Éppen felível és jövőre még tovább erősödhet a lakáspiac

A tavalyi év lassulása után 2024-ben fellendült a lakáspiac, mondta el az OTP Csoport ingatlanpiaci sajtóeseményén Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője és hozzátette, hogy várakozásuk szerint az év egészére mintegy 25-30 százalékkal magasabb lesz a forgalom, amivel az idei tranzakciószám akár 130 ezer fölé emelkedhet. Év végéig 5-10 százalék közötti nominális drágulás várható.

Éppen felível és jövőre még tovább erősödhet a lakáspiac

Noha mindkét mutató pozitív irányba mozdult el a 2023-as mélyponthoz képest, az elmúlt tíz év átlagértékeitől még elmaradnak. Nemzetközi kontextusba helyezve, az idei hazai lakáspiaci lendülettel – mind a forgalom, mind az árak alakulásával – európai szinten is az élmezőnybe tartozik Magyarország.

„2025 további keresletélénkülést hozhat majd, amelyhez az állampapír-befektetésekből, illetve az önkéntes nyugdíjpénztárakból az ingatlanpiac felé elmozduló akár ezermilliárdos pluszforrás is hozzájárulhat. Az 5%-os THM plafon bevezetésének, illetve a lakástámogatási rendszer bővítésének várakozásai az árak ideinél is dinamikusabb emelkedéséhez vezethetnek” – tette hozzá a jövő év kilátásai kapcsán Valkó Dávid.

2023-hoz képest 35 százalékkal nőtt az érdeklődések száma 2024. január-szeptember közötti időszakban a zenga.hu ingatlankereső portál adatai szerint. Az ingatlanhirdetések forgási ideje lerövidült, 2024 szeptemberében ötször annyi új, (maximum egy hónapja feladott) hirdetés volt aktív a portálon, mint januárban, ezzel fordított arányban pedig a régebbi, több mint hat hónapja feladott hirdetések aránya jelentősen csökkent.

Az év elejéhez képest egyre kevesebben vannak, akik csökkentenek az eredetileg megadott hirdetési áron, miközben egyre többen emeltek a hirdetési áron az eredetihez képest. 2024 szeptemberére 2023 végéhez képest országosan, átlagosan 5 százalékkal nőttek az ingatlanhirdetési árak, de ingatlantípustól és lokációtól erősen függ az emelkedés, illetve néhol a csökkenés mértéke.

„A lakások átlagos bérleti díja országosan jelenleg 248 ezer forint, ami 76 százalékos növekedés 2018-hoz képest. Budapesten jelenleg 289 ezer forintot kérnek a kiadó lakásokét, ami 58 százalékos növekedés ugyanezt az időszakot vizsgálva. Városonként nagy eltérések lehetnek, Debrecenben a legdrágább az albérlet, 275 ezer forint havonta, Győrben 215 ezer forint, míg Miskolcon átlagosan ennek a feléért lehet kiadó lakásokat találni a zenga.hu adatai szerint” – mondta Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ingatlankereső portál ügyvezetője.

Az OTP Ingatlanpont a stabil első negyedévi emelkedés után a második negyedévben bevételben és tranzakciószámban is további növekedést tapasztalt, mondta el az eredmények kapcsán Dr. Hartlieb Balázs, az OTP Ingatlanpont Kft. ügyvezető igazgatója. Az ingatlanközvetítő hálózat adatai szerint a fővárosban idén minden lakossági ingatlan kategórián és vevői szegmensen (saját célra, ill. befektetésként) belül keresletbővülés tapasztalható. A felújítandó ingatlanok iránt országszerte különösen magas az érdeklődés. A kínálat is nőtt, ennek ellenére idén kevésbé ingadoztak az indulóárak, és éves összevetésben csökkent a vevői alku mértéke, növekedett a forgási sebesség, és az előző évben még drágának számító ingatlanok is könnyebben gazdára találtak.

„Az év eleje óta fokozatosan erősödik a CSOK Plusz és a Falusi CSOK utáni érdeklődés, illetve várakozásaink szerint ez a tendencia az év hátralévő részében is folytatódik. Ügyfeleink részéről egyre nagyobb az igény a szakértői segítségre, mind az ingatlanpiaci, mind a pénzügyi területen, amit az OTP Ingatlanpont és az OTP Pénzügyi Pont szoros együttműködésének köszönhetően magas szinten tudunk biztosítani” – összegezte az idei év következő időszakával kapcsolatos várakozásait Dr. Hartlieb Balázs. Hozzátette, az állami támogatásoknak köszönhetően most az agglomeráció is egy kedvező beszállási pont a vásárlók számára, ahol bő kínálatból, alacsonyabb hitelköltségekkel, és még a kínálati árak várható növekedése előtt vásárolhatnak.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a lakáshitel-szerződések összege a tavalyi 600 milliárd forintról 2024 végére több mint duplájára nőhet*. Az OTP Bank szerint hasonló növekedés várható jövőre is. Egyes vevők kivárnak, remélve az 5%-os THM plafon által nyújtott kedvezményes kamatokat, míg mások még idén szeretnék megvalósítani lakásvásárlásukat. A referencia kamatként szolgáló legalább 10 éves futamidejű állampapírok hozama 6% felett stabilizálódni látszik, ami nem biztosít nagy teret az 5%-os THM plafon alatt nyújtható hiteltermékeknek, ezért mindenkinek érdemes megfontolni, hogy mikor szálljon be egy lakásvásárlásba. .A hagyományos lakástámogatási formák megszűnésével a CSOK Plusz program iránti kereslet jelentősen nőtt, és előreláthatólag év végéig erős marad.

„Jellemző tendencia, hogy a kamatcsökkenéssel párhuzamosan növekszik az adásvételek száma, amelyet gyakran áremelkedés követ. Így a kedvező kamatok kivárása mellett fontos a lakások árának változását is folyamatosan figyelemmel követni. A tudatosság itt is elengedhetetlen, mint ahogy az ingatlan kiválasztása előtt is. A megalapozott döntésben segítenek az OTP Bank szakértői, valamint előzetes értékbecslő szolgáltatása” – mondta Kasziba Erika, az OTP Bank lakáshitelek üzletfejlesztésért felelős szakmai vezetője.

Tapasztalataik alapján a lakáshitel-felvevők számára a 6% körüli kamatszint már a lélektani határ alatt van, könnyebben belevágnak egy lakásvásárlásba. Az OTP Bank különféle, törlesztőrészlet-optimalizáló megoldásokat is kínál az ügyfelek számára, így például az OTP Egészségpénztári megtakarításokkal kombinált hitelfelvétel révén adóvisszatérítési lehetőséget biztosít. Továbbá, az OTP Lakástakarék Prémium konstrukciókkal akár díjmentes előtörlesztésre is felhasználható az összegyűjtött megtakarítás, ami hosszú távon csökkentheti a havi törlesztést.

A Bitcoin bálnák elkezdtek eladni 94 000 dollárnál – de ez az altcoin hatalmas felhalmozást tapasztal

Ahogy a Bitcoin ismét a 93 000 dollár körüli tartományban mozog, a nagyobb tulajdonosok elkezdtek profitot realizálni a 94 000 dolláros ellenállási sáv közelében. Az on-chain (blokklánc-alapú) adatok szerint a bálnák csak decemberben mintegy 3,4 milliárd dollár értékben adtak el Bitcoint, az eladások helyszínéül az 88 000 és 94 000 dollár közötti zónát használva, hogy erősségbe értékesítsenek és csökkentsék kitettségüket.
2026. 01. 07. 20:30
Megosztás:

Felülteljesítik az altcoinok a Bitcoint 2026-ban? A Digitap ($TAP) bankolási fókuszú kriptó előértékesítése már most vezeti a mezőnyt

Ahogy a Bitcoin egyre mélyebbre hatol a 90 000 dollár feletti tartományban, sok befektető számára már nem az a kérdés, hogy a BTC tovább emelkedik-e, hanem az, hogy az altcoinok átveszik-e a vezetést. A friss piaci adatok arra utalnak, hogy az eszközrotáció már el is kezdődhetett.
2026. 01. 07. 20:00
Megosztás:

Vegyesen változott szerda estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 07. 19:30
Megosztás:

Az E.ON elhalasztja a nagyobb, tervezett üzemszüneteket

Az elhúzódó hideg időjárás és a várható további havazások miatt az E.ON Hungária Csoport elhalasztja a nagyobb, tervezett üzemszüneteket, ha nincs szükség azonnali beavatkozásra. A társaság a havazás és a hideg idején is fokozott készültséggel dolgozik a villamosenergia-ellátás biztonságának fenntartásán - közölte az E.ON szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 19:30
Megosztás:

Ethereum vs. Solana: Mit jelent valójában a blokklánc-reziliencia?

A decentralizált hálózatok jövője nemcsak technikai, hanem filozófiai kérdés is — különösen, ha a „reziliencia”, vagyis a rendszerszintű ellenállóképesség kerül terítékre. A közelmúltban Vitalik Buterin (Ethereum) és Anatoly Yakovenko (Solana) nyilvános vitába keveredtek arról, mit is jelent valójában a blokkláncok rezilienciája.
2026. 01. 07. 18:30
Megosztás:

Andrej Babis: Csehország nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára

Csehország nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára, továbbra is összehangolja a kezdeményezést, de pénzt erre a célra már nem ad - közölte Andrej Babis cseh miniszterelnök a X közösségi hálózaton kedden késő este, miután Párizsban részt vett az úgynevezett tettrekészek koalíciójának tanácskozásán.
2026. 01. 07. 18:00
Megosztás:

Decemberben forgalomba állt a százezredik tisztán elektromos gépkocsi

Decemberben forgalomba állt a százezredik tisztán elektromos gépkocsi, a tavalyi év végéig 101 534 klímabarát gépjármű kapott zöld rendszámot Magyarországon - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szerdai Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 07. 17:00
Megosztás:

A Binance kriptovaluta tőzsde ezüstpiaci offenzívája: tőkeáttételes kereskedés nemesfémre kriptós fedezettel

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Binance: a világ legnagyobb kriptotőzsdéje most az ezüst piacára lép be egy innovatív, tőkeáttételes kereskedési termékkel.
2026. 01. 07. 16:30
Megosztás:

Rekordévet zárt a szlovén turizmus

Rekordévet zárt a turizmus Szlovéniában 2025-ben. A turisták száma meghaladta a hétmilliót, míg a vendégéjszakáké megközelítette a 18 milliót - közölte a gazdasági minisztérium és a Szlovén Turisztikai Szervezet (STO) szerdán.
2026. 01. 07. 16:00
Megosztás:

Czomba Sándor: A kormányzati intézkedések eredményesek, magas szinten a foglalkoztatottság

A Kormány megvédi a magyar munkavállalókat és a munkahelyeket. Azon dolgozunk, hogy a magas foglalkoztatottság fenntartása mellett egyre több pénz maradjon a családok zsebében. Ehhez járul hozzá a minimálbér-emelés, az adócsökkentések és az áremelések elleni küzdelem.
2026. 01. 07. 15:30
Megosztás:

4,5 éves mélyponton a magyar foglalkoztatottság

2025. novemberben 4 millió 637 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 2021 május óta nem látott alacsony érték. Egy hónap alatt 37 ezer fővel, míg egy év alatt 42 ezerrel csökkent a foglalkoztattak száma.
2026. 01. 07. 15:00
Megosztás:

Az SEC elnöke szerint heteken belül érkezik a kriptós innovációs mentesség

A kriptovalutákkal foglalkozó cégek évek óta küzdenek a szabályozási bizonytalanságokkal az Egyesült Államokban. Most azonban fordulópont következhet: Paul Atkins, az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke bejelentette, hogy a hatóság heteken belül elindítja a régóta várt „innovációs mentességi” programját.
2026. 01. 07. 14:30
Megosztás:

Kínai külügyi szóvivő: Venezuela teljes körű szuverenitást élvez

Venezuela független állam, amely teljes körű szuverenitást élvez saját természeti erőforrásai és minden gazdasági tevékenysége felett - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán a tárca szokásos sajtótájékoztatóján Pekingben.
2026. 01. 07. 14:00
Megosztás:

Csaknem ezerötszáz család kap 120 ezer forintos fűtéstámogatást

Csaknem másfélezer kisgyermekes család kap háztartásonként 120 ezer forintos fűtéstámogatást idén télen az ország legszegényebb 130 kistelepülésén - közölte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 13:30
Megosztás:

A Barclays beszállt a stabilcoin-versenybe – részesedést vásárolt az Ubyx digitális elszámolócégnél

A brit pénzügyi óriás, a Barclays, belépett a stabilcoin-infrastruktúra világába: részesedést vásárolt az amerikai Ubyx vállalatban, amely a szabályozott digitális pénzek elszámolását és kiegyenlítését kívánja forradalmasítani.
2026. 01. 07. 13:00
Megosztás:

Nagy fordulat az EURÓ és Dollár árfolyamában

Az EUR/USD árfolyamának mozgásában változás következett be: az emelkedő trend négy napja megtört, és a görbe eladási jelzést adott. Ugyanakkor érdemi lefelé mutató potenciál jelenleg nem látható - áll az OTP friss elemzői anyagában.
2026. 01. 07. 12:30
Megosztás:

MNB: tőzsdei befektetést ígért, veszteséges kereskedés lett a vége

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 160 millió forint bírságot szabott ki egy magánszemélyre jogosulatlanul pénzügyi szolgáltatás végzése miatt, mert közel százhatvan embertől gyűjtött pénzeszközöket, "szabad tőzsdei kereskedést" vagy "fix lekötést" ígérve nekik. A valóságban az átvett összeg töredékével végzett veszteségesen forex típusú, azaz devizapárokkal történő kereskedést - közölte a jegybank szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 12:00
Megosztás:

Venezuelai érdekeltségek Magyarországon - mekkora a kitettségünk?

A nemzetközi politikai események nyomán felerősödött az érdeklődés a venezuelai gazdasági kapcsolatok iránt, az OPTEN cégadatai azonban azt mutatják: a venezuelai tulajdonosi háttérrel rendelkező vállalkozások jelenléte és gazdasági súlya Magyarországon minimális.
2026. 01. 07. 11:30
Megosztás:

Budapest Airport: újra két futópályával üzemel a budapesti repülőtér

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és környezetében szerda reggelre megszűnt a havazás, a légikikötő hajnal óta újra két futópályával üzemel, de a nap folyamán továbbra is előfordulhatnak késések vagy járattörlések - tájékoztatta a repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szerdán az MTI-t.
2026. 01. 07. 11:00
Megosztás:

Hamarosan indulnak a banki díjemelések a vállalkozóknak, de most még befagyaszthatók a díjak

A vállalkozók hamarosan szembe találhatják magukat az évi rendszeres banki díjemelésekkel, amelyek költségnövelő hatással járnak. Egyes vállalkozások ezeket a változásokat beépíthetik az áraikba, míg mások költségcsökkentéssel reagálhatnak rá. A banki díjak emelkedése ellen azonban most még lehet védekezni néhány napig.
2026. 01. 07. 10:30
Megosztás: