Esik a forint a rossz hírre a helyreállítási alappal kapcsolatban
Az utóbbi a kritikusabb, mert ha év végéig nincs egyezség ebben a pontban, akkor 70 százalék pénzvesztés jöhet, ami valamivel több, mint 4 milliárd euró vissza nem térintendő támogatás elvesztését jelentené.
Jelenleg az látszik, hogy erős az ellenfeszülés az EU és Magyarország között. Ugyan a magyar kormány mindent megtesz, amit kérnek tőle a jogállamiság helyreállítása terén, ugyanakkor egyéb politikai kérdésekben elég erős a szembenállás és az időhúzás. Ráadásul számos uniós ország nem kíván a szokásosnál több munkát belerakni a magyar jogállamiság helyreállításához kapcsolódó változásokba, ami szintén megnehezíti a határidők betartását.
Úgy tűnik, hogy a hajrára összecsúszott Ukrajna 18 milliárd eurós támogatása, a minimumadó, na meg a magyar uniós pénzek sorsa. S akkor még nem is beszéltünk arról, hogy más területeken is megy az adok-kapok a felek között. Ilyen például a finn és svéd NATO tagság, vagy a vasárnap elfogadott feltételességi rendelet a magyar kifizetések kapcsán. Ez utóbbinak az a lényege, hogy felfüggeszthetők legyenek a folyósítások, ha később Magyarország nem teljesíti a korábban vállalt kritériumokat. Ez is inkább politikai nyomásgyakorlásnak tűnik, hiszen a kifizetések feltételeinek teljesülését az eredeti tervek szerint is háromhavonta fogják ellenőrizni az Európai Bizottság megfelelő szervei.
Mindeközben jönnek anonim üzenetek is Európából, hogy Magyarország tényleg jó úton halad a vállalások teljesítése kapcsán, s ebbe beleértjük az igazságügyi reformot is, ami az újjáépítési alap forrásaihoz való hozzáférés feltétele. Azt is gondoljuk, hogy bizonyos – egyéb politikai - kérdésekben is lehet áttörés. Ilyen lehet például Ukrajna támogatása, ahol a hitelfelvételt vétózza Magyarország, de a bilaterális támogatásokat nem veti el. Egy biztos, eléggé bonyolulttá vált a politikai helyzet Magyarország körül, s hazánk még véletlenül sem akarja kockáztatni az energiahordozók szállítását az oroszoktól.
Mindent összevetve kicsit olyan hajrát láthatunk, mint az USA-ban szoktunk pl. a hitelplafon megemelésénél. Sokszor az utolsó percig feloldhatatlannak tűnnek az ellentétek, aztán a határdőre majdnem minden esetben megszületik a megállapodás. Az elmúlt 30 évben emlékeink szerint talán egyszer volt olyan, hogy nem volt egyezség határidőre. (Lett is belőle egy leminősítés.) Talán még ide illik egy minap látott bejegyzés: „Nothing makes me more productive than the last minute.” Hát ezt sűrűn gyakorolják a politikában. Addig meg izgulhatunk.
Továbbra is azt gondoljuk, hogy lesz egyezség, s kicsi vagy veszteségek nélküli lesz a tárgyalások eredménye. Addig a fenti okok miatt relatíve gyenge maradhat a forint. Az egyezség megléte esetén jelentős uniós források indulhatnak meg Magyarország felé, ami komoly forint erősítő hatással bírhat. (forrás: ERSTE)