Folytatódik a tanárok és óvónők béremelése

A Belügyminisztérium javaslata szerint a tanárok és óvónők fizetése január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal emelkedik.

Folytatódik a tanárok és óvónők béremelése

A Belügyminisztérium az MTI-nek szerdán megküldött közleményében azt írta, a szakmai és társadalmi egyeztetéseket követően a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátja a pedagógusok béremeléséhez szükséges részletszabályokat. A javaslat szerint a tanárok és óvónők fizetése január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal emelkedik; a béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust, és a szakképzésben dolgozó oktatókat is érinti.

A 2025-ös béremelésre a kormány 339 milliárd forintot biztosít a céltartalékban, ezen felül a 2024. évi béremelés fedezetének bázisba építésére a költségvetés tervezete 323,5 milliárd forintot határoz meg 2025-ben. A költségvetés tervezete már a 2026. évi pedagógus bérfejlesztésre is elkülönít 190 milliárd forintot - írták.

Hozzátették: a tanárbéremeléshez szükséges források 88 százalékát a magyar kormány, 12 százalékát az Európai Unió biztosítja.

"Sajnálattal látjuk, hogy ennek ellenére a magyar baloldal európai parlamenti képviselői még most is mindent megtesznek azért, hogy Brüsszel ne fizesse ki a Magyarországnak járó uniós forrásokat"

- olvasható a BM közleményében.

Tudatták azt is, hogy a béremeléshez a kormány a 2024. évihez képest 21,2 százalékkal magasabb bértömeget biztosít, amelyet a részletszabályok alapján differenciál a munkáltató.

Azt írták, a javaslat értelmében a pályakezdő gyakornokok bére 2025-ben 640 900 forintra emelkedik, az egyes fokozatokhoz tartozó sávhatárok is emelkednek. Emlékeztettek rá: 2010-ben a gyakornokok átlagfizetése 129 500 forint volt, 2024-ben ez az összeg 528 800 forintra emelkedett.

A mesterfokozat megléte továbbra is plusz 2 százalékos, egyes kiemelt tantárgyak tanítása - mint a matematika, kémia, biológia, fizika, földrajz, természettudomány, digitális kultúra - a már 2024-ben is biztosított plusz 4 százalék helyett 2025-ben már plusz 7 százalékkal magasabb illetményt eredményez - írták.

Megjegyezték: a teljesítménybérezés miatt azok is jól járnak, akik többet tesznek a gyermekekért, nagyobb mértékben emelkedik a fizetése például azoknak is, akik hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, hiszen a bérrel párhuzamosan nő az esélyteremtési illetményrész mértéke is. Hozzátették: a felzárkózó vagy kedvezményezett településen tanítók bére továbbra is 20 százalékkal magasabb kell, hogy legyen.

A BM közleményében arról is írt, a kormány vállalása alapján a tanárok átlagbérének 2024-ben a diplomás átlagbér 71,8 százalékát kell elérnie, 2025-ben pedig a 80 százalékát.

BAHART: hagyományőrzés mellett az innováció is kulcsszerepet kap

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) számára ugyanúgy fontos az értékek megőrzése, mint az innováció és a fejlődés - jelentette ki a társaság vezérigazgatója szombaton Balatonfüreden, a 180. hajózási szezon megnyitóján.
2026. 03. 28. 19:00
Megosztás:

Két embert állítottak elő gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt a német és a spanyol hatóságok

Nemzetközi művelet során több tízmillió eurós kárt okozó gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt két embert állítottak elő a német és a spanyol hatóságok - tájékoztatott az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű ügynökség, az Eurojust pénteken.
2026. 03. 28. 18:00
Megosztás:

A Raiffeisen Bank felvásárolta a Garanti BBVA Romaniát

A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit - írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
2026. 03. 28. 17:00
Megosztás:

Visszafejlődő digitalizáció, gyenge hatékonyság jellemzi a hazai kkv-szektort

Friss, átfogó kutatást készített a hazai kis- és középvállalatok helyzetéről és problémáiról a vezetési tanácsadással foglalkozó Helix Consulting. Mivel itthon ez a kör teszi ki az összes vállalkozás 99%-át és felel a foglalkoztatás 65%-áért, hogyléte minden szempontból kiemelten fontos. Jól jellemzi a szektor működését, hogy az említett, csaknem kétharmados foglalkoztatási arányhoz képest a hozzáadott értéknek csak mindössze 41%-a termelődik a kkv-knál, a digitalizáltság mértéke a nem kikényszerített területeken pedig még csökkent is az utóbbi években.
2026. 03. 28. 15:00
Megosztás:

Befejeződött a dél-balatoni vasútvonal szezonra történő felkészítése

A dél-balatoni fővonal Székesfehérvár és Lepsény közötti szakaszán már elvégezték a célzott karbantartást, az északi parton pedig március végétől kezdődnek az erősítést szolgáló munkálatok - közölte a Mávinform a vasúttársaság honlapján, megjegyezve: március 30-tól április 2-ig pótlóbuszokkal szállítják az utasokat Balatonfüred és Tapolca között.
2026. 03. 28. 14:00
Megosztás:

A MÁV-csoport és a BKK több járatát is érinti a vasárnapi óraátállítás

Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják át, amihez az érintett belföldi és nemzetközi vonatok, valamint a BKK-járatok, a helyi és helyközi buszjáratok menetrendjei is igazodnak - közölte a MÁV-csoport és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
2026. 03. 28. 13:00
Megosztás:

Az elnök aláírta az üzemanyagárak csökkentéséről szóló törvénymódosításokat

Aláírta Karol Nawrocki lengyel elnök azokat a törvénymódosításokat, amelyek lehetővé teszik az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának csökkentését, valamint a kötelező ársapka átmeneti bevezetését - közölte Rafal Leskiewicz elnöki szóvivő péntek este az X-en.
2026. 03. 28. 12:00
Megosztás:

Az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el 2025-ben

Az MBH Bank továbbra is erős piaci pozíciókkal, kimagasló jövedelmezőség mellett és a szabályozói elvárásokat meghaladó szilárd tőkemegfeleléssel zárta a 2025-ös évet. A Budapesti Értéktőzsdén közzétett pénzügyi jelentés alapján az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el tavaly, korrigált tőkearányos megtérülési mutatója pedig 17,5% volt 2025-ben. A Bank mérlegfőösszege 12 890 milliárd forint, saját tőkéje pedig 1 261 milliárd volt év végén, amelyek alapján az MBH Bank a második legnagyobb hitelintézet hazánkban. Emellett a Bank a szabályozói elvárásokat jelentősen meghaladó tőkemegfeleléssel és likviditási szintekkel zárta a tavalyi évet. A 2025-ös év egyben a lezárása volt az MBH Bank öt éves stratégiai ciklusának, amely során összesen több mint 1000 milliárd forint korrigált adózás előtti eredményt ért el a bankcsoport.
2026. 03. 28. 11:00
Megosztás:

A második Trump-adminisztráció mint stratégiai stresszteszt Európában

A második Trump-adminisztráció első évének tapasztalatai már egyértelműen beépültek az európai stratégiai gondolkodásba és kétséget kizáróan látszódnak a kormányzási realitások. Ha az első Trump-adminisztráció nem is feltétlenül, a második egyértelművé tette, hogy Donald Trump miért is annyira fontos Európának. Nem szabad elfelejteni, hogy Trump az üzleti életből jött a politika világába, így nem meglepő, hogy más stratégiák mentén cselekszik, amelyek olykor kissé kiszámíthatatlanok. Azonban éppen ezek teszik fontossá Trumpot Európának, mert láthatóvá teszi mindazt, amit az európai biztonsági rendszer eddig eltakart.
2026. 03. 28. 10:00
Megosztás:

Feladtad már az 5-ös lottódat a hétre? Akkor ezzel jobb ha tisztában vagy

A hétvégi Ötöslottó főnyereménye már meghaladja a 6 milliárd forintot. Az elmúlt csaknem fél év során a sorsolásokon 61 páros és 59 páratlan szám került kihúzásra.
2026. 03. 28. 09:00
Megosztás:

Új tachográf-szabályozás – a gyűjtőszállítmányozás jelenthet megoldást

Július 1-jétől várhatóan jelentősen változik a szállítmányozási piac Magyarországon. Az ekkor érvénybe lépő uniós szabályozás a kamionokhoz hasonlóan a tachográf kötelező használatát és a pihenőidők betartását írja elő a 2,5 tonna össztömeget meghaladó furgonok számára is. A Dachser szakértői elemezték a várható piaci helyzetet az új szabályozás tükrében, és átrendeződésre számítanak: kapacitásvesztésre, drágulásra és növekvő tranzitidőkre a furgonos szállítások esetében és növekvő érdeklődésre a gyűjtőszállítmányozási szolgáltatások iránt. Utóbbit a jogszabályi változások nem érintik, hiszen a kamionok jó ideje ezen előírásokat betartva közlekednek, így stabil, megbízható, kiszámítható alternatívát jelenthetnek a furgonos szállítással szemben.
2026. 03. 28. 08:00
Megosztás:

Újabb vidékfejlesztési beruházás segíti a magyar borászat fejlődését

A borászati ágazat fejlesztése kiemelt terület, ezért a kormány a jövőben is támogatja a pincészetek beruházásait, az innovációt és a piacra jutást segítő programokat - jelentette ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára pénteken Somlóvásárhelyen, a Kreinbacher Birtok Pezsgőpincészet projektátadóján, a szaktárca pénteken kiadott közleménye szerint.
2026. 03. 28. 07:00
Megosztás:

A „céges pénz” nem magánvagyon, de erről sokan megfeledkeznek

Sokba kerülhet a felkészületlenség és a felelőtlenség, ami akár a hazai mikro- és kisvállalkozások létét is veszélyeztetheti. Egyes vállalkozók hajlamosak a bankszámlára érkező bevételt azonnal saját pénzükként kezelni, ami komoly kockázatot jelenthet egy ellenőrzés során is. A szakértő hangsúlyozza, hogy a „nulladik perctől” elvárt a teljes körű jogszabályi megfelelés és a tudatos pénzkezelés!
2026. 03. 28. 06:00
Megosztás:

Új korszak Miskolcon: felavatta járműipari alkatrészeket gyártó központját a Halms Hungary

Átadták a Huashuo csoporthoz tartozó Halms Hungary miskolci járműipari gyártóközpontjának első épületét pénteken az INPARK Miskolc területén. Az üzem alumínium öntvényeket és megmunkált alkatrészeket gyárt majd olyan vezető autómárkák és autóipari beszállítók számára, mint a Volvo vagy a Magna. A több mint 200 millió eurós beruházás 3 ütemben valósul meg, 2032-ig, összesen 1000 főnek munkát adva.
2026. 03. 28. 05:00
Megosztás:

Utóvizsgálat alatt a Wizz Air

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) utóvizsgálatot indított a Wizz Air-nél. A légitársaságot az eredeti eljárásban utasfelvételi szolgáltatásával és egyes szolgáltatási csomagjainak „többletszolgáltatásaival” kapcsolatos megtévesztő gyakorlatai miatt bírságolta meg a GVH több mint 300 millió forintra. A GVH Versenytanácsa emellett kötelezte a vállalkozást az automatikus utasfelvételi szolgáltatással kapcsolatos jogsértő magatartás megszüntetésére, melynek teljesítését a GVH nem tudta kellő bizonyossággal megállapítani a Wizz Air által benyújtott dokumentumok alapján, így ezt most tüzetesen ellenőrzi az utóvizsgálat elrendelésével.
2026. 03. 28. 04:00
Megosztás:

Csendben rohad a rendszer, ami lenullázhatja a cégeket

A vállalatok versenyképessége ma már nem kizárólag a technológián vagy a tőkén múlik, hanem a munkaerő megtartásán és a kulcsemberek stabil teljesítményén. Bár a várható élettartam nőtt, az egészségben megélt évek száma ettől jelentősen elmarad.
2026. 03. 28. 03:00
Megosztás:

Mit tett a Fidesz 16 év alatt a nyugdíjakkal?

A Fidesz kormányzásának kezdetén komoly megszorításokkal indított: több korábbi kedvezményt megszüntetett, majd a svájci indexálás eltörlésével olyan rendszert alakított ki, amely hosszabb távon a nyugdíjasok lemaradását erősítette. Később ugyan jelentek meg pluszjuttatások, ám összességében továbbra is kevés forrás jut a nyugdíjakra. Így alakult a mérleg az elmúlt 16 évben.
2026. 03. 28. 02:00
Megosztás:

Az ALDI 3400 Ft-ért megoldja a családi húsvéti menüt

Az ALDI az elmúlt évek gyakorlatát követve idén húsvétkor is kedvező árú megoldásokkal támogatja a családokat az ünnepi bevásárlásban.
2026. 03. 28. 01:00
Megosztás:

Ezért zabál 30%-kal több áramot a klímád

Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy a tavaszi enyhülést egyre gyakrabban szinte azonnal felváltja a nyárias meleg. Idén már a márciusi hónapban sem voltak ritkák a 20 °C körüli, kora nyarat idéző napok, ami sokakat arra késztet, hogy idő előtt bekapcsolják a klímaberendezéseket.
2026. 03. 28. 00:01
Megosztás:

Elkészült a Pilis egyik legfontosabb erdei kerékpárútjának felújítása

A Visegrád és Pap-rét közötti erdészeti út felújításával jelentősen javult a Pilis Bike egyik legfontosabb kerékpáros útvonalának állapota és biztonsága - mondta el a beruházás átadásán pénteken Révész Máriusz.
2026. 03. 27. 23:00
Megosztás: