juthatnak el Magyarországra

Kritikus ponthoz érkezett a hazai fuvarozási szektor: miközben az itthoni áruforgalom csaknem 70%-a közúton zajlik – ami a harmadik legmagasabb arány az Európai Unióban –, jelenleg mintegy 8000 hivatásos gépjárművezető hiányzik a piacról. A demográfiai tendenciák miatt várhatóan tovább romló helyzeten enyhíthet a Menton Jobs és a Speedworld Kamionos Akadémia egyedülálló, kétlépcsős kiválasztási és képzési rendszere. A Manilában kezdődő és Kiskunlacházán záruló programot sikerrel teljesítő, első 50 fülöp-szigeteki sofőr májusban áll munkába Magyarországon.
2026. 04. 22. 04:00
Megosztás:

Étrend-kiegészítőket forgalmazó és értékesítő cégeket vizsgál a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a hollandiai iHerb Netherlands BV-vel és amerikai anyavállalatával az iHerb LLC-vel szemben. A GVH feltételezése szerint a cégek többek között jogszerűtlenül alkalmaznak egészségre vonatkozó, valamint gyógyhatást tulajdonító állításokat élelmiszer termékeik, illetve étrend-kiegészítőik reklámozása során, valamint azt a benyomást keltik, hogy az általuk értékesített termékek jogszerűen forgalmazhatóak, mindezzel megtévesztve a fogyasztókat. A versenyhatóság április első napjaiban tájékoztatót adott ki az élelmiszerek népszerűsítése során alkalmazható állítások tisztázására.
2026. 04. 22. 03:30
Megosztás:

Reális alternatíva lett a hazaköltözés a több éve külföldön élőknek

Az elmúlt években évente több mint 40 ezer magyar vállalt munkát külföldön, elsősorban a magasabb bérek és a kiszámíthatóbb megélhetés reményében. A legfrissebb munkaerőpiaci folyamatok ugyanakkor arra utalnak, hogy ez a tendencia mérséklődhet, sőt bizonyos szegmensekben meg is fordulhat. A nyugat-európai gazdaságok lassulása, valamint a hazai ipari beruházások által kínált emelkedő bérek és juttatások új helyzetet teremtenek – derül ki a WHC Csoport előrejelzéseiből.
2026. 04. 22. 03:00
Megosztás:

267.000 Ft a magyar átlagnyugdíj - hogy jön ez ki?

Megjelentek a legújabb statisztikák, és a kép egyszerre biztató és aggasztó. A számokból kirajzolódik, hogyan élnek ma a nyugdíjasok Magyarországon, de a valódi kérdés továbbra is az: vajon elegendő-e ez az összeg a mindennapi megélhetéshez?
2026. 04. 22. 02:00
Megosztás:

Magyar Péter bejelentette a következő nyugdíjemelést

Még az idei év során duplájára emelik a családi pótlék összegét, bevezetik a rászoruló gyermekek után járó, 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást, valamint megvalósítják a korábban ígért nyugdíjemeléseket – közölte Magyar Péter.
2026. 04. 22. 01:00
Megosztás:

A Tether 2 milliárd USDT-t stabilcoint pumpált az Ethereumra

Likviditási robbanás a kriptopiacon: a Tether 2 milliárd dollárt pumpált az Ethereum hálózatába. A kriptovaluta-piac új lendületet kaphat: a Tether rekordgyorsasággal növelte USDT-kibocsátását, mindössze 48 óra alatt 2 milliárd dollárnyi stabilcoin jelent meg a piacon. A lépés nemcsak a likviditást növeli, hanem komoly piaci mozgások előjele is lehet.
2026. 04. 22. 00:30
Megosztás:

Likviditási sokk az Aave-nél: 100%-os kihasználtság bénította meg a DeFi óriást

Soha nem látott válság rázta meg a decentralizált pénzügyek (DeFi) egyik legnagyobb szereplőjét: az Aave piacai egyszerre érték el a 100%-os kihasználtságot, ami gyakorlatilag befagyasztotta a platform működését. Több milliárd dollárnyi felhasználói eszköz ragadt bent – és a helyzet egyelőre nem mutat gyors megoldást.
2026. 04. 21. 23:30
Megosztás:

A Bitget AI-forradalma: a kereskedési botokból intelligens „társ-pilóták” lesznek

A kriptotőzsdei verseny új szintre lép: a Bitget ambiciózus AI-stratégiával rukkolt elő, amelynek célja, hogy a kereskedési botokat valódi, intelligens „co-pilotokká” alakítsa. Az új ökoszisztéma nemcsak a profiknak, hanem a hétköznapi felhasználóknak is új lehetőségeket nyithat meg.
2026. 04. 21. 22:30
Megosztás:

Kvantumszámítógépek árnyékában: a Coinbase-jelentés szerint 38-szorosára nőhetnek az adatmennyiségek

Bár a kvantumszámítógépek még nem jelentenek közvetlen veszélyt a kriptopiacra, egy friss, Coinbase által támogatott kutatás szerint az iparágnak már most fel kell készülnie a jövő kihívásaira. A jelentés komoly technológiai és gazdasági következményekre figyelmeztet – különösen az adatméret és a hálózati terhelés terén.
2026. 04. 21. 21:30
Megosztás:

Megérkeztek a Művészetek Völgye színházi programjai

2026 július 24. és augusztus 2. között immár 35. alkalommal válik Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend a magyar kulturális élet központjává, a Művészetek Völgye ismét különleges programokkal tölti meg a Balaton-felvidék szívét.
2026. 04. 21. 20:30
Megosztás:

Újabb rekord a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cégnél: a ViVeTech Nyrt. árbevétele 66%-kal, adózott eredménye 50%-kal nőtt 2025-ben

66 százalékos növekedéssel 2,3 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2025-ös évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2024-ben elért közel 1,4 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a 2025-ös évben mintegy 50 százalékkal, 193,8 millió forintra bővült a 2024. évi 128,8 millió forintos szintről – derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből.
2026. 04. 21. 20:00
Megosztás:

Donald Trump: Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni

Donald Trump amerikai elnök kedden közölte, hogy szerinte Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni, a megállapodás pedig "nagyszerű" lesz.
2026. 04. 21. 19:30
Megosztás:

Mennyi most a tojás, és hogyan változott az ára?

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint az étkezési tojás ára vegyesen alakult az év első tizenöt hetében, az M-es méretkategória drágult, míg a nagyobb méretű, L-es tojások ára csökkent.
2026. 04. 21. 19:00
Megosztás: