Fenntartható okostelefonok: hosszabb élettartam, zöldebb világ

Az okostelefonok a világ legnépszerűbb szórakoztatóelektronikai eszközei: 2022-ben várhatóan 4,5 milliárd készülékkel számolhatunk világszerte, melyek 146 millió tonna szén-dioxid (CO2), vagy azzal egyenértékű kibocsátást (CO2e) okoznak majd a Deloitte Global előrejelzése szerint. Ez ugyan kevesebb, mint 0,5%-a a 2021-ben globálisan kibocsátott, összesen 34 gigatonna CO2e-nek, de közel sem elhanyagolható szempont. A telefonok élettartamának meghosszabbítása segítene csökkenteni az okostelefonok környezeti hatását, és átformálhatja az okostelefon-ipar bevételi és nyereségtermelő képességét.

Fenntartható okostelefonok: hosszabb élettartam, zöldebb világ

A Deloitte Global előrejelzése szerint a teljes kibocsátás 83%-a az idén piacra kerülő 1,4 milliárd új okostelefon gyártásából, szállításából és első éves használatából származik. A már piacon lévő további 3,1 milliárd okostelefon használatához kapcsolódó kibocsátás további 11%-ot tesz majd ki, a fennmaradó rész pedig a meglévő okostelefonok felújításából (4%) és az életciklus végi folyamatokból (1%) származik, beleértve az újrahasznosítást is.

A gyártás jár a legnagyobb károsanyag-kibocsátással, ugyanakkor újrahasznosítással jelentősen csökkenthető a környezetterhelés

Egy vadonatúj okostelefon átlagosan 85 kilogrammnyi CO2 kibocsátást generál az első évben, ennek 95 %-a a gyártási folyamatokból származik, beleértve a nyersanyagok kitermelését és a szállítást is. Hogy ez pontosan mennyi CO2e-t szabadít fel, az több tényezőtől függ, elsősorban az újrahasznosított anyag mennyiségétől és a gyártók létesítményeinek energiahatékonyságától.

Az anyagok újrahasznosítása a CO2 intenzív bányászat csökkentését jelenti: az ónt áramköri lapokhoz, a kobaltot akkumulátorokhoz, az alumíniumot pedig burkolatokhoz lehet újra felhasználni. Míg néhány évvel ezelőtt a ritkaföldfémek hasznosítása, elsősorban hangszórókba és akkumulátorokba üzleti szempontból nem volt életképes, ma már létezik technológia erre is. Az okostelefonokban használt integrált áramkörök gyártása is jelentős mennyiségű energiát fogyaszt: egy félvezetőgyártó üzem működési költségeinek például akár 30%-át is az állandó hőmérséklet és páratartalom fenntartásához szükséges energia teszi ki. Fontos tehát, hogy milyen mértékben támaszkodik a gyártási ökoszisztéma a megújuló energiára. Ez vonatkozik a saját tulajdonú létesítményekre és azokra a harmadik felekre is, amelyekhez a gyártók kiszervezik a gyártást. A szállítóknak meg kell győzniük és segíteniük kell a kiszervezett beszállítói láncot, hogy térjenek át az olyan megújuló energiaforrásokra, mint a szél-, nap- és vízenergia.

„Egy okostelefon a gyártás után átlagosan 8 kilogrammnyi károsanyag-kibocsátást generál a használati ideje során, ami általában 2 és 5 év közötti időszakot jelent. Ezen időszak végén a teljes életciklusra eső CO2e-kibocsátást részben az határozza meg, hogy alkatrészei milyen könnyen újrahasznosíthatók. Mivel az okostelefonok CO2 kibocsátásának majdnem teljes egészét a gyártás teszi ki, a legnagyobb tényező, amellyel csökkenthető az okostelefonok CO2 lábnyoma, a várható élettartam meghosszabbítása.” – mondta Gercsák Csilla, a Deloitte Technológiai, Média és Telekommunikáció tanácsadás üzletágának menedzsere.

Több tendencia is arra utal, hogy az okostelefonok élettartama középtávon nőni fog

  1. Szerencsére az okostelefonok fizikailag egyre strapabíróbbak, ez csökkenti a nem tervezett cserék szükségességét is. A cserék leggyakoribb okai a képernyőtörés és a vízkár, de a korszerűbb képernyők már többszöri rövid leejtést is kibírnak. A fejlettebb, jellemzően magasabb eladási árú és így jobb minőségű modellek pedig évről évre ellenállóbbak a vízkárral szemben: a legújabb csúcsmodellek a gyártók szerint akár 6 méteres mélységben is képesek fél órán keresztül túlélni a vízbe merülést.
  2. Az okostelefonok szoftveres támogatása egyre hosszabb ideig érhető el. Az, hogy egy gyártó mennyi ideig tartja fenn a szoftvertámogatást, nagyban befolyásolja a készülék viszonteladási értékét. Annak érdekében, hogy a régebbi telefonok is jól működjenek, az okostelefon-gyártók minden egyes operációs rendszer speciális verzióit készítik el, illetve szerzik be az egyes telefonmodellekhez. Egy ilyen rendszer frissítése magában foglalhat olyan dizájnváltozásokat, amelyektől egy meglévő telefon újnak néz ki, a frissített kód pedig a meglévő folyamatokat is javíthatja, és kevesebb energiát is fogyaszt. Emellett a gyártóknak rendszeres biztonsági frissítéseket is kell biztosítaniuk a sebezhetőségek javítására.
       „A 2022-es év elején egy adott okostelefon operációs rendszer ilyen jellegű támogatásának hossza általában 3-5 év között mozgott gyártótól függően, de arra számítunk, hogy 2025-re a verseny nyomása miatt a legtöbb csúcsmodell esetében az 5 év már bevett szokássá válhat. Az EU-ban 2023-tól kezdődően pedig előreláthatólag minden okostelefon-gyártónak 5 éven át kell majd biztonsági frissítéseket biztosítania.” – mondta Márton Alexandra, a Deloitte Technológiai, Média és Telekommunikáció tanácsadás üzletágának szenior tanácsadója.
  3. A fogyasztók hosszabb ideig használják a telefonokat: az okostelefonok átlagos tulajdonlási ideje folyamatosan növekszik a fejlett piacokon. 2016 és 2021 között csökkent azok aránya, akik készüléküket az előző 18 hónapban vásárolták. (Lásd: ábra) A tendencia 2021-ben ugyanakkor megfordult és enyhe emelkedést mutatott, amit a Deloitte szakértői annak tulajdonítanak, hogy a világjárvány következtében több okból is (kommunikációs kényszer, megszokott költések kiesése miatt növekvő megtakarítások) a fogyasztók többet költöttek készülékekre. Azonos időszakban és piacokon a 3,5 évnél régebben vásárolt okostelefonok aránya átlagosan duplájára, 5%-ról 10%-ra emelkedett.
  4. A legkorszerűbb telefonok ma már általában 300 ezer forintba vagy annál is többe kerülhetnek. A hosszabb ideig történő megtartás egyik fő oka az új készülékek magas ára, amelynek visszafizetése (részletre vásárolt konstrukciók esetében) a korábban jellemző 2 évvel szemben akár 3 évet is igénybe vehet. 2017-ben a 300 ezer forintos okostelefonok gondolata szkeptikus reakciókat váltott ki a fogyasztókból, alig egy évvel később azonban ez az árszint már mindennapossá vált a csúcsmodelleknél, és a legtöbb gyártó ma már több okostelefont is kínál ezen az áron.

A felújított és használt telefonok globális piaca egyre nő

Minél magasabb egy telefon névleges viszonteladói értéke, annál valószínűbb, hogy eladják. Egy 300 ezer forintos telefon például az első év után akár az értékének a felét is megtarthatja. Ez erősen ösztönzi a cserére az okostelefon-használók azon kisebbségét, akik évente cserélnek prémium kategóriás telefonokat. Emellett a vállalatokat is ösztönzi a felújítás: egy egyéves, hibátlanul felújított telefon a vadonatúj telefon árának 80%-áért értékesíthető. Míg egy négyéves prémium telefon a fejlettebb piacokon nem annyira kívánatos, a feltörekvő piacokon jelentős keresletnek örvendhet. A felújított okostelefonok piaca 2024-ig várhatóan évente 11,2%-kal, összesen 65 milliárd dollárra nő, 352 millió darabbal számolva – áll a Deloitte Global előrejelzésében.

Hogyan kompenzálhatják a gyártók a készülékeladásokból kieső bevételt?

Az okostelefonok hosszabb élettartama átformálhatja az okostelefon-ipar bevétel- és nyereségtermelési szokásait. Az okostelefon-gyártók magasabb árú készülékeket kínálhatnak, hogy így ellensúlyozzák az eladott készülékek mennyiségének csökkenését és zöld prémiumot (kedvezményeket, támogatást) számíthatnak fel azon fogyasztók körében, akik a fenntarthatóbb megközelítést alkalmazó gyártókat részesítik előnyben. Az eladóknak azonban azt is át kell gondolniuk, hogy a készülékeladásokon kívül milyen más forrásokból növelhetik bevételeiket.

„Ilyen alternatív bevételi lehetőségek lehetnek például a különböző médiaszolgáltatások és alkalmazásboltok, de a fényképek és videók felhalmozódásával az online tárhelyek iránti kereslet is folyamatosan növekedni fog. Ezen túl az olyan kiegészítő hardverek értékesítése is opció lehet, melyek kibocsátása fajlagosan alacsonyabb az okostelefonokénál: a Bluetooth-fejhallgatók eladásai például az előrejelzések szerint 2022-ben 35%-kal nőnek majd. Értékes forrást képeznek még az okostelefonok vásárlásához vagy lízingeléséhez kapcsolódó biztosítási díjak és pénzügyi termékek jutalékai is.” – mondta Gercsák Csilla, a Deloitte Technológiai, Média és Telekommunikáció tanácsadás üzletágának menedzsere.

Újabb nagypályás kriptóbefektetés: Az Amber International 25,5 millió dollárral bővíti blokklánc-tartalékát

Miközben a kockázati tőke visszafogottabban áramlik a kriptoszektorba, az Amber International nem vár a következő piaci hullámra: 25,5 millió dolláros tőkebevonással erősíti meg 100 millió dolláros ökoszisztéma-tartalékát. A cél? A blokklánc-hálózatok hosszú távú fejlesztésének támogatása és az intézményi befektetők növekvő igényeinek kielégítése.
2025. 07. 04. 08:00
Megosztás:

A Wizz Air járatait is érinti a francia légiforgalmi irányítók sztrájkja

A Wizz Air járatait is érinti a francia légiforgalmi irányítók sztrájkja, amely fennakadásokat okoz a légi forgalomban a Franciaországba tartó és onnan induló járatoknál, valamint az átrepülésekben - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 04. 06:30
Megosztás:

A magyarok 44%-a támogatná a sűrített négynapos munkahetet

Világszerte nagy figyelmet kap a négynapos munkahét lehetősége, így már Magyarországon is egyre több vállalat, munkavállaló és döntéshozó vizsgálja, hogy a kevesebb munkanap valóban kulcsa lehet-e a hatékonyabb, kiegyensúlyozottabb munkavégzésnek – vagy csak egy ígéretes, de nehezen megvalósítható utópia. A WHC Csoport elemzése szerint, bár számos nemzetközi példa mutat biztató képet, a hazai bevezetés sikeréhez tudatos, és szektoronként eltérő megközelítésre van szükség.
2025. 07. 04. 06:00
Megosztás:

Mérföldkőhöz érkezett a FoxPost és a Packeta integrációja

Frissült a FoxPost Általános Szerződési Feltétele (ÁSZF), mivel a vállalat integrációja a Packetával új szakaszába lépett. Ennek részeként július 1-jétől megváltozott a FoxPost hivatalos cégneve is, a vállalat mostantól FoxPost Kft. néven működik tovább. Az integráció a tervek szerint halad: a FoxPost és a Packeta Hungary szervezeti összeolvadása a korábban tervezett szeptember helyett technikailag már májusban lezárult.
2025. 07. 04. 05:30
Megosztás:

Magyarországon is kötelező lesz minőségi munkahelyeket biztosítani

Magyarországra is kötelezően érvényes minőségi munkahelyek kialakításáról szóló szabályokat állít össze az Európai Bizottság. A magyar szakszervezetek javaslat-csomagjában a munkáltatókkal szembeni követelések között a szociális párbeszéd fontossága, a folyamatos egyeztetés, az állami beruházások és támogatások szociális feltételekhez kötése, a nemek közötti egyenlőség és az egészséges munkahely megteremtéséhez szükséges források biztosítása. A kormányoknak a programot megvalósítási tervvel és jogalkotással kell majd támogatniuk.
2025. 07. 04. 05:00
Megosztás:

Turisztikai pénzügyi szolgáltató és célzott hitelprogramok támogatják és tovább erősítik a magyar turizmus fejlődését

A turizmus a magyar gazdaság stratégiai jelentőségű ágazata, amely 2024-ben a GDP 13 százalékának előállításához járult hozzá, és több mint 400 ezer családnak biztosít megélhetést.
2025. 07. 04. 04:00
Megosztás:

Stratégiai partnerség és újabb felvásárlás - együttműködik a NAVIGATOR és a Component Group!

Stratégiai szintű partneri együttműködés jött létre a NAVIGATOR Csoport és a BÉT 50 vállalatok közé tartozó Component Group között a piaci lehetőségeik jobb kihasználása érdekében, mely újabb fontos lépés az innovatív ipari technológiák alkalmazásában élenjáró vállalatcsoportot építő tőzsdei társaság növekedési céljainak megvalósításában.
2025. 07. 04. 03:00
Megosztás:

Szénsavmentes természetes ásványvizet hívott vissza az Auchan

Az Auchan Magyarország Kft. kezdeményezte az Auchan Tipp Pannon-Aqua szénsavmentes természetes ásványvíz 2l termékének visszahívását mikrobiológiai szennyeződés miatt és a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 04. 02:30
Megosztás:

Egy mozdulattal elvehetik az emberek a házát vagy lakását?

Egyre több forrásból hallani, hogy megszűnik a tulajdoni lap papíralapú formátuma. Amint napvilágot látott a hír, a közösségi oldalakat elárasztották a feltételezések arról, hogy ezentúl ingatlanjaink nem lesznek biztonságban, hiszen hackerek könnyedén „ellophatják” a tulajdonjogunkat.
2025. 07. 04. 02:00
Megosztás:

Kormánydöntés! Hatalmas a felháborodás a készpénzfizetés miatt

Feszült a helyzet a kötelező készpénzfizetés miatt: komoly következmények várhatók minden magyar vásárlóra.
2025. 07. 04. 01:00
Megosztás:

Ki bukik ezzel sokat? Megtörtént a fordulat a lakáspiacon

A lakossági bizalom javulásával és az alacsonyabb kamatok hatására a használtlakás-piacon már tavaly év elején megtörtént a fordulat, az újlakáspiac fellendülését pedig olyan kormányzati ösztönzők segítették az év elején, mint a Demján Sándor Program keretében megvalósuló Lakhatási Tőkeprogram - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
2025. 07. 04. 00:30
Megosztás:

A Wizz Air járatait is érinti a francia légiforgalmi irányítók sztrájkja

A Wizz Air járatait is érinti a francia légiforgalmi irányítók sztrájkja, amely fennakadásokat okoz a légi forgalomban a Franciaországba tartó és onnan induló járatoknál, valamint az átrepülésekben - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 04. 00:05
Megosztás:

Mire figyelj mielőtt kriptovaluta felhőbányászatba fognál?

A kriptovaluta felhőbányászat (cloud mining) az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a befektetők és a technológiai érdeklődésű magánszemélyek körében. A koncepció első látásra vonzó: anélkül vehetünk részt a kriptovaluta bányászatban, hogy saját hardvert vásárolnánk és üzemeltetnénk. Azonban a valóság gyakran jóval bonyolultabb – és sokszor veszélyesebb is –, mint amilyennek elsőre tűnik.
2025. 07. 03. 23:00
Megosztás:

Nőtt a munkahelyek száma, csökkent a munkanélküliség

Az Egyesült Államokban a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma júniusban 147 ezerrel nőtt, ami jócskán meghaladta a 106 ezres előrejelzéseket. A magánszektorban azonban csak 74 ezerrel nőtt a dolgozók száma, ami jelentősen kevesebb a májusi 137 ezerhez képest, és elmaradt a 105 ezerre vonatkozó előrejelzésektől.
2025. 07. 03. 22:23
Megosztás:

A virtuális sportfogadások aranykora

Képzeld el, hogy 70 millió dolláros nyereményalapért versenyeznek a világ legjobb gamerei, miközben te otthonról fogadsz a kedvenc csapatodra. Nem, ez nem sci-fi – ez a 2025-ös esport valósága!
2025. 07. 03. 21:30
Megosztás:

CATL Debrecen: nem történt csoportos leépítés a CATL-nél

Nem történt csoportos leépítés a CATL-nél, és nem szerepel a tervek között a hazai munkaerő csökkentése - közölte a Contemporary Amperex Technology Hungary Kft. (CATL Debrecen) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 03. 21:00
Megosztás:

Parajdi bányaomlás: a sóterhelés napokig a határérték körül mozgott a Maros magyarországi szakaszán

Az SZTE IKIKK Akkreditált Laboratóriumi Műszerközpontja keretében működő Talaj- és Vízvizsgálati Laboratórium munkatársai is követik a sókoncentráció alakulását a Maros mentén. A múlt héten újabb, az előzőnél jelentősebb hullám vonult le a folyón, a korábban mért vezetőképesség értékek kétszeresével, ami elérte, illetve enyhén meghaladta a határértéket. Ezt követően napokig magas szinten, 900 és 1000 µS/cm között stabilizálódott a vezetőképesség és csak a legújabb adatok alapján indult csökkenésnek.
2025. 07. 03. 20:30
Megosztás:

Fontos megállapodás született Kína és az USA között

Az Egyesült Államok feloldotta a Kínába irányuló chiptervező szoftverek exportját. Ez a lépés lehetővé teszi olyan vállalatok számára, mint a Synopsys vagy a Cadence Design Systems, hogy újraindítsák szolgáltatásaikat Kínában.
2025. 07. 03. 19:30
Megosztás:

Romba döntheti-e a költségvetést az új lakásprogram?

Tegnap Orbán Viktor egy új lakástámogatási programot jelentett be, sőt arról is beszélt, hogy még újabb lakásfelújítási program is jöhet ősszel.
2025. 07. 03. 19:00
Megosztás:

A Ripple banki engedélyre hajt – új szintre lépne az RLUSD stablecoinnal

A Ripple újabb komoly lépést tett annak érdekében, hogy az RLUSD stablecoin-t a szabályozott pénzügyi szektor élvonalába repítse. A vállalat országos banki engedélyért folyamodott az Egyesült Államokban, amivel közvetlen hozzáférést szerezhetne a Federal Reserve-hez – ez pedig alapjaiban változtathatja meg a stabilcoinok jövőjét.
2025. 07. 03. 18:30
Megosztás: