Fékeződött márciusban a lakásdrágulás, átrendeződik a lakáspiac

Országosan márciusban 10,6 százalékkal drágultak a lakóingatlanok az egy évvel korábbihoz képest, a fővárosban pedig 18 százalékos volt az áremelkedés. Havi szinten viszont lassulás látható, a februári 2,4 százalékról 1,7 százalékra csökkent az országos tempó, Budapesten pedig lefeleződött. A fővárosi drágulás havi üteme a februári 4,5 százalékról márciusra 2,1 százalékra szelídült. A budapesti dinamikában történt változás arra utal, hogy kezdenek alábbhagyni a befektetési célú vásárlások. Utóbbiak erejét mutatja, hogy a befektetők körében népszerű társasházi lakások átlagos négyzetméterára Budapesten 1,06 millió forintról közel 30 százalékkal 1,39 millió forintra nőtt egy év alatt, addig a saját célú vásárlásoknál fókuszban lévő eladó kertes házaké 833 ezerről 925 ezerre. Ez pedig csak 11 százalékos drágulást takar. Az év hátralévő részében a budapesti drágulás lassulása és a fővároson kívüli ingatlanpiac erősödése várható, amit a jelenlegi árszintek változása is előrevetít.

Fékeződött márciusban a lakásdrágulás, átrendeződik a lakáspiac

Bár továbbra is emelkedőn vannak az eladó lakások és házak árai országszerte és a fővárosban, a drágulás üteme mindkét porondon lassult havi összevetésben és kezd kiegyensúlyozottabbá válni a lakáspiaci növekedés – derül ki az ingatlan.com márciusi lakásárindexéből, amely a hivatalos statisztikákkal összhangban, de valós időben mutatja az árak alakulását.

„Márciusban jelentősen lassult az országos lakásdrágulás üteme havi szinten 2,4 százalékról 1,7 százalékra. Ez leginkább annak köszönhető, hogy Budapesten a februári 4,5 százalékos havi lakásdrágulás lefeleződött, és márciusban 2,1 százalékos volt. Éves összevetésben az országos lakásáremelkedés 10,6 százalékot tett ki, ami megegyezik a februári tempóval. A havi lassulás ellenére a fővárosi index éves összevetésben 18 százalékos lakásár-emelkedést tükröz, ami gyorsulást jelent a februári 17 százalékhoz képest. Mivel 2024 elején nagyon lassan emelkedtek az árak. Így a jelenlegi 2 százalékos márciusi havi drágulási tempó is enyhén fokozni az éves áremelkedési ütemet” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az adatok azt jelzik, hogy megkezdődött az átrendeződés az országos lakáspiacon.

Kertes házak kontra társasházak és panelek

„Az árak dinamikájának változásából arra lehet következtetni, hogy a befektetők által diktált őrült tempó kezd alábbhagyni. A befektetőkhöz köthető nyomás erejét jól jellemzi, hogy a körükben népszerű budapesti társasházi lakások átlagos négyzetméterára az első negyedévben 1,35 millió forintra emelkedett, ami 28 százalékos drágulást jelent. Ezzel párhuzamosan a főként saját célra vásárlók körében kelendő fővárosi kertes családi házaknál a négyzetméterár csak 11 százalékkal 925 ezer forintra nőtt. A befektetők aktivitásának enyhülésére utal, hogy a budapesti lakásárakkal együtt lélegző agglomerációs övezet havi áremelkedése márciusban közel harmadára csökkent februárhoz képest.” - fogalmazott Balogh László.

Balogh László a fővárosi árakról azt mondta, mivel az eladó társasházi lakások árának középértéke továbbra is 96 millió forint, ezért ezen belül a legmegfizethetőbb kategóriát a panellakások képviselik. „Érdekes, hogy 2025 áprilisában már csak három budapesti kerületben, a XX.-ban, a XXI.-ben és a XXIII.-ban maradt az 1 milliós négyzetméterár alatt a panellakások átlagos négyzetméterára. Az is látszik, hogy a tulajdonosok és közvetítők kínálatában szereplő panellakások átlagos négyzetméterára az elmúlt egy évben ugyan 811 ezer forintról 1,1 millióra nőtt, de még mindig 25-30 százalékkal olcsóbbak, mint a hasonló helyen lokációkban elérhető téglaépítésű lakások” – közölte a szakember.

Élénkülő vidék, piaci korrekció Szegeden

Az országos lakáspiac lendületét tehát alapvetően meghatározza a fővárosi helyzet, ám több a vidéki régiókban látványos élénkülés tapasztalható.  Az észak-alföldi térségben éves szinten 14 százalékos volt az áremelkedés, de a Dél-Dunántúlon is 12 százalékra nőtt az éves lakásdrágulás üteme. Az egyedüli kakukktojás a Szegedet is magában foglaló Dél-Alföldi régió, ahol márciusban 0,1 százalékkal csökkentek az árak, ami lényegében stagnálásnak felel meg. A régió árváltozása összhangban van az ingatlan.com korábban kiadott kereslet-kínálati összesítőjével, ami arról számolt be, hogy Csongrád-Csanád vármegye volt az egyetlen, ahol az előző évhez nem nőtt márciusban az eladó lakóingatlanok iránti érdeklődések száma. “A régió lassulása tulajdonképpen természetes piaci korrekciónak tekinthető, mivel Szegeden az átlagos négyzetméterárak az elmúlt egy évben 19 százalékkal 750 ezer forintról 897 ezerre nőttek.” - fogalmazott az ingatlan.com szakértője.

Az egyes vármegyeszékhelyek között jelentős eltérés mutatkozik. Az eladó használt lakásokat és házakat tekintve a legolcsóbb vármegyeszékhely Salgótarján 282 ezres átlagos négyzetméterárral. Miközben a debreceni piacon több mint háromszor ennyi, 939 ezer forintnál jár az átlag az ingatlan.com adatai alapján. Az új építésű lakások és házak piacán pedig már hat vármegyeszékhely is átlépte a milliós lélektani négyzetméterárszintet, ami most már igaz Debrecen mellett Győrre, Kaposvárra, Pécsre, Székesfehérvárra és Zalaegerszegre is.

A kezdeti lendület után vegyesen zártak a nyugat-európai piacok; a BUX és a régió is gyengült

Vegyesen zártak a nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a piacok a közel-keleti konfliktus esetleges rendezése felé tett előrelépést, és a vállalati gyorsjelentési hullámot értékeltek. Erősödött az optimizmus, hogy az Irán körüli háború a végéhez közeledhet, bár Teherán jelezte, hogy nukleáris programjának sorsa továbbra is rendezetlen, és a kezdeti nagyobb emelkedést végül nem tudták megtartani az indexek.
2026. 04. 17. 09:30
Megosztás:

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedése miatt bevezetett korlátozásokat

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedésének megakadályozására öt hónapja bevezetett korlátozásokat - közölte a mezőgazdasági minisztérium csütörtökön.
2026. 04. 17. 09:00
Megosztás:

A kínai miniszterelnök is gratulált Magyar Péternek

Li Csiang kínai miniszterelnök gratulált Magyar Péternek, amiért a Tisza Párt élén győzelmet aratott a magyarországi parlamenti választásokon - jelentette a kínai állami média pénteken.
2026. 04. 17. 08:30
Megosztás:

Érkeznek az adószámla-értesítők a gazdálkodóknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) április 20-ától küldi az adószámla-értesítőket a gazdálkodóknak. A mintegy 350 ezer érintett már a levél elején megtalálja a legfontosabb információt: tartozás vagy túlfizetés, azaz fizetni kell vagy visszakérhető az adó - hívta fel a figyelmet pénteken az adóhivatal.
2026. 04. 17. 08:00
Megosztás:

Stratégia 2030: a Bosch kihasználja innovációs erősségeit

Stuttgart és Renningen, Németország – a Bosch csoport 2026-ban is innovációs erejére támaszkodva kívánja kihasználni a globális piacokon kínálkozó növekedési lehetőségeket, jóllehet a nemzetközi környezetet geopolitikai feszültségek és kereskedelmi akadályok nehezítik. A jövőben fontos területeken szükséges előzetes beruházások – a korábbi évekhez hasonlóan – továbbra is magas szinten maradnak. 2025-ben a Bosch mintegy 12 milliárd eurót fordított kutatás-fejlesztésre és tőkeberuházásokra. A technológiák és szolgáltatások szállítója 2-5 százalékos árbevétel-növekedést és 4-6 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredményt (EBIT margin) tervez 2026-ra.
2026. 04. 17. 07:00
Megosztás:

A horvát kormány döntött a vasútvonal fejlesztéséről és meghosszabbította a gázár-támogatást

A horvát kormány csütörtökön döntött a Dugo Selo-Novska vasútvonal mintegy 900 millió eurós fejlesztéséről, valamint 2026. szeptember 30-ig meghosszabbította a lakossági gázár egy részének támogatását - közölte a kabinet.
2026. 04. 17. 06:30
Megosztás:

A tüdőrák elleni küzdelemben részt vevő szakorvosokat képeznek a Semmelweis Egyetem

Szakorvosképzés indul a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján (SEPK) a tüdőrák elleni küzdelem erősítése érdekében - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény csütörtökön az MTI-t.
2026. 04. 17. 05:30
Megosztás:

Stabil üzleti teljesítmény és jelentős beruházások a Messer Group 2025-ös üzleti évében

A világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi, elektronikai és különleges gázszolgáltatója, a Messer Group közzétette 2025-ös éves üzleti jelentését. A vállalat stabil üzleti teljesítményt nyújtott, amely egyaránt tükrözi szervezeti ellenálló képességét és megújulásra való törekvését egy geopolitikai feszültségekkel és gazdasági bizonytalansággal terhelt környezetben.
2026. 04. 17. 05:00
Megosztás:

Lassul a cégfogyás, de egyre több vállalkozás tűnik el csendben

Három év után először mérséklődött a cégállomány csökkenése az első negyedévben, de a háttérben nem élénkülés, hanem szerkezeti átrendeződés zajlik. Az alapítások új mélypontra estek, miközben a kényszertörlések száma megugrott, ami arra utal, hogy egyre több vállalkozás nem klasszikus eljárásban, hanem csendben kerül ki a rendszerből.
2026. 04. 17. 04:30
Megosztás:

Újra keresik Magyarország kiválóan vezetett vállalatait – elindult a jelentkezés a Deloitte Best Managed Companies programjára

Elindult a jelentkezés a Deloitte Private által szervezett Best Managed Companies (Kiválóan Vezetett Vállalatok) kezdeményezés legújabb magyarországi programjára. Az üzleti mentorprogram célja, hogy elismerje és támogassa azokat a hazai magántulajdonú vállalatokat, amelyek kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, miközben hosszú távon fenntartható és tudatos vállalatvezetési gyakorlatokat építenek.
2026. 04. 17. 04:00
Megosztás:

Sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben a fagyok

Az elmúlt héten több napon is kialakult éjszakai fagyok sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 17. 03:30
Megosztás:

6 pontos pénzügyi „restart”: Verseny nélkül nincs hatékony gazdaság, a növekedéshez újragondolt állami szerep kell

A következő kormány komoly kihívások előtt áll, ha teljesíteni akarja vállalásait, ezeknek ugyanis jelentős költségvetési terhe lesz. A Blochamps Capital szerint ugyanakkor Magyarországon nem forráshiány van, hanem közvetítési hiba. A piacvezető privátbanki elemzőcég szerint ezért a következő kormánynak az alábbi pontok mentén kellene újragondolnia, milyen irányba akarja mozgatni a pénzügyi közvetítőrendszert, és milyen mederbe terelné a megtakarítási, hitelezési politikát.
2026. 04. 17. 03:00
Megosztás:

Megadóztatják a nyugdíjat? Igen, itt a bizonyíték!

Az EU-ban nincs egységes, uniós szintű szabály a nyugdíjak adóztatására: ez továbbra is tagállami hatáskör. Emiatt az EU27-ben nagyon eltérő modellek élnek egymás mellett.
2026. 04. 17. 02:00
Megosztás:

Családi pótlék elvesztése - könnyen bukhatjuk a pénzt, ha nem figyelünk

Mikor veszíthetjük el a családi pótlékot? A családi pótlék Magyarország egyik legfontosabb, alanyi jogon járó családtámogatása, amely a gyermek neveléséhez és taníttatásához nyújt rendszeres havi segítséget. Ugyanakkor a jogosultság nem korlátlan és nem feltétel nélküli: bizonyos élethelyzetekben az ellátás megszűnhet vagy szünetelhet.
2026. 04. 17. 01:00
Megosztás:

Már social media és Google-kampányokra is pályázhatnak a kkv-k

Új lehetőség nyílt a hazai kis- és középvállalkozások számára: immár social media és Google-kampányok megvalósítására, linképítésre, SEO- és PR-cikkek online megjelenítésére is igényelhető támogatás a Modern Vállalkozások Programján belül. A projekteket a Content’ n more (CNM) ügynökség viszi, mely tíz éve támogatja a hazai vállalkozások online láthatóságát.
2026. 04. 16. 23:59
Megosztás:

Pénztárca PlayID és a digitális pénzügyek hatékonysági fordulata

A digitális pénzügyek világában az elmúlt évek egyik legfontosabb változása nem feltétlenül az új funkciók megjelenése volt, hanem a folyamatok egyszerűsödése. A felhasználók ma már nem csupán gyors tranzakciókat várnak el, hanem azt is, hogy az online pénzügyi jelenlétük kezelése logikus és kiszámítható legyen.
2026. 04. 16. 23:00
Megosztás:

Kripto-trendek 2026-ban: Milyen újításokra érdemes figyelni?

A kriptovilág ritkán áll meg egy pillanatra, de 2026 valahogy mégis másnak tűnik. Ez az év nemcsak a piac helyreállásáról szól, hanem az éretté válásról is. A tokenizált ingatlanoktól az okosabb tárcákon át az intézményi szereplők erősebb jelenlétéig a digitális eszközök egy új szakaszba lépnek, amit egyre nehezebb figyelmen kívül hagyni.
2026. 04. 16. 22:30
Megosztás:

Az EU már több mint ötezer beteget evakuált Ukrajnából

Az Európai Unió, az ukrajnai háború 2022. február 24-i kezdete óta több mint ötezer ukrajnai beteg biztonságos átszállítását tette lehetővé 22 európai ország kórházaiba speciális orvosi ellátás céljából - tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.
2026. 04. 16. 22:00
Megosztás:

A Honda több százezer autót hív vissza a légzsákrendszer hibája miatt az Egyesült Államokban

A Honda autógyártónak több százezer autót kell visszahívnia a légzsákrendszer hibája miatt az Egyesült Államokban – közölte az amerikai közúti hatóság csütörtökön.
2026. 04. 16. 21:30
Megosztás:

Egy amerikai esküdtszék elmarasztalta a Live Nationt és a Ticketmastert

A rendezvénypiacra káros monopólium miatt elmarasztalta egy amerikai esküdtszék a Live Nation globális szórakoztatóipari nagyvállalatot és a hozzá tartozó Ticketmaster jegyértékesítőt.
2026. 04. 16. 21:00
Megosztás: