Fontos döntésekhez elengedhetetlen egy tökéletes reggeli
Nem is csoda, ha a vállalkozók és az üzletemberek előszeretettel visznek megbeszéléseket valamelyik nívós étterembe. Gasztronómiai ínyencségek mellett sokkal produktívabb mindenki, és elégedettség érzésével tölt el bennünket egy-egy finom étel. Egy nyugodt és harmonikus légkörben elfogyasztott bagel például tökéletes alapot ad a pénzügyi témák megbeszéléséhez.
Honnan ered a bagel neve?
A Cafe Brunch Budapest egy olyan reggeliző Budapest több pontján, ahol találkozhatsz ezzel a finomsággal. Sokan szeretik, de mégis keveset tudnak róla. Az ínyencek számára okozhat igazi meglepetéseket a története.
A német ajkú „bougel” szóból ered, ami karkötőt jelent, emellett a jiddis „beygl” szóból származó gyűrű jelentésével is társítható. Ebből alakult ki az is, hogy ami nem gyűrű vagy karkötő alakú, az hivatalosan nem is bagel.
Sokan eszik, de kevesen tudják
Az eredeti története sajnos nem ismert, de akad egy teória. 1683-ra tehető a sztori, amikor Jan Sobieski lengyel tábornok megmenekítette Bécset a törökök karmaiból. A király látva a hős hadvezér kengyelébe kapaszkodó városiakat, megbízott egy péket. Kengyelalakú péksüteményt kellett készítenie, amit breugelnek hívtak.
Egy kedves történet is felbukkant 1610 körül, miszerint a gyermeket szülő nőknek bagelt kell ajándékozni. Ez pedig a lengyelországi krakkói közösségek rendeletében hagyott írásos nyomot.
A lyukaknak is van sztorijuk, mert állítólag azért így sütötték, hogy az árusok egy rúdra csúsztatva könnyebben kínálhassák az utcákon.
Érdekességek, amikről senki sem beszél
A régi időkben négy férfi gondoskodott arról, hogy a bagel tökéletesen megsüljön. Ketten közülük a tészta sodrásáért és formázásáért feleltek, a “bográcsos” ember pedig kifőzte azt. A kemence mellett álló férfi fejezte be a folyamatot, amivel tökéletesre sütötte az ízletes pékárut.
Ez az egyetlen olyan kenyérféle az összes közül, amit a sütés előtt meg is kell főzni. Az aranyszínű külsőnek az a titka, hogy 3-5 percre forrásban lévő vízbe van mártva, mielőtt megsütik.
Azóta is annyira nagy értéke van a badelnek, hogy 2008-ban egy kanadai származású űrhajós, Gregory Chamitoff is tizennyolc bagellel indult el az űr felé.
Rengeteg olyan étel vesz körül bennünket, amiről édes keveset tudunk, ennek ellenére nagyon finomak. Ezek a sorok már a bagelt ízlelgetve talán eszedbe fognak jutni legközelebb a Cafe Brunch Budapest egyik tetszetős éttermében. A főváros öt különböző pontján is fogyaszthatsz náluk ilyen különleges ételt, érdemes kipróbálni!