Értékes információk a szívinfarktuson átesett betegek túlélési és munkaerőpiaci esélyeiről
A Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet által kezelt Nemzeti Szívinfarktus Regiszter a szívinfarktuson átesett betegek ellátásával kapcsolatos adatokat összesíti. A KSH új kísérleti statisztikája ezt az adatbázist kapcsolja össze a hivatal által gyűjtött halálozási adatokkal, illetve a NAV adó- és járulékbevallási adatállományával, annak érdekében, hogy a betegek túlélési és munkaerőpiaci kilátásairól, valamint további életútjukról hiánypótló információkat szolgáltasson.
Kiderül például, hogy az szívinfarktust megelőző hónapban a 65 évesnél fiatalabb személyek több mint háromnegyede egész hónapban dolgozott, míg a kórházi felvételt követő első hónapban mindössze 29 százalékuk, majd ez a szám lassú növekedéssel 61 százalékot ért el a betegséget követő hatodik hónapban.
A kísérleti statisztika által feltárt túlélési és foglalkoztatási esélyek megismerése fontos lehet az ellátások fejlesztése, a rehabilitációs programok tervezése, a munkaerőpiaci stratégiák kidolgozása, a munkaerő-kiesés miatti gazdasági hatások felmérése, valamint a társadalmi tudatosság növelése szempontjából is.
A KSH 2024 elején új, online felületet hozott létre, ahol a legújabb, innovatív módszertani eljárásokra, alternatív adatforrásokra, illetve a meglévő adatok eddig nem létező összekapcsolására épülő kísérleti statisztikáit közli. A kísérleti statisztikák lehetővé teszik az újonnan felmerülő adatigények kielégítését, az aktuálisan észlelt ismerethiányok lefedését, és hatékony támogatást nyújthatnak a társadalmi, gazdasági folyamatok mélyebb megértéséhez.