Ezek az otthonfelújítási támogatás leggyakoribb buktatói
Júlistól vált elérhetővé az 1990. december 31. előtt épült, életvitelszerűen lakott, egy-és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére igényelhető otthonfelújítási támogatás, melynek alapfeltétele, hogy a kiinduló állapothoz képest legalább 30 százalékos mértékű fajlagos primer energiafogyasztás csökkenést eredményezzen az elvégzett beruházás.
A program iránt fokozott az érdeklődés, ezt jól mutatja, hogy csak az első két hónapban 10 ezer energetikai tanúsítványt rendeltek meg, és 2 ezer hitelkérelmet adtak be az MFB Pont plusz hálózaton az érdeklődők. Ez viszont nem jelenti azt, hogy mindenki garantáltan meg is kapja a támogatást.
Kovács R. Gábor, a Gordius Finance Kft. ügyvezetője rámutatott, a tapasztalatok szerint sokan azért csúsznak le a kormány által kínált ingyenpénzről, mert a beadott pályázatba durva hibák csúsznak. Ezt részben az is okozza, hogy a dokumentáció sokszor változik.
Példaként említette, hogy korábban a megadott helyrajzi számon lévő ingatlannál jelezni kellett, hogy az vállalkozás székhelyeként vagy telephelyként szolgál-e, majd később már telephely, végül székhely sem lehetett az érintett ingatlan. Mostanra eljutott a rendszer odáig, hogy ha a vállalati tevékenység szétválasztható a magánjellegű tevékenységtől az ingatlanban, akkor az érdeklődő jogosult lehet a támogatásra.
„Ebből az elmúlt negyedévben sok félreértés és kellemetlen helyzet alakult ki, hiszen a lakosság nem mindig naprakész a pályázatok frissítéseivel kapcsolatban. Sokszor már a megfogalmazások is kétértelműek lehetnek a laikusok számára, ezért mindig érdemes nagy tapasztalattal rendelkező, hiteles és megbízható szakemberekkel konzultálni, akik garanciát is vállalnak a munkájukra” – magyarázta.
Egyetlen betűkülönbségen is el lehet hasalni
Kérdésre válaszolva elmondta, gyakori buktatónak számít, hogy miután valaki megszerzi az energetikai tanúsítványt és árajánlatot kér, valamilyen oknál fogva változtat az eredeti terveken. Csakhogy ennek a két elemnek teljes harmóniában kell lennie, összhangba kell hozni a kettőt, mert ha a tanúsítványon nem ugyanazok a számok szerepelnek, mint a beruházó által adott ajánlatot, akkor azonnal visszadobják a kérelmet.
A piacvezető pályázatíró cég ügyvezetője arra is felhívta a figyelmet, ha valaki akár egy rubrikát rosszul tölt ki, akkor is elutasíthatják, hiánypótlásra szólíthatják fel az érdeklődőt. Előfordult az is, hogy valaki a közüzemi számla egyik oldalát felejtette el leadni, és emiatt kellett utómunkát végeznie.
„Az is bosszantó hiba lehet, ha az ingatlan címe eltér a közüzemi számlákon lévő címtől akár minimálisan, egy betűvel is, mert emiatt is megtagadhatják a támogatást. Ezeket mindig célszerű előre ellenőrizni, mert egy-egy hiánypótlás akár hónapokkal is kitolhatja a beruházás idejét” – figyelmeztetett Kovács R. Gábor.
Az elmúlt hetekben egyre több visszajelzés érkezik arról is, hogy sokan inkább ingyen megíratják valakivel a pályázatot, ami viszont rengeteg kockázatot rejt magában. Kiemelte: sokan ezen próbálnak spórolni, de ezzel nagyon óvatosnak kell lenni, mert ha nem a tervek szerint sikerül, akkor később akár a sokszorosát is kifizethetjük annak, mintha egy megbízható szakembert bíztunk volna meg a kezdetektől a feladattal.