Fenyőfa árak - mennyibe kerül egy fenyő? Legolcsóbb élő fenyőfa
A háztartások jövedelmi helyzetének átmeneti romlása több szempontból is éreztetheti hatását az idei fenyőfavásárokon: a kisebb várható kereslet miatt a piacokon általában jóval az inflációtól elmaradó, 5 százalék körüli áremelés tapasztalható annak ellenére, hogy a termesztéshez kapcsolódó költségek idén is tovább emelkedtek. Az Agroinform.huközel félezer választ feldolgozó felméréséből pedig az derül ki, hogy hogy a válaszadók 29 százaléka tervez idén valamivel kisebb fenyőfát vásárolni, további 11 százalékuk olcsóbb fajtára tervez váltani, miközben 21 százaléknyian bíznak abban, hogy alaposabb kereséssel a megszokott méretű és fajtájú fenyőhöz is hozzájuthatnak a korábbinál kedvezőbb áron.
Azt, hogy végül mennyi fenyőfa fogy el karácsony előtt, csupán az utolsó napokban fog kiderülni, a vásárlók ugyanis hagyományosan ekkor foglalkoznak a fenyő beszerzésével: a felmérés szerint 47 százaléknyian az utolsó hétre hagyják a vásárlást.
A nordmann vezeti továbbra is a népszerűségi listát
A spórolási szándék ellenére a fenyőfát vásárlók körében továbbra is a nordmann fenyő a legnépszerűbb: az idei felmérésben is 45 százaléknyian részesítik előnyben ezt a többinél magasabb áron kapható, de tartósabb a fajtát. A lucfenyő 37, míg az ezüstfenyő 13 százalékos értékkel foglalja el a népszerűségi lista következő helyeit. További fajtákat (pl. duglászfenyő, feketefenyő) a vásárlók mindössze 5 százaléka keres az árusoknál. 44 százaléknyian másfél méter feletti, 56 százaléknyian e méretnél kisebb fenyőt terveznek vásárolni, gyökeres, földlabdával árusított fenyők iránt pedig minden nyolcadik vásárló érdeklődik.
Nem a műfenyővel leszünk környezetvédők
A válaszadók 26 százaléka jelezte, hogy fenyő helyett műfenyőt díszít karácsonykor. Ebben a körben legfőbb indokként a válaszadók 40 százaléka a környezetvédelmet jelölte meg, 30 százalékuk a többszöri felhasználhatóság miatti árelőnyt említette, míg 22 százalékuk a lehulló tűlevelek hiánya miatti tartósságot és tisztaságot emelte ki.
„Fontos megérteni, hogy a karácsonyfa termesztése nagyon hasonló más mezőgazdasági növény termesztéséhez, a különbség annyi, hogy a fa 6-8 évig van kint a területen, mielőtt kivágják, és a helyére új fenyőt vagy más haszonnövényt ültetnek. A karácsonyi időszakot követően pedig a kidobott fák legnagyobb részét komposztálják – nyilatkozta Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – A műfenyő ugyanakkor az előállítás, a szállítás és (jó esetben) a megsemmisítés miatt jelentősen terheli a környezetet, ráadásul megvásárlásával nem hazai termelőket, hanem távol-keleti gyártókat támogatunk.”
A klímaváltozás nagy kihívást jelent a hazai fenyőtermesztésnek
Magyarországon ma 600-700 családi gazdaság termeszt 3000-3500 hektáron fenyőfát, az így megtermelt mennyiség a hazai kereslet mintegy háromnegyedét fedezi. Noha csapadék szempontjából 2023 kedvező időszaknak bizonyult, az éghajlat változása hosszabb távon komoly kihívást jelent az ültetvények számára. Az Agroinform.hu-nak nyilatkozó termesztők 73 százaléka számolt be arról, hogy a melegebb és változékonyabb időjárás miatt több a kártevő (idén különösen a gombabetegségek okoztak problémát), emiatt a korábbinál többet kell a növényvédelemmel foglalkozniuk. Hét százalékuknak le is kellett állniuk bizonyos fajták termesztésével.