Fogyasztói bizalom és hatékony jogérvényesítés a European Consumer Summit fókuszában

A fogyasztói bizalom erősítése, a digitális piac biztonságának garantálása és az uniós jogérvényesítés hatékonyságának fokozása állt a középpontban a 2025. május 20-án megrendezett European Consumer Summit csúcstalálkozón, amelyen hazánkat a Nemzetgazdasági Minisztérium képviseletében Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár képviselte.

Az államtitkár hangsúlyozta, a magyar soros elnökség kiemelt figyelmet fordított a fogyasztókat közvetlenül érintő területekre, és több esetben sikerült érdemi előrelépést elérni, így például az utazási szolgáltatások területén. Kiemelte továbbá, hogy a magyar fogyasztóvédelmi hatóság aktív szerepet vállal az európai uniós fogyasztóvédelmi irányok alakításában, különösen négy kulcsterületen: a légiutasjogok biztosításában, a fiatalok védelmében, az e-kereskedelem szabályozásában, valamint a mesterséges intelligencia jelentette kihívások kezelésében.

A május 19-én kezdődött csúcstalálkozó meghatározó állomása a 2025–2030-as uniós fogyasztóvédelmi stratégia előkészítésének. A résztvevők kiemelt figyelmet fordítottak az egyre bővülő e-kereskedelem, az új technológiák, valamint a gyermekek és fiatalok védelmének kérdéseire, valamint a jogérvényesítés gyakorlati kihívásaira is.

A közelmúltban a hazai fogyasztóvédelmi intézkedések egyik központi eleme volt a légitársaságokkal szembeni hatósági fellépés megerősítése. A 2024-es nyári utazási időszak során a fogyasztóvédelmi hatóság 15 eljárást indított, míg a határon átnyúló ügyekben a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) mellett működő Európai Fogyasztói Központ összesen 734 panaszt kezelt, ezek közül 149 esetben sikeres vitarendezés történt a külföldi partnerintézmények bevonásával. Ennek eredményeként a magyar fogyasztók számára több mint 25 millió forint értékű kártalanítás vált elérhetővé, amely a gyakorlatban is jól tükrözi a rendszer eredményességét.

A magyar soros elnökség fontos szerepet vállalt az utazási csomagokra vonatkozó uniós szabályozás új javaslatainak kidolgozásában is, amelyek elfogadása esetén a jövőben átalakulhat a válsághelyzetek kezelését célzó voucher-szabályozás: az utalványok szabadon átruházhatóvá válhatnak, a fel nem használt összegek pedig visszaigényelhetők lesznek. A módosítás nemcsak az átláthatóságot és a fogyasztói bizalom erősítését célozza, hanem nagyobb védelmet is kíván nyújtani a fizetésképtelenné váló szolgáltatókkal szemben.

Kiemelt figyelmet kapott a fiatal fogyasztók védelme is, ennek területén hazánk élen jár az uniós tagállamok között. A magyar kormány a fogyasztóvédelmi célokkal összhangban elkötelezett a fiatal fogyasztók védelme iránt, különös tekintettel az online térben felmerülő veszélyekre. A fiatalok védelmét szolgálja többek között a 18 év alattiak számára történő energiaital-értékesítés és -kiszolgálás tilalma is, amely szigorú jelölési előírásokra és a rendelkezések gyakorlati érvényesülése érdekében a rendszeres hatósági ellenőrzésekre épül.

Az e-kereskedelem szabályozása szintén kiemelt prioritást élvez, különös tekintettel a digitális piacok tisztességének biztosítására és a harmadik országbeli tisztességtelen kereskedőkkel szembeni fellépésre. Az online vásárlás mára mind az uniós, mind a hazai fogyasztás szerves részévé vált, a magyar lakosság több, mint 74 százaléka vásárol rendszeresen online, ami fokozott szabályozási felelősséget ró a hatóságokra. 2025-től a megerősített szervezeti háttérrel működő Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság célzott próbavásárlásokkal, laboratóriumi vizsgálatokkal és piacfelügyeleti intézkedésekkel lép fel a megtévesztő, veszélyes termékeket értékesítő vagy beazonosíthatatlan hátterű webáruházakkal szemben.

A digitális fogyasztóvédelem jövője nem képzelhető el a mesterséges intelligencia uniós szintű szabályozása nélkül. Hazánk elkötelezetten támogatja az AI Act gyors bevezetését, különösen a gyermekeket és sérülékeny fogyasztókat célzó algoritmus-alapú szolgáltatások transzparenciája, felügyelete és biztonsága érdekében. A magyar álláspont szerint az algoritmikus döntések csak akkor válhatnak a fogyasztói jólét eszközévé, ha azok átláthatóak, jogilag ellenőrizhetőek és minden érintett számára hozzáférhetők.

A brüsszeli csúcstalálkozó alkalmat adott arra, hogy a tagállamok megerősítsék közös elköteleződésüket a fogyasztói bizalom fenntartása és a belső piac tisztességes működésének biztosítása mellett. A magyar kormány a jövőben azon dolgozik, hogy a fogyasztói jogok ne csupán jogszabályi szinten, hanem a mindennapi élethelyzetekben is érvényesüljenek.

Magyarország továbbra is a családok, a fiatalok és a nyugdíjasok érdekeit tartja szem előtt a hazai és a nemzetközi fogyasztóvédelem terén egyaránt.


Szeptember elején állhat fel a vagyonvisszaszerzési hivatal

Mégsem terjeszti be a kormány a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -Védelmi Hivatalról szóló javaslatot a jövő héten, először társadalmi egyeztetésre bocsátják - mondta a miniszterelnök az RTL Híradónak szombaton.
2026. 06. 21. 08:00
Megosztás:

Fusarium a Nébih fókuszában: országos monitoring a biztonságos gabonatermésért

A 2025-ös adatok szerint az országos Fusarium-fertőzöttség 3,9% volt, ami kedvező eredménynek számít. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a vármegyei kormányhivatalok szakembereinek közreműködésével vizsgálja az őszi búzatételek belső Fusarium fertőzöttségét. A rendszeres monitoring célja, hogy időben feltárja a termés mennyiségét és minőségét veszélyeztető kórokozók jelenlétét, valamint hozzájáruljon az élelmiszer- és takarmánybiztonság fenntartásához.
2026. 06. 21. 07:00
Megosztás:

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.
2026. 06. 21. 06:00
Megosztás:

2026-ban már a telekvásárlásnál eldőlhet, mennyibe kerül az építkezés

A mobil- és modulházak népszerűsége robbanásszerűen nőtt az elmúlt években, a piac fejlődésével párhuzamosan pedig a szabályozási környezet is egyre letisztultabbá válik. 2026-tól az új TÉKA (Településrendezési és Építési Követelmények alapszabályzata) hatálybalépésével és az egyszerű bejelentés intézményének finomhangolásával új, professzionális korszak kezdődik a hazai építészetben. A rendezetlen, átgondolatlan megoldások helyét végérvényesen átveszi a tudatos, biztonságos és hosszú távon is értékálló otthonteremtés, mely minden építkezőtől alaposabb előkészületet kíván.
2026. 06. 21. 05:00
Megosztás:

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: megugró kárkifizetés, tovább eső díjak

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja közel 5 százalékkal csökkent idén március végén az előző év azonos időszakával összevetve. Eközben a károkra majdnem 12 százalékkal többet fizettek a biztosítók, amely a piaci verseny éleződését mutatja.
2026. 06. 21. 04:00
Megosztás:

Miért gondolja a kriptovilág két legnagyobb milliárdosa, hogy a Bitcoin már elérte a mélypontját?

A bitcoin (BTC) 2026 nagy részében nehéz időszakon megy keresztül.
2026. 06. 21. 03:00
Megosztás:

Figyelmeztetés jött! A gondosóra viselők figyelmét hívják fel

A Gondosóra sok idős ember és hozzátartozó számára ad megnyugtató biztonságérzetet, ám egy lényeges dolgot újra és újra ki kell emelni: az eszköz csak akkor tud segítséget nyújtani, ha ténylegesen használatban van. Nem elegendő csupán átvenni, otthon tárolni pedig különösen nem szerencsés, ha végül a fiókban, az éjjeliszekrényen vagy a táskában marad.
2026. 06. 21. 02:00
Megosztás:

7 fontos szabály minden nyugdíjasnak: ezen múlhat a teljes nyugdíj

Sokan csak akkor kezdenek el komolyan foglalkozni a nyugdíjjal, amikor már közeledik a korhatár, pedig a jogosultság évekkel korábban eldőlhet. Nem mindegy, hány év szolgálati idő gyűlt össze, melyik évben született az igénylő, és az sem, hogy teljes vagy résznyugdíjról van-e szó.
2026. 06. 21. 01:00
Megosztás:

JD Vance: Az amerikai delegáció Genfben várja a tárgyalások megkezdését

Az amerikai kormányzat tárgyalódelegációja már Genfben van, és bizonyos technikai részleteken dolgozik az iráni féllel tervezett tárgyalások megkezdéséhez - jelentette ki JD Vance amerikai alelnök szombaton.
2026. 06. 21. 00:05
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 25. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 20. 23:00
Megosztás:

Sulyok Tamás harcolni fog a maradásáért

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére, melynek révén nagyobb abszolút hatalma lenne, mint Orbán Viktor előző miniszterelnöknek volt. A köztársasági elnök a Politico című brüsszeli hírportálnak adott, szombaton megjelent interjúban beszélt erről.
2026. 06. 20. 21:00
Megosztás:

Irán bejelentette a Hormuzi-szoros lezárását

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől - számolt be a Mehr iráni állami hírügynökség.
2026. 06. 20. 20:00
Megosztás:

Nigéria rátalált a dollártokenekre: a stabilcoinok letörhetik a drága hazautalások költségeit

Nigériában egyre többen fordulnak dollárhoz kötött stabilcoinokhoz, amikor külföldről szeretnének pénzt hazaküldeni, családot támogatni, beszállítókat fizetni vagy védekezni a helyi deviza ingadozása ellen. A képlet egyszerű: a hagyományos pénzküldési csatornák sokszor drágák és lassúak, miközben a stabilcoinok 24/7 elérhető, gyors és gyakran olcsóbb alternatívát kínálnak.
2026. 06. 20. 19:00
Megosztás:

EUIPO: a formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének

A formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének: becslések szerint a divat- és ruházati ágazatban évente 12 milliárd euró, a kézitáskák és az ékszerek esetében 2,7 milliárd euró veszteség keletkezik hamisítás miatt; csak Magyarországon a hamisítványok több mint 160 millió eurós veszteséget okoznak ezeken a területeken - közölte az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 20. 18:00
Megosztás:

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár, a napforduló 10 óra 24 perckor lesz - írta a HungaroMet Zrt. szombaton a honlapján.
2026. 06. 20. 17:00
Megosztás:

A termesztett növények számára a nagy meleg komoly stresszt jelent

A termesztett növények számára a hőség komoly stresszt jelent, ami általánosságban hatással van mind a termés mennyiségére, mind a minőségére; ráadásul a helyzetet tovább súlyosbítja, ha az éjszakai lehűlés elmarad, mert 18-20 Celsius fok feletti éjszakai hőmérsékletnél a növény nem tud regenerálódni és a felhalmozott tartalékait éli fel a légzéssel - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI kérdésére válaszolva.
2026. 06. 20. 16:00
Megosztás:

MÁV: Június 20-án indul a nyári főszezoni menetrend

Kétszer annyi vonat közlekedik a Balatonhoz június 20-án induló nyári főszezonban mint eddig, az ülőhelyek száma pedig megháromszorozódik a nyári csúcsforgalomban - tudatta az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2026. 06. 20. 15:00
Megosztás:

Nem a legjobb pályázó nyer

Az Európai Bizottsággal létrejött megállapodást követően hamarosan újra jelentős uniós fejlesztési források nyílhatnak meg a magyar vállalkozások előtt. A Niveus és az IBSH szakértői szerint azonban nem azok kerülnek előnybe, akik a pályázati kiírások megjelenése után kezdenek kapkodni. A nyertes cégek már most évekre előre terveznek, előkészítik beruházásaikat, biztosítják a szükséges önerőt, rendezik pénzügyi és jogi hátterüket, és azt vizsgálják, hogy a várható támogatások miként illeszthetők a vállalkozás hosszú távú stratégiájába.
2026. 06. 20. 14:00
Megosztás:

Stabilnak érzik a munkájukat a fiatalok, de a megbecsültség hiányzik

A fiatal dolgozók több mint fele stabilnak érzi munkahelyét, ugyanakkor mindössze 36%-uk érzi magát igazán megbecsültnek a K&H ifjúsági index 2026 első negyedéves adatai szerint. A kutatás arra is rámutatott, hogy a nyelvtudás továbbra is erősen meghatározza a fiatalok munkaerőpiaci lehetőségeit, miközben jelentős különbségek látszanak a fővárosi és vidéki válaszadók tapasztalatai között.
2026. 06. 20. 13:00
Megosztás:

Az Apple megnyitotta a brazil iOS-fizetéseket: új korszak jöhet a stabilcoin tárcáknak?

Az Apple Brazíliában olyan változtatást vezet be, amely komoly lehetőséget nyithat a kriptós alkalmazások, különösen a stabilcoin tárcák előtt. A fejlesztők alternatív alkalmazásboltokat és külső fizetési megoldásokat is használhatnak digitális termékekhez, ami új lendületet adhat a mobilos kriptofizetéseknek.
2026. 06. 20. 12:00
Megosztás: