Érdekes dolgok történnek a tőzsdén - mi áll a háttérben?
Kezdjük talán a tegnapi amerikai inflációval. Az inflációs adatt enyhén jobb, a maginflációs adat enyhén rosszabb lett a vártnál. Jött az a papírforma is, amely szerint az energiaárak húzzák lefelé az adatot, hiszen mínusz 1 százalékpont volt az energiaárak hatása.
Viszont míg áprilisban a fogyasztói kosárnak csak egyötödénél mértek 2 százaléknál alacsonyabb áremelkedést, addig májusban ez már egyharmadra ugrott, mindeközben a 4 százaléknál nagyobb emelkedést mutató termékek száma 60 százalék környékéről 55 közelébe csökkent.
Vagyis zajlik tovább a dezinfláció.
Így a mai kamatdöntéssel kapcsolatban maradt az a piaci álláspont, hogy nem lesz változtatás, marad az 5-5,25 százalékos sáv. A júliusi kamatdöntés ugyan még fog függeni a júniusi inflációs számoktól, de egyre valószínűbb, hogy már akkor sem lesz kamatemelés. A kamatcsökkentésre viszont nagy valószínűséggel a jövő év elejéig még várnunk kell, legalábbis a piac jelenlegi kötvényárazása szerint.
S egy kis érdekesség.
A mindennapi reggeli tojás ára 13,8 százalékkal csökkent hó per hó alapon, amire 1951 óta nem volt példa.
Hiába, rekordok idejét éljük!
S ha már infláció és rekord, akkor ellátási lánc index. Májusban történelmi mélypontra csökkent a Fed ellátási lánc zavarait mutató indexe, ami mínusz 1,71 pont lett az áprilisi mínusz 1,35 után. Az indexet 2021 végén hozta létre a New York-i Fed, s 1998-ig töltötte fel historikus adatokkal.
A második „legnagyobb gördülékenységet” matató értéket 2008 novemberében a modern történelem egyik legnagyobb gazdasági válságának közepén mérték, amikor eltűnt a kereslet nagyon nagy része, akkor az index értéke -1,64 pont volt. A brit és a tajvani szállítási idők csökkentek, míg az Eurózónában emelkedtek, de összeségében mindenhol a negatív tartományban voltak, azaz az ellátási lánc olajozottan működik mindenhol.
Na és ha már rekordok, akkor piacok is! A tegnapi ZEW index sokkolhatott volna, ha lett volna egyáltalán bármilyen hatása. Az indexre válaszoló, alapvetően tőkepiaci szereplők nagyon borúsan látják a jelent (romlás mínusz 34,8-ról mínusz 56,5-re), s a jövő esetében is csak kicsit javult a szintén borúsnak mondható kilátás (mínusz 10,7-ről mínusz 8,5-re).
Az igencsak negatív kép ellenére a DAX index gyakorlatilag történelmi csúcson van. Ez egy elég komoly divergencia, amivel nehéz mit kezdeni, de a nagy öregek azt mondják, hogy „a piacnak mindig igaza van”. Mindeközben a DAX növekvő forgalommal emelkedik, s még az MACD is éppen most adott vételi jelzést. Ez pedig az álmoskönyvek szerint új csúcsokat jelent.
Na és akkor beszéljünk az OTP-ről! Tegnap a részvény sikeresen megőrizte az értékét. Azaz a rövidtávú túlvettséget úgy csökkentette, hogy sikerült a 11.580 forintnál levő – most már - támaszszint fölött maradnia. Igaz, a korrekció még nem fejeződött be, de a kitörést gyakorlatilag megerősítette, azaz szabad a pálya a további emelkedés előtt. (forrás: ERSTE)