Folytatódik az Apáczai Ösztöndíjprogram a szakképzésben
A mintegy 6,8 milliárd forint keretösszegű program az anyagi ösztönzés mellett - mentorok bevonásával - tehetséggondozó támogatást is biztosít a fiatalok számára - emelték ki a közleményben.
2020-ban a szakképzés megújításával az ösztöndíjrendszer is átalakult. Az ágazati alapoktatás ideje alatt minden tanuló általános havi ösztöndíjban részesül. A nappali képzésben, szakképzési munkaszerződéssel nem rendelkező tanulók az ágazati alapoktatást követően tanulmányi eredményeik alapján akár havi 59 ezer forint ösztöndíjat is kaphatnak, amit tanulmányaik előrehaladtával a duális képzésbe bekapcsolódva munkabér válthat fel - írták.
Hozzátették, hogy a duális képzésben részt vevő tanulók a minimálbér 43-72 százalékára számíthatnak, így a munkabérük elérheti a 168 ezer forintot is havonta.
Mindezek mellett az idei tanévben folytatódik az Apáczai Ösztöndíjprogram is, amelyre a rászorultsági helyzet és jó tanulmányi eredmény alapján jogosult tanulók a pályázatokat október 6-ig nyújthatják be a KRÉTA rendszer elektronikus pályázati felületén.
A pályázat benyújtására nappali rendszerű szakmai oktatásban tanulói jogviszonnyal rendelkező szakképző iskola és technikum 9., 10., 11., 12. és 13. évfolyamának tanulói jogosultak. A program az akár 42 ezer forintos havi anyagi ösztönzés mellett tehetséggondozó támogatást is biztosít. Az Apáczai Ösztöndíjprogramban a mentorok is támogatásban részesülnek, melynek összege a mentorált diákok számától függően havi 16 és 80 ezer forint között változhat - közölték.
Varga-Bajusz Veronika, a KIM felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a program folytatása kapcsán kiemelte: az Apáczai Ösztöndíjprogram célja, hogy a kiemelkedő tehetségeket felkarolja, és fokozott támogatással sikeres karrierhez vezesse őket. A program 2021-es indulása óta eddig több mint 12 ezer hátrányos helyzetű, jó tanulmányi eredményű tanulót támogatott több tízezer forintos havi összeggel - olvasható a közleményben.