Feszültség a gázpiacon - ismét emelkedik a gáz ára!
Plusz a mellette levő mezőn a jövő héten a szokásos karbantartást tartják. Így most újra emelkedő árakat látunk az egyhónapos földgáz árakban, de szerencsére ez most már kevésbé érint bennünket, az átmeneti gázár sapka megállapodás miatt - olvashatjuk az ERSTE elemzői kommentárjában.
Apropó!
Megint előkerült az uniós gázár sapka kérdése, a kérdést újra megvizsgálná az EU. Ugyanakkor egy új referencia árképzés kidolgozásába kezdtek, látván hogy a jelenlegi az nem jó. Egyelőre erről nem sokat lehet tudni, de biztosan kevésbé manipulálható árakon fog nyugodni, mint a jelenlegi, szimplán csak holland tőzsdei ár.
Ugyanakkor jelen pillanatban az látszik, hogy az LNG termelők havi 30-37 millió tonna között (41-50 milliárd köbméter) tudnak havonta szállítani. Ebből mintegy 11-14 milliárd köbméter jut Európának.
Azaz évi 130-170 milliárd köbméter LNG gázt tud az EU importálni a jelenlegi előrejelzések szerint. Itt az EU-s fogadó és az LNG-t előállító országok szállításait vettük figyelembe.
Mindeközben tavaly 44 milliárd köbmétert termelt a 12 évvel ezelőtti 180 milliárd köbméterhez képest (pl. Groningeni mező kitermelése ötödére, évi 10 milliárd köbméterre lett visszafogva). Vagyis ez eddig 175-215 milliárd köbméter.
Korábban az EU fogyasztása mintegy 400 milliárd köbméter volt. Az uniós gáztárolók együttes kapacitása 100 milliárd köbméter körül van.
A becslések szerint, ha 17 százalékkal visszafogjuk a fogyasztásunkat, akkor a gáztárolók március végére még mindig 49 százaléknyi gázt, azaz kb. 50 milliárd köbmétert fognak tartalmazni anélkül, hogy gázt kapnánk az oroszoktól (értsük jól, ebben azért benne van az oroszoktól kapott magyar gáz, csak az relatíve pici EU szinten), ami azt jelenti, hogy az LNG terminálokról és norvég segítséggel talán sikerül feltölteni a tárolókat jövő szeptemberre.
Pláne ha figyelembe vesszük, hogy Norvégiából idén az első kilenc hónapban 84 milliárd köbméter gáz érkezett, ami 6 milliárddal haladja meg a tavalyi értéket.
Ehhez hozzáadva a most induló lengyel vezetékes ágat is, ez jövőre elérheti a 120 milliárd köbmétert.
Mindezt figyelembe véve, ha takarékoskodunk, akkor jövőre 50 milliárd köbméterrel kevesebb földgázt kell beszereznünk, összesen mintegy 280 milliárd köbmétert, amit az LNG és a norvég vezetékes földgázból (ez összesen 290 milliárd köbméter) meg tudunk tenni.
Ha viszont nem takarékoskodunk, akkor március végére kiürülnek a tárolók, és a 2023/24-es téli szezonban hiányozhat 30-40 milliárd köbméter, ha nem kapunk orosz gázt, s még nagyobb mértékű takarékoságra lesz szükségünk, mint a fent említett 17 százalék!
Összegezve nem azért takarékoskodunk idén, hogy kihúzzuk az idei telet, hanem azért, hogy kihúzzuk a jövő évi telet abban az esetben, ha mostantól kezdve nem jön földgáz az oroszoktól Európába.