Fellendült a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Négy hónap lassulás után lendületbe jött a feldolgozóipar az Egyesült Államok közép-atlanti térségében szeptemberben.

Fellendült a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) philadelphiai ága csütörtökön közölte, hogy a feldolgozóipar teljesítményét tükröző mutató értéke 30,7 pontra emelkedett az augusztusi 19,4 pontról. Elemzők további lassulásra, 19 pontra számítottak.
    
A nullánál kisebb érték a feldolgozóipar teljesítményének csökkenését jelzi, a pozitív érték pedig bővülésre utal.
    
Az általános tevékenységre és kiszállításokra vonatkozó mutatók emelkedtek, míg az új megrendelések és a foglalkoztatás helyzetét tükröző alindexek csökkentek, de így is magas szinten maradtak. A következő hat hónapra vonatkozó várakozások viszont jelentősen romlottak, egyre kevésbé optimisták a megkérdezett vállalatok.
    
Szeptemberben az új megrendelések alindexe 22,8 pontról 15,9 pontra süllyedt, a teljesítésre váró rendeléseké 7,0 pontról 5,4 pontra esett, míg a teljesített rendeléseket tükröző mutató 18,9 pontról 29,9 pontra emelkedett.
    
Némileg enyhültek az árnyomások. A ráfordítási árak alakulását tükröző alindex értéke az augusztusi 71,2 pontról 67,3 pontra esett, az értékesítési árak változását tükröző mutató értéke pedig 53,9 pontról 52,9 pontra mérséklődött.
    
A foglalkoztatási mutató 32,6 pontról 29,3 pontra süllyedt. A megkérdezett vállalatok 31,2 százaléka vett fel új munkavállalókat, 62,1 százaléknál nem változott a létszám, és csak 4,9 százalékuk bocsátott el embert.
    
A vállalkozások egyre kevésbé derülátóak a jövőt illetően. A hat hónapra előremutató várakozásokat tükröző index értéke 33,7 pontról 20,0 pontra zuhant szeptemberben, miközben júniusban még közel három évtizedes csúcson, 69,2 ponton állt.
    
A válaszadóknak immár csak a 32,5 százaléka számított arra, hogy bővül termelése a következő hat hónapban. A rendelésállomány növekedésére 48,7 százalék, a kiszállítások emelkedésére 56,0 százalék, a ráfordítási árak további emelkedésére 59,6 százalék, az értékesítési árakéra pedig 62,9 százalék számít.
    
Elemzők szerint a Fed philadelphiai körzetének feldolgozóipari aktivitásról közölt adata általában az országos trendet tükrözi.
    
Az amerikai gazdaság teljesítményének nagyjából közel 12 százalékát fedi le a feldolgozóipar.


Nagy átverés! Önkiszolgáló kasszák az ALDI, LIDL és TESCO boltokban

Az önkiszolgáló kasszás visszaélések fő oka, hogy a vásárló egyszerre „pénztáros” és vevő, így több a hibázási és csalási lehetőség. A kiskereskedelmi szakanyagok szerint az önkiszolgáló kasszák terjedésével a bolti lopás és a leltárhiány kezelése egyre nagyobb biztonsági kérdés lett. Mik a leggyakoribb csalási módszerek?
2026. 05. 15. 02:00
Megosztás:

Így nyerhetsz a legbiztosabban az EURÓ magyarországi bevezetésén

Bár Magyarország eurócsatlakozása nem rövidtávú cél, a piacok már most árazzák az ehhez vezető hiteles konvergenciafolyamat lehetőségét – derül ki az MBH Befektetési Bank friss kommentárjából.
2026. 05. 15. 01:00
Megosztás:

K&H: 2026 a változások éve a mezőgazdaságban

A mezőgazdaságban 2026 a változások éve, a legnagyobb kihívást az energiaárak, az infláció, a forint árfolyamának alakulása, a klímaváltozás, az aszály, az állatbetegségek, valamint a tej- és sertésárak jelentik - hangsúlyozta Demeter Zoltán, a K&H agrárüzletágának vezetője az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon csütörtökön Hódmezővásárhelyen.
2026. 05. 15. 00:30
Megosztás:

A pénzügyminiszter a rendszerszintű korrupció felszámolását ígéri

A pénzügyminiszter a rendszerszintű korrupció felszámolását, a közbeszerzések valódi átláthatóságának megteremtését ígérte csütörtöki bejegyzésében a Facebook-oldalán.
2026. 05. 15. 00:05
Megosztás:

RRF-pénzek az utolsó kanyarban - Hazahozható-e még Magyarország helyreállítási forrása?

Magyarország előtt rendkívül szűk időablak áll az uniós helyreállítási források megszerzésére. Magyar Péter új miniszterelnök politikai ígérete szerint még idén haza kell hozni a befagyasztott EU-s pénzeket, az RRF esetében azonban nem elég a brüsszeli politikai nyitás: teljesített mérföldkövekre, lezárt beruházásokra, hiteles bizonyítékokra és gyors tervmódosításra van szükség. A kérdés ezért ma már nem pusztán az, hogy Brüsszel akar-e megállapodni Magyarországgal, hanem az is, hogy a 2026-os határidők között technikailag maradt-e még elég idő a pénzek lehívására.
2026. 05. 14. 23:30
Megosztás:

Magyar Péter: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel

Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 05. 14. 23:00
Megosztás:

Jana Lantratova lett az új orosz emberi jogi biztos

Jana Lantratova képviselőt nevezte ki emberi jogi biztosnak csütörtöki plenáris ülésén az orosz parlament alsóháza.
2026. 05. 14. 22:30
Megosztás:

Mérséklődött az aszály

Nagy területen megszűnt, illetve mérséklődött az aszály az elmúlt egy hét számottevő esőinek köszönhetően Az eddig kevés csapadékot kapott északnyugati területekre is hamarosan jelentős mennyiségű csapadék érkezik - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 05. 14. 22:00
Megosztás:

Gyermekközpontú, partnerségre épülő minisztériumot ígér Lannert Judit

Gyermekközpontú, partnerségre épülő, adatokra és szakmai tudásra építő minisztérium létrehozását ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter.
2026. 05. 14. 21:30
Megosztás:

Járványhelyzet alakult ki Hajdúhadházon

Hajdúhadház területén hepatitis A-járványhelyzet alakult ki - adta hírül az önkormányzat a honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 21:00
Megosztás:

Szlovéniában a foglalkoztatási szolgálat bevonásával toboroznának katonákat

Együttműködési megállapodást írt alá csütörtökön a szlovén védelmi minisztérium és a foglalkoztatási szolgálat annak érdekében, hogy növeljék a szlovén fegyveres erők létszámát.
2026. 05. 14. 20:30
Megosztás:

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol; a várhatóan év végéig megvalósuló beruházás révén az országos földgázhálózatba betáplálható tisztaságú biometánt tudnak előállítani a Békés vármegyei városban - közölte az energiaipari vállalat csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 20:00
Megosztás:

Itt az szja-bevallási határidő, ne hagyjuk veszni a milliárdokat

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 14. 19:30
Megosztás:

A vízügy országosan összehangolja a vízhiány elleni munkát

A vízügyi igazgatóságok vízhiány elleni feladatainak koordinációja érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) elrendelte a vízhiány elleni központi védekezést, és megkezdte a működését az Országos Vízügyi Koordinációs Központ - közölte az OVF csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 19:00
Megosztás:

Trump: fokozni kell az amerikai-kínai együttműködést

Az amerikai-kínai kapcsolat a mai világ legfontosabb kétoldalú kapcsolata, ezért a két országnak fokoznia kell az együttműködést egy jobb jövő megteremtése érdekében - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Pekingben, a tiszteletére adott díszvacsorán.
2026. 05. 14. 18:30
Megosztás:

Súlyos költségvetési helyzetről beszélt Kármán András

Az államháztartással kapcsolatban ismert tények és a költségvetési tervezés korábbi bizonytalanságai önmagukban is azonnali cselekvést tesznek szükségessé - írta Kármán András pénzügyminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 05. 14. 18:00
Megosztás:

Javultak a lakossági várakozások májusban

Jelentős mértékben javultak a lakossági várakozások májusban, a GKI Gazdaságkutató utoljára 2019-ben mért ennél magasabb bizalmi indexet - közölte a GKI csütörtökön közleményben az MTI-vel.
2026. 05. 14. 17:30
Megosztás:

2026 a változások éve a mezőgazdaságban!

Dinamikusan indult az idei év a magyar mezőgazdaság számára, hiszen a globális geopolitikai feszültségek árnyékában a szektornak egyszerre kell reagálnia a piaci igények változására és a szélsőséges időjárási körülmények okozta kihívásokra. Miközben a tej- és sertéságazat a változó világpiaci árak mentén keresi az új egyensúlyi pontokat, a pályázati források lehetőséget kínálnak a technológiai felzárkózásra. A 2026-os év olyan stratégiai fordulópontot hozhat, amely évtizedekre meghatározhatja a hazai agrárium versenyképességét.
2026. 05. 14. 17:00
Megosztás:

Nőtt a Waberer's árbevétele és nyeresége az első negyedévben

A Waberer's csoport 207,9 millió euró konszolidált árbevételt ért el az idei első negyedévben, 6,9 százalékkal többet az előző év azonos időszakához képest, a konszolidált adózott eredménye 7,7 millió euróra emelkedett az előző évi 7,5 millió után - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 16:30
Megosztás:

Új piaci szegmenst hódít meg az idén 40 éves 77 Elektronika

Új termékpárossal bővíti automatizált laboratóriumi portfólióját a 77 Elektronika: az UriSed smart és LabUMat smart rendszerek a vállalat prémium kategóriás vizeletdiagnosztikai technológiáját teszik elérhetővé kisebb és közepes laboratóriumok számára is. Az új fejlesztés egyszerre kínál költséghatékony és teljesen automatizált megoldást a vizeletkémiai és üledékvizsgálatok területén, miközben megtartja a nagyobb rendszereknél már bizonyított mérési pontosságot és technológiai színvonalat. A bevezetés különösen fontos mérföldkő a 77 Elektronika Kft. számára, amely idén ünnepli alapításának 40. évfordulóját.
2026. 05. 14. 16:00
Megosztás: